مشاوره بستری (رایگان) ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱
تهران، شهریار، کرج، اهواز
شیراز، دزفول، شوشتر
پشتیبانی ۲۴/۷
۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱
شنبه - ۵ شنبه: ۱۰.۰۰ - ۲۴.۰۰
جمعه : ۱۲.۰۰ - ۲۲.۰۰

ماری جوانا چیست؟

ماری جوانا یکی از انواع مواد محرک و اعتیاد آور است که در میان جوانان و نوجوانان بسیار شایع است. در طی سال های گذشته بسیاری از جوانان و نوجوانان به مصرف این ماده اعتیاد آور روی آورده اند. از طرف دیگر افرادی که به این ماده مخدر اعتیاد پیدا می‌کنند روز به روز افزایش پیدا کرده و نیاز به استفاده از روش های درمانی استاندارد برای ترک ماریجوانا یا ترک حشیش وجود دارد. ماری جوانا یکی از انواع مواد اعتیاد آوری است که دارای اسامی مختلفی است که در کشور ما عموماً آن را با نام علف، گراس و یا گل می شناسند.  باید بدانیم که مواد نام برده شده همگی جزو دسته ای از مواد روانگردان قرار دارند که عموماً به آنها کانابیس گفته می‌شود. از طرف دیگر تاثیراتی که این گونه از مواد اعتیاد آور ایجاد می‌کنند، کاملاً شبیه به هم هستند و تنها در میزان و شدت اثرگذاری و قدرت اعتیاد زایی با یکدیگر متفاوت می باشند. در همین رابطه در کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ مراحل درمان و ترک ماری جوانا علاوه بر درمانهای جسمی و ترک فیزیکی، شامل درمان های روانشناختی و روان درمانی تحت نظارت متخصصین و تیم درمان، می باشد.

تفاوت ماری جوانا با حشیش چیست؟

مواد روانگردانی که اصطلاحا به آنها کانابیس ها گفته می‌شود، عموما از برگ ساقه و اجزای گیاه خشک شده شاهدانه به دست می آیند و دارای رنگ‌های متفاوتی از سبز تا قهوه ای تیره در دسترس هستند. از طرف دیگر اصطلاحات و نامهای مختلفی برای مواد به دست آمده از گیاه شاهدانه وجود دارد که رایج ترین آن حشیش می‌باشد. نام هایی که از برای ترکیبات کانابیس ها و مواد روانگردان وجود دارد عبارتند از :

 • علف
 • گراس
 • شاهدانه
 • دیگ
 • مری جین

انواع گیاه شاهدانه کدامند؟

همانطور که پیشتر توضیح داده شد، ماری جوانا یکی از انواع مواد روانگردان است که از گیاه شاهدانه به دست می‌آید و در میان جوانان و نوجوانان رواج دارد. از این گیاه مواد روانگردان دیگری نیز به دست می‌آید که مهمترین آنها حشیش می باشد که یک ماده روانگردان جامد به رنگ قهوه ای است و از گیاه شاهدانه به دست می‌آید. از حشیش روغنی استخراج می‌شود که به رنگ سیاه و چسبناک می‌باشد از اسانس متراکم و شیره حشیش به دست می آید. در همین رابطه برای ترک ماری جوانا و انواع مواد مواد روانگردان دیگر مانند حشیش توسط مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ و تحت نظارت تیم درمان و با استفاده از روشهای استاندارد درمانی می توانید به یک ترک بدون بازگشت و موفق به دسترسی پیدا کنید.

انواع مواد به دست آمده از کانابیس ها

به طور کلی موادی که از کانابیس ها به دست می آیند، روانگردان هستند و شامل ماده‌ای به نام THC یا تتراهیدروکانابینول می باشند. این ماده باعث تغییر در نحوه کارکرد مغز و ذهن در افراد می شود و باعث تاثیر بر روی گیرنده‌های کانابینوئید مغز می گردد. از طرف دیگر تاثیراتی که ماریجوانا بر روی افراد می گذارد به میزان ماده ای که شخص مصرف می کند بستگی دارد. هرچه میزان THC بیشتر باشد فرد تاثیرات قوی تری را تجربه خواهد نمود.

نحوه مصرف ماری جوانا چیست؟

این ماده روانگردان را عموماً به شکل دودی و تدخینی مورد استفاده قرار می دهند، اما برخی از مصرف‌کنندگان نیز این ماده را به صورت خوراکی و با حل کردن در چای یا غذا مصرف می کنند. اما شایع‌ترین روش مصرف ماده مخدر ماری جوانا به شکل دودی و سیگارهای دست ساز می باشد. ماری جوانا را با توتون سیگار مخلوط کرده و مجدداً بار می‌زنند و آن را به شکل سیگاری مصرف می‌کنند. از مهمترین مشخصه های این ماده روانگردان بوی تند آن است که طعم ترش و شیرینی دارد. از طرف دیگر برخی از افراد آن را با سایر مواد محرک مانند کوکائین مخلوط کرده که به آن اصطلاحاً پریموس می‌گویند. نکته مهم در رابطه با استفاده از مواد محرک این است که اثرات این دسته از مواد اعتیاد آور بسیار فوری است و تاثیراتی دراز مدت بر سیستم عصبی و مغز افراد می گذارند.

