مشاوره بستری (رایگان) ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱
تهران، شهریار، کرج، اهواز
شیراز، دزفول، شوشتر
پشتیبانی ۲۴/۷
۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱
شنبه - ۵ شنبه: ۱۰.۰۰ - ۲۴.۰۰
جمعه : ۱۲.۰۰ - ۲۲.۰۰

مشاوره قبل از ازدواج در مرکز اهواز کمپ

کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ، مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپمشاوره قبل از ازدواج یکی از مهمترین موضوعاتی است که زوجین قبل از آن که اقدام به ازدواج نمایند، باید آن را کاملاً جدی بگیرند. این شکا از مشاوره خانواده برای پیشگیری از مشکلات آتی در ازدواج از اهمیت ویژه ای برخورد است. بسیاری از افراد قبل از ازدواج به دلیل نداشتن آگاهی و آشنایی کامل و همچنین هیجانات قبل از ازدواج ممکن است به موضوعات مهمی در رابطه با مشکلات و یا اختلالات موجود در طرف مقابل خود توجه نکنند. به همین دلیل و با گذشت زمان و وارد شدن به ازدواج، مشکلات و اختلالات افراد بروز پیدا کرده و باعث ایجاد مشکلات جدی در روند زندگی خانوادگی افراد می گردد.

می‌توان گفت که مشاوره پیش از ازدواج ابزاری است برای پیشگیری از طلاق و جدایی در آینده و دارای اهمیت بسیاری می باشد. در همین رابطه، باید بدانیم که ازدواج به عنوان یکی از مهمترین تصمیمات زندگی افراد، نیاز به آگاهی، دانش و مهارت های کافی دارد تا فرد برای انتخاب همسر آیندۀ خود با مشکل مواجه نشود. در حقیقت باید به این نکته توجه کرد که هر فرد با افکار، علایق و روش‌های تربیتی متفاوتی در خانواده‌ای پرورش پیدا می‌کند، به همین دلیل بسیاری از معیارها و علایق فرد ممکن است با شما کاملاً متفاوت باشد. در نتیجه افراد باید با استفاده از کمک های متخصصین و دریافت مشاوره خانواده برای داشتن یک زندگی موفق زناشویی، اقدام نمایند.

اهمیت مشاوره قبل از ازدواج

به دلایل گفته شده و همانطور که پیشتر توضیح دادیم، هنگامی که دو نفر وارد یک ازدواج می شوند، به دلیل تفاوت های که در زمینه‌ها و جنبه های مختلف زندگی با یکدیگر دارند، ممکن است پس از مدتی با تعارضات و اختلافات گسترده‌ای در زندگی روبرو شوند. تفاوت سلیقه و روش برخورد با مسائل می‌تواند باعث به وجود آمدن اشکالات و اختلالات مختلفی در رابطه زناشویی و عاطفی افراد گردد. به طور مثال ترس، انتظارات، خشم و رفتارهای پرخاشگرانه همچنین نحوه برخورد با مسائل می تواند زندگی افراد را به چالش کشیده و در خطر سقوط و جدایی قرار دهد.

در چنین شرایطی اگر افراد با استفاده از مشاوره پیش از ازدواج و مشاوره های خانواده برای دریافت کمک‌های تخصصی اقدام نکنند، ممکن است زندگی آنها از هم بپاشد و ناگزیر از یکدیگر جدا شوند. نکته مهم در رابطه با اهمیت مشاوره خانواده این است که افراد پیش از آنکه وارد ازدواج شوند، باید با استفاده از کمک های تخصصی به شناخت نیازها و مشخصات یکدیگر اقدام کرده تا بر اساس علوم ارتباطی و مهارتهای زندگی بتوانند ارتباطات میان فردی و درون خانوادگی را توسعه داده و از بروز مسائل و مشکلات احتمالی در آینده زندگی شان جلوگیری به عمل آورند.

