مشاوره بستری (رایگان) ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱
تهران، شهریار، کرج، اهواز
شیراز، دزفول، شوشتر
پشتیبانی ۲۴/۷
۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱
شنبه - ۵ شنبه: ۱۰.۰۰ - ۲۴.۰۰
جمعه : ۱۲.۰۰ - ۲۲.۰۰

تریاک

با گسترش روش های تهیه و توزیع مواد اعتیادآور در دنیا هر ساله تعداد زیادی از افراد زندگی خود را در اثر اعتیاد به انواع مواد مخدر از دست می‌دهند و با خطر مرگ مواجه می شوند. در حقیقت اعتیاد به مواد مخدر یکی از کشنده ترین پدیده هایی است که جوامع بشری را تهدید می کند. ماده مخدر تریاک یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین مواد مخدر افیونی است که دارای خاصیت اعتیاد زایی بسیار بالایی می باشد، بسیاری از افراد بدون آگاهی از عوارض تریاک به مصرف این ماده مخدر به مصرف روی می آورند. متاسفانه در کشور ما نیز مصرف ماده مخدر تریاک از شیوع بالایی برخوردار است، در نتیجه وجود برنامه‌های پیشگیری و آموزشی و همچنین آگاهی رسانی درباره عوارض مخرب مصرف آن، باید مورد توجه قرار گیرد. 

جالب است بدانیم افرادی که در اثر اعتیاد به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند، اکثراً مبتلا به اعتیاد به تریاک هستند. در همین رابطه متخصصین، مشاورین روانشناس و روان درمانگران اعتیاد در مرکز ترک اعتیاد اهواز به عنوان بهترین و مجهزترین مرکز ترک اعتیاد آنلاین کشور، آماده ارائه خدمات مشاوره روانشناختی و روان درمانی به شما عزیزان در زمینه ترک تریاک می باشند. بر همین اساس باید بدانید روش درمان اعتیاد در مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ بر پایه حذف کامل ماده مخدر بدون جایگزینی هرگونه دارو یا ماده مخدر دیگر انجام می پذیرد و افراد تحت درمان های استاندارد روان درمانی و روانکاوی اعتیاد در عوارض تریاک قرار می گیرند.

تاریخچه تریاک

خشخاش یکی از انواع گیاهان آسیای صغیر می باشد که دارای تاریخچه طولانی است. باید بدانیم که استفاده از این گیاه مخدر به دوران سومریان باز می‌گردد. شواهد مصرف این گیاه از ۲۵۰۰ سال پیش وجود دارد و به آن یک گیاه شادی بخش اطلاق می شده است. در نوشته های باستانی ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح نیز استفاده از گل خشخاش رواج داشته است. زنان مصری از شربت تریاک برای کاهش خشم و تسکین دردهای خود استفاده می کرده اند. در همین رابطه، بقراط برای درمان دردهای جسمی و اسهال از آن استفاده می کرده و پزشکان برجسته و شناخته شده ای مانند ابوعلی سینا و زکریای رازی نیز از تریاک برای تسکین درد بیماران خود استفاده می‌کرده‌اند. از اوایل قرن هفدهم نیز مصرف و کشیدن تریاک در چین رواج پیدا کرده است. از قرن هجدهم ماده مخدر تریاک راه خود را به سوی اروپا و آمریکای شمالی نیز باز کرد و تبدیل به یکی از اقلام تجاری مهم در آسیای شرقی شد. اما گسترش این ماده مخدر و عوارض مخربی که برای مصرف کنندگان ایجاد می کرد، باعث شد تا کم کم روند ترک تریاک و مبارزه با آن و جلوگیری از مصرف این ماده مخدر در کشورهای مختلف ایجاد شود.

