مشاوره بستری (رایگان) ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱
تهران، شهریار، کرج، اهواز
شیراز، دزفول، شوشتر
پشتیبانی ۲۴/۷
۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱
شنبه - ۵ شنبه: ۱۰.۰۰ - ۲۴.۰۰
جمعه : ۱۲.۰۰ - ۲۲.۰۰

خدمات سم زدایی بدن

کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ، مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ : خدمات سم زدایی در کمپ ترک اعتیاد اهواز بر اساس روشهای استاندارد درمانی تدریجی صورت می گیرد. در این مجموعه درمان اعتیاد، خدمات سم زدایی بدن از طریق روش‌های منسوخ و غیر استانداردی مانند سم زدایی فوق سریع و یا سریع استفاده نمی شود. همانطور که توضیح دادیم روش سم زدایی فوق سریع و سریع به دلیل استفاده از مواد شیمیایی و بیهوشی کامل فرد، یکی از روش‌های منسوخ در دنیاست که متاسفانه در کشور ما هنوز از آن استفاده می شود.

تاثیر مواد مخدر بر مغز

همانطور که در مقاله بیماری اعتیاد توضیح داده شد، مواد مخدر می‌توانند عملکرد گیرنده های مغزی و نورونها را دچار تغییرات پیچیده ای نمایند. به طور مثال مصرف مرفین، ترامادول یا تریاک به مرور باعث می‌شوند تا گیرنده‌های مورفین در مغز از کار افتاده و کارکرد طبیعی خود را از دست بدهند. فرد پس از مدت‌ها مصرف مواد مخدر و افیونی مانند هروئین سیستم پاداش مغزی خود را دستکاری کرده و مختل می‌کند. پس از آن فرد به صورت طبیعی نمی تواند در موقعیتهای مختلف زندگی احساس طبیعی و شادمانی را تجربه نماید. به همین دلیل، دائماً در اثر علائم خماری درد و ناراحتی های عاطفی مجبور می شود که ماده مصرفی خود را بارها و بارها برای به‌دست‌آوردن حالات طبیعی خود مصرف نماید.

ما در مجموعه درمانی کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ برای سم زدایی بدن از مواد مخدر و ترک جسمی به هیچ عنوان از داروهای اعتیادآور مانند متادون با بوپرنورفین و دیگر مواد شیمیایی استفاده نمی‌کنیم. در این مرکز تنها داروهایی برای برخی از بیماران تجویز می‌شود که دارای شرایط جسمی، قلبی-عروقی و مشکلات تنفسی هستند و برای کمک به کاهش علائم از داروهای غیر مخدر و غیر شیمیایی استفاده می‌شود. ما در این مرکز داروهای ضد مخدر استفاده نمی کنیم تا هیچ نوع وابستگی جسمی و روانی در افراد ایجاد نشود.

خدمات سم زدایی ترک جسمی چیست؟

همانطور که در مقاله سم زدایی بدن توضیح داده شد، یکی از بخش های اولیه درمان اعتیاد مربوط به پاکسازی بدن از مواد مخدر یا محرک موجود در بدن می باشد. فرد معتاد در طول دوران اعتیاد فعال خود مقادیر زیادی از مواد مخدر یا شیمیایی را وارد خون و سیستم بدنی خود می کند. یکی از خدمات درمان اعتیاد در کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ، خدمات سم زدایی بدن از مواد مخدر می باشد که با استفاده از روشهای استاندارد درمانی تدریجی انجام می پذیرد. همانطور که توضیح دادیم، ما در مراکز ترک اعتیاد خود به هیچ وجه از روش‌های منسوخ و غیر استانداردی مانند سم زدایی فوق سریع یا سم زدایی سریع استفاده نمی‌کنیم.