نکات موجود در مشاوره قبل از ازدواج

برای آنکه افراد بتوانند با کمترین ضریب خطا در مورد ازدواج تصمیم بگیرند، لازم است تا به مسائل و موضوعات مهمی که در زندگی آینده برای آنها می تواند چالش های پیچیده ایجاد کند، اشراف کامل پیدا کرده و با استفاده از کمک های تخصصی مشاورین خانواده آگاهی‌های لازم را برای زندگی آینده خود به دست آورند. برخی از مهم ترین نکاتی که باید به آنها توجه شود و در مشاوره قبل از ازدواج به آنها پرداخته می‌شود عبارتند از :

 • حساسیت های همسر
 • حساسیت‌های فردی
 • نحوه برخورد با خشم
 • مسئولیت پذیری
 • داشتن دیدگاه مثبت

۱. حساسیت های همسر

موضوع مهمی که در رابطه با انتخاب همسر وجود دارد، وجود حساسیت های شخصی، شخصیتی و همچنین علایق و ایده آلیسم است که در رفتار و باورهای فرد بروز پیدا کرده و باعث ایجاد واکنش ها و رفتارهای بخصوصی می گردد. در همین رابطه شناخت دقیق حساسیت ها و خط قرمزهای زوجین می تواند در ایجاد یک رابطه موفق و پایدار در زندگی زناشویی موثر باشد. در حقیقت آگاهی از این حساسیت ها و ویژگی‌های شخصیتی باعث می‌شود تا مسائلی که باعث تشدید حساسیت و نگرانی فرد می گردد، متوقف شده و از ایجاد مشکلات آتی در زندگی زناشویی جلوگیری به عمل آورد. برخی از مهم‌ترین حساسیت‌هایی که افراد نسبت به آن دارای واکنشهای شدیدی هستند عبارتند از :

 • حساسیت به خشم
 • حساسیت به احترام
 • حساسیت به ناامیدی
 • حساسیت به ارزش‌ها
 • حساسیت به بی کاری
 • حساسیت به خانواده

در حقیقت تحریک این حساسیت ها در افراد باعث می‌شود تا موضوعات بخصوصی در ذهن فرد مرور شده و واکنش‌های احساسی و رفتاری مختلفی از او بروز پیدا کند. در بسیاری از اوقات این واکنش ها منفی بوده و فرد دچار حساسیت‌های منفی نسبت به این مسائل می گردد که البته می تواند زندگی و رابطه زناشویی را با چالش‌های متعددی روبرو نماید. در نتیجه شما با دریافت مشاوره قبل از ازدواج در این زمینه می توانید از حساسیت ها و ویژگی های فردی همسر آینده تان آگاه شده و از ایجاد شرایطی که باعث تحریک حساسیت‌های فردی در طرف مقابلتان می شود، پیشگیری و جلوگیری به عمل آورید.

۲. حساسیت های فردی

از سوی دیگر لازم است، افراد برای داشتن یک رابطه موفق به حساسیت های فردی و موضوعاتی که خود نسبت به آن به صورت ناخودآگاه دارای واکنش‌هایی هستند، آگاه شده تا بتواند از بروز مشکلات بعدی بر اثر تحریک این گونه حساسیت ها پیشگیری به عمل آورد. در نتیجه، آگاهی از مسائلی که باعث آشفتگی، ناراحتی و خشم شما می شود، می‌تواند به شما در ایجاد یک رابطه موفق زناشویی کمکهای موثری نماید. اگر شما موضوعات را به شکلی صحیح و قبل از ازدواج با استفاده از کمک های تخصصی در مشاوره قبل از ازدواج مطرح نمایید، می توانید از موانع و دست اندازهای آتی در زندگی مشترک به طور کامل جلوگیری به عمل آورید. حساسیت های فردی ممکن است باعث مرور خاطرات بد و احساسات منفی در شما شود، این موضوعات در زندگی افراد می‌تواند از ایجاد یک ارتباط صحیح و عاطفی بین زوجین جلوگیری کرده و باعث ایجاد احساسات منفی و آزار دهنده در رابطه عاطفی گردد.