میزان ماندگاری ماریجوانا در بدن افراد چه مدت است؟

THC موجود در مواد محرک و روانگردان مانند حشیش، توسط بافت های چربی در بدن جذب شده و به شکل طولانی مدت در بدن باقی میماند. از طرف دیگر فرآیند دفع آن توسط متابولیسم بدن، بسیار آهسته و کند می باشد و مدت های طولانی طول می‌کشد تا این ماده به طور کامل از بدن دفع گردد. آزمایش ادرار برای تست ماری جوانا وجود ماده تی اچ سی در بدن فرد را پس از ۱۰ روز نیز مثبت نشان می‌دهد. افرادی که به صورت دائمی از این ماده استفاده می کنند، وجود آن را حتی تا ۴ هفته پس از آخرین بار مصرف ممکن است در بدن خود داشته باشند و در تست اعتیاد نشان داده شود.

دلیل گرایش نوجوانان به مصرف ماری جوانا چیست؟

در بسیاری از موارد افراد به دلیل نا آگاهی از اثرات مخرب مواد محرک و روانگردان مانند ماری جوانا یا حشیش به مصرف آن روی می آورند. بسیاری از نوجوانان تصور می‌کنند که این ماده دارای اثرات آرام بخشی است و برای فرار از تنهایی و یا مشکلات عاطفی در خانه و یا محیط اجتماعی ممکن است به مصرف آن روی بیاورند. از طرف دیگر بر اثر باورهای غلط در رابطه با اعتیاد، فرد ممکن است تصور کند که این ماده اعتیاد آور نیست و به مصرف آن مبادرت ورزد. 

اما در حقیقت دسته کانابیس ها مانند ماری جوانا یا حشیش جزو مواد روانگردان و اعتیاد آور هستند و باعث ایجاد وابستگی های شدید روانی در افراد می شوند. از طرف دیگر ترک این دسته از مواد روانگردان بسیار پیچیده است زیرا نیاز به کمک های تخصصی و روان درمانی بسیاری دارد. باید توجه داشت که با همه تبلیغاتی که در مورد مصرف ماری جوانا می‌شود، باید به خاطر داشته باشید که هرگز به این دلیل که دیگران از آن ممکن است استفاده کنند، شما مجاز به استفاده از این ماده اعتیادآور و روانگردان نیستید. تاثیرات مخربی که مصرف این گونه مواد بر روی سیستم عصبی و مغز افراد می گذارند، بسیار شدید است و در بسیاری از موارد تأثیرات و عوارض آن کاملا جبران ناپذیر هستند.

مهمترین تاثیرات مصرف ماریجوانا چیست؟

هنگامی که یک فرد از این ماده روانگردان استفاده می کند، بر اساس شرایط جسمی و روانی خود ممکن است تاثیرات مختلفی را تجربه نماید. عواملی که باعث شدت یافتن تاثیرات مصرف ماری جوانا بر افراد می شود عبارتند از  :

 • تجربه قبلی مصرف مواد
 • میزان قوت و نیرومندی ماری‌جوانا
 • انتظارات فرد مصرف‌کننده
 • جایی که ماده مورد مصرف قرار می‌گیرد
 • نحوه مصرف ماده
 • همراه شدن مصرف الکل با مصرف ماری جوانا
 • خصوصیات جسمانی مصرف‌کننده

همانطور که پیش‌تر توضیح داده شد، تاثیرات ماری جوانا بر افراد ممکن است کاملا متفاوت باشد. به طور مثال مصرف این ماده می‌تواند باعث احساس شادی و آرامش در شخص گردد و یا فرد را دچار تشنگی و گرسنگی کاذب نماید. برخی افراد نیز پس از مصرف ممکن است هیچ تأثیری از آن نگیرند و از طرف دیگر ممکن است تاثیرات و حالات منفی و بدی را در فرد ایجاد کند. به طور مثال اضطراب یا افکار پارانوئید در شخص به وجود آورد، اگر نوع ماری جوانا و درصد مواد THC درون آن قوی باشد، می تواند تاثیرات منفی بر شخص بگذارد و او را از لحاظ ذهنی و روانی دچار تلاطم های شدید نماید.

مصرف ماری جوانا مانند انواع روانگردان دیگر می تواند تاثیرات جبران ناپذیری را بر سیستم عصبی و روانی افراد وارد آورد. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که هر چه سریعتر برای ترک این ماده روانگردان مخرب که دارای عوارض جبران ‌ناپذیری نیز می‌تواند باشد، اقدام کرده و با کمک از کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ کمک بگیرید. در همین رابطه کمپ ترک اعتیاد اهواز به عنوان بهترین کمپ ترک اعتیاد آنلاین کشور با همکاری بهترین مراکز درمان اعتیاد آماده است تا با استفاده از بروزترین متدهای درمان اعتیاد به شما همراهان ارجمند کمک نماید.