به طور کلی این روش ها کاملا منسوخ هستند و در دنیا به هیچ وجه از آن استفاده نمی شود، زیرا دارای عوارض جانبی متعددی برای مغز و سیستم گردش خون، قلب و اندام های حیاتی دیگر بدن می باشد. در روش‌های منسوخ سم زدایی فوق سریع یا سریع فشار بسیار زیادی به سیستم عصبی افراد وارد می شود. در این روش ها، افراد را به طور کامل برای ساعت‌های طولانی بیهوش کرده و مواد شیمیایی به آنها تزریق می‌شود، اما باید بدانیم که این روشها به هیچ وجه روش های استاندارد و قابل قبولی از نظر جامعه علمی و پزشکی دنیا برای ترک اعتیاد نیستند.

سم زدایی بدن از مواد مخدر استاندارد

اما سم‌زدایی بدن و ترک جسمی در مجموعه درمانی اهواز کمپ به صورت استاندارد و تدریجی است و به فرد این امکان را می دهد تا متابولیسم بدن، به صورت طبیعی مواد مصرف شده را به آهستگی از بدن دفع نماید. از سوی دیگر سم زدایی و ترک جسمی از لحظه‌ای که فرد مصرف مواد را متوقف می کند به صورت طبیعی آغاز می شود و فرد با استفاده از کمک های روانشناختی می تواند علائم آزاردهنده محرومیت را که بخش اعظمی از آن مربوط به دردهای روان تنی می باشد را با دریافت کمک های تخصصی التیام بخشیده و به روند درمان خود بدون استفاده از مواد شیمیایی و مخدر دیگر به انجام برساند.

عوارض سم زدایی فوق سریع چیست؟

همانطور که پیشتر توضیح دادیم، روشهای سم زدایی فوق سریع یا سریع در دنیا جزو روش‌های منسوخ و غیر استاندارد محسوب می شوند و از فرآیند درمان اعتیاد حذف شده‌اند. اما متاسفانه این روش های منسوخ هنوز در ایران و کشور ما برای بیماران اعتیاد انجام می‌شوند. اما باید بدانیم که به دلیل عوارض شدیدی که این روشها ایجاد می کنند، می توانند باعث ایجاد آسیب‌های جدی مغزی، عصب شناختی قلبی-عروقی و حتی مرگ در افراد گردند. در روش سم زدایی فوق سریع یا سریع فرد را در اتاق ICU با امکانات و تجهیزات بخصوصی در حالت کاملا بیهوش قرار داده و با استفاده از مواد شیمیایی اقدام به پاکسازی بدن از مواد مخدر یا محرک دیگر می کنند. اما باید بدانیم این روش سم زدایی دارای خطرات متعددی است و افراد بالای ۴۰ سال به هیچ وجه نمی توانند از این روش استفاده کنند. از سوی دیگر افراد در رده سنی زیر 40 سال دارای متابولیسم قدرتمندی هستند و بدن به صورت طبیعی می‌تواند سموم مصرف شده و موجود در بدن را به سرعت از طریق متابولیسم طبیعی خود پاکسازی و دفع نماید و هیچ نیازی به روش های مصنوعی و شیمیایی وجود ندارد.