۳. نحوه برخورد با خشم 

هنگامی که زوجین با اختلافات زناشویی روبرو می شوند، ممکن است به دلیل عدم داشتن اطلاعات کافی در رابطه با نحوۀ صحیح ارتباط عاطفی در زندگی زناشویی، اقدام به مقصر جلوه دادن طرف مقابلشان در زندگی نمایند. عموما افراد خود را مسئول ایجاد مشکلات و بروز ناراحتی های عاطفی و روانی در خانواده نمی‌دانند و با سرزنش و بهانه جویی سعی در آرام کردن خود دارند. در حقیقت افراد به صورت ناخودآگاه با استفاده از این روش تلاش می کنند تا به قیمت نارضایتی طرف مقابل، احساس بهتری پیدا کنند که البته همین موضوع می تواند باعث گسترش اختلافات و لاینحل شدن آنها گردد. 

به همین دلیل باید بدانیم که عیب جویی از نقص ها و اشکالات همسر و طرف مقابلتان نه تنها مشکلی را حل نمی کند، بلکه می تواند باعث دامن زدن به مشکلات و اختلافات شود و زندگی را با مشکلات جدی مواجه نماید. به همین خاطر، لازم است تا اگر در رفتار و خلقیات همسرتان نقص ها و کمبودهایی را مشاهده می کنید به شکل محبت آمیز در مورد آنها صحبت کنید و به صورت صحیح از احساس بد خود نسبت به این رفتارهای مخرب، او را آگاه سازید. در همین رابطه شما باید بیاموزید تا در چنین مواقعی آرامش خود را حفظ کرده و با ملایمت رفتار کنید. در حقیقت، افراد در ازدواج نمی توانند برنده یا بازنده باشند، بلکه باید به شکلی عمل کنند تا هر دو طرف به شکلی برابر، برنده برنده باشند.

۴. مسئولیت پذیری

وجود مسئولیت‌پذیری و پذیرش اشکالات شخصی و تلاش برای بهبود آن می تواند به شما در ایجاد و پی ریزی یک زندگی مشترک موفق کمک نماید. افرادی که در ازدواج خود از احساس مسئولیت پذیری استفاده می کنند و آن را در دوران مجردی و خانواده خود آموخته‌اند، می توانند مشکلات مختلف زندگی زناشویی را به خوبی مدیریت کرده و بهشکلی موثر از احساس ناامیدی و درماندگی دور بمانند. داشتن تحرک، پویایی و همچنین مسئولیت پذیری به افراد کمک می‌کند تا بر روی کمبودها و نقص های شخصیتی و انتظارات بی جا متمرکز شده و شرایط زندگی مشترک را به شکلی صحیح بهبود بخشند. توجه داشته باشید که اگر طرفین در یک ازدواج به موقع بر روی اشکالات خود مانند مشکلات شخصیتی، عاطفی و روانی کار کنند و تغییرات لازم را در این زمینه ها به دست آورند، مسیر زندگیشان به شکلی تسهیل شده و می‌توانند یک خانواده موفق و سالم را تشکیل دهند.

۵. داشتن دیدگاه مثبت

برای داشتن یک رابطه سالم و موفق در ازدواج لازم است تا افراد بدون توجه به انتقاد های پیش آمده از طرف زوج خود، دیدگاه مثبتی نسبت به موضوعات و مسائل پیش آمده در زندگی داشته باشند و اجازه ندهند که سطح انرژی آنها کاهش پیدا کند. در رابطه زناشویی تلافی رفتارهای منفی، می تواند انرژی بسیار زیادی را از طرفین گرفته و باعث گسترش اختلافات کوچک و ادامه دار شدن آنها در زندگی گردد. توجه داشته باشید که ادامه یافتن مشکلات کوچک می تواند باعث به وجود آمدن حفره های عاطفی عمیق در رابطه شود که در نهایت باعث سردی و طلاق عاطفی می گردد. به همین دلیل، هر چه بیشتر و دقیق تر نسبت به برطرف نمودن مشکلات کوچک پیش آمده در زندگی زناشویی اقدام شود، سریع تر و موثرتر می توان از پیش روی مشکلات و مسائل عاطفی در زندگی جلوگیری به عمل آورد.

