مشاوره بستری (رایگان) ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱
تهران، شهریار، کرج، اهواز
شیراز، دزفول، شوشتر
پشتیبانی ۲۴/۷
۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱
شنبه - ۵ شنبه: ۱۰.۰۰ - ۲۴.۰۰
جمعه : ۱۲.۰۰ - ۲۲.۰۰

شیشه یا کریستال چیست؟

کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ، مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ : شیشه یا کریستال از نام های غیر علمی و البته رایجی است که برای ترکیبات آمفتامین که به صورت کاملا صنعتی و شیمیایی تولید می گردد، به کار برده می شود. این ماده محرک یکی از مواد صنعتی است که در بدن تبدیل به آمفتامین می شود و دارای قدرت اعتیاد زایی بالایی است. این ماده در دهۀ 80 میلادی در آلمان به شکل مصنوعی تولید شد. در ابتدا از این دارو برای درمان برخی بیماری‌ها مانند افسردگی،  بیش‌فعالی و چاقی مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما بعدها ماده‌ای به نام مت آمفتامین که از آمفتامین قوی تر و تولید آن نیز ساده تر بود، توسط ژاپن ساخته شد و در جنگ جهانی دوم از آن برای رفع خستگی و گرسنگی سربازان استفاده می‌شد.

پس از این دوران با تغییراتی که بر روی آمفتامین انجام ‌شد انواع مختلفی از مت آمفتامین تولید گردید و روانه بازار شد. شیشه و کریستال یکی از انواع این داروها می باشند که جزو مواد محرک بسیار قوی محسوب می شوند و مانند یک پودر کریستال یا خورده شیشه هستند که سفید، بی بو و تلخ مزه هستند و به آسانی در آب یا الکل حل می شوند. البته از این ماده به شکل تزریقی نیز می توان استفاده کرد. شیشه یکی از انواع مواد محرک می باشد که با نام‌های مختلفی مانند آیس یا یخ در میان جوانان و مصرف‌کنندگان شناخته می شود. از طرف دیگر انواع قرص های شادی بخش مانند اکستازی نیز از دسته همین مواد هستند.

تفاوت متامفتامین و شیشه

باید یادآور شویم که مت آمفتامین دارای مصارف پزشکی بوده است و قرصهایی به نام دزوکسین توسط پزشکان تجویز می‌شود. اما بعدها نوع غیر قانونی آن یا همان شیشه در آزمایشگاه‌های غیرمجاز تولید شد و در بازار عرضه گردید. این ماده با انواع داروهای مشابه که دارای مصارف پزشکی هستند، کاملاً متفاوت می باشد. ترک شیشه در کمپ ترک اعتیاد اهواز به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد کشور تحت نظارت روانشناسان و تیم روان‌درمانی و نظارت دائم مدد یاران حاضر در مرکز انجام می پذیرد تا بهترین نتیجه از ترک اعتیاد بدون بازگشت برای مددجویان انجام پذیرد.

کریستال چگونه تولید می شود؟

همانطور که در مقاله ماده مخدر شیشه توضیح داده شد، این ماده یکی از انواع مواد محرک مصنوعی است و بر خلاف سایر مواد مخدر افیونی مانند تریاک، هروئین و کوکائین منبع طبیعی و گیاهی ندارد و به شکل کاملا مصنوعی در آزمایشگاه های غیر مجاز تولید می شود. آزمایشگاه هایی که به تولید این ماده محرک می پردازند معمولاً به شکل های غیرقانونی و غیرمجاز اقدام به تولید این گونه مواد می‌کنند. از طرف دیگر نحوه تولید این ماده محرک در هر آزمایشگاهی ممکن است متفاوت باشد و از ترکیبات شیمیایی مختلف و متنوعی برخوردار باشد.