ممنوعیت مصرف تریاک

از همان تاریخ، به دلیل عوارض تریاک، تلاش های بسیاری در کشورهای مختلف دنیا جهت جلوگیری از توزیع و مصرف این ماده مخدر صورت گرفت و ممنوعیت‌های جدی برای خرید و فروش آن نیز اعمال شد. اما با همه اطلاع رسانی ها و آگاهی های گسترده ای که در زمینه عوارض جبران ناپذیر مصرف تریاک انجام شده است، متاسفانه هنوز باورهای غلطی در رابطه با اعتیاد به این ماده مخدر و مصرف تریاک وجود دارد و افراد بسیاری را به کام مرگ می کشاند. در همین رابطه لازم است افراد برای ترک اعتیاد تریاک اقدام کرده و با استفاده از دانش متخصصین ترک اعتیاد در مرکز ترک اعتیاد اهواز، شانس خود را برای ادامه یک زندگی سالم و بدون مواد مخدر امتحان کنند.

برای ترک اعتیاد چه باید کرد؟

با مصرف تریاک مواد قلیایی موجود در آن وارد بدن فرد شده و تا ۴۸ ساعت باقی می مانند. ورود اینگونه مواد قلیایی باعث بروز خسارت های جبران ناپذیری به سلامت جسم و روان افراد به خصوص سیستم دفاعی فرد می‌شود. اما تاثیرات و احساسات خوشایندی که در اثر مصرف ماده مخدر تریاک ایجاد می‌شود، تنها چهار ساعت دوام می آورند. از طرف دیگر مصرف این ماده باعث ایجاد وابستگی های شدید جسمی و روانی در افراد می گردد که نباید از آن غافل شد. نکته مهم در رابطه با ترک تریاک و رهایی از وابستگی به این ماده مخدر اینن است که بدون دریافت خدمات روانشناختی و کمک های تخصصی، نمی‌توان از اعتیاد به این ماده مخدر رهایی یافت.

از طرف دیگر روش های غیر استانداردی مانند درمان نگهدارنده با متادون یا همان متادون درمانی رواج پیدا کرده است که از روش‌های غیر اصولی در درمان اعتیاد می باشد. متاسفانه بسیاری از مراکز ترک اعتیاد سرپایی از این روش استفاده می‌کنند که دارای عوارض متعددی برای افراد مبتلا به اعتیاد می باشد.متادون مخدری با خاصیت اعتیاد زایی بالایی می باشد که باعث به وجود آمدن اعتیاد جدید می گردد. استفاده از این روش نه تنها به افراد در ترک اعتیاد کمک نمی‌کند، بلکه باعث اعتیاد بیشتر به متادون و تشکیل وابستگی های جسمی و روانی بیشتر در افراد می گردد.

در نتیجه افراد مبتلا به اعتیاد با استفاده از این روش ها، مبتلا به اعتیاد جدیدی به نام متادون میشوند که به مراتب سخت‌تر و پیچیده‌تر از اعتیاد تریاک می‌باشد.

مرکز درمان اعتیاد​

یکی از مهم ترین نکاتی که در رابطه با مرکز ترک اعتیاد اهواز به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد آنلاین کشور می توان از آن یاد کرد این است که در این مجموعه درمانی از روشهای استاندارد جهت بهبود افراد استفاده می شود. یادآور می شویم که این روش ها بدون استفاده و جایگزینی داروهای مخدری مانند متادون می باشد و افراد با استفاده از متدهای درمانی استاندارد، مسیر درمان خود را طی کرده و به بهبودی بدون بازگشت دست می یابند.

در این مسیر، در دوران سم زدایی افراد با استفاده از متدهای درمانی صحیح و استفاده از داروهای غیر مخدر و مکمل و همچنین بدون جایگزینی هرگونه ماده شیمیایی یا داروهای مخدر دیگر مانند متادون روند ترک جسمی خود را با کمترین حالات آزار دهنده سپری می کنند. به عبارت دیگر روش درمان اعتیاد در مرکز ترک اعتیاد اهواز بر پایه حذف کامل مواد مخدر از بدن فرد، بدون جایگزینی هرگونه ماده مخدر دیگر است. در نتیجه توصیه ما برای ترک تریاک این است که با هم اکنون با مشاورین ما تماس بگیرید.