اهداف مشاوره قبل از ازدواج چیست؟ 

همانطور که پیش‌تر توضیح دادیم، افراد باید قبل از ازدواج با استفاده از مشاوره های تخصصی مشاورین خانواده، اقدام به شناسایی نقاط قوت و ضعف خود و همچنین طرف مقابل در ازدواج نمایند. بر همین اساس اصولاً مشاوره قبل از ازدواج بر محوریت چند موضوع قرار دارد که مهمترین آنها عبارتند از : 

 • بررسی آمادگی طرفین برای ازدواج
 • ارزیابی هماهنگی و همسانی زوجین
 • ارزیابی مهارت‌های زندگی مشترک

هنگامی که یک زوج تصمیم به ازدواج می‌گیرند، فراهم آوردن مقدمات اولیه برای ایجاد یک زندگی موفق و پایدار بسیار اهمیت دارد. در این بین، دریافت کمک های تخصصی از مشاورین خانواده و روانشناسان می تواند در ایجاد یک زندگی موفق، تاثیرات بسزایی داشته باشد. در حقیقت همان گونه که افراد برای زندگی زناشویی اقدام به فراهم آوردن امکانات، وسائل و شرایط فیزیکی زندگی خود می‌کنند، باید آمادگی‌های لازم و همچنین آگاهی های مورد نیاز در یک زندگی مشترک را نیز با دقت به دست آورند. نکته مهم در رابطه با تشکیل خانواده و ازدواج، توجه به مسائل روحی، روانی و شخصیتی در کنار شرایط فیزیکی و مالی برای ایجاد یک زندگی مشترک سالم بسیار اهمیت دارد. اما افرادی که تنها به موضوعات مالی، فیزیکی و ظاهری زندگی زناشویی توجه می‌کنند، عموما پس از گذشت مدتی با بروز اختلافات عاطفی، شخصیتی و روانی دچار مشکلات پیچیده شده و نمی توانند به زندگی خود با موفقیت ادامه دهند.

تاثیر مشاوره پیش از ازدواج  

در حقیقت هدف اصلی مشاوره پیش از ازدواج ، کمک به افراد برای ایجاد یک زندگی آبرومندانه و همچنین موفق می‌باشد. باید بدانیم که یک زندگی زناشویی پایدار، دارای شرایط و ویژگی های عاطفی، روانی مالی و فیزیکی است. در همین رابطه و در صورتی که افراد از کمک های تخصصی بهره مند شوند، می توانند اصول بهداشت روانی خانواده را با دقت شناسایی کرده و از آن برای تداوم زندگی خود به خوبی استفاده نمایند. به طور کلی مشاوره پیش از ازدواج به افراد کمک می‌کند تا به یک شناخت کافی و مورد نیاز از طرف مقابل خود در ازدواج دست یابند و با آگاهی و خرد کافی برای ورود به یک زندگی مشترک اقدام نمایند.

موارد بررسی شده در مشاوره ازدواج

مهمترین موضوعی که در مشاوره خانواده و ازدواج می بایست مورد بررسی قرار گیرد، این است که آیا افرادی که قصد وارد شدن به زندگی مشترک را دارند، دارای آمادگی های لازم برای این امر مهم هستند یا خیر؟ از سوی دیگر مواردی که باعث ایجاد اختلافات عقیدتی، رفتاری و شخصیتی بین زوجین می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد مشکل گردد، باید مورد بررسی قرار گرفته تا به خوبی بتوان برای پیشگیری از آن اقدام نمود. برخی از مهم ترین رئوس مطالبی که در مشاوره قبل از ازدواج مورد بررسی قرار می گیرند عبارتند از :

 • شناخت ویژگی های فردی
 • اختلاف طبقاتی
 • تفاوت ظاهر افراد
 • اختلاف تحصیلی
 • اختلافات عقیدتی و مذهبی

در ادامه به تشریح و توضیح هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت تا شما را با جزئیات بیشتر آن آشنا نماییم.