نحوه تشخیص مصرف ماری جوانا در افراد کدام است؟

مصرف ماده روانگردان ماری جوانا می تواند باعث تغییرات خلق و خو در افراد شده و احساس شادی و سرحالی کاذبی در شخص ایجاد نماید. اما این علائم سرخوشی می توانند با نشانه های دیگر رفتاری و احساسی در فرد بروز پیدا کنند که مهمترین آنها عبارتند از  :

 • گیجی و غیرعادی بودن
 • قهقه‌های بلند بی دلیل
 • چشمان متورم و خیلی قرمز
 • فراموشی لحظه ای
 • خواب‌آلودگی و خواب سنگین

اثرات کوتاه مدت کانابیس ها علف یا حشیش چیست؟

مصرف ماری جوانا یا همان علف پس از دو ساعت از زمان مصرف تاثیرات خود را نشان می دهد که مهمترین آنها عبارتند از :

 • افزایش ضربان قلب
 • قرمزی و تورم چشم
 • افزایش شدید اشتها
 • خشکی دهان
 • از دست دادن هماهنگی حرکتی
 • مشکل در تفکر و حل مسائل
 • اختلال در حافظه و یادگیری
 • تحریف در ادراک
 • احساس کند شدن زمان

افرادی که از این ماده به طور مرتب استفاده می کنند، ممکن است به مرور دچار اضطراب های شدید و افسردگی همچنین کناره‌گیری اجتماعی شوند. اما نکته مهم در رابطه با مصرف این ماده، ترکیب شدن آن با سایر مواد اعتیاد آور است که می تواند بسیار خطرناک و حتی کشنده باشد. باید به خاطر داشته باشید که مصرف هر گونه ماده روانگردان می تواند پیامدهای شدیدی داشته باشد به همین دلیل نوجوانان و افرادی که دارای آگاهی‌های لازم در زمینه مواد مخدر نیستند، باید از مصرف موادی که به آنها تعارف یا پیشنهاد می شود، پرهیز کنند. مصرف ماری جوانا به صورت دودی و تدخینب به سرعت اثرات خود را نشان می‌دهد، اما مصرف خوراکی آن ممکن است 2 ساعت طول بکشد تا اثرات خود را نمایان کند. از طرف دیگر مصرف خوراکی این ماده اعتیاد آور بسیار طولانی مدت بوده و گاهی تا ۴ ساعت می تواند دوام داشته باشد و اثرات طولانی مدتی در افراد ایجاد نماید.

تاثیرات بلند مدت ماریجوانا چیست؟

مصرف ماری جوانا بر روی سلامت دهان و سیستم تنفسی افراد تاثیرات مخرب بسیاری را ایجاد می کند. دود حاصل از این ماده محرک باعث ایجاد آسیب به سیستم تنفسی مانند سرفه‌های مزمن و آسیب به حلق و بینی می گردد. مصرف این ماده مخدر می‌تواند باعث ایجاد اشتهای کاذب و در نتیجه افزایش وزن در افراد شود. از طرف دیگر با کاهش فعالیت های بدنی می تواند آسیب های جدی به سلامت جسم و روان افراد وارد آورد. از مهمترین آسیب های آن مربوط به دستگاه تنفس است. در حقیقت عمده آسیب هایی که مصرف ماریجوانا ایجاد می‌کند مربوط به دستگاه تنفس و اختلال سیستم ایمنی بدن است.

بیماری های لاعلاج با ماری جوانا

ماری جوانا نسبت به تنباکو و توتون سیگار دارای مقادیر بیشتری از مواد سمی و سرطان زاست. مواد شیمیایی در این ماده مخدر ۵ برابر سیگار می باشد که می تواند باعث ایجاد آسیب‌های جدی به سلامتی و ایجاد انواع سرطانهای حلق و ریه شود. مصرف این ماده به دلیل وجود مقادیر زیادی از مواد شیمیایی در آن می‌تواند سلامت ریه و دستگاه تنفس را به شدت به خطر بیندازد. بر اساس مطالعات انجام شده مصرف ماری جوانا احتمال ابتلا به انواع بیماری‌های بدخیم سر و گردن را در افراد افزایش می دهد و می تواند تا سه برابر حالت عادی سلامتی افراد را در معرض خطر جدی بیماری‌هایی مانند سرطان قرار دهد.

۱. ایجاد مشکلات تنفسی

مصرف این ماده مخدر افراد را دچار آسیب های جدی می‌کند که عمدتا تنفسی هستند. سرفه و خس خس کردن از مهمترین عوارض مصرف این ماده محرک است. از طرف دیگر فرد را در معرض انواع عفونت های ریوی مانند ذات الریه نیز قرار می‌دهد.

۲. بیماری های قلبی  

افرادی که از این ماده محرک استفاده می‌کنند، در معرض حمله قلبی قرار دارند و تا ۴ برابر میزان این حملات را افزایش می دهد. بر اساس تحقیقات انجام شده، مشخص گشته که ماری جوانا باعث افزایش فشار خون و کاهش ظرفیت اکسیژن و همچنین افزایش ضربان قلب شده و سیستم قلبی و عروقی افراد را در معرض خطر انواع بیماری ها قرار می دهد.

۳. اختلال در سیستم ایمنی بدن 

مصرف ماری جوانا و ماده تی اچ سی موجود در آن به سیستم ایمنی بدن صدمه وارد کرده و قدرت مقابله با بیماری‌ها را در فرد کاهش می دهد. این ماده باعث ضعیف شدن سلولهای ایمنی بدن شده و احتمال ابتلا به انواع بیماری‌ها مانند بیماری های عفونی و تومورها را در بدن فرد افزایش می دهد.

