مشاوره بستری (رایگان) ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱
تهران، شهریار، کرج، اهواز
شیراز، دزفول، شوشتر
پشتیبانی ۲۴/۷
۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱
شنبه - ۵ شنبه: ۱۰.۰۰ - ۲۴.۰۰
جمعه : ۱۲.۰۰ - ۲۲.۰۰

ماده روانگردان الکل

یکی از اولین موادی که افراد در دوران نوجوانی به آن گرایش پیدا می‌کنند، الکل است. در حقیقت الکل بیش از سایر مواد اعتیاد آور دیگر مانند انواع مواد مخدر، مواد محرک و یا مواد توهم زا مورد استفاده قرار می گیرد. از طرف دیگر مصرف ماده الکلی از دوران نوجوانی آغاز می‌شود و این دوران می تواند به یک دورۀ پرخطر برای افراد تبدیل شود. اما متاسفانه بسیاری از خانواده ها تجربه مصرف الکل را برای فرزندانشان یک موضوع خطرناک نمی‌دانند، اما باید نسبت به تاثیرات مخربی که این ماده بر روی افراد می گذارد، آگاهی پیدا کنند. نکته مهم در رابطه با مصرف الکل این است که این ماده نه تنها بر جسم و روان افراد تأثیر می گذارد، می تواند بر روی مهارت های فردی و همچنین قضاوت‌های ادراکی او نیز تاثیرات مخربی بگذارد.

مصرف ماده الکل در نوجوانان

مصرف مشروبات الکلی در نوجوانان می‌تواند علائم اعتیاد و گرایش به مصرف مواد مخدر دیگر را افزایش دهد. در همین رابطه اگر در ترک الکل با مشکل مواجه هستید و پس از بارها اقدام برای ترک آن با شکست مواجه شده اید، بهتر است به کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنید و با دریافت خدمات درمان اعتیاد و روانکاوی اعتیاد مشکل خود را مرتفع سازید. ترک اعتیاد به الکل بیش از درمان های جسمی به درمان‌های فکری و روانی و همچنین روانکاوی نیاز دارد. ترک الکل در مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تحت نظارت متخصصین اعتیاد انجام می پذیرد که باعث می شود نتایج مهم و موثری ایجاد شود.

ماده الکلی چگونه بدست می آید؟

الکل یک ماده مخدر و روانگردان می باشد که می تواند بر روی هوشیاری افراد تاثیر گذاشته و نحوه ادراک و رفتار شخص را دگرگون سازد. نوشیدنی‌های الکلی در اثر تخمیر انواع مواد خوراکی مانند غلات، گندم، برنج، سبزیجات و میوه جات به دست می آید. در حقیقت تخمیر یک فرآیند است که توسط آن یک مخمر بر روی موادی که قرار است از آن استخراج شود، قرار داده می شود. مخمر مواد قندی موجود در ماده اصلی را تجزیه کرده و از نشاسته موجود در آن تغذیه می‌کند که طی آن به دست می آید.

تقطیر چیست؟

در یک فرایند تخمیر طبیعی حدوداً ۱۵ درصد ماده الکلی به دست می آید که این میزان با عمل تقطیر افزایش پیدا میکند. در فرآیند تقطیر از میوه‌های ترش شده استفاده می‌کنند و مواد اولیه را جوشانده و بخار حاصل از آن را جمع‌آوری می‌کنند که با سرد کردن آن مایعی به دست می‌آید که از آب کمتری برخوردار است و میزان آن بیشتر است. اتیلیک یا متانول از این تقدیر به دست می‌آید که به عنوان یک کند کننده فعالیت های ذهنی و بدنی مورد استفاده قرار می گیرد و جزء مواد مخدر محسوب می شود.

انواع نوشیدنی های الکلی

نوشیدنی‌های الکلی مورد استفاده توسط افراد از طریق اندام گوارشی جذب شده و بر اساس میزان و غلظت در آن می‌تواند تاثیرات متفاوتی را بر روی افراد ایجاد کند. به طور مثال آبجو و شراب تا ۲۱ درصد می‌تواند حاوی آن باشد. نوشیدنی های الکلی دارای طعم و مزه مشخص و مربوط به خود هستند که بر اساس روش‌های تولید و همچنین ترکیبات شیمیایی موجود در آن مشخص می گردد. بطور کلی اثرات روانگردانی که مشروبات الکلی ایجاد می کنند با هم متفاوت است اما به طور کلی دارای تفاوت‌های جزئی هستند.

