مشاوره بستری (رایگان) ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱
تهران، شهریار، کرج، اهواز
شیراز، دزفول، شوشتر
پشتیبانی ۲۴/۷
۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱
شنبه - ۵ شنبه: ۱۰.۰۰ - ۲۴.۰۰
جمعه : ۱۲.۰۰ - ۲۲.۰۰

ریتالین چیست؟

کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ، مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ : ریتالین یا متیل فنیدات یکی از داروهای محرک است که ترکیبات آن مشابه با آمفتامین ها است و دارای نیمه عمر حدودا ۴ ساعت می باشد. از این داروی محرک، برای درمان و بهبودی انواع افسردگی، اختلالات توجه و بیش فعالی استفاده می شود. اما به دلیل تاثیراتی که این دارو بر روی کارکردهای ذهنی و شناختی افراد می‌گذارد در میان جوانان و محصلین دانشگاه ها به عنوان یک ماده انرژی زا شناخته می شود. اما باید بدانیم که مصرف خارج از دستور پزشک ریتالین می تواند آسیب های جدی و عوارض مختلفی را بر سلامت جسم و روان افراد تحمیل نماید. ریتالین یک داروی محرک است و در دسته مواد و داروهای محرک ها قرار می گیرد. متیل فنیدات دارای قدرت اعتیاد زایی بالایی است که هم ردیف اکستازی می باشد.

مهم ترین تاثیرات این داروی محرک بر سیستم عصبی مرکزی می باشد که باعث ترشح دوپامین در مغز شده و باعث بروز حالات سرخوشی در فرد می شود. به همین دلیل از این دارو برای افراد و بیمارانی که دارای مشکلاتی در ترشح دوپامین در مغز هستند و دچار عدم تمرکز می باشند، مورد استفاده قرار می گیرد. با مصرف این دارو مصرف دوپامین در مغز افراد افزایش پیدا کرده و در نتیجه آن فرد دچار حالات سرخوشی زیادی می شود. همین موضوع باعث می‌شود تا فرد به ادامه مصرف خود به صورت غیر اصولی و خارج از دستور پزشک ادامه دهد. از طرف دیگر مصرف مکرر ریتالین باعث ایجاد تحمل در سیستم عصبی افراد شده و فرد مجبور است برای دریافت حالات پیشین خوشایند، دوز مصرفی خود را افزایش داده که همین موضوع باعث بروز وابستگی شدید جسمی و روانی به این دارو می گردد.

تاثیر ریتالین بر مغز

افراد با مصرف متیل فنیدات، درک صحیحی از خستگی و نیاز به استراحت ندارند و دچار کم خوابی غیر طبیعی و بیمارگونه شده و در بازه های زمانی طولانی مدت بیدار می مانند. همین موضوع یکی از ویژگی هایی است که دانشجویان و محصلین در زمان امتحانات، برای مطالعه بیشتر و مقابله با خواب به مصرف این داروی محرک روی می آورند. به همین دلیل به این محرک قرص شب امتحان نیز گفته می شود. افراد بسیاری تصور می‌کنند که با مصرف ریتالین می توانند تمرکز بیشتری به دست بیاورند، اما حقیقت آن است که مصرف خودسرانه این داروی محرک نه ‌تنها باعث تمرکز نشده، بلکه موجب افزایش اضطراب و روان پریشی در افراد می گردد.

متیل فنیدات، مانند انواع داروهای درمانی دیگر، کاربردهای پزشکی مختلفی دارد، اما باید بدانیم که مصرف خودسرانه آن باعث کاهش کارایی سیستم عصبی و مغز افراد می‌شود. به طور کلی ریتالین برای کودکانی که دچار اختلال بیش فعالی هستند تجویز می‌شود و موجب کاهش خواب در آنها می گردد.  باید بدانیم مصرف ریتالین توسط بزرگسالان که به منظور افزایش یادگیری و سطح انرژی مورد استفاده قرار می گیرد، می‌تواند عوارض مختلفی را در پی داشته باشد. مهمترین این عوارض پرخاشگری و بروز اختلالات عصبی در سیستم مغزی افراد است. به خاطر داشته باشید که عوارضی که این دارو ایجاد می‌کند شباهت بسیاری به محرک های دیگر مانند کوکائین، حشیش و اکستازی دارد و به هیچ وجه نمی توان به صورت خودسرانه از آن استفاده کرد.

مصرف ریتالین با نظارت پزشک

نکته مهم در رابطه با مصرف ریتالین تحت نظارت متخصصین و پزشکان این است که این دارو در شرایط کنترل شده و با دستور پزشک نمی تواند آسیبی به افراد وارد آورد. زیرا پزشکان در دوزها و بازه های زمانی مشخص و کاملاً کنترل شده آن را تجویز می‌کنند، بنابراین می‌توان گفت که مصرف این دارو تحت نظارت پزشک عوارضی برای بیمار ندارد.

عوارض مصرف ریتالین

ریتالین یکی از انواع مواد محرک است و در ردیف محرک هایی همچون حشیش، اکستازی طبقه‌بندی می‌شود و از طرف دیگر مصرف خارج از دستور پزشکان می تواند عوارض جبران ناپذیری برای سلامت جسم و روان افراد ایجاد نماید که برخی از آنها عبارتند از :

 • پرخاشگری
 • تحریک پذیری
 • اختلالات بینایی
 • سرگیجه و سردرد
 • حرکات غیر ارادی
 • بیماری‌های قلبی و کبدی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • بی اشتهایی و کاهش وزن
 • نوسانات خلقی
 • افکار غیرطبیعی
 • کاهش قدرت یادگیری
 • تنبلی مغز
 • برهم ریختگی ریتم قلبی و افزایش فشارخون
 • بی حسی و زخم‌های غیرمعمول

اما باید به خاطر داشته باشید که مصرف خودسرانه ریتالین علاوه بر عوارض یاد شده می‌تواند طیف گسترده‌ای از مشکلات و عوارض جسمی و روانی را در افراد ایجاد نماید که ممکن است از موارد یاد شده بسیار شدیدتر باشند.