تاثیرات مصرف ماری جوانا بر مغز

مصرف ماریجوانا و ماده شیمیایی THC موجود در آن، بر روی گیرنده‌های عصبی در مغز تاثیرات مخربی گذاشته و روند کارکرد آن را با اختلال همراه می کند. فردی به شکل پیوسته و مداوم از این ماده مخدر استفاده می‌کند، مواد شیمیایی موجود در آن بر روی کارکرد ذهنی و روانی او به شکل مخربی تاثیر می گذارد. از طرف دیگر مصرف این ماده مخدر بر روی بخش هایی از مغز که مسئول کنترل حافظه، توجه و یادگیری هستند نیز تاثیرات مخربی می گذارد. مهمترین آسیبی که این ماده در سیستم عصبی مرکزی افراد وارد می آورد مربوط به بخش حافظه کوتاه مدت و انتقال اطلاعات به حافظه دراز مدت می باشد.

افرادی که ماری جوانا را به شکل مداوم استفاده می‌کنند، به مرور دچار اختلال در حافظه کوتاه مدت شده و نمی توانند اطلاعات را در ذهن خود نگه دارند. از سوی دیگر ماده THC بر روی سیستم لیمبیک مغز در افراد تاثیر گذاشته، فرد کنترل خنده های خود را از دست می‌دهد و دچار افکار توام با حالات پارانویا و بدبینی خواهد شد. تاثیراتی که ماری جوانا بر روی مغز می گذارد، بسیار شبیه به تاثیرات هروئین، الکل و کوکائین می باشد.

تاثیر ماریجوانا بر روی فعالیت های فیزیکی چیست؟ 

اعتیاد به ماده محرک و مصرف مداوم آن بر روی توانایی های ذهنی و روانی افراد و همچنین موقعیت های اجتماعی تاثیرات مخرب بسیاری را تحمیل می‌کند. به طور مثال با مصرف مداوم این ماده فرد دچار اختلال در حافظه، قضاوت و ادراکات خود می شود. در نتیجه، در مدرسه دانشگاه و فعالیت‌های ورزشی دچار افت می گردد. از طرف دیگر در اثر تاثیراتی که افراد با مصرف این ماده مخدر از لحاظ حسی و روانی دریافت می‌کنند، ممکن است دست به رفتارهای پرخطر و اشتباهی بزنند که افراد در حالت طبیعی آنها را انجام نمی دهند. این رفتارهای پرخطر می تواند بر روی موقعیت های اجتماعی، کار، تحصیل و سایر شرایط اجتماعی تاثیرات مخرب بسیاری، ایجاد نماید.

هرچه سریعتر برای ترک ماری جوانا اقدام کنید، می توانید با آسیب‌های کمتری اعتیاد به این ماده محرک را متوقف کرده و به زندگی سالم خود دست یابید. در این رابطه می توانید از خدمات درمان اعتیاد کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ استفاده نمایید. به طور کلی مصرف ماریجوانا و ماده THC موجود در آن بر روی توانایی‌ها و قوای جسمی و فکری افراد تاثیر مخرب بسیاری می گذارد. این ماده با ایجاد اختلال در سیستم قضاوت و تصمیم گیری افراد باعث بروز رفتارهای پرخطر مانند ارتباطات جنسی نا ایمن شده و فرد را در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری‌های مقاربتی نیز قرار می‌دهد.

مشکلات رانندگی در اثر مصرف ماری جوانا چیست؟ 

تاثیراتی که مصرف ماریجوانا بر روی افراد می گذارد باعث آسیب به امنیت و سلامت جسمی و ذهنی افراد می گردد. به طور کلی مصرف این ماده باعث اختلال در هوشیاری، تمرکز، هماهنگی و سرعت واکنش در افراد می گردد، به همین دلیل بسیاری از تصادفات جاده‌ای در اثر مصرف مواد محرک مانند حشیش، گل یا ماری جوانا می باشد. این ماده مانند الکل یکی از مهم‌ترین علل تصادفات جاده‌ای می‌باشد. با تحقیقات انجام شده مشخص گردید، افرادی که از ماری جوانا یا کوکائین استفاده می‌کنند، به میزان افراد الکلی در مشکلات رانندگی و تصادفات دخیل می باشند.

تاثیرات ماری جوانا بر روی باروری چیست؟ 

مصرف ماری جوانا در نحوه ترشح هورمون های جنسی ایجاد اختلال می کند و تاثیرات مخربی بر روی غدد پروستات و بیضه ها ایجاد می کند. اما با ترک ماری جوانا این اختلالات قابل برگشت هستند و توانایی های جنسی افراد بازیابی می گردد. از طرف دیگر و بر اساس تحقیقات انجام شده، مصرف ماریجوانا بر روی میزان تخمک گذاری در حیوانات آزمایشگاهی نشان می دهد که مصرف این ماده می‌تواند باعث نقایص مادرزادی در جنین گردد و آسیب‌های جدی به روند رشد جنین وارد آورد.

از طرف دیگر مشخص شده، کودکانی که در دوران بارداری، مادرانشان از این ماده محرک استفاده می کرده اند، دچار مشکلات رفتاری بیشتری در دوران کودکی و پیش دبستانی هستند. همچنین این کودکان دارای عملکرد ضعیف تری نسبت به افراد دیگر در موضوعات و ادراک دیداری، مکالمات گفتاری و میزان توجه و تمرکز پایدار دارند. این کودکان معمولاً در دوران دبستان در میزان حافظه، مهارت تصمیم گیری و توانایی های ذهنی با مشکل و اختلال مواجه هستند.