تاثیرات مخرب سم زدایی سریع

این روش‌های منسوخ مانند روش سم زدایی سریع و فوق سریع بدن فرد را تحت فشار قرار داده و سیستم عصبی و روانی او را متحمل فشار زیادی می کند، در صورتی که روند سم زدایی بدن و ترک جسمی در افراد مبتلا به اعتیاد یکی از ساده‌ترین مراحل درمانی است که فرد با استفاده از کمک های تخصصی و روان درمانی می تواند مراحل درمان و ترک جسمی خود را به سادگی و بدون استفاده از دارو های شیمیایی قوی به انجام برساند. روش سم زدایی سریع و فوق سریع به دلیل آسیب های عصب شناختی و جسمی که به اندام‌های حیاتی وارد می آورد، می تواند بسیار مضر و کشنده باشد. به همین دلیل بهتر است تا برای ترک جسمی و سم زدایی بدن از روش‌های طبیعی استفاده گردد تا بدن به مرور و به آهستگی سموم را دفع کرده و فرد با استفاده از کمک های تخصصی روانشناختی روند درمان سم زدایی خود را به انجام برساند. از سوی دیگر استفاده از نالترکسان و دیگر داروهای شیمیایی بر روی گیرنده های مغزی که دریافت کننده مواد مخدر در بدن هستند ایجاد اختلال می کند و هیچ کمکی به روند درمان و بهبودی فرد از اعتیاد نمی‌کند. زیرا اساساً اعتیاد یک بیماری جسمی نیست و ریشه آن کاملا روانی و حسی می باشد و با جسم فرد ارتباطی ندارد. اما بسیاری از افراد تصور می‌کنند با استفاده از روش های سریع و فوق سریع سم زدایی جسمی می‌توانند اعتیاد را متوقف نمایند. اما باید بدانیم که حدود ۷۰ درصد دردهای جسمی کاملا روان تنی بوده و به دلیل ناراحتی های عاطفی، حسی و روانی در افراد ایجاد می‌شوند و او را به مصرف مواد تشویق می‌کنند.

تفاوت میان سم زدایی سریع و فوق سریع

اولین نکته در رابطه با روش منسوخ سم زدایی سریع یا فوق سریع این است که افرادی که دچار بیماری قند مانند دیابت یا بیماری های حاد قلبی و عروقی هستند به هیچ عنوان نباید از این روش استفاده کنند. زیرا در روش خدمات سم زدایی بدن فوق سریع بیمار تا حدود ۶ ساعت بیهوش میشود و داروهای ضد مخدر به او تزریق می گردد که می تواند برای افراد خطرات متعددی را در پی داشته باشد. به طور کلی افراد بالای ۴۰ سال از روش سم زدایی سریع یا فوق سریع به دلیل فشارهای زیادی که به اندام های حیاتی مانند مغز و قلب وارد میشود، نمی توانند استفاده کنند. این روش سم زدایی جزء روش های منسوخ در دنیاست که باعث ایجاد آسیب‌های جدی قلبی، عروقی، مغزی و حتی مرگ در افراد می گردد. اما تنها تفاوت میان سم زدایی سریع و فوق سریع در تعداد روزهای بستری افراد می باشد، اما باید بدانیم که اعتیاد به مواد مخدر یک بیماری کاملا روحی و روانی است و استفاده از روش سم زدایی سریع و فوق سریع هیچ کمکی به روند درمان افراد از اعتیاد و جنبه های روحی و روانی آنها ندارد. افراد برای بهبودی و درمان خود از اعتیاد فعال باید حتماً از روشهای استاندارد درمانی استفاده نمایند تا بتوانند روند درمان موفقی را تجربه نمایند.

روش خدمات سم زدایی بدن تدریجی چیست؟

در روش سم زدایی بدن به صورت تدریجی و استاندارد، افراد معتاد به صورت طبیعی و با استفاده از متابولیسم بدن و همچنین روش ها و متدهای استاندارد درمانی اقدام به ترک جسمی اعتیاد خود می‌کنند. در روش سم زدایی، تمامی روند درمان ترک جسمی زیر نظر متخصصین ترک اعتیاد بوده و افراد به تدریج و در حالت بیداری و کاملاً هوشیار عمل سم زدایی را به شکل طبیعی و نرمال به انجام می رسانند. در این روش بیهوشی عمومی وجود ندارد و فرد به مرور زمان و با دریافت کمک های تخصصی می تواند با کمترین علائم خماری و درد، روند درمان خود را در هفته اول بستری شدن در مرکز درمانی طی نماید. این روش خدمات سم زدایی بدن از مواد مخدر تحت شرایط کنترل شده و نظارت تیم درمان به انجام می‌رسد و علائم محرومیت و خماری به حداقل خود می‌رسند. در روش استاندارد ترک و سم زدایی بدن از مواد مخدر ، افراد قبل از شروع روند درمان توسط متخصصین حاضر در مرکز مشاوره شده و در صورتی که نیاز به داروهای مکمل غیر مخدر برای گذراندن دوران سم زدایی خود داشته باشند، توسط پزشک مرکز تجویز می گردد. این روش سم زدایی که به صورت طبیعی انجام می‌شود، به بدن فرد اجازه می دهد تا خود را با روش صحیح و طبیعی بازسازی و ریکاوری نماید. این روش تدریجی بهترین روش سم زدایی و ترک جسمی می باشد و افراد بدون تحمل دردهای شدید می توانند روند ترک جسمی مناسب و کارآمدی را تجربه نمایند.