ترک تریاک در مرکز روانشناسی اهواز کمپ

در طول سالیان گذشته بیماران متعدد مبتلا به اعتیاد تریاک، با استفاده از کمک های تخصصی مرکز ترک اعتیاد اهواز و روش های ترک اعتیاد استاندارد و تدریجی توانسته اند مراحل درمان خود را به انجام برسانند. در این مجموعۀ درمانی، افراد برای ترک تریاک در مراکز همکار و در دوره های متنوع درمانی بستری می شوند تا مراحل اعتیاد را یکی پس از دیگری طی نمایند. دوران درمان در این مجموعه شامل سم زدایی و ترک جسمی تدریجی و استاندارد و همچنین متوقف سازی آثار محرومیت و علائم ترک جسم افرادمی باشد. اما توانبخشی و درمان اعتیاد نیاز به درمان های چند وجهی و ترکیبی دارد که در چندین مرحله و به صورت تدریجی به انجام می رسد. در این مسیر ترک جسمی تنها یکی از مراحل اولیه ترک اعتیاد است و فرد برای درمان قطعی و بدون بازگشت خود باید از جلسات روان درمانی و مشاوره اعتیاد استفاده کرده تا از لحاظ روحی و روانی نیز به بهبودی خود دست یابد.

مراحل بهبودی از اعتیاد

ترک جسمی اعتیاد به معنای بهبودی از اعتیاد نیست و افراد برای تغییر الگوهای ذهنی و رفتاری خود نیاز به آموزش و درمانهای تخصصی روانشناختی دارند تا احتمال بازگشت و عود مصرف کاهش پیدا کرده و افراد بتوانند به روند درمان خود ادامه دهند. در این مسیر مرکز ترک اعتیاد اهواز با استفاده از پلتفرم های درمانی چند وجهی که شامل ترک جسمی و همچنین روش ها و متدهای بازتوانی روانی و ذهنی می باشد به افراد کمک می کند تا از لحاظ شخصیتی و عاطفی ارتقا پیدا کرده و به یک ترک مطمئن و بدون بازگشت دست یابند. کمپ ترک اعتیاد شبانه روزی اهواز کمپ با برخورداری از یک تیم درمانی متخصص آماده ارائه خدمات مختلف ترک اعتیاد می باشد که مهمترین آنها عبارتند از :

در حقیقت دریافت خدمات روانشناختی برای ترک تریاک و جلوگیری از عود مجدد اعتیاد، می تواند تاثیرات بسیار سازنده ای داشته باشد. در همین رابطه مراکز ترک اعتیاد اهواز کمپ در شهرهای مختلف مانند تهران، اهواز و دیگر شهرها با استفاده از روش های ترک اعتیاد استاندارد و تدریجی و با بهره گیری از دانش متخصصین ترک اعتیاد به افراد کمک می‌کنند تا بدون جایگزینی داروهای مخدر برای ترک اعتیاد تریاک اقدام کرده و پس از سپری کردن مرحله ترک جسمی و سم زدایی فیزیکی به درمانهای تکمیلی روانشناختی اقدام نمایند.

مشتقات تریاک کدامند؟

ماده مخدر تریاک دارای مشتقات قلیایی و آلکالوئید مختلفی است که مهمترین آنها عبارتند از :

تمامی این مشتقات در گروه‌های قلیایی و آلکالوئید قرار دارند و مصارف پزشکی مختلفی دارند. این مشتقات برای تسکین دردهای جسمی و روانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما در بسیاری از موارد، افراد مبتلا به سوء مصرف این گونه مواد می شوند و مصارف پزشکی آنها از بین رفته و به یک اعتیاد پیشرونده تبدیل می گردد. اما مشتقات تریاک تنها به این موارد خلاصه نمی شود. در حقیقت این ماده مخدر علاوه بر به شکل خام یا پرورده شده که مورد استفاده قرار می گیرد، در اشکال و فرم های دیگری مانند سوخته تریاک و شیره تریاک نیز تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

سوخته تریاک چیست؟

پس از مصرف تدخینی یا همان دودی تریاک با وافور، ماده‌ای بر جای می ماند که به رنگ قهوه ای سوخته می باشد که به آن اصطلاحاً سوخته تریاک اطلاق می شود. این ماده را معمولاً با آب حل کرده و یک شربت بنفش رنگ از آن تولید می‌کنند و آن را مورد استفاده قرار می‌دهند.