آیا ماریجوانا اعتیاد آور است؟ 

در مورد مصرف ماری جوانا یا گل باید بدانیم که این ماده جزء مواد اعتیاد آور است که می تواند باعث ایجاد وابستگی های شدید روانی در افراد گردد. مصرف این ماده مانند انواع مواد مخدر اعتیادآور می تواند تاثیرات مخرب و منفی بسیاری را بر روابط خانوادگی، عملکردهای تحصیلی و فعالیت‌های اجتماعی و خلاقانه افراد بگذارد. افرادی که برای مدت های طولانی از این ماده محرک استفاده می‌کنند، در متوقف سازی و قطع مصرف آن با مشکلات عدیده ای روبرو هستند و به دلیل کشش های بسیاری که این ماده برای افراد ایجاد می‌کند، نمی‌توانند مصرف خود را کنترل کرده و متوقف نمایند. افراد و نوجوانانی که از این ماده مخدر استفاده می‌کنند، تمایل به بروز رفتارهای ضد اجتماعی بیشتری دارند و سریع‌تر به وابستگی های شدید به مواد محرک می رسند. از طرف دیگر افرادی که به صورت مرتب از این ماده استفاده می کنند با پدیده تحمل روبرو می شوند. بدین معنا که برای دریافت حالات سرخوشی بیشتر و دریافت تاثیرات این ماده محرک، به طور مرتب مجبور می‌شوند میزان مصرف خود را افزایش داده و دوز مصرفی را بالا ببرند.

ترک اعتیاد ماری جوانا 

افرادی که تمایل دارند مصرف ماری جوانا یا حشیش را متوقف کنند، دچار حالات و علائم ترک روانی می گردند که مهمترین آنها اضطراب، تحریک‌پذیری و اختلالات خواب می باشد. در دوران اولیه سم زدایی این ماده محرک، افراد دچار حالات پرخاشگری شده که عموماً تا یک هفته پس از آخرین بار مصرف به اوج خود می‌رسند و سپس به تدریج فروکش می کنند. افرادی که به ماده مخدر ماری جوانا اعتیاد پیدا می کنند، در ترک سیگار نیز مشکل دارند. به طور کلی مصرف این ماده مخدر باعث افزایش مصرف سیگار و نیکوتین در افراد شده و شدت اعتیاد آن را افزایش می دهد. باید توجه داشت که مصرف ماریجوانا باعث ایجاد وابستگی جسمی و روانی در افراد شده و فرد برای ترک ماری جوانا باید از درمان های تخصصی و روان درمانی استفاده کرده تا عوارض شدید و مخربی را که این ماده مخدر ایجاد می‌کند را در کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ تحت نظارت مشاورین روانشناسی و مددیاران مرکز به حداقل برساند.

تاثیرات روانی و اجتماعی ماری جوانا چیست؟

مصرف این ماده محرک می تواند تاثیرات مخرب بسیاری را به افراد تحمیل نماید. بسیاری از این تاثیرات کاملاً شخصیتی و روانی بوده و بر روی سیستم عصبی مرکزی فرد اثر می‌گذارد. ایجاد افسردگی شدید، اضطراب و اختلالات شخصیتی از مهمترین عوارض مصرف ماری جوانا می باشد. در نتیجه با ایجاد این گونه اختلالات حسی و روانی فرد در زندگی روزمره خود دچار اشکالات و معضلات متعددی خواهد شد. از سوی دیگر کاهش چشمگیر توانایی های فردی و مهارت‌های اجتماعی در اثر آثار تخریبی مصرف ماری جوانا، می تواند زندگی فرد را تحت تأثیر قرار دهد. به این دلیل که ماریجوانا بر توانایی‌های ذهنی و حافظه کوتاه مدت افراد تأثیر مخرب می‌گذارد و در مهارتهای اجتماعی، شغلی و ذهنی، فرد را دچار خسران کرده و با نتایج مخربی روبرو می کند.

همانطور که توضیح دادیم، ماری جوانا بر روی توانایی های ذهنی مانند حافظه و یادگیری تاثیرات مخرب بسیاری را ایجاد می‌کند که حتی پس از ترک مصرف این ماده محرک نیز تا هفته ها ممکن است ادامه داشته باشد. دانشجویان و دانش آموزانی که از این ماده محرک استفاده می‌کنند، از لحاظ عملکرد تحصیلی، دچار افت شدید شده و نمی‌توانند از توانایی های ذهنی و فردی خود به میزان کافی استفاده کنند. این افراد به دلیل آسیب های وارد شده در موقعیت هایی که باید از توانایی های ذهنی خود استفاده کنند، با کمبود و نقصان روبرو می شوند و نمی توانند به خوبی از پس مسئولیت های تحصیلی و اجتماعی خود بر بیایند. علارغم اینکه تاثیرات مخرب مصرف ماریجوانا تا مدت ها و چندین هفته پس از آخرین بار مصرف نیز ادامه می‌یابد، اما افراد می‌توانند با دریافت کمک های تخصصی و قطع مصرف مطلق این ماده محرک به مرور زمان توانایی های ذهنی و شناختی خود را بازیابند.