در صورت مصرف ماده الکلی چه اتفاقی می افتد؟

تاثیر مشروبات الکلی بر روی افراد می تواند متفاوت بوده و به عوامل مختلفی بستگی دارد که برخی از این عوامل عبارتند از :

 • سن
 • وزن
 • جنسیت
 • وضعیت سلامت
 • میزان تحمل
 • انتظارات فرد
 • وضعیت خلق
 • نحوه سوخت و ساز بدنی
 • ترکیب شدن با سایر مواد

هر کدام از این عوامل می تواند تاثیرات الکل را بر روی فرد تشدید کرده و نسبت به آن می‌تواند عوارض نامطلوب متفاوتی را ایجاد نماید و افزایش پیدا کند.

تاثیرات مخرب ماده الکل

نکته مهم در رابطه با عوارض الکل این است که تاثیرات مخرب این مادۀ کُند کننده بر اساس میزان مصرف در هر نوبت ایجاد می‌شود. به طور مثال افرادی که به صورت مرتب از این ماده استفاده می‌کنند اما در هر بار مصرف، میزان کمی از الکل را می نوشند، از فردی که همان را به‌صورت گهگاه مصرف می‌کند ولی در هر بار مصرف میزان بیشتری ماده الکلی می‌نوشد، آسیب‌های کمتری می بینند. همانطور که می دانیم مصرف ماده الکلی می تواند آسیب های جبران ناپذیری به جسم و روان افراد وارد آورد به همین دلیل لازم است تا هرچه سریعتر برای ترک الکل اقدام شود.

الکل مصرف شده از طریق معده، روده کوچک و همچنین روده بزرگ جذب می شود و از طریق رگ های خونی خود را به بخش های مختلف بدن و مغز می رساند و بر اساس میزان تجمع آن می تواند باعث کم شدن فعالیت های عصبی، مغزی و نخاعی گردد. تاثیرات ماده الکلی بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه بروز پیدا می‌کند و غلظت آن در خون به اوج خود می رسد که بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پس از مصرف حاصل می شود. نحوه و روش مصرف آن بستگی دارد که همراه غذا مصرف شده یا با شکم خالی. اما مصرف با شکم خالی جذب آن را تسریع خواهد کرد و زمان رسیدن به اوج غلظت خونی را می تواند تغییر دهد. مصرف مشروبات الکلی با غلظت بالاتر باعث جذب سریع تر و تاثیرات شدیدتر در افراد و ایجاد حالت مستی می گردد.

تشخیص مصرف ماده الکلی

مصرف الکل باعث ایجاد حالت سرخوشی و شادی در افراد می گردد و باعث تغییر رفتار در او میگردد. به دلیل اینکه حافظۀ فرد تحت تاثیر الکل تغییر می‌کند، فرد ممکن است دست به رفتارهایی بزند که بعدها از انجام آن پشیمان شود و ممکن است حتی به خاطر نیز نیاورد. مصرف ماده الکلی بر روی سیستم عصبی و مغزی افراد تاثیرات مخرب بسیاری می گذارد و می تواند تصمیم گیری های او را دچار اختلال کند. در چنین مواقعی فرد در موقعیت های خطرناک قرار می‌گیرد که پس از آن ممکن است به شدت احساس پشیمانی کند. بیقراری پرخاشگری و رفتارهای تکانشی از نشانه های مصرف آن است. فرد با مصرف این ماده کنترل و تعادلش را از دست میدهد و بریده بریده صحبت می‌کند و تاری دید پیدا می کند. پس از مصرف این ماده احتمال تصادفات رانندگی، درگیری های فیزیکی و بروز رفتارهای جنسی پرخطر نیز وجود دارد.

آیا مصرف ماده الکلی باعث اعتیاد می شود؟

همانطور که در مقاله اعتیاد به الکل توضیح داده شد، مصرف طولانی مدت این ماده می‌تواند باعث بروز وابستگی‌های شدید جسمی و روانی در افراد شده و اعتیاد به الکل یا اصطلاحاً الکلیسم را ایجاد نماید. برخی از ویژگی های اعتیاد به این ماده مخدر عبارتند از :

 • تمایل شدید به مصرف
 • از دست دادن کنترل
 • وابستگی‌های جسمانی
 • افزایش تحمل بدنی