عوارض قطع مصرف ناگهانی ریتالین چیست؟

با توجه به تاثیراتی که مصرف مداوم متیل فنیدات بر سیستم عصبی، روانی و جسمی افراد می گذارد به هیچ وجه نمی توان آن را به صورت یکباره و بدون نظارت متخصصین، مصرف آن را قطع نمود. در نتیجه پیشنهاد ما این است که برای ترک اعتیاد خود به کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه نمایید تا با استفاده از کمک های تخصصی بتوانید اعتیاد خود را با استفاده از روشهای استاندارد متوقف سازید.

ترک ریتالین

همانطور که پیشتر توضیح دادیم، داروی ریتالین یکی از انواع مواد محرک است که مصرف خودسرانه آن باعث ایجاد اعتیاد زائی و وابستگی شدید روانی و جسمی در افراد می شود. در نتیجه برای ترک ریتالین باید از خدمات درمانی ترکیبی و روانشناختی مراکز ترک اعتیاد استاندارد استفاده نمایید تا بتوانید روند درمان و بهبودی خود را تحت نظارت تیم درمان و روانشناسان به انجام برسانید.

در همین رابطه، مرکز مشاوره ترک اعتیاد اهواز کمپ به عنوان بهترین کمپ ترک اعتیاد، با همکاری مراکز مجاز و لوکس در درمان اعتیاد فعالیت دارد و به افراد کمک می کند تا با استفاده از خدمات مشاوره روانشناسی، روانکاوی و روان درمانی اعتیاد علاوه بر ترک جسمی مواد محرک و مخدر مانند ریتالین از لحاظ ذهنی و روانی نیز به بهبودی موفق و بدون بازگشت دست یابند.

جمع بندی نهایی

پیشتر توضیح دادیم که ریتالین یکی از انواع داروهای محرک است و در درمان برخی از بیماری‌ها و اختلالات خاص مانند بیش‌فعالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما استفاده خودسرانه آن می‌تواند عوارض مخربی را به افراد تحمیل نماید که مهمترین آنها تنبلی مغز، بیماری‌های قلبی، مشکلات کبدی و نوسانات شدید خلقی می باشد.

مصرف این دارو باعث ترشح دوپامین در مغز شده و باعث ایجاد حالت سرخوشی و افزایش سطح انرژی افراد می‌شود. در نتیجه این حالات افراد ممکن است به مصرف آن گرایش پیدا کنند و خود این امر می تواند باعث ایجاد وابستگی های شدید روانی و جسمی در افراد گردد.

خدمات درمانی کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ

مرکز مشاوره روانشناسی اهواز کمپ به عنوان بهترین و مجهزترین کمپ ترک اعتیاد کشور با همکاری مراکز درمان اعتیاد آماده است تا به شما همراهان ارجمند کمک نماید تا تمامی مراحل درمان و ترک ریتالین را در کمپ ترک اعتیاد اهواز تحت نظارت تیم درمانی با تجربه و تحت مراقبت های شبانه روزی مددیاران حاضر در مرکز به انحام برسانید. در این مرکز درمانی، فرآیند درمان با استفاده از آخرین متدهای استاندارد جهانی مانند رفتار شناختی درمانی CBT و ماتریکس برای مبتلایان به انواع مواد محرک انجام می پذیرد. این مرکز ترک اعتیاد با همکاری مراکز ترک اعتیاد که دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت برای بستری و اقامت افراد در دوره های میان مدت هستند، همکاری دارد. رویۀ درمان در کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ پس از انجام مراحل ترک جسمی استاندارد و تدریجی، شامل خدمات روانکاوی و روانشناختی اعتیاد می‌شود و به افراد کمک می‌کند تا با شرکت در جلسات گروهی، فردی و خانوادگی روند درمان موفقی را تجربه کرده و با موفقیت و بدون بازگشت به درمان خود ادامه دهند.

سوالات متداول

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”۱. آیا ریتالین یک ماده اعتیاد آور است؟” answer-0=”به طور حتم بله. ریتالین یکی از انواع داروهای محرک است که با تاثیرات تحریک کنندگی شدیدی که در سیستم عصبی ایجاد می کند، خاصیت اعتیاد زایی و ایجاد وابستگی های ذهنی و جسمی شدیدی را دارد. مصرف خودسرانه این ماده محرک می تواند باعث بروز اعتیاد و وابستگی شدید در افراد گردد.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”۲. آیا مصرف ریتالین تحت نظر متخصصین باعث ایجاد اعتیاد می شود؟” answer-1=”خیر. بیمارانی که تحت نظارت پزشکان متخصص از این دارو و بر اساس دستور پزشک استفاده می‌کنند، دچار وابستگی و عوارض نمی شوند. زیرا متخصصین از دوزهای مناسب و در دوره‌های زمانی استاندارد استفاده کرده که از بروز اعتیاد و عوارض جلوگیری به عمل می آورد.” image-1=”” count=”2″ html=”true” css_class=””]

تماس با ما

  5/5 - (21 امتیاز)