مراحل درمان و خدمات سم زدایی بدن چیست؟

مراحل درمان و ترک اعتیاد افراد در مجموعه درمانی اهواز کمپ بر اساس یک پلتفرم استاندارد درمانی انجام می پذیرد. افراد برای بستری شدن در کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ ابتدا توسط مشاورین و روانکاوان مرکز، مشاوره های اولیه را دریافت کرده و از وضعیت جسمی، روانی و همچنین مشکلات پزشکی و یا مسائلی که با آن درگیر هستند، برای مرکز کاملاً مشخص می گردد. پس از انجام مشاوره های روانشناسی اولیه و مشخص شدن وضعیت سلامتی جسمی و روانی بیمار همچنین وجود مشکلات و اختلالات دیگر، روند درمان فرد بر اساس پروتکل‌های درمانی شکل گرفته و فرد درمان خود را آغاز می کند. همان طور که پیشتر توضیح دادیم، روند درمان اعتیاد یک پروسه کاملاً روحی و روانی می باشد. افراد پس از سم زدایی بدن از مواد مخدر و پاکسازی کامل جسمی، درمان پذیری بیشتری برای دریافت کمک های تخصصی روانشناختی را پیدا می‌کنند. در مسیر درمان تمامی مشکلات فرد در اثر اعتیاد فعال شناسایی شده و برای هر کدام از آنها با استفاده از متدها و پروتکل های درمانی، راهکار هایی به فرد و خانواده او ارائه می گردد. همانطور که در صفحه خدمات درمان اعتیاد توضیح داده شد، افراد از خدمات درمانی متنوعی در مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ بهره مند خواهند شد. در چنین حالی افراد می توانند با استفاده از درمان های متنوع روانشناختی به مرتفع نمودن مشکلات روحی، روانی و اختلالات شخصیتی و عاطفی خود بپردازند.

شناسایی عوامل ثانویه درونی

یکی از مهمترین جنبه های اعتیاد در روند درمان آن وجود مشکلات و معضلات روحی، روانی و عاطفی در فرد معتاد می باشد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که خدمات سم زدایی بدن از مواد مخدر تنها بخش کوچکی از روند درمان اعتیاد در افراد می باشد. به طور کلی باید بدانیم که سم زدایی بدن از مواد مخدر تنها شروع فرایند درمان می باشد و فرد برای تداوم بهبودی خود از اعتیاد فعال ناگزیر است از روش های درمانی و آموزشهای تکمیلی برای مقابله با میل به مصرف مجدد مواد استفاده کرده تا بتواند به یک ترک پایدار دسترسی پیدا کند. همانطور که در مقاله مفهوم بیماری اعتیاد توضیح داده شد، اعتیاد یک بیماری چند وجهی و ترکیبی است که مهمترین جنبه‌های آن روحی و روانی می باشند. در حقیقت فرد با قطع مصرف به بهبودی دست پیدا نمی کند و برای متوقف سازی اعتیاد در زندگی خود ناگزیر است تا بر جنبه های پیچیده روحی و روانی اعتیاد با کمک متخصصین ترک اعتیاد اقدام نماید. از سوی دیگر اختلالات و مشکلاتی که فرد درون خود دارد، می تواند به عنوان عوامل ثانویه اعتیاد در زندگی او عمل نماید. به طور مثال افرادی که برای اختلالات جنسی خود اقدام به مصرف برخی داروهای مخدر یا مواد مخدر می‌کنند، به مرور زمان دچار وابستگی روانی و جسمی به ماده مذکور شده و به اعتیاد فعال مبتلا می شوند. به همین دلیل پس از قطع مصرف مواد مخدر فرد باید به صورت پیوسته به دریافت کمک های تخصصی و درمانهای روانشناختی ادامه دهد تا بتواند اختلالات عاطفی و روانی خود را شناسایی کرده و برای حل و فصل آنها اقدام نماید.