با ایجاد اعتیاد به ماده مخدر الکل فرد دچار یک نیاز شدید و اجبار گونه برای مصرف این ماده می شود و این نیاز به شکل قوی و قدرتمندی مانند نیاز به آب و غذا می گردد. از طرف دیگر فرد کنترل خود را در برابر مصرف این ماده از دست داده و نمی تواند موقعیت های پیش آمده را کنترل کند. یکی دیگر از علائم وابستگی به این ماده وابستگی های شدید جسمی و بروز علائم محرومیت و ترک مانند تهوع، لرزش و اضطراب می باشد که پس از قطع مصرف این ماده بروز پیدا می‌کند. از طرف دیگر اعتیاد به ماده الکلی اعث افزایش تحمل بدنی در افراد می گردد که به نوع وراثت و ژنتیک آنها بستگی دارد و میزان استعداد فرد برای درگیر شدن در اعتیاد به این ماده را افزایش می‌دهد.

چگونه به افراد معتاد به ماده الکلی کمک کنیم؟

ما در کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ به شما کمک و راهنمایی می‌کنیم تا با شرایط پیچیده و غیر قابل پیش بینی ترک روبرو شوید. هدف اصلی ما آگاهی رساندن به شما و ارائه اطلاعات و مشاوره مربوط به سن، جنسیت و وضعیت شما برای داشتن یک روند درمانی موفق می باشد تا بتوانید به خودتان کمک کنید. همانطور که توضیح داده شد، مصرف ماده الکلی می تواند باعث آسیب های جدی جسمی و روانی به افراد شود که منجر به مرگ می گردد. مصرف الکل در میان نوجوانان می تواند بسیار مخرب بوده و حتی باعث مرگ های ناشی از قتل و خودکشی نیز گردد. افراد و نوجوانانی که ماده الکلی مصرف می کنند در معرض خطر رفتارهای جنسی پرخطر قرار می‌گیرند و بیش از دیگران می‌توانند قربانی جرایم خشن از قبیل درگیری‌های فیزیکی، تجاوز به عنف و سرقت قرار گیرند.

از دیگر تاثیرات مخرب الکل بر افراد افت تحصیلی و کارایی اجتماعی است که اغلب با ترک تحصیل در دوران نوجوانی بروز پیدا می‌کند. با این توضیحات می‌توانیم یک پیام هشدار دهنده به خانواده ها بدهیم که مصرف ماده الکلی یک رفتار بسیار پر خطر و تهدید کننده سلامتی است و هر چه سن افراد در شروع مصرف این ماده پایین تر باشد، احتمال بروز مشکلات پیچیده برای او بیشتر خواهد بود. بنابراین لازم است تا با دادن آگاهی های لازم به فرزندان کمک کنیم از این ماده مخدر مخرب اجتناب کنند.

 مهمترین تاثیرات کوتاه مدت نوشیدن الکل

 • شکسته شدن قید و بندها و ناتوانی در جلوگیری از بروز هیجانات
 • سرگیجه و برافروختگی چهره در نتیجه اتساع رگ‌های خونی
 • افزایش ترشح اسید معده
 • اختلال عمومی در کارکرد مغز و دستگاه عصبی
 • ایجاد ناهماهنگی کلی در بدن
 • اختلال در مهارت‌های حرکتی
 • افت سرعت واکنش به محرک‌های محیطی
 • پرخاشگری
 • اختلال عمومی در حواس، تاری دید و تکلم بریده بریده تهوع
 • فقدان هشیاری

مقدار مصرف سنگین این ماده می‌تواند باعث ایجاد مسمومیت های شدید در افراد شده و دوره‌های کوتاه مدت از سردرد، تهوع و استفراغ را به همراه داشته باشد.

مهمترین تاثیرات بلند مدت ماده الکلی

همانطور که توضیح داده شد، برخی از عوارض مخرب مصرف این ماده در طی مدت کوتاهی بروز می کند اما عوارض دیگری وجود دارد که در بلندمدت و به تدریج اتفاق می‌افتد که مهمترین آن عبارتند از :

 • نارسایی‌های کبدی
 • مشکلات قلبی عروقی
 • برخی سرطان‌های خاص

یکی از شایعترین اختلالات مرتبط با مصرف این ماده روانگردان بروز مشکلات کبدی می باشد که افراد را به شکل مزمن دچار التهابات شدید کبدی می کند و علائمی شبیه به تب، یرقان، دردهای نامعمول شکمی، هپاتیت الکلی و حتی مرگ می کند. از دیگر مشکلاتی که مصرف این ماده ایجاد می‌کند بروز انواع سرطان ها می باشد. انواع سرطان‎های مری، دهان، گلو و حنجره و در زنان می تواند باعث سرطان سینه شود. از طرف دیگر مشکل لوزالمعده یا پانکراس یکی دیگر از مشکلاتی است که مصرف الکل ایجاد می‌کند.