برای تولید این ماده محرک مواد اولیه با یکدیگر مخلوط شده و حرارت می‌بینند که ممکن است مدت‌های طولانی اثر آن بر روی محلی که تولید شده باقی بماند. به همین دلیل هنگامی که این ماده قدرتمند با اثرات جدی و پایدار وارد بدن فرد می گردد می تواند آسیب های جدی به سلامت جسم و روان افراد وارد آورد.

تاثیر این ماده محرک شیمیایی و مصنوعی به قدری زیاد است که افرادی که در آزمایشگاه‌های تولید آن مشغول فعالیت هستند، غالباً دچار آسیب های جدی تنفسی مانند تنگی نفس، درد سینه، سرفه، سرگیجه و اختلالات تنفسی دیگر می گردند.

تفاوت شیشه با کوکائین چیست؟

شیشه یکی از انواع مواد محرک است که در دسته آمفتامین ها طبقه بندی می گردد. اما به طور کلی با کوکائین و کراک متفاوت است. با آن که از لحاظ روانشناختی و رفتاری تاثیرات مشابهی را بر روی افراد ایجاد می کنند اما در نحوه مکانیسم و عملکرد پایه ایی که بر روی سلول های عصبی ایجاد می کنند با یکدیگر متفاوت هستند. به طور کلی شیشه مانند کوکائین باعث جمع شدن دوپامین در فضای بین سلولی در مغز می گردد که باعث ایجاد حالت سرخوشی و هیجان در فرد می‌گردد، اما شیشه و کوکائین دارای تفاوت هایی هستند که مهمترین آنها عبارتند از:

شیشه : این ماده به صورت مصنوعی تولید شده و روش مصرف آن به شکل تدخینی تا ۲۴ ساعت می تواند دوام داشته باشد. از طرف دیگر مواد تشکیل دهنده این ماده محرک در طول ۱۲ ساعت اول از بدن دفع می گردند و مصارف پزشکی محدودی دارد.

کوکائین : این ماده محرک از گیاه کوکا تهیه می‌شود و اثرات مصرف تدخینی آن بیشتر از ۳۰ دقیقه دوام نمی آورد. از طرف دیگر ۵۰ درصد ماده مصرفی پس از گذشت یک ساعت از بدن دفع می شود و دارای مصارف پزشکی است و به عنوان بی حس کننده موضعی مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه مصرف محرک شیشه

این ماده محرک را به روش های مختلف می توان مصرف کرد، اما مهمترین روشهای مصرف آن به شکل دودی یا تدخینی، از راه بینی و یا خوراکی است اما به طور کلی می‌توان این ماده را به روش تزریق مورد استفاده قرار داد. مصرف این ماده محرک بنا به روش مصرف آن می‌تواند تاثیرات مختلفی بر خلق و خو داشته باشد و اثرات روانشناختی مختلفی را ایجاد نماید. با مصرف شیشه به شکل تدخینی یا تزریقی فرد مصرف کننده به شدت دچار احساس سرخوشی شده که اصطلاحاً به آن راش یا فلش می‌گویند، اما این حالت تنها چند دقیقه دوام می آورد و فرد به نوعی دچار ارگاسم روانی می‌گردد. تاثیرات مصرف دودی یا تزریقی این ماده مخدر به سرعت بروز پیدا می‌کند و تنها۱۰ ثانیه پس از مصرف علائم خود را بروز می‌دهند. اما باید بدانیم که مصرف شیشه به صورت استنشاقی یا خوراکی باعث ایجاد حالت راش نمی شود. در روش دیگر فرد پس از استنشاق پودر شیشه ۳ تا ۵ دقیقه زمان می‌برد تا حالات سرخوشی را تجربه نماید. در روش خوراکی ماده محرک ممکن است تا ۲۰ دقیقه برای بروز اثرات، زمان لازم داشته باشد.

آیس یا یخ چیست؟

‏آیس یا یخ که نوع قابل کشیدن یا تدخینی شیشه است در دهه ۸۰ میلادی رواج یافت که از درجه خلوص بالایی برخوردار بود و دود ناشی از آن کاملاً بود. پس از مصرف آیس پسماندهایی که از آن به جا می‌ماند را میتوان دوباره مصرف نمود. باید بدانیم که مصرف شیشه علی‌رغم نحوه مصرف آن از طریق گردش خون خود را به مغز رسانده و تاثیرات خود را بر سیستم عصبی مرکزی فرد وارد می آورد. این تاثیرات ممکن است تا ۲۴ ساعت دوام داشته باشند که به نحوه مصرف آن بستگی ندارد. در همین رابطه برای ترک اعتیاد شیشه مشاورین و متخصصین ترک اعتیاد در کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ آماده ارائه خدمات و همراهی شما در زمینه ترک اعتیاد شیشه می‌باشند.

نحوه اعتیاد زایی کریستال چیست؟

همانطور که پیش‌تر توضیح دادیم، این ماده محرک یکی از انواع مواد مخدر است که باعث ترشح هورمون دوپامین در مغز و ایجاد احساس لذت شدید و طولانی مدت در افراد می گردد. به همین دلیل در میان نوجوانان و جوانان شیوع یافته است و با استقبال زیادی روبرو شده است. بسیاری از مصرف کنندگان مزمن شیشه به دلیل تغییرات پایداری که در مغز ایجاد می‌شود، مکانیزم لذت در سیستم عصبی خود از دست می دهند، به همین دلیل فرد بدون مصرف هیچ لذتی از زندگی نمیبرد. این اختلال یکی از مهمترین دلایل عود مجدد اعتیاد در زندگی افراد می باشد. در همین رابطه افرادی که در حال ترک شیشه هستند، دچار احساسات شدید منفی خواهند شد که مهمترین آن افسردگی و احساس پوچی است. اما باید بدانیم که ترک یکباره و خودسرانه این ماده محرک می تواند تاثیرات و مشکلاتی را برای شخص ایجاد نماید به همین دلیل افراد برای ترک شیشه باید به مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کرده تا مراحل درمانی آنها تحت نظارت متخصصین و بدون ایجاد مشکلات جدید به انجام برسد.

دلیل گرایش نوجوانان به مصرف شیشه چیست؟

بسیاری از جوانان در رده سنی ۱۸ تا ۲۵ سال به مصرف این ماده محرک روی می‌آورند که معمولاً در مهمانی ها و پارتی های شبانه عرضه می شود. از طرف دیگر دانشجویان و رانندگان کامیون برای مقابله با خواب آلودگی نیز ممکن است از این ماده محرک قدرتمند استفاده کنند. اما همانطور که می‌دانیم شیشه یکی از قدرتمندترین مواد محرک است که دارای قدرت اعتیاد زایی بسیار بالایی می باشد و دارای عوارض و پیامدهای بسیار جدی و خطرناک می باشد. هنگامی که فردی از ماده محرک شیشه استفاده می کند، دوزی از مواد محرک به شکا ناگهانی وارد مغز او شده و باعث ایجاد حالت نشاط و سرخوشی شدیدی در او می‌گردد، اما باید بدانیم که این اثرات طولانی مدت بوده و فرد را ساعت ها تحت تاثیر قرار می دهد.

به دلیل اثرات طولانی مدتی که شیشه بر افراد می گذارد، مصرف این ماده در میان جوانان رواج پیدا کرده و در بسیاری از پارتی های شبانه، این ماده محرک و کشنده در دسترس افراد قرار میگیرد. مصرف ماده مخدر شیشه به دلایل مختلفی در میان جوانان رواج پیدا کرده است. در بسیاری از اوقات جوانان برای فرار از احساسات ناخوشایند خود و تغییر خلق و خو از این ماده استفاده می‌کنند. از طرف دیگر دانشجویان و دانش آموزان برای جلوگیری از خواب آلودگی نیز ممکن است به مصرف این ماده محرک روی بیاورند. شیشه از جمله مواد محرک است که باعث تغییر خلق و خو و همچنین تغییر رفتارهای اجتماعی در میان جوانان می شود و این خود یکی از عوامل مهم گرایش نوجوانان و جوانان به مصرف این ماده محرک است. از سوی دیگر مصرف این ماده در ابتدا باعث افزایش میل جنسی در افراد می گردد، به همین دلیل ممکن است جوانان تحت تاثیر این ماده به رفتارهای پرخطر دست بزند و با برقراری ارتباطات جنسی نا ایمن در معرض انواع بیماریهای مقاربتی مانند ایدز یا هپاتیت قرار بگیرند.

مهمترین تاثیرات مصرف شیشه

مصرف این ماده محرک باعث آزاد سازی مواد شیمیایی در مغز مانند دوپامین و نوراپی نفرین می گردد. این مواد جزو مهمترین ترین مواد در برانگیختگی سیستم عصبی مرکزی می‌باشند. از طرف دیگر مصرف شیشه در دوزهای پایین باعث افزایش هوشیاری و از بین رفتن گرسنگی و خستگی می شود، اما در دوزهای بالاتر باعث ایجاد حالت سرخوشی و نشاط شدیدی در افراد می گردد. افرادی که از این ماده محرک در دوزهای بالا استفاده می‌کنند، ممکن است دچار پارانویا و رفتارهای غیر متعارف گردند. مصرف این ماده باعث افزایش گردش خون و تند شدن ضربان قلب می گردد و فشارخون و درجه حرارت بدن را به شدت بالا برده و تغییر می دهد.

مصرف این ماده بسیار خطرناک است و می‌تواند با تاثیراتی که بر روی سیستم عصبی مرکزی می‌گذارد احساس گرسنگی و خستگی را به طور کامل متوقف نماید. در این حالت افراد ممکن است روزها یا هفته ها بدون احساس نیاز به غذا یا استراحت به فعالیت های جسمی خود ادامه بدهند، همین موضوع می‌تواند باعث آسیب‌های جدی به سیستم عصبی و مغز و همچنین سلامت جسمی آنها گردد. استفاده از این ماده در مهمانی ها و پارتی های شبانه ممکن است باعث افزایش فعالیت های بدنی در افراد شده تا حدی که به حالت غش برسند.

نحوه تشخیص مصرف شیشه در افراد

افرادی که از این ماده محرک استفاده می‌کنند، علائم مختلفی را از خود بروز می‌دهند که از روی این علائم و نشانه ها می توان به مصرف شیشه پی برد. در بسیاری از اوقات افراد علائم بی قراری و بی اشتهایی را از نشان می دهند. این افراد دچار فعالیت های شدید جسمی شده و بدون احساس خستگی به آن ادامه می دهند. رفتارهای پرخاشگرانه و بروز حالات پارانویا مانند سوءظن و بدبینی شدید نسبت به اطرافیان، هذیان گویی و توهم بینایی و شنوایی از مهمترین عوارض شیشه است. در برخی اوقات افراد گرایشات وسواسی شدیدی پیدا می‌کنند و نسبت به ترتیب و چینش اشیا منزل بسیار حساس می‌گردند.

در این افراد ضربان قلب، فشار خون و درجه حرارت بدن می تواند دچار تغییرات شدیدی شود و چهره سرخ شده و چشم ها قرمز شود و مردمک های آنها نیز گشاد گردد. تنفس افرادی که از این ماده مخدر استفاده می‌کنند، بویی شبیه مواد شیمیایی می‌دهد. این افراد بسیار عرق می کنند و در خواب رفتن دچار مشکل می گردند. تکلم این افراد سریع شده و با هیجان زیادی همراه است. اما باید بدانیم که همه علائم ذکر شده ممکن است به صورت یکسان در افراد بروز نکند، اما اگر این علائم در فردی به طور کلی وجود داشته باشد، ممکن است در حال مصرف شیشه باشد.

۱. تاثیرات کوتاه مدت شیشه

مصرف این ماده محرک که یکی از اعتیادزا ترین انواع مواد مخدر است می‌تواند، فعالیت بدنی و مغزی را به شدت تشدید نماید. به همین دلیل باعث ایجاد عوارض مختلفی در افراد می گردد. برخی از علائم کوتاه مدت و شایع در مصرف این ماده محرک عبارت است از :

 • افزایش ضربان قلب
 • فشار خون و ریتم تنفس
 • گلگون شدن چهره
 • گشاد شدن مردمک‌ها
 • قرمز شدن چشم‌ها
 • متصاعد شدن یک بوی شیمیایی از نفس
 • تعریق بیش از حد
 • تکلم سریع
 • اختلالات خواب و بی خوابی شدید
 • تهوع و استفراغ
 • اسهال
 • افزایش درجه حرارت بدن
 • از دست دادن اشتها
 • تحریک پذیری و عصبی بودن
 • گیجی و پریشانی

در افرادی که از این ماده محرک استفاده می‌کنند، رفتارهای خشن و آسیب‌زا بسیار رایج است. شیشه ماده ای است که در آزمایشگاه‌های غیرقانونی و خانگی ساخته می‌شود و ممکن است از درجه خلوص متفاوتی برخوردار باشد. در این حالت ممکن است باعث ایجاد مسمومیت در افراد مصرف کننده گردد. علائم مسمومیت با این ماده محرک می تواند شامل تب، تشنج، اغما و یا حتی مرگ باشد. مصرف گریستال باعث تنگ شدن بیش از حد عروق خونی در مغز می شود و سکته قلبی از شایع‌ترین عوارض مصرف این ماده است.

۲. تاثیرات بلند مدت شیشه

مصرف کریستال به صورت بلند مدت می‌تواند باعث عوارض شدید جسمی و روانی در افراد شود، اما مهمترین آنها عبارتند از :

 • کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی
 • مقاومت پایین در برابر بیماری‌ها
 • آسیب به شش‌ها، کبد و کلیه‌ها
 • خشک شدن پوست و خارش آن
 • زخم‌های پوستی و آکنه
 • پوسیدگی دندان‌ها
 • دندان‌سایی
 • بی‌قراری
 • رعشه
 • نوسانات هیجانی
 • اضطراب
 • افسردگی
 • خستگی مزمن
 • هذیانات
 • روان‌پریشی
 • از دست دادن حافظه

از مهم ترین اثرات مزمن ماده محرک شیشه که بسیار ناخوشایند است، تاثیرات مخرب دهان و دندان می باشد. خوردگی دندان ها و تغییر رنگ شدید آنها از مهمترین عوارض شیشه می باشد. خشکی دهان ناشی از تخلیه غدد بزاقی در اثر مصرف این ماده محرک و اسیدی که در تولید آن به کار رفته است، می باشد. در همین رابطه متخصصین و تیم درمانی کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ، آماده ارائه خدمات مشاوره روانشناسی و درمانی در زمینه ترک شیشه به شما همراهان ارجمند می باشند.

شیشه با استفاده از اسید هیدروکلراید تولید می‌شود که مصرف آن بر روی غدد بزاقی تاثیرات مخربی می گذارد. از طرف دیگر این ماده مینای دندان ها را از بین برده و باعث فساد و خرابی آنها می گردد. افرادی که از این ماده استفاده می‌کنند میل شدیدی به مصرف شیرینی جات پیدا می کنند که این خود نیز باعث آسیب به دهان و دندان می گردد. دندانها در اثر مصرف شیشه لق شده و در اثر تخریب لثه از بین می روند. به طور کلی مصرف این ماده محرک باعث تنگ شدن رگ ها و اختلال در سیستم خون رسانی به بدن می گردد.

مهمترین تاثیرات شیشه بر روی مغز کدامند؟

بر اساس تحقیقات انجام شده، مشخص گردیده که بیش از نیمی از گیرنده های دوپامین در مغز در اثر مصرف این ماده محرک از بین می روند. از طرف دیگر گیرنده های سروتونین نیز آسیب های جدی می‌بینند که می‌تواند منجر به عوارض شدید روانی و روان پریشی در افراد گردد. در اثر مصرف شیشه مغز افراد دچار تحلیل و خوردگی می‌شود و بخش‌های مهمی از آن از کار می افتند. این ماده محرک می تواند کارکرد معمول سیستم عصبی مرکزی و مغز افراد را با اختلالات شدیدی همراه کند.

درباره کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ

مرکز مشاوره روانشناسی اهواز کمپ یکی از مراکز مشاوره ترک اعتیاد است که با همکاری بهترین و مجهزترین مراکز ترک اعتیاد در کشور فعالیت دارد. این مرکز درمانی در شهرهای مختلف مانند تهران، کرج، شهریار، اهواز، آبادان و شیراز فعالیت دارد. این مرکز آنلاین با مراکزی همکاری دارد که تحت نظارت متخصصین ترک اعتیاد اداره می شوند. در این مرکز درمانی و در مراکز همکار از روش‌های جایگزین و نگهدارنده مانند متادون درمانی استفاده نمی‌شود و افراد با استفاده از روش های استاندارد و تدریجی به حذف کامل ماده اعتیادآور خود دست پیدا می کنند و به هیچ ماده دیگری وابسته نمی شوند.

از مهمترین ویژگی های مرکز ترک اعتیاد اهواز این است که در آن خدمات روانشناختی و درمانهای تخصصی روانشناسی، مهمترین بخش در درمان اعتیاد تلقی می شود. در این مرکز از روش‌های منسوخ مانند سم زدایی فوق سریع یا سریع به هیچ وجه استفاده نمی‌شود و افراد از روش‌های صحیح و با استفاده از داروهای غیر مخدر و شیمیایی روند درمان جسمی مناسبی را تجربه می‌کنند. افراد پس از ترخیص از کمپ ترک اعتیاد اهواز و با دریافت خدمات روانکاوی و روانشناختی می توانند به بهبودی خود با موفقیت ادامه دهند. این خدمات درمانی به صورت جلسات خصوصی و فردی و همچنین گروه درمانی و خانوادگی نیز ارائه می‌شود.

سوالات متداول

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”۱- آیا مصرف شیشه باعث آسیب به مغز می شود؟” answer-0=”به طور حتم بله. مصرف این ماده محرک باعث آسیب های جدی و جبران ناپذیر به سیستم عصبی و مغز افراد می گردد.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”۲- آیا ترک کریستال امکان پذیر است؟” answer-1=”بله. در بسیاری از موارد می توان پیش از آن که آسیب های جبران ناپذیری به مغز افراد وارد آید، با استفاده از کمک های تخصصی و روش های درمان بستری به افراد کمک کرد تا روند درمان و بهبودی خود را آغاز کرده و آن را با استفاده از کمک های تخصصی ادامه دهند.” image-1=”” headline-2=”h3″ question-2=”۳- آیا ترک شیشه نیاز به روان درمانی و کمک های روانشناختی دارد؟” answer-2=”به طور حتم بله. در حقیقت بدون دریافت کمک های تخصصی، روان درمانی و جلسات ماتریکس اثرات تخریبی که شیشه بر مغز گذاشته است، متوقف نمی شوند. در همین رابطه برای بهبودی و ترک وابستگی شدید ذهنی و جسمی، نیاز به روان درمانی و آموزش‌های تخصصی درمان و ترک اعتیاد به شیشه وجود دارد.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

تماس با ما

  5/5 - (19 امتیاز)