مدت زمان سم زدایی بدن چقدر است؟

سم زدایی بدن از مواد مخدر یک فرایند کوتاه مدت است که بسته به شرایط جسمی، روانی بیمار و همچنین وجود کمک های تخصصی می تواند کاملاً متغیر باشد. در روش سم زدایی تدریجی، با توجه به میزان مصرف و اعتیاد فرد و همچنین نوع ماده مصرفی و شرایط جسمی و روانی، روند سم زدایی ممکن است تا ۱۴ روز به طول انجامد. در این مدت بدن فرد با استفاده از کمک های تخصصی و همچنین متابولیسم طبیعی به دفع سموم مصرف شده در دوران اعتیاد فعال می پردازد. استفاده از روش‌های صحیح و استاندارد ترک جسمی، به افراد کمک می‌کند تا تحت نظارت تیم درمانی در کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ، از آسیب های بیشتر و علائم آزاردهنده محرومیت دور بمانند. در این مسیر به افراد کمک میشود تا با موفقیت دوران سم زدایی بدن از مواد مخدر به خوبی و با موفقیت سپری گردد.

طول درمان اعتیاد

همانطور که پیشتر توضیح دادیم، فرآیند درمان و سم زدایی افراد بر طول مدت آن تاثیرات مستقیم می‌گذارد. به طور کلی سم زدایی افرادی که از مواد اعتیاد آور مخدر و افیونی استفاده می‌کرده‌اند و افرادی که از مواد محرکی مانند کوکائین، شیشه، الکل، ماری جوانا و غیره استفاده می کنند، کاملاً متفاوت می باشد. به طور کلی مواد مخدر افیونی آثار تخریبی کمتری نسبت به مواد محرک دارند. زیرا مواد محرک باعث تخریب و آسیب های جدی مغزی و عصب شناختی در افراد می گردد و طول درمان طولانی تری نسبت به مواد افیونی دارند. طول درمان و سم زدایی بدن از مواد محرک به دلیل آثار تخریبی شدیدی که دارد، طولانی مدت تر از ترک جسمی مواد مخدر افیونی می باشد. زیرا مواد محرک مستقیماً بر مغز و کارکردهای اصلی آن تاثیر می گذارند و باعث آسیب‌های جدی به آن می گردند. در نتیجه هنگامی که افراد برای قطع مصرف و سم زدایی اعتیاد به مواد محرک به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند، معمولاً برای مدت های طولانی درگیری های روانی مانند توهم شنیداری و دیداری دارند و عوارض آزار دهنده مواد محرک را تجربه می کنند. از سوی دیگر، افرادی که مواد مخدر افیونی مانند تریاک، شیره، متادون یا هروئین استفاده میکنند، از لحاظ جسمی دچار حالات محرومیت و خماری می شوند و روند درمان آنها شامل مشکلات جسمی می باشد و از لحاظ روانی به میزان افرادی که مبتلا به اعتیاد به مواد محرک هستند، مشکلات روانی کمتری را تجربه می کنند. این دو گروه در روند درمان و سم زدایی بدن از مواد مخدر دارای تفاوت‌های بارزی هستند و رویه درمان آنها کاملا متفاوت می باشد.