تاثیرات شغلی مخرب ماری جوانا کدامند؟

کارمندانی که از ماده محرک ماریجوانا استفاده می‌کنند، نسبت به همکاران خود دچار عملکرد ضعیف تری هستند و به مرور زمان کارایی خود را از دست میدهند. این افراد نسبت به اطرافیان خود با مشکلات بیشتری روبرو می شوند و با مسائل مختلفی مانند غیبت از محل کار، تاخیر زیاد، مشکل در روابط اجتماعی و اختلالات خلق و خو می شوند که همگی باعث از دست دادن و تخریب موقعیت‌های اجتماعی می‌شود. افرادی که از ماری جوانا استفاده می‌کنند، دچار ضعف ذهنی و روانی می گردند و نمی توانند به خوبی مسئولیت‌های اجتماعی خود را در محیط کار به انجام برسانند.

در بسیاری از مواقع مجبور به گریز از کار، چرت زدن در محیط کاری و شانه خالی کردن از مسئولیت ها و وظایف خود می شوند که البته باعث به خطر انداختن موقعیت آنها در محیط کاری می گردد. یکی از مهمترین آثار تخریبی مصرف ماری جوانا ایجاد سندروم فقدان انگیزش است که فرد را با یک بیماری مزمن شخصی در محیط کار تحصیل و فعالیت های اجتماعی روبرو میکند. این افراد با اعتیاد به این ماده محرک، نیرو و انگیزه کافی برای انجام فعالیت های اجتماعی خود را از دست می دهند.

تاثیر ماریجوانا در اعتیاد به سایر مواد مخدر کدام است؟

مصرف و اعتیاد به انواع مواد محرک مانند ماری جوانا یا حشیش در میان نوجوانان و جوانان می‌تواند آثار مخربی را در گرایش به سایر مواد اعتیاد آور سنگین داشته باشد. افرادی که از این ماده مخدر محرک استفاده می‌کنند به مرور زمان مقاومت خود را در مقابل مصرف انواع مواد سنگین تر از دست می دهند و نسبت به مواد دیگر دچار گرایش می شوند. مصرف مواد مخدر از هر نوعی فرد را در معرض ارتباط با فروشندگان و مصرف کنندگان سایر مواد مخدر قرار می دهد، در نتیجه احتمال آلودگی و مصرف انواع مواد مخدر را در زندگی فرد ایجاد می‌کند. از سوی دیگر و بر اساس مطالعات انجام شده متوجه می شویم که مصرف ماری جوانا می‌تواند تغییراتی در مغز افراد ایجاد کند که او را در معرض استفاده از سایر مواد اعتیاد آور مانند الکل یا کوکائین قرار می دهد.

تاثیر والدین در پیشگیری از سوء مصرف ماری جوانا

همانطور که می دانیم هیچ روش قطعی برای جلوگیری از بروز اعتیاد در زندگی افراد به خصوص نوجوانان وجود ندارد. در حقیقت اعتیاد یک بیماری چند بعدی و ترکیبی است که بخشی از آن به صورت ارثی به افراد منتقل می شود. اما بر اساس تحقیقات انجام شده مشخص شده که خانواده در پیشگیری از اعتیاد و شرایط محیط زندگی فرد، می‌تواند از بروز اعتیاد در زندگی افراد جلوگیری به عمل آورد. نحوه آموزش و روابط عاطفی بین فردی در یک خانواده می تواند از شدت یافتن حالات روحی و روانی که باعث گرایش به مصرف مواد مخدر و ایجاد ارتباطات ناسالم در خارج از خانه می گردد، جلوگیری به عمل آورد.

اگر در یک خانواده آگاهی‌های لازم در رابطه با اعتیاد به مواد مخدر و روانگردان به میزان کافی وجود داشته باشد و والدین فرزندان خود را از ماهیت اعتیاد به خوبی آگاه کنند و در کنار آن رابطه‌ ای صحیح و سالم با اعضای خانواده و فرزندان وجود داشته باشد، می تواند در پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر و محرک مانند ماری جوانا تا حد زیادی جلوگیری به عمل آورد. وجود ارتباطات سالم بین فردی در یک خانواده و نظارت صمیمانه و صحیح والدین می‌تواند از بروز رفتارهای بیمارگونه و سرکش تا حد زیادی جلوگیری به عمل آورد. در بسیاری از موارد در خانواده‌هایی که فضای صمیمی و عاطفی مناسبی وجود دارد، حتی کودکان و نوجوانانی که دارای روحیه های سرکش و رفتارهای ضد اجتماعی هستند نیز می توانند به کنترل هیجانات و آشفتگی‌های فردی خود اقدام نمایند و در جلوگیری از بروز اعتیاد در زندگی موفق عمل کنند.

روش هایی برای پیشگیری از اعتیاد فرزندان

داشتن یک استراتژی صحیح و استاندارد در یک خانواده می‌تواند از آسیب‌های جدی اعتیاد جلوگیری به عمل آورد و نقش موثری در پیشگیری از اعتیاد فرزندان داشته باشد. به همین دلیل بر آن شدیم تا برخی از مهمترین راهکارهایی که برای پیشگیری میتوان از آن استفاده کرد را در اختیارتان قرار دهیم.