۱. اختلاف در ویژگی های فردی

در پی ریزی و ایجاد یک زندگی مشترک، یکی از مهمترین موضوعاتی که باید بررسی شود و مد نظر قرار گیرد، ویژگی‌های شخصیتی می باشد، زیرا می تواند تاثیرات مختلفی بر روند زندگی افراد بگذارد. ویژگی های شخصیتی در میان افراد می‌تواند کاملاً متفاوت باشد و همین موضوع باعث ایجاد اختلافات زیادی در آیندۀ زندگی افراد شود. به طور مثال هنگامی که شخصی دارای ویژگی‌های درون‌گرا می باشد، اگر با فردی که دارای خصوصیات برونگرایی است ازدواج کند، ممکن است به مرور زمان دچار مشکل شده و باعث ایجاد اختلافات زیادی در روابط بین فردی و عاطفی این دو شخص گردد. به همین دلیل، شناخت ویژگی‌های شخصیتی، روحی و روانی افراد و همچنین بررسی وجود اختلالات شخصیتی و ذهنی دیگر در فرد می تواند از پیامدهای آتی در زندگی آینده زوجین تا حد زیادی جلوگیری به عمل آورد.

۲. اختلاف طبقاتی

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در ایجاد زندگی مشترک، وجود اختلاف طبقاتی است که باید به خوبی بررسی شده تا از ایجاد مشکلات آتی که در اثر وجود اختلاف طبقاتی میان زوجین ایجاد می‌شود، جلوگیری به عمل آورد. طبق تحقیقات مشخص شده که وجود اختلاف طبقاتی زیاد در بین زوجین و خانواده های آنها، می تواند زمینه ساز بروز مشکلات دیگر در زندگی آینده آنان شود. در نتیجه در جلسات مشاوره قبل از ازدواج، افراد متوجه میزان اختلاف طبقاتی میان خانواده ها شده و می‌توانند تصمیم صحیحی در این رابطه اتخاذ کنند.

۳. اختلاف ظاهری و قد افراد

تفاوت قد و عدم تناسب ظاهر افراد در یک ازدواج می تواند به پدیده‌ای برای بروز مشکلات در زندگی آینده آنان تبدیل گردد. به طور مثال، در کشور ما به دلیل وجود نگاه متعصبانه، بسیاری از افراد عقیده دارند که قد زن نباید از مرد بیشتر باشد، زیرا جلوه خوبی ندارد. به همین دلیل افرادی که قصد ازدواج با یکدیگر را دارند، باید از لحاظ قد و وزن دارای تناسب باشند و بر اساس شرایط روحی، روانی و شخصیتی خود اقدام به انتخاب شریک زندگی خود نمایند. در صورتی که این موضوع مد نظر قرار نگیرد و افراد به دلایلی موضوع ظاهر را مورد توجه قرار ندهند و بدون در نظر گرفتن شرایط ظاهری و تناسب اندام اقدام به ازدواج نمایند، ممکن است دچار مشکلاتی شوند و زندگی آنها با مسائل و معضلاتی مرتبط با ظاهر آنها، روبرو گردد.

۴. اختلاف در سطح تحصیلات

طبق بررسی های انجام شده، افرادی که دارای تحصیلات یکسان و نزدیک به هم هستند، با مشکلات کمتری در زندگی خود روبرو می شوند. اختلاف سطح تحصیلات، یکی از فاکتورهای مهم است که افراد در هنگام ازدواج باید به آن دقت کنند. در نتیجه این افراد با دریافت خدمات مشاوره قبل از ازدواج در مرکز مشاوره روانشناسی اهواز کمپ، می توانند این مسئله را با کارشناس و مشاور خود به دقت بررسی کرده تا بتوانند بهترین تصمیم را در رابطه با زندگی خود بگیرند.