این ماده در بلند مدت می تواند باعث ایجاد آسیب های جدی و شکل‌گیری بیماری پانکراتیت و التهاب لوزالمعده در افراد گردد که می تواند کشنده باشد. مشکلات قلبی و عروقی از دیگر عوارض مصرف این ماده است که می‌تواند بسیار جدی باشد و احتمال حملات قلبی، سکته و فشارخون را در افراد ایجاد نماید. به طور کلی مصرف الکل می تواند بر سیستم ایمنی افراد تاثیر گذاشته و باعث تضعیف آن شود و فرد را در برابر بیماری ها و آسیب های مختلف آسیب پذیرتر نماید. مغز یکی دیگر از اعضایی است که تاثیرات بسیار شدیدی از مصرف الکل می پذیرد و دچار تغییراتی شده و ساختار آن تغییر خواهد کرد.

خطر سوء مصرف ماده الکلی

سوء مصرف این ماده روانگردان در برخی افراد می‌تواند بیش از سایرین بروز نماید و آنها را تحت تأثیر  آسیب ها و عوارض مصرف الکل قرار دهد که برخی از آنها عبارتند از :

 • آن‌هایی که مصرف را در سنین پایین‌تر از ۱۵ سال تجربه می‌کنند.
 • کسانی که دارای والدین مصرف‌کننده هستند.
 • کسانی که دوستان نزدیکی دارند که الکل یا سایر مواد اعتیاد آور مانند ماری جوانا یا هروئین را مصرف می‌کنند.
 • کسانی که مشکلات رفتاری از جمله پرخاشگری، رفتارهای ضداجتماع یا تکانشی بودن دارند.
 • کسانی که دارای تجربه حادثه آسیب‌زا مثل کودک آزاری در دوران کودکی داشته‌اند.
 • کسانی که با مشکلات تحصیلی عمده روبه‌رو هستند.
 • کسانی که والدین حمایت کننده ندارند و آن‌هایی که تجربه طرد یا بدرفتاری از سوی والدین‌شان دارند.

در مورد نوجوانان لازم است تا در مورد سوء مصرف الکل آنها اقدامات لازم انجام گیرد و آگاهی‌های لازم به نوجوانان منتقل گردد. در مواردی که نوجوانان دچار مشکلات رفتاری و تحصیلی هستند، لازم است با استفاده از کمک‌های مشاورین و مراکز سلامت روان به حل و فصل مشکلات فرزند و نوجوان پرداخته شود و حمایت‌های لازم از او شود. در حقیقت آگاهی و شناخت روش‎های پیشگیرانه از اعتیاد می‌تواند به فرزندان و خانواده های آنها کمک های بسیاری نماید.

نقش والدین در پیشگیری از سوء مصرف ماده الکلی

در هر خانواده ای که والدین دارای آگاهی‌های لازم هستند و آنها را با فرزندان خود در میان می‌گذارند می‌تواند به کودکان و فرزندان کمک کند تا از باورهای غلط درباره اعتیاد دور شده و روند زندگی سالمی را در پیش گیرند. مطرح کردن موضوعات مرتبط با سوء مصرف مواد و روانگردان ها ممکن است ساده به نظر نیاید. اما استفاده از کمک های تخصصی و در میان گذاشتن اطلاعات با نوجوانان می‌تواند آنها را از مشکلات و خطرات ناشی از اعتیاد و مصرف الکل دور نگه دارد. در این رابطه استفاده از کمک‌های مشاورین و متخصصین این امر می‌تواند تاثیرگذار باشد و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار نوجوانان و فرزندان گذاشته و آنها را از شرایط پیچیده و آسیب های اعتیاد دور نگه دارد.

حقایق مهم در رابطه با ماده الکل

در بسیاری از مواقع نوجوانان تصور می‌کنند که اطلاعات کاملی در رابطه با پدیده ها و اتفاقات دارند، اما مطالب و حقایق بسیاری وجود دارد که آنها در مورد آنها چیزی نمی دانند و از آن آگاهی ندارند. در نتیجه لازم است تا با مطرح کردن برخی از این موضوعات به شکل غیرمستقیم به آن‌ها بیاموزیم که آنها آگاهی‌های لازم در رابطه با مصرف این ماده مخرب را بیاموزند. نحوه مکالمه و ارتباط دوطرفه در میان خانواده ها می تواند بسیار اهمیت داشته باشد. در نتیجه لازم است برخی نکات را مد نظر قرار دهید. الکل یک ماده کاملاً مخرب و اعتیاد زاست که تاثیرات کند کنندگی بر بدن و ذهن دارد.