شیره تریاک چیست؟

با استفاده از سوخته تریاک و حل کردن و جوشاندن آن محلولی به دست می‌آید که با حرارت دادن بیشتر آن ماده ای خمیری، سفت و غلیظ به رنگ قهوه‌ای روشن تولید می‌شود که اصطلاحاً به آن شیره می گویند. این ماده از تریاک بسیار اعتیاد آورتر بوده و به صورت تدخینی یا خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه مصرف

این ماده مخدر را به روش‌های مختلف مورد استفاده قرار می دهند، اما مهمترین روش‌های آن که رواج بیشتری دارد عبارت است از :

 • روش تدخینی
 • روش خوراکی
 • روش تزریقی

در روش دودی یا تدخینی تریاک به وسیله وافور و یا ابزاری مانند سیخ و سنجاق یا قلیان که به صورت دست ‌ساز تهیه می‌شود مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از روش های مصرف تریاک، روش های خوراکی آن است که آن را در آب یا چای حل کرده سپس می نوشند. روش تزریقی این ماده مخدر مانند انواع مواد مخدر تزریقی دیگر، با آب حل کرده و حرارت می‌دهند، سپس با استفاده از پنبه یا اسفنج آن را در سرنگ کشیده و داخل رگ تزریق می کنند.

مهمترین عوارض تریاک کدامند؟

تریاک دارای عوارض و تاثیرات مختلفی در افراد مصرف کننده است. این ماده فرد را از لحاظ جسمی و عصب شناختی تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما مهمترین تاثیراتی که مصرف این ماده مخدر بر افراد می گذارد، در چند دسته طبقه بندی می شوند که در ادامه به تشریح و توضیح بیشتر آن ها خواهیم پرداخت.

۱- ایجاد وابستگی جسمی

مصرف این ماده مخدر باعث ایجاد وابستگی شدید جسمی می شود و هنگامی خود را بروز می دهد که فرد پس از بارها مصرف مکرر بدن خود را در معرض مواد شیمیایی موجود در تریاک قرار داده باشد. هنگامی که مصرف این ماده به صورت ناگهانی متوقف می شود، علائم محرومیت و ترک اعتیاد بروز پیدا می کنند که مهمترین آنها تهوع، درد عضلانی، لرز و تعریق می باشد. وابستگی به ماده مخدر تریاک باعث می‌شود تا فرد در فواصل زمانی حداکثر ۱۲ ساعته مجبور به استفاده از این ماده شود که دلیل آن وجود اضطراب شدید و علائم محرومیت جسمی می باشد.

۲- ایجاد تحمل

یکی دیگر از عوارض مصرف تریاک ایجاد تحمل و مقاومت بدن در مقابل این ماده مخدر است. این پدیده هنگامی رخ می‌دهد که بدن فرد در ازای مصرف مقداری از این ماده مخدر پاسخی ارائه می دهد و باعث احساس لذت در فرد می گردد. اما هرچه روند مصرف تریاک ادامه پیدا می‌کند، بدن نسبت به ورود این ماده مقاومت پیدا کرده و فرد مجبور است برای تجربه احساسات خوشایند قبلی، میزان بیشتری از این ماده مخدر را مصرف کنند. به همین ترتیب به شکل تصاعدی وابستگی و اعتیاد افزایش پیدا کرده و فرد مجبور است مواد بیشتری مصرف نماید.

۳- وابستگی ذهنی و روانشناختی

یکی از مهمترین پیامدها و عوارض مصرف تریاک، وابستگی شدید ذهنی و روانی است. افراد پس از مبتلا شدن به این ماده مخدر از لحاظ روانی به شدت وابسته شده و تمایل شدیدی به مصرف آن پیدا می کنند. اعتیاد روانی به تریاک دارای قدرت بسیار بالایی است و فرد به هیچ وجه نمی‌تواند بر ولع مصرف غلبه نماید. این نوع از وابستگی روانی حتی پس از ترک جسمی و قطع مصرف ماده مخدر همچنان ادامه پیدا می‌کند و یکی از مهمترین دلایل روانی بازگشت به اعتیاد محسوب می گردد. به همین دلیل برای ترک تریاک باید در مرکز ترک اعتیاد اهواز به عنوان بهترین و مجهزترین مرکز ترک اعتیاد آنلاین کشور تحت نظارت و مراقبت دائمی متخصصین ترک اعتیاد قرار بگیرید تا علاوه بر ترک جسمی ماده مخدر، از نظر روحی و روانی نیز تحت درمان قرار گرفته تا وسوسه های شدید مصرف مجدد در شما متوقف گردد.