۵. اختلاف در عقاید مذهبی

عقاید و باورهای مذهبی یک موضوع شخصی است، اما در ازدواج به دلیل ارتباط تنگاتنگی که میان زن و مرد وجود دارد دیگر یک موضوع شخصی تلقی نمیشود و می تواند یکی از دلایل ایجاد مشکل در میان آنها شود. در صورتی که عقاید مذهبی زن و مرد دارای اختلاف زیادی باشد، ممکن است زمینه هایی ایجاد شود که باعث بروز اختلاف در میان آنها گردد. اختلافات مذهبی در ازدواج یکی از موضوعات مهمی است که در جلسات مشاوره روانشناسی و مشاوره قبل از ازدواج باید به آن توجه شود و افراد با کمک متخصصین به بررسی دقیق آن بپردازند. از سوی دیگر، میزان و سطح عقاید مذهبی در افراد و شناخت مشکلاتی که در رابطه با آن ممکن است وجود داشته باشد، می‌تواند از بروز اختلافات در زندگی زوجین، جلوگیری به عمل آورد.

ترس از ازدواج و روش درمان

امتناع از ازدواج به دلیل وجود ترس و اضطراب در افراد ایجاد می شود. از سوی دیگر، برخی افراد به طور کلی از موضوع ازدواج و تعهد و مسئولیتی که در آن وجود دارد، هراسناک هستند و از اقدام برای ایجاد یک زندگی مشترک، خودداری می کنند. به طور کلی، ترس از مسئولیت های موجود در زندگی زناشویی باعث ایجاد مقاومت در مقابل انجام می شود. همانطور که توضیح داده شد، برخی افراد به صورت ناخودآگاه از موضوع ازدواج و انجام آن دچار هراس و ترس می شوند و همین موضوع از تشکیل خانواده جلوگیری به عمل می آورد. بر همین اساس، با دریافت کمک های تخصصی در مشاوره ازدواج و دریافت آگاهی های لازم توسط مشاوره خانواده به افراد کمک می شود تا بتوانند بر ترس‌های ناخودآگاهی و نگرانی‌های خود از وارد شدن به ازدواج و تشکیل خانواده با قدرت و توانایی فایق آیند و به تشکیل خانواده و ازدواج اقدام نمایند.

نحوه انجام مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

مشاوره قبل از ازدواج، یکی از جلسات مشاوره تخصصی ازدواج است که به افراد کمک می‌کند تا به روش صحیح و با دید باز و کاملاً آگاهانه اقدام به تشکیل خانواده نمایند. در این بین، مشاور و متخصص با برگزاری جلسات فردی و زوجی همچنین انجام برخی تست ها و آزمونهای استاندارد، احتمال موفقیت زوجین در ازدواج را بررسی کرده و نتایج آن را در اختیار آنان می‌گذارد. آزمون های شناختی و بررسی های صورت گرفته به افراد کمک می‌کند تا زیرساخت‌های شخصیتی و موارد مورد نیاز را ایجاد نمایند تا بتوانند با آگاهی وارد زندگی مشترک شوند. افرادی که دارای زیرساخت های شخصیتی متفاوت هستند، در زندگی زناشویی به دلیل عدم تفاهم و هماهنگی در رفتار و ایده آلیسم با مشکلات متعددی روبرو می شوند. از سوی دیگر، ممکن است افراد نتوانند به خواسته های به حق خود در رابطه و ازدواج دست یابد، به همین دلیل در بسیاری از اوقات این روابط با تزلزل و شکست همراه می شود و افراد نمی توانند یک زندگی موفق و پایدار را تجربه نمایند.

