کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

قدم اول


قدم اول بهبودی

قدم اول چیست و دارای چه ویژگی هایی می باشد؟ قدم اول بهبودی چه کاربردی دارد و چگونه به بهبودی افراد کمک می نماید؟

همانطور که در مقاله قدم های دوازده گانه توضیح داده شد این قدم ها دارای کاربردی بسیار مهم در امر بهبودی از اعتیاد هستند. قدم های بهبودی به شکلی ساده و معجره آسا به بهبودی افراد از اعتیاد خود کمک می نمایند و می توانند فرد را در مسیر صحیح التیام و بهبودی از آن قرار دهند.

در این مقاله در مورد قدم اول بهبودی که پایه و اساس بهبودی بر اساس قدم های دوازده گانه است به طور مفصل صحبت شده است. آنچه در این مقاله توضیح داده شده است به شکلی کاربردی و تجربی بیان شده و ممکن شامل تمامی جنبه های موجود در این قدم بهبودی نباشد. در حقیقت می توان اذعان کرد که قدم های بهبودی دارای عمق مفهومی هستند و هر کس بر اساس تجربیات و درک خود از آن برداشت میکند و نمی توان گفت که یک برداشت جامع از آن وجود دارد.

قدم اول چیست؟

ما اقرار کردیم که در برابر اعتیادمان عاجز بودیم و زندگی مان غیر قابل اداره شده بود

همانطور که در تیتر قدم اول مشاهده می شود بهبودی از اعتیاد از شناخت بیماری اعتیاد آغاز می شود. اعتیاد یک بیماری است که شناخت آن در بهبودی از آن بسیار مهم و کارساز است. اولین نکته ای که در این قدم بهبودی به نظر می رسد موضوع اقرار کردن و پذیرفتن اعتیاد است. برای توضیح بیشتر آن می توان گفت تا هنگامی که یک فرد اعتیاد خود را مخفی نگاه می دارد، اعتیادش به شکلی موذیانه و پیشرونده ادامه می یابد.

یکی از بزرگترین حربه های بیماری اعتیاد برای تداوم و ادامه یافتن، انکار و پنهان کاری است. بدین معنا که تا هنگامی که یک فرد اعتیاد خود را پنهان و انکار میکند، اعتیادش به بدترین وجه ممکن ادامه می یابد. در نتیجه آشکار سازی و عدم انکار آن در روند بهبودی از آن بسیار کارساز و حیاتی است.

شناخت ماهیت اعتیاد

مفهوم بیماری اعتیاد یکی از بغرنج ترین بیماری هایی است که بشر در طول تاریخ خود با آن دست به گریبان بوده است. شاید بتوان گفت که حتی بشر اولیه از این بیماری مصون نبوده و نتوانسته دور بماند. یکی از مخوف ترین جنبه های بیماری اعتیاد، گوناگونی آن است.

اعتیاد بیماری است که می تواند به گستردگی نوع شخصیت و نگرش انسانها وجود داشته باشد. به این معنا که اعتیاد به انواع و اشکال گوناگون در زندگی افراد می تواند بروز نماید و زندگی آنها را تحت تاثیر خود قرار دهد. در حقیقت انواع اعتیادهای رفتاری و مصرفی در زندگی افراد  و بر اساس نوع کاراکتر و شخصیت و پیشینه آنها می تواند بروز نماید.

انواع اعتیاد در قدم اول

  • اعتیادهای رفتاری
  • اعتیادهای مصرفی

در ادامه به توضیح و تشریح انواع اعتیادها خواهیم پرداخت.

شناخت اعتیاد رفتاری در قدم اول

همانطور که پیشتر گفته شد اعتیاد انواع و اشکال گوناگونی دارد و در حقیقت شکلی ثابتی برای بروز در زندگی اقراد ندارد. یکی از پیچیده ترین انواع اعتیاد، نوع رفتاری آن است. اعتیاد رفتاری دارای علائم است که فرد مبتلا به آن می تواند آنها را در رفتار و خلقو خوی خود مشاهده نماید. در این بین اطرافیان فرد معتاد به یک رفتار اعتیادی نیز می توانند رفتار معتادگونه و بیمار فرد را تشخیص دهند.