چرا کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ؟

کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ با همکاری مراکز درمان اعتیاد که دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت برای بستری و درمان بیماران اعتیاد هستند به عنوان بهترین و مجهزترین مراکز بستری ترک اعتیاد در کشور فعالیت دارد. این مرکز درمان اعتیاد آنلاین از معدود مراکزی است که فرایند درمان در آن تحت نظارت تیم درمان متخصص و با تجربه انجام می پذیرد. در این مرکز درمانی و مراکز همکار از روش‌های جایگزین مانند درمان نگهدارنده با متادون استفاده نمی‌شود. روش درمانی ما در این مرکز بر پایه حذف کامل ماده اعتیاد آور از بدن بوده و بیماران به ماده اعتیاد آور دیگری مانند متادون وابستگی پیدا نمی کنند. نکته مهم در رابطه با خدمات درمان اعتیاد در این کمپ ترک اعتیاد ، وجود جلسات درمانی روانشناختی برای افراد معتاد می باشد. از سوی دیگر ما در این مرکز به افراد کمک می‌کنیم تا پس از ترخیص نیز با استفاده از کمک های متخصصین مراکز درمان اعتیاد، فرآیند بهبودی آنها در زندگی ادامه پیدا کرده و با استفاده از خدمات روانکاوی و روانشناختی به یک ترک بدون بازگشت و موفق دسترسی پیدا کنند. از مهمترین ویژگی های ما در مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ ارائه خدمات درمانی به صورت جلسات خصوصی، خانوادگی، گروه درمانی و جلسات فردی روانکاوی اعتیاد مانند درمان شناختی رفتاری و روش ماتریکس می باشد.

سوالات متداول

✅ آیا از روش سم زدایی سریع یا فوق سریع می توان استفاده کرد؟

به هیچ وجه. روش سم زدایی فوق سریع یا سم زدایی سریع، جزوه روشهای سم زدایی و ترک اعتیاد جسمی هستند که در دنیا کاملاً منسوخ و بلا استفاده می باشند. از این روش ها سالهاست که برای درمان اعتیاد افراد استفاده نمی شود، زیرا دارای عوارض جانبی بسیار زیادی از لحاظ جسمی، روانی و سلامت و بهداشت عمومی افراد می باشند. افراد بالای ۴۰ سال به هیچ وجه از این روش نمی توانند استفاده کنند و مراکزی که چنین خدماتی را ارائه می دهند نمی توانند افراد بالای ۴۰ سال را بستری کرده و از روش سم زدایی سریع یا فوق سریع استفاده نمایند. از سوی دیگر به دلیل بیهوشی طولانی مدت برای سم زدایی، این روش ها بسیار خطرناک هستند و می‌توانند آسیب‌های جدی مغزی، قلبی و عروقی، سکته، اغما و حتی مرگ را برای افراد در پی داشته باشند.

✅ بهترین روش سم زدایی برای ترک اعتیاد چیست؟

بهترین روش سم زدایی همان متد تدریجی و استاندارد است که افراد با بستری شدن در مراکز درمان اعتیاد و تحت نظارت تیم درمانی فرآیند ترک جسمی را با استفاده از کمک های تخصصی روانشناختی و همچنین استفاده از داروهای مکمل غیر شیمیایی و غیر مخدر به صورت محدود و در دوره‌های کوتاه مدت ۳ تا ۷ روزه انجام می‌پذیرد. روش ترک جسمی تدریجی برای تمامی افراد و رده های سنی قابل اجرا بوده و اگر درمانهای تکمیلی و روانشناختی پس از ترک جسمی برای افراد وجود داشته باشد، جزو بهترین و کارآمدترین روش های ترک اعتیاد و متوقف سازی اعتیاد فعال می باشد.

تماس با ما

    5/5 - (7 امتیاز)