در مشاوره پیش از ازدواج، به افراد کمک می‌ شود تا تفاوت‌های موجود در زیربنای شخصیتی فردی و زوج تشخیص داده شود و آگاهی های لازم را برای ازدواج و تشکیل خانواده پیدا کنند. از سوی دیگر، متخصص در جلسه مشاوره ازدواج به افراد کمک می‌کند تا تمایلات، آرزوها، توقعات و خط قرمزهای طرفین را تشخیص دهند و قبل از وارد شدن به ازدواج و تشکیل خانواده نسبت به وظایف و مسئولیت های خود در زندگی آگاه شوند. متخصصین پس از بررسی موضوعات مختلف در رابطه با مسائل شخصیتی و روانی افراد نتایج را در اختیار زوجین قرار داده تا بتوانند به درستی انتخاب کرده و به یک ازدواج قطعی و پایدار دسترسی پیدا کنند.

در مشاوره ازدواج چه بگویید؟

در جلسات مشاوره قبل از ازدواج افراد باید هدف خود را از دریافت مشاوره به خوبی بدانند. در این جلسات، اگر حقایق و موضوعات درونی، خصلت‌ها و ویژگی‌های شخصیتی از مشاور پنهان بماند، باعث می‌شود تا کارآیی این جلسات کاهش پیدا کند. از سوی دیگر، زوجین باید بدانند که نمی توانند باعث ناراحتی خودشان شوند، در نتیجه مسائلی را که کاملا خصوصی هستند و یا مشکلاتی که وجود دارد باید به صورت فردی و در جلسات غیر گروهی مطرح شده تا مشاور و متخصص بتواند، به فرد در تصمیم‌گیری نهایی کمک نماید.

مشاوره قبل از ازدواج به افراد کمک می کند تا با شناخت دقیق خصوصیات شخصیتی خود و زوجش، بهترین تصمیم را برای شروع و یا خاتمه آن رابطه بگیرند. افراد با در میان گذاشتن خصوصیات فردی و شخصیتی خود با مشاور به او کمک می کنند تا با بررسی دقیقتر شرایط و ویژگی‌های شخصیتی و فردی آنها در ایجاد یک زندگی پایدار، به آنها کمک نماید. بر همین اساس، انتقال اطلاعات صحیح و صادقانه به متخصص و مشاور به شما کمک می کند تا در اتخاذ یک تصمیم صحیح و سازنده موفق باشید. از سوی دیگر، در صورتی که شرایط مناسبی برای ازدواج وجود ندارد مشاور به شما کمک می کند تا از وارد شدن به آن ازدواج جلوگیری کرده و از پیامدهای منفی و مخرب آتی دور بمانید.

بهترین زمان برای دریافت مشاوره ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج به افراد کمک می‌کند تا با دیدی باز به انتخابی آگاهانه دسترسی پیدا کنند. افراد پس از آشنایی های اولیه و شناخت نسبی نسبت به طرف مقابل، باید برای دریافت مشاوره روانشناختی اقدام کنند. اما به خاطر داشته باشید که این کار را به سرعت و در ملاقات های اولیه نمی توان انجام داد و بهتر است پس از مدتی از آشنایی اولیه و به دست آوردن اطلاعات و شناخت اولیه، برای دریافت مشاوره پیش از ازدواج، اقدام کنید. توجه داشته باشید که نباید بدون شناخت و آگاهی کافی به رابطه خود ادامه دهید و برای مدت های طولانی با هم در تماس باشید. زیرا این کار باعث ایجاد دلبستگی میان افراد شده و از اتخاذ یک تصمیم منطقی و صحیح جلوگیری به عمل می آورد.