اعتیاد به تریاک

متاسفانه پاسخ این سوال مثبت است. مصرف تریاک به شدت باعث اعتیاد در افراد شده و دارای قدرت اعتیاد زایی بسیار بالایی می باشد. ایم ماده مخدر باعث ایجاد احساس لذت در افراد شده و آرامش عمیقی به فرد منتقل می کند. همین حالات باعث می‌شوند تا فرد بارها و بارها برای تجربه بیشتر این احساسات خوشایند به مصرف تریاک روی آورد، به همین دلیل سیستم عصبی و مغزی فرد به شدت به این ماده وابسته می گردد. در همین رابطه پیشنهاد ما به شما این است که هر چه سریعتر در رابطه با ترک اعتیاد تریاک و قطع مصرف این ماده مخدر اقدام نمایید اما نه با استفاده از روش‌های سنتی و خود درمانی که با مراجعه به مراکز ترک اعتیاد استاندارد که دارای شرایط و امکانات درمانی و اقامتی مناسبی هستند. در حقیقت ترک غیر اصولی انواع مواد اعتیاد آور مانند تریاک می‌تواند عوارض متعددی را ایجاد نماید. در همین راستا متخصصین و مشاورین مرکز مشاوره روانشناسی اهواز کمپ آماده هستند تا با ارائه خدمات ترک اعتیاد و مشاوره به شما در ترک این ماده مخدر با کمترین درد و خماری کمک نمایند.

علائم تشخیص اعتیاد به تریاک چیست؟

هنگامی که فردی به مواد افیونی اعتیاد پیدا می‌کند، در صورت قطع مصرف ناگهانی آن علائم محرومیت و ترک اعتیاد در او پدیدار می‌شود که معمولاً از ۶ تا ۸ ساعت پس از آخرین بار مصرف شروع شده و تا روز سوم ادامه می یابد. برخی از مهمترین این علائم عبارتند از :

 • بی نظمی درجه حرارت بدن
 • بی‌قراری، تحریک پذیری، افسردگی، بی‌خوابی و پرش عضلانی
 • گرفتگی عضلانی، درد استخوانی و کشیده شدن عضلات
 • آب ریزش بینی، تعریق و خمیازه کشیدن
 • تمایل یا ولع شدید به مصرف مجدد
 • سیخ شدن موهای بدن
 • سکسکه و عطسه
 • اتساع مردمک‌ها
 • دل پیچه و اسهال

در صورت تداوم بهبودی و ترک اعتیاد این علائم به مرور زمان از بین رفته و تا حدود ۱۱ روز پس از آخرین بار مصرف فروکش خواهند کرد. اما نکته مهم در رابطه با ترک تریاک این است که دردهای روان تنی و جنبه روانی پس از قطع مصرف نیز ادامه پیدا می کند که برخی از مهمترین آنها عبارتند از :

 • بی قراری و تحریک پذیری
 • پرخاشگری
 • اختلال خواب
 • افسردگی شدید
 • میل به مصرف مجدد

باید توجه داشته باشید که این علائم و حالات تا ماه ها پس از قطع مصرف نیز در افراد باقی می‌مانند، اما در این زمان استفاده از خدمات روانشناسی و دریافت کمک‌های تخصصی و روانکاوی به افراد کمک می‌کند تا ولع مصرف و دردهای روانی و عاطفی را متوقف کرده و عوامل بازگشت به اعتیاد را از بین ببرند. به همین منظور کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ با بهره‌مندی از بهترین مشاورین و متخصصین روانکاو اعتیاد و با برگزاری جلسات مشاوره فردی، گروهی و خانواده درمانی به افراد و خانواده های آنها کمک می‌کند تا در درمان اعتیاد خود و عزیزانشان موفق باشند.