 • یک شنونده خوب برای حرف‌های فرزندان‌تان باشید.
 • به فرزندان‌ تان کمک کنید تا بتوانند بر فشار هم‌سالان غلبه نمایند.
 • پیام‌های روشن و واضحی برای منع مصرف مواد اعتیادآور به فرزندان‌تان ارائه دهید.
 • سعی کنید دوستان فرزندان‌تان و والدین آن‌ها را بشناسید.
 • بر فعالیت‌های فرزندان‌تان نظارت مستمر و صحیح داشته باشید.
 • درفعالیت فرزندان‌تان نقش مشاور و سرپرست داشته باشید.
 • با فرزندان‌تان ارتباط کلامی و گفتاری صادقانه و راحت برقرار نمایید.
 • فرزندان‌تان را از خطرات ناشی از مصرف مواد اعتیادآور آگاه نمائید.
 • سعی کنید که این تهدید اجتماعی را انکار نکرده و با آن روبه‌رو شوید.
 • مراقب و گوش به‌زنگ تغییرات هوشیار دهنده در فرزندان‌تان باشید.

مهمترین نشانه های اعتیاد در نوجوانان کدامند؟

از طرف دیگر شناسایی به موقع علائم اعتیاد در کودکان و نوجوانان می‌تواند به شدت یافتن و وخیم شدن اعتیاد در آنها جلوگیری به عمل آورد. در این بین آگاهی والدین از این علائم و نشانه ها می تواند در اقدام برای دریافت های کمک های تخصصی کمک نماید تا زندگی فرزندشان را نجات بخشند. به یاد داشته باشید که در صورت مواجهه با علائم اعتیاد در فرزندانتان باید حتماً از متخصصین این امر کمک بگیرید. برخورد خشن و پرخاشگرانه با آنها به هیچ وجه نمی تواند به روند درمان اعتیاد کمک کند، بلکه برعکس می‌تواند آثار زیانباری را در پی داشته باشد.

برخی از مهمترین علائم اعتیاد در نوجوانان عبارت است از :

 • هنگامی که نوجوانان صادق، دروغ می‌گویند.
 • هنگامی که نوجوانان باهوش تصمیماتی احمقانه می‌گیرند.
 • هنگامی که رفتاری ناشایست از نوجوانان خوب، سر می‌زند.
 • هنگامی که بچه‌های باحافظه دچار فراموشی می‌شوند.
 • هنگامی که بچه‌های وظیفه شناس دچار بی‌تفاوتی می‌شوند.
 • هنگامی که بچه‌های بی‌پول ناگهان پول‌دار می‌شوند.
 • هنگامی که نوجوانان خوش‌رفتار، دم‌دمی مزاج می‌شوند.
 • هنگامی که بچه‌های بااستعداد شکست می‌خورند.
 • هنگامی که نوجوانان باپشتکار، علاقه خود را از دست می‌دهند.
 • هنگامی که نوجوانان اهل معاشرت، منزوی می‌شوند.
 • هنگامی که بچه‌های خوب، رفتار شرورانه‌ای از خود نشان می‌دهند.
 • هنگامی که نوجوانان منظم دچار بی‌نظمی می‌شوند.
 • هنگامی که بچه‌های قابل اعتماد، توافق‌های مورد نظر را نادیده می‌گیرند.
 • هنگامی که نوجوانان سالم (از لحاظ بدنی)دچار خستگی مفرط می‌شوند.
 • هنگامی که نوجوانان مسئولیت‌پذیر، رفتار غیر مسئولانه‌‌ای از خود نشان می‌دهند.
 • هنگامی که نوجوانان مطیع، قوانین و مقررات را زیر پا می‌گذارند.
 • هنگامی که نوجوانان باانگیزه شروع به بی‌اعتنایی می‌کنند.

باید توجه داشت که هیچ کدام از این علائم به تنهایی نشانه اعتیاد در فرزند شما نیست. بلکه مجموعه‌ای از علائم و نشانه های رفتاری و خلق و خو در فرزندتان می‌تواند به شما هشدار دهد که موضوعی وجود دارد.

راهکارهایی برای پیشگیری از اعتیاد

برای کمک های موثر به فرزندتان که درگیر اعتیاد شده باید از روش ها و متدهای علمی و تخصصی ترک اعتیاد استفاده کنید. در حقیقت استفاده از متخصصین ترک اعتیاد که دارای تجربه و علم کافی در رابطه با بهبودی و درمان اعتیاد هستند، می تواند بسیار کارساز باشد. همانطور که پیشتر توضیح دادیم، اگر در خانواده‌ای آموزش و آگاهی های لازم در رابطه با موضوعات پیچیده و آسیب زا وجود داشته باشد، فرزندان می‌توانند نسبت به بروز این موضوعات مقاومت کرده و با سلامت به روند زندگی خود ادامه دهند. توصیه هایی که می تواند در شکل گیری کنترل درونی فرزندانتان و ایجاد اعتماد به نفس در آنها کمک کند عبارت است از :

 • به قول‌ها و توافق‌های خودت احترام بگذار و به آن‌ها عمل کن.
 • کاری را شروع می‌کنی تمام کن.
 • چیزهایی را که برایت مهم هستند، حفظ کن.
 • با احساسات ناخوشایندت، آزادانه و صادقانه برخورد کن.
 • از عقل سلیم خودت برای مقاومت در برابر وسوسه‌ها استفاده کن.
 • مسئولیت تصمیم‌های خودت را بپذیر تا از اشتباهاتت نیز درس بگیری.
 • یاد بگیر که در شرایط دشوار، چگونه انتخاب‌های صحیح داشته باشی.
 • اگر مشکلی داری درباره آن با افراد آگاه گفت‌وگو و مشورت کن.
 • به چیزهایی که برایت مهم هستند، پشت پا نزن چون در آن صورت به خودت خیانت کرده‌ای