این ماده می‌تواند حرکات بدن را مختل کرده و هماهنگی میان آنها را از بین ببرد و بر روی تفکر افراد تاثیرات مخربی بگذارد. به طور مثال آبجو و مشروبات الکلی دیگر از دیگر انواع کم خطر تر نیستند، بلکه همه آنها دارای یک محتوا بوده و یک نوع اثر را بر روی افراد می گذارند. این موضوع را نوجوانان باید به خوبی درک کنند تا بتوانند از خطرات آن آگاه باشند. مصرف این ماده یکی از مهمترین عوامل بروز تصادفات شدید رانندگی است، اما افراد در بسیاری از مواقع تصور می‌کنند که الکل اثرات بدی بر روی آنها نمی گذارد اما پس از مصرف، کنترل خود را از دست داده و درگیر اتفاقات کشنده می گردند.

ترک الکل چند روز طول میکشد؟

افرادی که به صورت گهگاه و تفریحی از این ماده استفاده می کنند، با آگاهی از مضرات و عوارض ناشی از مصرف آن بهتر است هم اکنون و با انگیزه‌ای استوار مصرف آن را متوقف کرده و از قرار گرفتن در موقعیت های مصرف و مکان هایی که شما را به مصرف مجدد سوق می‌دهد اجتناب کنند. در این مسیر انگیزه‌های شخصی و همچنین اطرافیان و خانواده می‌تواند نقش موثری در روند درمان و بهبودی و متوقف سازی این رفتار مخرب باشد. افرادی که نمی‌توانند مصرف الکل خود را متوقف کنند لازم است از کمک های تخصصی استفاده نمایند و درمان های حمایتی را دریافت کنند. افرادی که دچار مصرف سنگین و مداوم هستند با استفاده از این روش می توانند از حمایت‌های لازم برخوردار شده و اعتیاد خود را متوقف کنند.

درباره کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ

مرکز مشاوره روانشناسی اهواز کمپ به عنوان بهترین و مجهزترین کمپ ترک اعتیاد ایران با همکاری بهترین مراکز ترک اعتیاد در شهرهای مختلف مانند تهران، کرج، شهریار، اهواز، آبادان و همچنین همکاری با بهترین کمپ ترک اعتیاد بانوان در کشور آماده خدمت رسانی به افراد و خانواده های دربند اعتیاد است. مراحل ترک اعتیاد در این مرکز درمان اعتیاد بر پایه حذف کامل ماده مخدر بدون جایگزینی هرگونه دارو یا ماده اعتیاد آور و شیمیایی می باشد.

در این مرکز ترک اعتیاد افراد پس از طی نمودن مراحل ترک جسمی استاندارد و تدریجی روند درمان خود را با دریافت جلسات روانکاوی اعتیاد و روان درمانی های مورد نیاز مانند درمان شناختی رفتاری یا CBT و همچنین استفاده از روش درمان ماتریکس برای درمان اعتیاد به مواد محرک به خوبی و با قدرت ادامه می دهند. این جلسات به صورت تخصصی برای افراد در شکل های انفرادی یا گروهی برگزار شده و در کنار آن خانواده ها نیز می توانند از خدمات مشاوره روانشناسی متخصصین کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ استفاده نمایند.

سوالات متداول

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”۱- آیا الکل یک ماده اعتیاد آور است؟” answer-0=”به طور حتم بله. الکل یک ماده روانگردان است که دارای تاثیراتی مشابه هروئین و مواد روان گردان دیگر دارد. مصرف این ماده سیستم پاداش مغز را تحت تاثیر قرار داده و باعث بروز وابستگی ذهنی و روانی شده و در نهایت باعث بروز وابستگی جسمی در افرادی که به صورت مداوم از آن استفاده می کنند می شود.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”۲- آیا برای ترک اعتیاد الکل می توان در خانه اقدام کرد؟” answer-1=”برای اعتیاد به این ماده روانگردان باید حتما از کمک های تخصصی و روانشناختی استفاده نمود تا بتوان از عوارض قطع مصرف ناگهانی آن جلوگیری به عمل آورد.” image-1=”” count=”2″ html=”true” css_class=””]

تماس با ما

  5/5 - (3 امتیاز)