از طرف دیگر، ممکن است پس از مدت های طولانی که برای مشاوره قبل از ازدواج اقدام می کنید، بر اساس تحقیقات و بررسی‌های انجام شده توسط متخصص، شرایط مناسبی برای ازدواج شما وجود نداشته باشد و مجبور شوید که از ادامه رابطه خودداری کنید. اما به دلیل وارد شدن احساسات و عواطف در رابطه نمی توانید به شکل صحیح و منطقی با موضوعات رو به رو شوید. در نتیجه در همان مراحل اولیه آشنایی و پس از آشنایی مختصری که از شخصیت طرف مقابل تان پیدا می کنید، بهتر است با متخصصین مرکز مشاوره روانشناسی اهواز کمپ تماس گرفته و از جلسات مشاوره قبل از ازدواج این مرکز بهره مند شوید.

مزایای مشاوره قبل از ازدواج

بر اساس بررسی‌های انجام شده، زوج هایی که از جلسات مشاوره قبل از ازدواج استفاده می کنند، تا ۳۰ درصد ازدواج موفق تری نسبت به سایر افراد دارند. مشاوره ازدواج به شما کمک می کند تا نقاط ضعف و ویژگی‌های شخصیتی طرف مقابل خود را شناسایی کرده و از مشکلات احتمالی در آینده زندگی زناشویی تان جلوگیری به عمل آورید. در حقیقت دریافت مشاوره پیش از ازدواج به شکلی، زندگی آینده شما را شبیه سازی کرده و شما را با چالش های پیش رو آشنا می کند، به همین دلیل می توانید بهترین تصمیم ممکن را برای شروع یا خاتمه دادن آن رابطه بگیرید.

ترس از مشاوره پیش از ازدواج

در بسیاری از اوقات زوجین تصور می‌کنند مشاوره پیش از ازدواج با تشخیص عدم سازگاری، آنها را از ازدواج منع می‌کند. به همین دلیل ممکن است برای دریافت این گونه مشاوره های با اهمیت، اقدام نکنند. در این صورت، بدون دریافت مشاوره و شناخت چالش های پیش رو اقدام به تشکیل خانواده و وارد شدن به آن ازدواج را می کنند، اما نکته مهم در رابطه با دریافت مشاوره این است که این گونه خدمات مشاوره ازدواج به شما کمک می کند تا با بررسی عمیق شخصیت و میزان سازگاری طرفین با موانع و چالش‌های پیش رو در زندگی خود آشنا شوید و با دقت تصمیم بگیرید. توجه داشته باشید که تشکیل خانواده و ازدواج یک موضوع بسیار جدی است و بدون شناخت کافی نمی توان به آن وارد شد. افرادی که به صورت خودسرانه و بدون دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره اهواز کمپ اقدام به تشکیل خانواده می کنند، با چالش های زیادی روبرو خواهند شد و زندگی خود را در معرض شکست و جدایی قرار می دهند.

سوالات متداول

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”۱. آیا مشاوره قبل از ازدواج اجباری است؟” answer-0=”خیر. بطورکلی دریافت مشاوره خانواده اجباری نیست، اما به دلیل تبعاتی که عدم دریافت این گونه مشاوره ها برای زندگی های افراد می‌تواند داشته باشد، بهتر است برای دریافت مشاوره قبل از ازدواج اقدام کرد. وارد شدن به ازدواج بدون شناخت و آگاهی های لازم می‌تواند چالش ها و مشکلات عدیده ای را برای افراد و زندگی آنان ایجاد کند و منجر به جدایی و طلاق گردد.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”۲. انواع مشاوره پیش از ازدواج چیست؟” answer-1=”مشاوره قبل از ازدواج به دو شکل کلی یعنی به صورت فردی و زوج درمانی ارائه می گردد. در این روش های مشاوره، فرد متخصص به شناخت و بررسی دقیق خصوصیات و ویژگی‌های فردی و زوجی می پردازد و به افراد کمک می‌کند تا با آگاهی های مورد نیاز در رابطه زندگی آینده، بهترین تصمیم را برای شروع یا خاتمه دادن آن رابطه اتخاذ نمایند.” image-1=”” count=”2″ html=”true” css_class=””]

تماس با ما

  5/5 - (4 امتیاز)