مشاوره بستری (رایگان) ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱
تهران، شهریار، کرج، اهواز
شیراز، دزفول، شوشتر
پشتیبانی ۲۴/۷
۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱
شنبه - ۵ شنبه: ۱۰.۰۰ - ۲۴.۰۰
جمعه : ۱۲.۰۰ - ۲۲.۰۰

ترک نیکوتین؛ نیکوتین چیست؟

نیکوتین یکی از انواع مواد سمی است که از گیاه تنباکو به دست می آید. این ماده تاثیرات روانگردانی دارد و دارای نیمه عمر تاثیرات حدودا یک ساعت می باشد. هنگامی که فردی از توتون یا تنباکو سیگار استفاده می کند، نیکوتین موجود در آن از طریق شش ها و سیستم تنفسی فرد جذب شده، وارد گردش خون می شود و خود را به مغز می رساند. پس از ورود به مغز، قند خون به شدت افزایش پیدا کرده و باعث تپش قلب، افزایش فشار خون و تنفس تند در فرد می گردد، از طرف دیگر نیکوتین دارای تاثیرات محرکی است اما میتواند تاثیرات کند کنندگی نیز اعمال کند. مسمومیت در اثر مصرف نیکوتین دارای علائم و عوارض مختلفی است که مهمترین آنها عبارتند از:

 • تهوع
 • سردرد
 • اسهال
 • سرگیجه
 • استفراغ
 • رنگ‌ پریدگی
 • آب‌ریزش از دهان
 • افزایش فشار خون
 • عدم تمرکز
 • عرق سرد
 • لرزش
 • گیجی

اما اینها تنها عوارض مصرف نیکوتین نیست و تاثیرات مختلف دیگری مانند اختلال در چرخه خواب و کاهش میزان خواب عمیق در افراد می گردد. مصرف نیکوتین باعث می‌شود تا فرد دچار بیداری های مکرر در طول شب و احساس خستگی در طول روز شود.

داروهای موثر در ترک نیکوتین

همانطور که در مقاله ترک‌ سیگار توضیح داده شد، روشهای مختلفی برای قطع مصرف و ترک نیکوتین وجود دارد، اما در این بین استفاده از برخی داروها می تواند به روند درمان و ترک ماده نیکوتین کمک کننده باشد. اما نکته مهم در رابطه با ترک اعتیاد به نیکوتین این است که مانند انواع اعتیادهای دیگر، درمانهای روانشناختی در بهبودی از اعتیاد به این ماده روانگردان بسیار مهم است و بدون دریافت کمک های تخصصی در زمینه روانشناسی نمی توان ترک موفقی را تجربه کرد. از طرف دیگر استفاده از دارو در کنار کمک‌های روانشناختی باید حتماً با تجویز پزشک صورت گیرد و به صورت خودسرانه نمی‌توان از این داروها استفاده کرد. داروهایی که در ادامه به آنها اشاره می شود، بدون تجویز پزشک نمی توان استفاده کرد و موارد منع مصرف نیز دارند. به عنوان مثال، بانوان باردار و شیرده و همچنین افراد زیر ۱۸ سال، برای مصرف این داروها حتماً باید طبق دستور پزشک عمل نمایند.

1. داروی بوپروپیون

داروی بوپروپیون یکی از انواع داروهای ضد افسردگی است که دارای تاثیراتی مانند نیکوتین میباشد. این دارو سطح دوپامین و نوراپی نفرین را در شخص افزایش داده و می تواند به کنترل وضعیت و همچنین افزایش وزن در دوران پس از ترک نیکوتین کمک نماید. مصرف این دارو نیز دارای عوارضی همچون بی خوابی، سردرد و پریشانی نیز می باشد که برای مصرف آن حتماً باید طبق دستور پزشک عمل شود.

2. نورتریپتیلین

تاثیرات این دارو نسبت به دیگر انواع داروهای ترک نیکوتین بسیار بیشتر است و معمولاً پزشک زمانی از آن استفاده می کند که داروهای دیگر نتوانند تاثیرات مناسبی را داشته باشند. این دارو یکی از انواع داروهای ضد افسردگی می باشد که دارای اثراتی مشابه نیکوتین است، به شکلی که باعث احساس عدم نیاز به مصرف نیکوتین می گردد. از طرف دیگر مصرف این دارو دارای عوارضی مانند خشکی دهان و همچنین مشکلات گوارشی نیز می باشد.

3. وارنیکیلین

این دارو دارای تاثیرات کاهنده نیکوتین بر مغز می باشد. وارنیکیلین، برروی گیرنده‌های نیکوتین در مغز تاثیر گذاشته و باعث کاهش میزان لذت نیکوتین در فرد می‌گردد. اما مصرف این دارو دارای عوارضی می باشد که مهمترین آنها عبارتند از :

 • تهوع
 • سردرد
 • بی خوابی
 • کابوس های شبانه

ترک نیکوتین و خدمات روانشناختی

همانطور که توضیح دادیم، اعتیاد به نیکوتین و ترک سیگار مانند انواع اعتیادهای دیگر نیاز به درمان‌های روانشناسی و خدمات مشاوره روانشناختی دارد. در حقیقت استفاده از داروهای ترک سیگار و برچسبهای ترک نیکوتین تنها به صورت جسمی می توانند بر روی فرد تاثیر بگذارند. اما فرد باید با استفاده از درمان های تخصصی و روانشناسی به تغییر چارچوب های ذهنی و همچنین اصلاح سبک زندگی خود اقدام نماید. در همین رابطه، جلسات مشاوره روان درمانی برای ترک نیکوتین در کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ تحت نظارت روانشناس و تیم درمانی با استفاده از آخرین استانداردهای درمانی انجام می پذیرد.

روشهای اشتباه ترک اعتیاد نیکوتین

یکی از متداول ترین و مخرب ترین راههای ترک اعتیاد، جایگزینی یک ماده مخدر با ماده اصلی مصرفی می باشد. استفاده از این روش ها نه تنها به افراد کمک نمی کند، بلکه باعث ایجاد اعتیاد و وابستگی به یک ماده مخدر جدید در فرد می گردد. به همین دلیل لازم است تا در این باره بیشتر بدانیم تا از بروز اینگونه اشتباهات جلوگیری به عمل آوریم.

1- سیگارهای الکترونیکی

بسیاری از افراد تصور می کنند استفاده از سیگارهای الکترونیکی می‌تواند به ترک سیگار و اعتیاد به نیکوتین کمک کند، اما باید بدانیم که این محصولات نمی توانند به ترک اعتیاد کمک کنند، زیرا به صورت مستقیم در این گونه محصولات الکترونیکی، نیکوتین وجود دارد، بنابراین به فرد برای ترک نیکوتین کمکی نمی‌کنند.

2- سیگار های طعم دار

در رابطه با مصرف سیگارهای طعم دار مانند سیگار برگ و یا پیپ، باید بدانیم که این محصولات ممکن است حتی از سیگارهای ساده نیز اعتیاد آور تر باشند و مشکلات بیشتری را برای سلامت فرد ایجاد کنند. از طرف دیگر مصرف این گونه سیگارهای طعم دار به هیچ وجه نمی تواند باعث ترک اعتیاد شوند، بلکه شدت اعتیاد و میزان خسارات ناشی از مصرف نیکوتین را افزایش می دهند.

3- قلیان و تنباکوی بدون دود

مصرف قلیان یا تنباکو نه تنها در ترک اعتیاد نیکوتین تاثیری ندارد، بلکه می تواند باعث ایجاد بیماری هایی  مانند عفونت دهان و ریه شود. از طرف دیگر با تنباکو‌های بدون دود حاوی مقادیر زیادی از نیکوتین هستند و احتمال ابتلا به انواع سرطان دهان، حنجره و عفونت لثه را به شدت افزایش می دهند.

4- آدامس و آبنبات ترک سیگار

این محصولات که مورد تایید سازمان غذا و دارو نیز نیستند، هیچ کمکی به روند ترک اعتیاد به سیگار و نیکوتین نمی کنند. در نتیجه افراد باید از مصرف این گونه محصولات جداً خودداری کنند.

ترک نیکوتین

نیکوتین یکی از انواع مواد مخدر و روانگردان است که تعداد بسیار زیادی از افراد به دلیل مصرف و اعتیاد به آن جان خود را از دست می دهند. مرگ و میرهای ناشی از این ماده بیشتر از اعتیاد به الکل، مواد مخدر اعتیادآور، تصادفات، قتل، خودکشی و حتی آتش سوزی می باشد. در نتیجه ترک ماده نیکوتین باید در اولویت برنامه های شخصی یک فرد مبتلا به اعتیاد به نیکوتین باشد. بهترین درمان برای ترک اعتیاد نیکوتین استفاده از روش‌های روانشناختی و کمک های تیم روان درمانی و مشاورین ترک اعتیاد است. به همین دلیل توصیه ما این است که برای ترک اعتیاد نیکوتین به کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کرده تا با استفاده از متدهای درمانی و جلسات مشاوره تیم درمانی مرکز مشاوره روانشناسی اهواز کمپ به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد آنلاین کشور بتوانید موثرترین نتیجه را در زمینه ترک اعتیاد به نیکوتین به دست آورید.

سوالات متداول

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”آیا نیکوتین یک ماده مخدر است؟” answer-0=”به طور حتم بله. نیکوتین یک ماده مخدر و روانگردان است که تاثیرات مخربی بر سیستم عصبی و روانی افراد می گذارد. این ماده باعث ایجاد وابستگی روانی در افراد شده و اعتیاد به آن هم ردیف اعتیاد به هروئین میباشد.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”آیا برای ترک نیکوتین و سیگار باید در مرکز ترک اعتیاد بستری شد؟” answer-1=”برای ترک اعتیاد نیکوتین لازم نیست که در یک مرکز ترک اعتیاد بستری شوید، اما مانند انواع اعتیاد های دیگر ترک اعتیاد به نیکوتین نیاز به کمک های تخصصی و جلسات روان درمانی و مشاوره ترک اعتیاد دارد. به همین دلیل لازم است تا با استفاده از کمک های تخصصی و مشاوره ترک اعتیاد، روند درمان خود را بر پایه برنامه‌های دقیق درمان مدار به انجام برسانید.” image-1=”” count=”2″ html=”true” css_class=””]

 

عزیزان و همراهان ارجمند توجه داشته باشید که مدت زمان ترک نیکوتین و طول درمان اعتیاد به انواع مواد اعتیاد آور به عوامل و فاکتورهای مختلفی همچون نوع و دوز ماده مصرفی، مدت زمان اعتیاد و همچنین سلامت جسمی و روانی افراد بستگی دارد که پس از انجام مشاوره روانشناسی اولیه مشخص می گردد.

تماس با ما

  5/5 - (4 امتیاز)