یکی از مشکلاتی که در رابطه با این نوع اعتیاد وجود دارد موضوع پنهان ماندن آن است. به این معنا که هنگامی که یک فرد دچار اعتیاد مصرفی می شود، اطرافیان او از روی علائم ظاهری می توانند اعتیاد او را تشخیص دهند و همین مسئله می تواند روزنه ای برای شروع و دریافت بهبودی او باشد. اما اعتیادهای رفتاری می توانند سالها در یک فرد وجود داشته باشند ولی کسی از آن با خبر نباشد و این امر موجب ادامه یافتن بیماری فرد گردد.

قدم اول در حقیقت شناخت علائم بیماری اعتیاد است و در مسیر بهبودی از آن می تواند به خوبی یاری کننده باشد. شروع قدم های بهبودی با قدم اول آغاز می شود و پایه و اساس شروع روند بهبودی از این بیماری محلک است.

شناخت اعتیاد مصرفی در قدم اول

اعتیاد یک شکل دیگر و کاملا پیچیده دارد که مانند اعتیادهای رفتاری می تواند زندگی فرد را به انحطاط بکشاند. اعتیادهای مصرفی دارای سه جنبه جسمی، روانی و روحی هستند و فرد را از طریف ۳ جنبه وجودش درگیر و مبتلا می کند.

اعتیادهای مصرفی می توانند به مرور در فرد رشد و نمو نمایند و از مرحله ابتدایی به مرحله حاد و غیرقابل درمان وارد شوند. بسیار از افراد معتاد این حقیقت را نمی دانند که بدنشان به ماده مصرفی شان آلرژی دارد و در حقیقت نمی توانند ماده مخدری را که به آن اعتیاد پیدا کرده اند را مصرف نمایند. پیدیدۀ ویار اولین و شاید مهمترین جنبه بیماری اعتیاد است که در مورد آن باید به خوبی اطلاعات آگاهی بدست آمورد.

شناخت پدیدۀ ویار

پدیدۀ ویار همان اشتهای مصرف بی پایان است که فرد را در یک گرداب و چرخه بی پایان مصرف قرار می دهد. در حقیقت دانشمندان پدیدۀ ویار را به خوبی شناسایی کرده اند و آن را آنالیز کرده اند. طبق یافتۀ دانشمندان فردی که بیماری اعتیاد دارد از لحاظ مولوکی و شیمیایی بدنش واکنش بسیار پیچیده ای به مصرف مواد مخدر و یا الکل را از خود نشان میدهد. در این بین فرد معتاد و یا الکلی از لحاظ جسمی و روانی به شدت وسوسه و اشتهای مصرف ماده اعتیاد آور خود را پیدا می کند و نمی تواند جلوی این اشتها را بگیرد.

ویار در حقیقت پدیده ای پیچیده و خطرناک است که با اولین بار مصرف در فرد بیمار شعله ور می شود و هرگز درمان نمیشود. در همین راستا قطع مصرف و جلوگیری از اولین بار مصرف در درمان و بهبودی از اعتیاد نقش بسزایی را ایفا می کند.

جنبه های دیگر بیماری اعتیاد بخش روانی و روحی است که این بیماری آنها را نیز به انحطاط و نیستی می کشاند. برای دریافت بهبودی به یک پروسه زمانی نیاز است و متاسفانه بسیاری از افراد نمی دانند که بهبودی از اعتیاد یک اتفاق نیست و کاملا یک پروسه است. در حقیقت اعتیاد در یک فرد سالها مخفیانه رشد می کند تا به مرحله و درمان ناپذیری می رسد، در نتیجه برای بهبودی و متوقف سازی آن نیز باید طبق یک برنامه دقیق و حساب شده عمل شود.

سخن آخر

قدم اول یکی از مهمترین بخش ها در درمان بیماری اعتیاد است و هر فرد باید به شکلی دقیق در درمان بهبودی خود جدی باشد و مستمرا به دریافت کمک اقدام نماید. قدم اول بهبودی ما را با جنبه مختلف اعتیاد آشنا می سازد و کمک می کند تا فرد با جنبه های تاریک و ناشناخته اعتیاد خود آشنا شود تا بتواند به نحوی شایسته به دریات کمک مبادرت ورزد.

5 از 1 رای

برچسب‎ها :

  • تماس با مشاورین
  • شرایط پذیرش
  • مدت دوره
  • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *