مشاوره بستری (رایگان) ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱
تهران، شهریار، کرج، اهواز
شیراز، دزفول، شوشتر
پشتیبانی ۲۴/۷
۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱
شنبه - ۵ شنبه: ۱۰.۰۰ - ۲۴.۰۰
جمعه : ۱۲.۰۰ - ۲۲.۰۰

ترک شیشه؛ شیشه چیست؟

شیشه یا کریستال یکی از انواع مواد محرک بسیار قدرتمند است که دارای نیمه عمر متوسط ۹ تا ۱۲ ساعت می باشد که بسته به نوع مصرف، مقدار مصرف و همچنین متابولیسم بدن فرد می تواند تداوم داشته باشد. مصرف این ماده باعث تحریک و ترشح بیش از حد دوپامین در مغز افراد شده و باعث برانگیختگی شدید سیستم عصبی در افراد می گردد که در نهایت باعث جمع شدن مقادیر زیادی از دوپامین در فضای بین سلولی می گردد. از طرف دیگر باعث از بین رفتن گیرنده های دوپامین و سروتونین در مغز شده و باعث وابستگی های شدید جسمی و روانی در افراد می گردد. برخی از علائم مصرف شیشه عبارتند از :

 • تکلم سریع
 • تعریق بیش از حد
 • افزایش ضربان قلب
 • آسیب به اندام های حیاتی
 • اختلالات خواب
 • خستگی مزمن
 • بی خوابی
 • افسردگی

مصرف ماده شیشه علاوه بر ایجاد وابستگی های شدید جسمی و روانی باعث آسیب و تخریب اندام‌های داخلی بدن شده و صدمات زیادی را به افراد وارد می‌کند. به طور مثال مصرف شیشه باعث تنگ شدن عروق شده و از خون رسانی به اندامهای داخلی جلوگیری می کند و باعث از بین رفتن بافت های داخلی مانند لثه می گردد.

ترک شیشه

همانطور که مصرف شیشه باعث ایجاد وابستگی و اعتیاد شدید در افراد می‌شود، قطع مصرف غیر اصولی آن نیز می تواند دارای عوارض جبران ناپذیری برای افراد باشد. به طور مثال می‌تواند باعث ایجاد پارانویا، تپش قلب، تنگی نفس و مشکلات عصبی و روانی در افراد شود. در همین رابطه یکی از مهمترین خدمات ارائه شده در کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ و مراکز همکار ارائه خدمات درمان اعتیاد به شیشه می باشد.

مهمترین دلایل ترک شیشه

مصرف شیشه در ابتدا باعث ایجاد حس شادابی و افزایش قدرت بدنی می شود، اما به سرعت آثار تخریبی خود را بر سیستم عصبی و روانی شخص تحمیل می کند. شیشه انواع صدمات و عوارض روانی و جسمی را به افراد تحمیل کرده و اختلالات روانی متعددی مانند اسکیزوفرنی، همچنین طیف گسترده ای از بیماری های جسمی را ایجاد می کند که ممکن است تا پایان عمر همراه بیمار باشند.

به دلیل آثار تخریبی شدیدی که مصرف شیشه برای افراد ایجاد می کند، روش درمان و ترک شیشه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از طرف دیگر برای درمان صدمات وارده از لحاظ روانی و جسمی لازم است از یک برنامه دقیق برای درمان افراد استفاده شود. به همین دلیل پروسه درمان در مرکز ترک اعتیاد به عنوان بهترین کمپ ترک اعتیاد آنلاین کشور تحت نظارت مشاوران و روانشناسان مراکز همکار انجام می‌پذیرد. در این مراکز درمان اعتیاد افراد بر اساس برنامه‌ریزی دقیق همراه با جلسات مشاورۀ فردی و گروهی می‌توانند روند درمان خود را آغاز کرده و با قدرت ادامه دهند.

ترک شیشه در خانه

اعتیاد به شیشه می تواند آثار جبران ناپذیر و خسارت های متعددی را بر سلامت افراد تحمیل نماید. این عوارض در زمان ترک اعتیاد شیشه می تواند بسیار آزاردهنده و خطرناک باشد به همین دلیل هنگامی که فردی تصمیم به قطع مصرف شیشه می‌گیرد باید در یک محیط درمانی کنترل شده و زیر نظر متخصصین بستری شود تا بتواند با کمک تیم درمان آثار مخرب شیشه را دفع کرده و مراحل درمانی را با موفقیت سپری نماید.

متدهای درمانی استاندارد

برای ترک شیشه روش های مختلفی وجود دارد، اما در مرکز ترک اعتیاد اهواز متخصصین و کادر درمان بر اساس استانداردهای درمانی مناسب اقدام به درمان بیماران می‌کنند. در این روش افراد با دریافت کمک های تخصصی و شرکت در جلسات مشاوره با درمانگران بر اساس برنامه زمانی دقیق به اصلاح چارچوب های ذهنی و همچنین برنامه جدید زندگی مبادرت می ورزند. در این روش نه تنها سلامت جسمی فرد مد نظر قرار می گیرد، بلکه مهمترین بخش درمان که مربوط به ذهن و روان افراد است نیز مورد توجه قرار گرفته و تحت درمان قرار می‌گیرد تا خطر بازگشت و لغزش مجدد را خنثی نماید.

بروز علائم ترک اعتیاد شیشه

همانطور که توضیح دادیم، مصرف شیشه باعث ایجاد وابستگی های شدید جسمی و روانی در افراد می شود که در زمان قطع مصرف فرد با علائم محرومیت و ترک ‌شیشه روبرو می شود. در بسیاری از موارد این علائم بسیار آزاردهنده و سخت هستند و فرد در مواجهه با این علائم دچار مشکل و ضعف می گردد. به همین دلیل بسیاری از افراد در زمان شروع ترک اعتیاد شیشه به مصرف مجدد روی می‌آورند تا این علائم را متوقف کنند. اما افراد و مددجویان مقیم در مراکز همکار کمپ ترک اعتیاد اهواز به دلیل وجود درمانگران با تجربه و کادر درمانی متخصص پیش از بروز علائم، آگاهی‌های لازم و روش های مقابله با آن را می آموزند تا در صورت بروز علائم با کمک متخصصین عوارض ایجاد شده کاهش یابد و فرد بتواند با قدرت بیشتری به درمان خود ادامه دهد.

نکته مهم در رابطه با علائم روانی ترک شیشه این است که این بخش از درمان افراد نیاز به زمان بیشتری دارد. به طور معمول علائم جسمانی دارای ماندگاری کمتری هستند، اما علائم روانی و آثار زیان بار شیشه بر ذهن و روان فرد نیاز به روان درمانی و جلسات مشاوره روانشناسی دارد که افراد با کمک متخصصین و مشاورین مرکز ترک اعتیاد می‌توانند فرآیند درمان خود را ادامه دهند. علائم محرومیت و ترک اعتیاد در یک طیف گسترده قرار دارد که برخی از مهمترین آنها عبارتند از : تغییرات شدید وزنی، تغییرات خلق و خو، اختلالات خواب و غیره.

نکاتی در رابطه با ترک شیشه

 • از ترک خودسرانه شیشه خودداری کنید
 • حمایت های عاطفی و روانی اعضای خانواده و اطرافیان بسیار مهم است
 • بیمار و خانواده باید در مورد نحوه مراقبت و کنترل رفتارها آموزش ببیند
 • مدت زمان درمان و ترک اعتیاد شیشه به عوامل مختلفی بستگی دارد
 • فرد معتاد به شیشه برای ترک اعتیاد نیاز به اقدامات تخصصی و روان درمانی دارد

مدت زمان ماندگاری شیشه در آزمایش اعتیاد چقدر است؟

به طور معمول مواد موجود در شیشه تا حدود ۳۶ ساعت پس از آخرین بار مصرف در آزمایش خون مشخص می گردد. از طرف دیگر شیشه در بدن به آمفتامین تبدیل می‌شود که در تست اعتیاد متامفتامین مثبت خواهد شد که تا پنج روز پس از مصرف قابل تشخیص است. از طرف دیگر تست شیشه از ۳ تا ۶ روز در ادرار و بیش از ۹۰ روز در تست مو قابل شناسایی می باشد.

خدمات ترک اعتیاد سم زدایی در مرکز ترک اعتیاد اهواز

روش ترک اعتیاد شیشه در مرکز ترک اعتیاد اهواز شامل حذف کامل ماده مخدر بدون جایگزینی هرگونه ماده مخدر می باشد. همه مراحل درمانی در مرکز ترک اعتیاد اهواز تحت نظارت متخصصین و روانشناسان ترک اعتیاد قرار دارد و افراد تحت مراقبت های شبانه روزی مدد یاران در مرکز قرار می‌گیرند تا علاوه بر حفظ سلامتی مددجو بهترین نتیجه از ترک اعتیاد بدون بازگشت برای او حاصل گردد. کمپ ترک اعتیاد اهواز با همکاری بهترین و مجهزترین مراکز ترک اعتیاد در سراسر کشور آماده است تا با ارائه امکانات رفاهی، آموزشی و درمانی به عنوان بهترین کمپ ترک اعتیاد با همکاری برترین مراکز درمان اعتیاد در کشور شناسایی شود. توجه داشته باشید که مدت زمان درمان و ترک شیشه به فاکتورها و عوامل مختلفی همچون نوع مصرف، دوز مواد، مدت اعتیاد و همچنین سلامت جسمی و روانی فرد بستگی دارد که پس از انجام مشاوره روانشناسی اولیه مشخص می شود.

سوالات متداول ترک شیشه

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”آیا مصرف شیشه در تست اعتیاد مشخص می گردد ؟” answer-0=”بله مصرف شیشه در آزمایش خون، ادرار و مو کاملاً قابل شناسایی می باشد.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”آیا ترک شیشه به روش سم زدایی فوق سریع امکان پذیر است؟” answer-1=”خیر. اعتیاد به شیشه مانند انواع اعتیادهای دیگر به مواد محرک باید از طریق روش های استاندارد و تدریجی و با روانکاوی و رواندرمانی در یک فرایند انجام پذیرد. ” image-1=”” headline-2=”h3″ question-2=”اعتیاد به شیشه روانی است یا جسمی؟” answer-2=”مصرف شیشه باعث ایجاد وابستگی های شدید روانی و جسمی در افراد شده و افراد برای درمان باید هر دو جنبه را در نظر بگیرند.” image-2=”” headline-3=”h3″ question-3=”آیا ترک شیشه با قرص ب2 امکان پذیر است؟” answer-3=”خیر. ب 2 یک ماده شبه افیونی با قدرت اعتیادآوری بسیار بالایی است و مصرف آن باعث اعتیاد و وابستگی شدید میشود.” image-3=”” headline-4=”h3″ question-4=”آیا ترک شیشه با داروهای گیاهی امکان پذیر است؟” answer-4=”هیچ داروی گیاهی برای ترک اعتیاد شیشه وجود ندارد و مصرف این گونه داروها می تواند عوارض جبران ناپذیری برای سلامت فرد ایجاد نماید. ” image-4=”” headline-5=”h3″ question-5=”نحوه مصرف ریتالین برای ترک شیشه چگونه است؟” answer-5=”ریتالین یک داروی اعتیادآور است و هیچ کمکی به درمان بیماران معتاد به شیشه نخواهد کرد و مصرف همزمان آن با شیشه می‌تواند مرگبار باشد.” image-5=”” count=”6″ html=”true” css_class=””]

تماس با ما

  5/5 - (3 امتیاز)