تشخیص مصرف تریاک توسط افراد چگونه است؟

مصرف این ماده مخدر باعث حالت تهوع و استفراغ در افراد می گردد. فردی که از این ماده مخدر استفاده می‌کند از لحاظ جسمی و روانی تحت تاثیر آن قرار می گیرد. به طور مثال مردمک های چشم به شدت تنگ شده، نبض و ضربان قلب کند می‌شود و فشار خون پایین می‌آید. به دنبال این وضعیت ها و حالات بدنی فرد احساسات خوشایندی مانند گرمی، لذت و آرامش را تجربه می کند. برخی از مهمترین علائمی که در افرادی که تریاک مصرف می کنند عبارتند از :

 • تعریق زیاد
 • تکرار ادرار
 • کاهش اشتها
 • تهوع و استفراغ
 • ناتوانی در تمرکز
 • اختلال در بینایی
 • خواب آلودگی زیاد
 • ناهماهنگی حرکتی
 • شنگولی و سرحالی
 • فقدان درد یا استرس
 • کاهش تحریکات جنسی
 • خارش نقاط مختلف پوست
 • احساس گسستگی عاطفی
 • دگرگون شدن خلق و فرایندهای اخلاقی

آیا مصرف تریاک با سایر اعتیادها ارتباط دارد؟

به دلیل این که تریاک جزو مواد افیونی است و ماده اصلی تشکیل دهنده آن مرفین است، سیستم عصبی و مغز به سرعت نسبت به آن تحمل پیدا کرده و فرد باید دوز بیشتری از این ماده را استفاده کند تا به احساس خوشایند اولیه دست پیدا کند. به همین دلیل افرادی که به این ماده مخدر اعتیاد پیدا می کنند به مرور مجبور می‌شوند از مواد افیونی قوی‌تری مانند هروئین استفاده کنند. در همین رابطه مشاورین و متخصصین کمپ ترک اعتیاد اهواز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره ترک اعتیاد در کنار شما باشند تا هر چه سریعتر نسبت به ترک این ماده مخدر اقدام کرده و جلوی پیشروی آن را بگیرید.

عوارض کوتاه مدت مصرف تریاک کدامند؟

تریاک مانند انواع دیگر مواد افیونی دارای اثرات کوتاه مدت می باشد و پس از مصرف، علائم و عوارض آن بروز پیدا می‌کنند. برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

 • خشکی دهان
 • تهوع و استفراغ
 • کاهش فشار خون
 • کاهش احساس درد
 • تغییرات رفتاری یا روانی
 • سنگینی دست و پا و رخوت
 • افت عملکرد شغلی و اجتماعی
 • انقباض عضلات صاف حلب و مجاری
 • انقباض مردمک
 • احساس گرما، گرگرفتگی و خارش بینی

عوارض طولانی مدت مصرف تریاک چیست؟

این ماده مخدر علاوه بر عوارض کوتاه مدت دارای عوارض طولانی مدت متعددی می باشد که مهمترین آن ایجاد وابستگی شدید ذهنی و جسمی در افراد می باشد. اما عوارض دیگری نیز ایجاد می‌کند که عبارتند از :

 • کاهش علایق و انگیزه‌ها
 • بی‌حسی و عدم تعادل بدنی
 • آسیب‌های ریوی، کبدی و کلیوی
 • کاهش فعالیت روده‌ها و یبوست مزمن
 • بی اشتهایی و سوء تغذیه و کاهش وزن
 • به‌هم خوردن دوره‌های قاعدگی در زنان
 • ایست تنفسی و مرگ به دنبال مصرف زیاد
 • کاهش میل جنسی و اختلال نعوظ در مردان
 • خارش و تیره شدن رنگ پوست، تیرگی لب‌ها، کهیر
 • پایین آمدن سطح سلامت به علت بی‌توجهی به وضعیت بهداشتی و مراقبت های فردی
 • تغییر ساعت خواب و بیداری، بی‌خوابی هنگام شب و خواب آلودگی و چرت زدن در طول روز
 • تضعیف دفاع بدن در مقابل بیماری‌ها و احتمال ابتلا به عفونت‌های ویروسی مثل ایدز، هپاتیت، عفونت‌های پوستی و آبسه

تاثیر مصرف تریاک بر روی مغز چیست؟

مواد افیونی مانند تریاک دارای تاثیرات مستقیمی بر سیستم عصبی و مغزی افراد هستند. این مواد با کاهش جریان خون نواحی به ‌خصوصی از مغز را تضعیف کرده و فعالیت‌های آن را کند می کنند. اما به این دلیل که مغز انسان دارای گیرنده های مواد افیونی است، مصرف تریاک باعث بهم ‌ریختگی آن شده و کارکرد طبیعی مغز را مختل می‌کند. زیرا سیستم عصبی مرکزی انسان هنگامی که با درد یا استرس روبرو می‌شود اندورفین ترشح می کند. این مواد باعث ایجاد فاصله میان سلول های عصبی شده و باعث کاهش درد در فرد می گردد. اما مصرف مواد افیونی این مکانیزم را به هم ریخته و کارکرد مغز را تحت تاثیر قرار می دهند. مصرف مداوم تریاک باعث وابستگی سیستم عصبی به ماده مخدر جایگزین شده با اندورفین طبیعی مغز می‌شود. هنگامی که فرد از این مواد استفاده نمی کند سیستم عصبی در فرد درد تولید کرده و او ناچار است برای رهایی از این وضعیت مصرف کند.

درمان اعتیاد در مرکز درمان

در همین رابطه کمپ ترک اعتیاد اهواز در زمینه درمان اعتیاد تریاک و ترک اعتیاد دارای خدمات درمانی و ترک اعتیاد می‌باشد. در این مرکز ترک اعتیاد مددجویان در دوره های درمانی بستری شده و نسبت به نوع ماده مصرفی، میزان اعتیاد و شرایط جسمی و روانی از درمانهای تخصصی بهره مند می گردند. مددجویان مقیم در مرکز پس از بستری شدن توسط روانشناسان و متخصصین مراکز، مشاوره شده و به صورت روزانه و با مراقبت های شبانه روزی توسط تیم درمانی حاضر در مرکز روند درمان خود را ادامه می‌دهند. این مرکز درمان اعتیاد با برگزاری جلسات مشاوره فردی، گروهی و خانوادگی به افراد کمک می‌کند تا روند ترک موفقیت آمیزی را تجربه نمایند. یکی از مهمترین ویژگی های کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ استفاده از متخصصین زبده ترک اعتیاد و برگزاری جلسات روانکاوی و روان درمانی برای افراد می‌باشد. در این بین خانواده‌ها می‌توانند از مشاوره‌های متخصصین بهره مند شده و در درمان و روند بهبودی فرد معتاد خود به او کمک نمایند.

درمان های غیر پزشکی در ترک تریاک

همانطور که می دانیم برای ترک اعتیاد روشهای مختلفی وجود دارد که برخی از آنها کاملاً غیر پزشکی و غیر استاندارد هستند. استفاده از این روش ها مورد تایید درمانگران اعتیاد نیست. در حقیقت تنها روش ترک اعتیاد مورد تایید متخصصین، استفاده از روش های بستری میان مدت در مرکز ترک اعتیاد می باشد. برخی از مهمترین روش‌های غیر استاندارد و غیر پزشکی عبارتند از : ترک اعتیاد با داروهای گیاهی، ترک اعتیاد با اسپند.

ترک اعتیاد تریاک با داروهای گیاهی

یکی از رایج ترین روش های ترک اعتیاد استفاده از داروهای گیاهی است که به دلیل شباهت ساختاری با مخدرها خود باعث اعتیاد شده و هیچ کمکی به ترک اعتیاد افراد نکرده بلکه برعکس باعث اعتیاد جدیدی نیز می شوند.

ترک اعتیاد تریاک با اسپند

از روش‌های دیگر درمان های غیر پزشکی ترک اعتیاد استفاده از اسپند می باشد که البته هیچ توجیه علمی و پزشکی ندارد و باعث تشدید علائم ترک اعتیاد در افراد شده و فرد را در شرایطی قرار می‌دهد که دردهای او به شدت افزایش پیدا کرده و ولع مصرف افزایش پیدا می‌کند.

خدمات ترک اعتیاد در مرکز مشاوره اهواز کمپ

مرکز ترک اعتیاد اهواز با استفاده از روش ها و متدهای درمانی استاندارد و پیشرفته و بهره جستن از تخصص روان درمانگران و روانکاوان اعتیاد به افراد کمک می‌کند تا با بستری شدن در دوره های درمانی ترک اعتیاد تریاک روند ترک موفقیت‌آمیزی را تجربه نمایند. در همین رابطه روش درمان اعتیاد در کمپ ترک اعتیاد اهواز بر پایه حذف کامل ماده مخدر بدون جایگزینی هرگونه دارو یا ماده مخدر دیگر می باشد. از طرف دیگر تمامی مراحل درمان اعتیاد در مرکز ترک اعتیاد اهواز تحت نظارت متخصصین ترک اعتیاد تریاک، روانشناسان و روانکاوان قرار دارد و افراد با دریافت مراقبت‌های شبانه روزی توسط مددیاران حاضر در مرکز علاوه بر بازیابی سلامتی جسمی و روانی خود می توانند یک ترک بدون بازگشت را تجربه نمایند.

سوالات متداول

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”آیا ترک تریاک باعث افزایش قوای جنسی میشود؟” answer-0=”مصرف ماده مخدر تریاک به هیچ وجه باعث افزایش توان جنسی در مردان نمی گردد، بلکه این ماده جزو مواد افیونی و کند کننده محسوب می شود و باعث کاهش تحریکات جنسی و ارگاسم می گردد. در حقیقت پس از چند بار مصرف تریاک چرخه قاعدگی در زنان و همچنین اختلال نعوظ در مردان را ایجاد می کند و در نهایت باعث کاهش شدید میل و توان جنسی در هر دو جنس می گردد.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”آیا تریاک برای افراد مبتلا به دیابت مفید است؟” answer-1=”خیر. مصرف تریاک کمکی به افرادی که مبتلا به دیابت هستند، نمی کند. بلکه چون باعث کاهش ترشح انسولین در بدن می‌شود، می‌تواند باعث وخیم تر شدن بیماری گردد. از طرف دیگر دیابت و تریاک هر دو باعث می‌شوند تا آستانه درد در فرد افزایش پیدا کرده و خطر سکته و یا دردهایی مثل آپاندیسیت را افزایش می دهند. علاوه بر این، فرد متوجه دردها و علائم هشدار دهنده نخواهد شد و ممکن است خطر مرگ در پی داشته باشد.” image-1=”” headline-2=”h3″ question-2=”آیا تریاک اثر آرام بخشی برای نوزادان دارد؟” answer-2=”خوراندن تریاک به نوزادان برای تسکین دردهای آنها باعث مسمومیت و مرگ می گردد و موجب تحلیل رفتن قوای ذهنی و جسمی در آنها می گردد.” image-2=”” headline-3=”h3″ question-3=”آیا مصرف تریاک تاثیری بر افسردگی دارد؟” answer-3=”به هیچ وجه. مصرف تریاک باعث تشدید حالات افسردگی و اختلالات روانی و عاطفی در افراد می شود. باید بدانیم که مصرف طولانی مدت آن باعث ایجاد اختلالات روانی، تشدید افسردگی، خلق ناپایدار، بی قراری و پرخاشگری نیز می گردد.” image-3=”” count=”4″ html=”true” css_class=””]

 

مرکز مشاوره روانشناسی اهواز کمپ با همکاری بهترین کمپ های ترک اعتیاد در سراسر کشور و با ایجاد خدمات درمانی و اقامتی مناسب و استاندارد و فراهم آوردن فضای درمانی به صورت مجزا برای بانوان با امکانات رفاهی و اقامتی مناسب به بهترین و مجهزترین مرکز ترک اعتیاد کشور تبدیل شده است.

تماس با ما

  5/5 - (10 امتیاز)