مشاوره بستری (رایگان) ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱
تهران، شهریار، کرج، اهواز
شیراز، دزفول، شوشتر
پشتیبانی ۲۴/۷
۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱
شنبه - ۵ شنبه: ۱۰.۰۰ - ۲۴.۰۰
جمعه : ۱۲.۰۰ - ۲۲.۰۰

ترامادول چیست؟

کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ، مرکز ترک اعتیاد اهواز: همانطور که میدانید مصرف ماده مخدر ترامادول در ایران به شدت رو به افزایش است و به دلیل وجود تقاضاهای بسیار زیاد برای مصرف این داروی مخدر کشنده و خطرناک، به شکل قاچاق وارد کشور شده و به دست مصرف کنندگان می رسد. ترامادول یکی از انواع داروهای مخدر است که دارای قدرت اعتیاد زایی بالایی میباشد. موارد مصرف آن برای تسکین دردهای بیماران است که پزشکان گاها تجویز می کنند. ترامادول یکی از انواع داروهای اپیوئیدی میباشد که موارد مصرف آن برای تسکین درد است. این دارو با نام‌های مختلفی شناخته می‌شود که مهمترین آنها عبارتند از :

 • پیرالژین
 • بایومادول
 • ترامادل
 • ترامد
 • ترامال

در ابتدا این دارو توسط یک شرکت آلمانی در دهه هفتاد میلادی و با اسم ترامال تولید و روانه بازار شد، اما بعدها تولید این داروی مخدر به سایر کشورها واگذار شد. کارکرد این داروی مخدر بسیار شبیه به مرفین است. ترامادول مانند مرفین به گیرنده‌های اپیوئیدی در مغز متصل شده و باعث کاهش و تسکین درد در فرد می گردد، اما روند عملکرد آن متفاوت است و باعث هوشیاری و فعالیت بیشتر در فرد می‌گردد. یکی از مهمترین دلایل گرایش افراد به مصرف این دارو نیز، افزایش فعالیت فیزیکی و سطح انرژی در افراد است.

بسیاری از مراجع و مددجویان ما در کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ، دلیل مصرف خود را این احساس سرخوشی و انرژی عنوان می کنند. اما باید بدانیم که مصرف این داروی مخدر به شدت یادآور بوده و دارای عوارض طولانی مدت و شدید می باشد. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان مشخص شده که مصرف طولانی مدت آن می تواند عوارض مخربی برای سلامت دستگاه گوارش و معده ایجاد کند و باعث ایجاد بیماری‌های عفونی و حتی سرطان در دستگاه گوارش گردد.

انواع مختلف ترامادول

داروی ترامادول به صورت نمک هیدروکلراید تهیه و تولید می‌شود و در اشکال مختلفی مانند کپسول و قرص و آمپول تهیه شده و در بازار پخش میگردد. نحوه مصرف این داروی مخدر بر میزان تاثیرگذاری و شدت آن تأثیر مستقیم دارد. به طور مثال مصرف تزریقی این داروی مخدر بسیار قوی تر و شدیدتر از تاثیرات مصرف خوراکی آن می باشد. ترامادول را به اشکال مختلف و در انواع متنوعی در دنیا تولید می‌کنند. به طور مثال ترکیب این دارو با استامینوفن نیز وجود دارد که در ایران تولید نمی شود. داروی مخدر به شکل قطره خوراکی در خارج از کشور بسیار رایج تر است.

مهمترین دلایل مصرف ترامال کدامند؟

همانطور که توضیح داده شد، مصرف داروی ترامادول باعث افزایش سطح انرژی در افراد شده و فرد را دچار یک حالت سرخوشی کاذب می کند. این حالات باعث می شود تا افرادی که در زمینه های مختلف رفتاری یا فکری و ذهنی دچار اشکالاتی هستند، به مصرف این دارو گرایش پیدا کنند. برخی از مهمترین افرادی که از این دارو برای بهبود شرایط خود استفاده می‌کنند، عبارتند از :

 • افرادی که دارای شغل و کار سنگین هستند
 • افرادی که مجبورند شب ها بیدار بمانند و تا صبح فعالیت کنند
 • افرادی که در روابط جنسی دچار زود انزالی هستند
 • افرادی که دارای دردهای مزمن فیزیکی و یا روانی هستند
 • افرادی که برای تسکین علائم ترک اعتیاد  از آن استفاده می کنند

نکته مهم در رابطه با مصرف ترامادول این است که عوارض این دارو بسیار زیاد است و تمام افرادی که از آن به صورت خودسرانه و بدون نظارت پزشک استفاده می کنند، با آنها دست به گریبان خواهند شد. افرادی که برای ترک اعتیاد ترامال به صورت خودسرانه و بدون نظارت متخصصین از این دارو استفاده می کنند، به شدت درگیر وابستگی های ذهنی و جسمی می شوند.

هشدارهای جدی درباره مصرف ترامادول

ترامادول یک داروی مخدر است که دارای عوارض متعددی می باشد. مصرف بیش از حد و خارج از دستور پزشک این دارو، می تواند کشنده باشد. افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند دچار اختلالات تنفسی، حالت صرع و تشنج می‌شوند. به همین دلیل بسیاری از پزشکان برای تجویز این دارو با دقت عمل می‌کنند و تنها در دوزهای کم و دوره‌های کوتاه مدت از این دارو برای بیماران خود تجویز می کنند.

برخی از مهم ترین نکاتی که در رابطه با منع مصرف ترامادول وجود دارد عبارت است از :

 • ترکیب این دارو با الکل و دیگر داروهای خواب آور
 • استفاده این دارو در دوران بارداری
 • مصرف این دارو توسط کودکان زیر ۱۲ سال خون
 • مصرف این دارو بعد از برخی از جراحی ها مانند برداشت لوزه
 • نوجوانانی که دچار چاقی مفرط و مشکلات تنفسی هستند

نکات ذکر شده، موارد منع مصرف داروی ترامادول میباشد. افرادی که از این دارو به صورت خودسرانه استفاده می‌کنند، دچار عوارض متعدد جسمی و روانی خواهند شد که درمان و بهبودی آنها دارای روند درمان طولانی مدت و گاها جبران ناپذیر است.

نکاتی در رابطه با مصرف ترامال

 • هرگز از این دارو به صورت خودسرانه استفاده نکنید.
 • حتماً طبق دستور پزشک اقدام به مصرف آن کنید.
 • در صورت بروز حالت تهوع و مشکلات دیگر حتماً با پزشک خود مشورت کنید.
 • هرگز به صورت خودسرانه دوز مصرفی آن را افزایش ندهید.
 • میزان مصرف این داروی مخدر در سنین مختلف متفاوت است و حتماً باید طبق دستور پزشک عمل شود.

مهمترین علائم مصرف ترامادول چیست؟

مصرف ترامادول مانند انواع دیگر مواد اعتیاد آور دارای علائم و نشانه های جسمی و رفتاری در افراد است. اما برخی از مهمترین علائم فیزیکی و روانی آن عبارتند از :

 • تعریق
 • اسهال
 • سرگیجه
 • عصبانیت
 • سرخ شدن و خماری چشم‌ها
 • از بین رفتن حافظه کوتاه مدت
 • اختلال خواب و بی خوابی و خارش
 • نگاه‌های بی‌دلیل به یک نقطه به مدت طولانی

بسیاری از افراد دچار این اشتباه می شوند که برای ترک اعتیاد سایر مواد مخدر به این ماده روی می آورند، اما این دارو خود یکی از انواع مواد اعتیاد آور قدرتمند است که باعث ایجاد وابستگی شدید ذهنی و جسمی در افراد می شود. نکته مهم در رابطه با ترک اعتیاد ترامادول این است که برای متوقف سازی مصرف و بهبودی از اعتیاد آن حتماً باید از کمک های تخصصی مراکز ترک اعتیاد و تحت نظارت متخصصین اقدام شود. در همین باره، باید بدانید که ترامادول به هیچ وجه یک داروی مناسب برای ترک اعتیاد سایر مخدرها نیست، زیرا خود یکی از انواع اعتیاد آور داروها است. از طرف دیگر مصرف همزمان این دارو باعث تداخل دارویی شدیدی خواهد شد. به طور مثال مصرف همزمان ترامادول با داروهای اعصاب و خواب آور می‌تواند خطر تشنج و ایست قلبی را در پی داشته باشد. توصیه ما این است که هرگز بدون دریافت خدمات مشاوره روانشناختی از افراد متخصص، از مصرف هرگونه داروی مخدر مانند ترامادول یا داروهای بنزودیازپین خودداری نمایید همچنین از ترک خودسرانه اعتیاد به این داروی مخدر نیز جداً پرهیز کنید.

درباره کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ

در رابطه با راههای ترک اعتیاد باید عنوان کرد که این ماده یکی از انواع اعتیاد آور و قدرتمند است و برای ترک اعتیاد آن هرگز نمی توان به شکل خودسرانه اقدام نمود. در حقیقت استفاده از خدمات درمان اعتیاد کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ به شما کمک می کند تا روند ترک موفقیت آمیز و بدون بازگشتی را تجربه نمایید. مرکز مشاوره روانشناسی اهواز کمپ با همکاری مراکز درمان اعتیاد به عنوان بهترین و مجهزترین کمپ ترک اعتیاد شناخته می شود. این مرکز درمان اعتیاد آنلاین با همکاری بهترین افراد متخصص، روانشناسان و تیم درمانی و با ایجاد فضای مناسب و امکانات استاندارد درمانی و اقامتی، شرایطی را فراهم کرده تا افراد برای درمان اعتیاد ترامادول و بهبودی کامل از آن اقدام نمایند.

روش درمان اعتیاد در کمپ ترک اعتیاد اهواز بر اساس حذف کامل ماده مخدر و بدون جایگزینی مواد اعتیاد آور دیگر است. در این مرکز با استفاده از روش های استاندارد درمانی مانند درمان شناختی رفتاری CBT و ماتریکس به افراد کمک می شود تا فرآیند درمان موفق و بدون بازگشت را تجربه نمایند. مددجویان با اقامت در مراکز همکار این مجموعه درمانی و با نظارت شبانه‌روزی متخصصین، تیم درمان و همچنین مددیاران حاضر در مرکز می توانند روند درمان موفقی را تجربه نمایند.

سوالات متداول

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”آیا ترامادول یک داروی اعتیاد آور است؟” answer-0=”به طور حتم بله. ترامادول یکی از انواع داروهای مخدر، با قدرت اعتیاد زایی بالا می باشد. افراد با مصرف خودسرانه این دارو از لحاظ ذهنی و جسمی دچار وابستگی های شدید می گردند.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”آیا از ترامادول برای ترک اعتیاد مواد مخدر میتوان استفاده کرد؟” answer-1=”به هیچ وجه. ترامادول خود یک داروی کاملاً مخدر است که دارای تأثیرات شبه افیونی و انرژی زا می باشد. این تأثیرات می‌توانند به شدت اعتیادآور باشند و فرد را از اعتیادی به اعتیاد دیگر سوق دهند.” image-1=”” headline-2=”h3″ question-2=”آیا مصرف ترامادول را میتوان به یکباره قطع کرد؟” answer-2=”قطعاً خیر. اعتیاد به این داروی مخدر دارای عوارض متعددی است که متاسفانه با قطع مصرف یکباره و خودسرانه آن این عوارض می‌توانند تشدید شده و باعث آسیب های جدی به سلامت جسم و روان افراد گردند. در نتیجه برای ترک اعتیاد این داروی مخدر، حتماً باید از متخصصین ترک اعتیاد کمک گرفته شود.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

تماس با ما

  5/5 - (18 امتیاز)