روش های ترک اعتیاد ماری جوانا چیست؟

با پیشرفت علم و دانش بشر نسبت به ماهیت بیماری اعتیاد، روش های مختلفی برای درمان و متوقف سازی انواع اعتیادها در زندگی افراد به وجود آمده است. در این میان استفاده از مراکز ترک اعتیاد و روش درمان بستری یکی از موفق ترین روش های موجود در دریافت کمک و متوقف سازی اعتیاد می باشد. در این بین استفاده از متخصصین ترک اعتیاد می‌تواند بسیار کارآمد باشد. در حقیقت می توان گفت که بدون دریافت کمک های تخصصی امکان بهبودی و درمان اعتیاد وجود نخواهد داشت، زیرا اعتیاد یک بیماری ترکیبی و چند وجهی است که تنها افراد زبده و متخصص در علم اعتیاد می توانند به فردی که درگیر اعتیاد شده کمک نمایند.

در این بین استفاده از متد های درمانی روانشناختی مانند CBT و روش ماتریکس می تواند به افراد در بازگشت به زندگی سالم کمک نماید. اما همانطور که می دانیم این متدها کاملاً تخصصی بوده و باید توسط افراد متخصص در اختیار مددجویان اعتیاد قرار بگیرد. استفاده از درمانهای روانشناختی به فرد کمک می کند تا با استفاده از تکنیک های روانکاوی و روان درمانی به ماهیت مشکلات درونی خود پی برده و با استفاده از رفتار درمانی شناختی به بازسازی و باز نویسی ذهنیت های بیمارگونه خود قادر شود.

روش ما در مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ

در این بین کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ با برخورداری از تیم تخصصی روان درمانی و مددکاران اجتماعی، خدمات درمان اعتیاد و همچنین خدمات مشاوره روانشناختی مورد نیاز افراد برای متوقف سازی اعتیاد را در اختیارشان قرار می‌دهد. باید بدانیم که استفاده از روش‌های منسوخ مانند ترک اعتیاد سرپایی و یا ترک اعتیاد فوق سریع که با استفاده از داروهای شیمیایی و بیهوشی کامل انجام می شود، به هیچ وجه روش های استانداردی برای درمان و متوقف سازی اعتیاد نیستند.

زیرا اعتیاد به طور کلی یک بیماری جسمی نیست و دارای جنبه های پیچیده روحی و روانی می باشد که تنها با استفاده از متدهای روانشناختی می‌توان آن را متوقف و درمان کرد. از طرف دیگر درمان‌های خودسرانه و بدون نظارت متخصصین اعتیاد، می تواند عوارض جبران ناپذیری را برای افراد ایجاد نماید. علاوه بر این، انرژی و زمان فرد را تحلیل برده و او را از ادامه مسیر درمان باز می دارد. در نتیجه باید بدانید در صورتی که به دنبال یک ترک موفق و بدون بازگشت هستید، باید حتماً از متخصصین ترک اعتیاد کمک بگیرید.

درباره کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ

مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ به عنوان بهترین کمپ ترک اعتیاد آنلاین کشور با همکاری انواع کمپ ترک اعتیاد آقایان و بانوان فعالیت دارد. این مرکز درمانی با ارائه خدمات درمانی توسط مراکز همکار خود در نقاط مختلف کشور مانند تهران، اهواز، کرج، آبادان، شوشتر، دزفول، ایذه و امیدیه به ارائه خدمات درمانی به مددجویان خود مشغول است. روش درمان ترک اعتیاد در کمپ ترک اعتیاد اهواز شامل حذف کامل ماده اعتیاد آور بدون جایگزینی و وابستگی به انواع مواد و داروهای شیمیایی و مخدر دیگر است. این مرکز ترک اعتیاد مراحل درمانی را با استفاده از روش های تخصصی و استاندارد به انجام می رساند. همچنین این مرکز با ارائه خدمات روانشناختی به بیماران و مددجویان خود کمک می‌کند، تا به یک ترک موفق و بدون بازگشت دست یابند.

سوالات متداول 

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”۱- آیا ماری جوانا اعتیاد آور است؟” answer-0=”به طور حتم بله. این ماده محرک یکی از انواع مواد اعتیاد آور است که دارای قدرت اعتیاد زایی زیادی می باشد و فرد را از لحاظ روانی و جسمی دچار وابستگی شدید می کند.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”۲- بهترین روش ترک ماری جوانا چیست؟” answer-1=”بهترین و موثرترین روش ترک اعتیاد انواع مواد محرک مانند ماری جوانا، استفاده از روش درمان بستری میان مدت می باشد. در این روش فرد با بستری شدن در یک کمپ ترک اعتیاد استاندارد که دارای امکانات آموزشی و درمانی مناسبی است، می‌تواند روند درمان موفق و بدون بازگشتی را تجربه نماید.” image-1=”” headline-2=”h3″ question-2=”۳- آیا مصرف ماری جوانا در درمان سرطان موثر است؟” answer-2=”به هیچ وجه. این ماده خود یکی از انواع مواد اعتیاد آور و بیماری زا است که می تواند مولد ایجاد انواع بیماری های عفونی تنفسی، تومورها و حتی سرطان در افراد باشد.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

تماس با ما

  5/5 - (17 امتیاز)