کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

قدم سوم


قدم سوم

قدم سوم چیست و حاوی چه مطالبی است؟ ارتباط قدم سوم و بهبودی از اعتیاد چیست؟ برای استفاده کارآمد از قدم سوم چه باید کرد؟

اینها سوالاتی است که برای بسیاری از افراد و معتادین در حال بهبودی اهمیت ویژه ای دارد و نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت. پاسخ دقیق و صحیح به این سوالات می تواند گره گشای بسیاری از سوالات و ابهامات باشد.

همانطور که در دو قدم پیشین یعنی قدم اول و قدم دوم گفته شد ماهیت و مفهوم بیماری اعتیاد یکی از پیچیده ترین بیماریها و پدیده هایی است که نوع بشر در طول تاریخ حیات خود با آن روبرو بوده است. قدم سوم یکی از تاثیر گذارترین قدم های بهبودی است که فرد بدون آشنایی و کارکرد صحیح آن نمی تواند به بهبودی خود ادامه دهد.

تعریف قدم سوم

ما تصمیم گرفتیم که اراده و زندگی‌مان را به مراقبت خداوند، بدان‌گونه که او را درک می‌کردیم، بسپاریم

قدم سوم در حقیقت ادامه دهنده سفر روحی و عاطفی است که در قدم دوم آغاز گشته است. این قدم به شکلی موثر ارتباط فرد بیمار را با یک نیروی برتر ارتقاء می بخشد. در دو قدم ابتدایی فرد با ماهیت و مفهوم بیماری اعتیاد خود آشنا می شود و می تواند در مورد عدم سلامت عقل و اشکالات روانی که اعتیادش به بار آورده اقدامی مهم انجام دهد.

حقیقت انکار ناپذیر در مورد اعتیاد و بهبودی از آن پروسه ای بودن آن است. بهبودی از اعتیاد به هیچ عنوان یک اتفاق نیست و به شکل دقیقی یک پروسه به طول عمر فرد است. ماهیت اعتیاد به شکلی است که به تمامی اجزاء وجودی فرد رسوخ می کند و همه ابعاد وجودی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. در نتیجه هنگامی که فرد برای بهبودی از اعتیاد خود اقدام میکند، ناگcیر است به تمامی اشکالاتی که بیماری اش ایجاد کرده رسیدگی نماید.

شاید بتوان این موضوع را به ویرانی یک شهر تشبیه کرد. حقیقت این است که اعتیاد در طول سالیانی که فرد با آن دست به گریبان است شهر وجودی فرد را بمباران می کند و ویرانه ای از آن را بر جای می گذارد. آشکار است که هنگامی که فرد بیماریش را متوقف می سازد و تصمیم به بازسازی وجود و زندگی خود را می گیرد، باید با تلاشی مزاعف ایتدا به بازیابی و پاکسازی شهر بپردازد و سپس در مرحله بعد به نوسازی و بهبودی خود مشغول شود.

قدم سوم پس از دو قدم ابتدای نقش نوسازی و بهبودی را ایفا می کند. به این معنا که در این قدم فرد می تواند با کمک یک نیروی برتر و سپردن زندگی خود به او به این مهم بپردارد.

ماهیت قدم سوم

آشنایی با این قدم در حقیقت آغاز یک حرکت معنوعی و روحی در زندگی فرد بیمار است. معتاد فردی است که در حقیقت از فقر معنوی عمیقی رنج می برد. یکی از مهمترین دلایلی که یک فرد به اعتیاد گرایش پیدا میکند، خلاء معنوی و عدم احساس رضایت فردی است. هر فرد بر اساس نوع ارتباطی که با درون خویش و یک نیروی برتر دارد می تواند احساس رضایت و شعف درونی را تجربه نماید.

یکی از مهمترین علائم بیماری اعتیاد همین عدم احساس رضایت و وجود احساس پوچی و بی ارزشی مفرط است. یک فرد معتاد و بیمار دائما از این احساس ناخوشایند در عذاب است و نمی تواند با دنیای پیرامون خود ارتباطی صحیح و انسانی داشته باشد. در نتیجه به دلیل وجود این احساسات مخرب قدرت تصمیم گیری و انتخاب از او گرفته می شود. مصرف مواد مخدر و انواع اعتیادها باعث بوجود آمدن آشفتگی و بهم ریختگی بیشتر در زندگی فرد بیمار می گردد.

در همین رابطه قدم سوم به راهی برای خروج از آشفتگی و بی سامانی اعتیاد به کمک یک نیروی برتر در زندگی فرد می شود. ماهیت این قدم به شکلی ویژه فرد و زندگی اش در معرض یک قدرت الهی و نیرو بخش قرار می دهد و باعث شکل گیری و انسجام مجدد شخصیتی و هویتی در زندگی فرد می گردد.

تشریح قدم ۳

همانطور که از تیتر این قدم مشخص است فرد بیمار به واسطه اعتیاد خود دچار آشفتگی های روحی، روانی و شخصیتی بسیاری گشته و قادر به کنترل و اداره زندگی خویش نیست. در همین رابطه فرد تصمیم می گیرد زندگی و ارادۀ خود را به یک نیروی مافوق بسپارد تا او به شکلی ویژه در زندگی فرد دخالت نماید.

به جرات می توان گفت که نیروی مخرب اعتیاد به قدری مخرب و تنومند می گردد که در حقیقت تنها یک نیروی مافوق بشری می تواند این نابسامانی ها را التیام بخشد. قدم سوم شروع این پروسه درمانی و معنوی است که یک فرد بیمار و معتاد تصمیم به شروع آن می گیرد.

کلام آخر

هنگامی که یک فرد بیمار با آثار مخرب اعتیاد خود روبرو می شود تصمیم می گیرد که با کمک نیرویی مافوق این آشفتگی ها را جبران و درمان نماید. این تصمیم یکی از مهمترین و کارساز ترین تصمیماتی است که یک فرد معتاد در زندگی خویش خواهد گرفت.

در حقیقت قدم های دوازده گانه یگانه راه رهایی از اعتیاد به انواع مواد مخدر و رفتارهاست. امروزه میلیونها نفر در سراسر جهان به کمک این قدم ها توانسته اند زندگی دوباره ای را بیابند و در راه بهبودی قدم بردارند. به امید رهایی همه بیماران اعتیاد.

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت مشاوره در زمینه بهبودی از اعتیاد می توانید از طریق این وبسایت با مشاورین مرکز تماس حاصل فرمایید. پیروز سرفراز باشید.

5 از 2 رای

برچسب‎ها :

  • تماس با مشاورین
  • شرایط پذیرش
  • مدت دوره
  • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *