مشاوره بستری (رایگان) ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱
تهران، شهریار، کرج، اهواز
شیراز، دزفول، شوشتر
پشتیبانی ۲۴/۷
۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱
شنبه - ۵ شنبه: ۱۰.۰۰ - ۲۴.۰۰
جمعه : ۱۲.۰۰ - ۲۲.۰۰

ترک پتیدین؛ پتیدین چیست؟

پتیدین که با نام Meperidine  شناخته می شود، یکی از انواع داروهای ضد درد می باشد که دارای اثرات شبه افیونی مانند ماده مخدر تریاک می باشد و به فرم تزریقی و آمپول تولید و مصرف می‌گردد. معمولاً پزشکان از ماده پتیدین برای موارد محدود جهت تسکین دردهای شدید و طولانی مدت از آن استفاده می کنند. به دلیل خاصیت آرام‌بخشی این دارو، بسیاری از افراد به سوء مصرف آن روی می آورند. اما مصرف آن علاوه بر عوارضی که ایجاد می‌کند، می‌تواند باعث ایجاد وابستگی های شدید ذهنی و جسمی در افراد شده و منجر به بروز اعتیاد گردد.

به همین دلیل برای ترک پتیدین لازم است تا فرد از درمان بستری در مرکز ترک اعتیاد استفاده نماید. یکی از خدمات ارائه شده در مرکز ترک اعتیاد اهواز، ترک اعتیاد پتیدین می باشد که تحت نظارت متخصصین ترک اعتیاد و تیم روانشناسی و روانکاوی و همچنین مراقبت های شبانه روزی توسط مددیاران انجام می پذیرد. در ادامه به بررسی بیشتر روش های ترک پتیدین خواهیم پرداخت تا شما را با جزئیات بیشتر و عوارض سوء مصرف آن آشنا کنیم.

ترک پتیدین؛ عوارض مصرف پتیدین

اعتیاد به پتیدین عوارض جسمی و روانی متعددی برای فرد مصرف کننده ایجاد می کند. اما با استفاده از برنامه‌های درمانی و ترک اصولی در کمپ ترک اعتیاد اهواز بسیاری از این علائم متوقف خواهند شد. عوارض سوء مصرف این دارو به اشکال مختلف می‌تواند در زندگی افراد بروز نماید که به شکل کوتاه مدت یا بلند مدت می باشد که در ادامه به تشریح و توضیح هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

عوارض کوتاه مدت پتیدین

مصرف پتیدین می تواند طیف گسترده‌ای از عوارض و اختلالات را در افراد ایجاد نماید که نسبت به شرایط فیزیکی، دوز مصرفی و مدت زمان اعتیاد می‌تواند متفاوت باشد. اما برخی از متداول ترین عوارض کوتاه مدت این دارو عبارت است از :

 • خشکی دهان
 • افت فشار خون
 • اضطراب و کلافگی
 • برهم ریختگی ریتم قلب
 • افزایش احتمال ایست قلبی
 • تنگی مردمک چشم و اختلال دیداری

ترک پتیدین | عوارض بلند مدت

مصرف پتیدین باعث ایجاد عوارض بلند مدت در افراد شده که برای درمان و بهبودی آن به زمان زیادی نیاز است. در بسیاری از موارد ممکن است این عوارض جبران ناپذیر بوده و برای درمان آن نتوان اقدام کرد. برخی از مهمترین عوارض بلندمدت اعتیاد به پتیدین عبارت است از :

 • اختلال در سیستم عصبی مرکزی
 • ابتلا به بیماری های گوارشی
 • بیماری های قلبی و عروقی
 • بیماری های پوستی

اما این موارد تنها بخشی از عوارض اعتیاد به این داروی مخدر می باشد. در بسیاری از موارد مصرف و اعتیاد به پتیدین باعث ایجاد اختلال در تمامی جنبه‌های زندگی افراد می‌شود، بنابراین تنها راه جلوگیری از بروز عوارض بیشتر، ترک پتیدین در مرکز ترک اعتیاد اهواز می باشد. 

ترک پتیدین در منزل

داروی پتیدین دارای کاربردهای پزشکی محدودی می باشد. اما سوء مصرف آن می‌تواند باعث ایجاد اعتیاد پیچیده‌ای در افراد شود. از طرف دیگر بسیاری از افراد بر این باورند که میتوانند به تنهایی برای ترک این دارو اقدام کنند.

اما باید بدانیم که هرگونه خود درمانی و ترک خودسرانه بدون نظارت متخصص ترک اعتیاد می تواند باعث بروز علائم آزاردهنده محرومیت در فرد مصرف کننده شود و آسیب های جبران ناپذیری را ایجاد نماید. به طور کلی علائم ترک و محرومیت یکی از مهمترین دلایل بازگشت به مصرف مجدد این ماده مخدر هستند.

علائم ترک اعتیاد پتیدین

ترک اعتیاد پتیدین دارای علائم و نشانه های مختلفی است که بر روی یک طیف گسترده قرار دارند که می‌تواند به صورت علائم روانی و جسمی در افراد بروز نماید. برخی از متداولترین آنها عبارتند از :

 • دردهای عضلانی
 • اختلالات خواب
 • بی قراری و اضطراب
 • مشکلات گوارشی
 • تحریکات خلقی و بیماری های عصبی

بهترین روش ترک پتدین

مصرف این دارو باعث ایجاد وابستگی روانی و جسمی در افراد شده و افراد را دچار  اعتیاد پیچیده و سخت می‌کند. به همین دلیل بهترین روش ترک پتیدین استفاده از روش های درمان بستری میان مدت در مرکز ترک اعتیاد می باشد.

استفاده از خدمات مشاوره روانشناختی مرکز ترک اعتیاد اهواز که تحت نظارت متخصصین ترک اعتیاد و تیم روانشناسی انجام می‌پذیرد می‌تواند به افراد کمک کند تا با استفاده از متدهای درمانی استاندارد، روند بهبودی خود را آغاز کرده و با اطمینان خاطر به آن ادامه دهند.

برنامۀ درمانی و ترک پتیدین در مرکز ترک اعتیاد اهواز به عنوان بهترین کمپ ترک اعتیاد کشور با برخورداری از مراکز درمان متعدد و لوکس و با بهره جستن از تیم درمانی متخصص به افراد کمک می‌کند تا با شرکت در جلسات و درمان های فردی و گروهی از مشاوره روانشناسی بهره مند شده تا بتوانند به اصلاح ساختار های ذهنی خود اقدام کنند.

خدمات درمان و سم زدایی مرکز ترک اعتیاد اهواز

خدمات درمانی و ترک اعتیاد پتیدین به صورت سم زدایی استاندارد و تدریجی با بستری شدن در دوره های درمانی، تحت نظارت متخصصین ترک اعتیاد می باشد. درمان اعتیاد در مرکز ترک اعتیاد اهواز تحت نظارت روانشناسان و روانکاوان اعتیاد می باشد که با مراقبت های شبانه روزی مدت یاران حاضر در مرکز، به افراد کمک می کند تا علاوه بر بازیابی سلامتی جسمی و روانی خود، ترک اعتیاد بدون بازگشت را تجربه نمایند. کمپ ترک اعتیاد اهواز با امکانات اقامتی مناسب و استاندارد و با همکاری مراکز مجهز و لوکس فضای درمانی مناسبی را برای آقایان و بانوان فراهم کرده تا افراد بتوانند مراحل درمانی خود را با استفاده از امکانات رفاهی و اقامتی استاندارد سپری نمایند. در همین رابطه کادر درمانی حاضر در کمپ ترک اعتیاد اهواز به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد آنلاین کشور با ارائه خدمات مشاوره روانشناختی و درمانی توسط تیم روانشناسی و درمانی خود آماده خدمت به شما عزیزان می باشد. عزیزان و همراهان ارجمند توجه داشته باشید که مراحل درمان و ترک اعتیاد پتیدین به دوز مصرفی و مدت زمان اعتیاد و همچنین سلامت جسمی و روانی افراد بستگی دارد که پس از انجام مشاوره های روانشناسی اولیه مشخص می گردد.

سوالات متداول

✅ آیا پتیدین را می توان در خانه ترک کرد؟

خیر. اعتیاد و سوء مصرف پتیدین باعث ایجاد عوارض متعدد جسمی و روانی در افراد می شود و برای ترک اعتیاد پتیدین باید حتما از مراکز درمان بستری میان مدت که دارای استانداردهای درمانی هستند استفاده شود.

✅ آیا پتیدین یک داروی اعتیاد آور است؟

بله. پتیدین یک ماده به شدت اعتیاد آور است که پزشکان تنها در موارد محدود و دردهای شدید آن را تجویز می کنند. استفاده خودسرانه آن باعث بروز اعتیاد ذهنی و جسمی شده و برای ترک آن باید از متخصصین و مراکز ترک اعتیاد استفاده کرد.

تماس با ما

  5/5 - (4 امتیاز)