مشاوره بستری (رایگان) ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱
تهران، شهریار، کرج، اهواز
شیراز، دزفول، شوشتر
پشتیبانی ۲۴/۷
۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱
شنبه - ۵ شنبه: ۱۰.۰۰ - ۲۴.۰۰
جمعه : ۱۲.۰۰ - ۲۲.۰۰

ترک متادون؛ متادون چیست؟

متادون یک ماده مخدر شبه افیونی است که به صورت صنعتی و شیمیایی تولید می‌شود و دارای قدرت ایجاد وابستگی بالایی می باشد. نیمه عمر تاثیرات آن بسته به میزان و مدت زمان مصرف و همچنین نحوه متابولیسم بدن فرد می‌تواند بین ۴ تا ۴۸ ساعت دوام داشته باشد. مصرف این داروی مخدر می تواند بر روی گیرنده های اپیوئیدی در سیستم عصبی فرد اثر گذاشته و تغییرات و آسیب‌های جدی به وجود آورد. برخی از عوارض جبران ناپذیر مصرف طولانی مدت متادون عبارتند از :

برای اطلاعات بیشتر در مورد ترک اعتیاد متادون می توانید به مقاله اعتیاد به متادون مراجعه فرمایید و اطلاعات بیشتری را در این رابطه بدست آورید. مصرف بیش از حد متادون می‌تواند باعث ایجاد آسیب‌های جدی به سیستم عصبی و تنفسی در افراد شده و باعث کاهش هوشیاری، کما، ایست قلبی و اوردوز در افراد می گردد. باید توجه داشت که ریسک مرگ در اثر اوردوز در افرادی که دچار آسیب های کبدی و همچنین دارای سیستم متابولیسم پایین هستند، می‌تواند بسیار افزایش پیدا کند.

باورهای اشتباه در رابطه با متادون

بسیاری از افراد تصور می کنند که متادون اعتیاد آور نیست و از آن به صورت خودسرانه و بدون نظارت متخصص اعتیاد برای ترک تریاک یا ترک هروئین استفاده می کنند. اما باید بدانیم که متادون یک ماده به شدت اعتیاد آور است و باعث ایجاد وابستگی های شدید جسمی و روانی در افراد می گردد. از طرف دیگر این ماده می‌تواند زمینه ساز ایجاد انواع اعتیادها به سایر مواد مخدر نیز باشد.

اعتیاد به متادون دارای عوارض و علائم مختلفی است که آگاهی از آنها می‌تواند به افراد کمک کند تا برای ترک اعتیاد به متادون اقدام نمایند. به همین دلیل برخی از آنها را به شما معرفی خواهیم کرد.

ترک متادون؛ علائم اعتیاد به متادون

همانطور که می دانیم متادون می تواند عوارض دائمی و مختلفی را بر سلامت افراد تحمیل نماید که برخی از مهمترین آنها عبارتند از :

 • ضعف، خستگی و خواب آلودگی
 • عدم تمرکز، اختلال حواس
 • برهم ریختگی ریتم قلبی
 • خارش دائم بدن
 • کاهش حافظه
 • خشکی دهان
 • سر درد

ترک متادون

همانطور که مصرف طولانی مدت و غیر اصولی متادون دارای عوارض شدیدی برای افراد ایجاد می کند، قطع مصرف و ترک غیر اصولی آن نیز که بدون نظارت متخصصین اعتیاد انجام می‌شود، می‌تواند برای افراد عوارض متعدد جسمی و روانی ایجاد کند. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که برای ترک اعتیاد به متادون حتما از کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ به عنوان بهترین کمپ ترک اعتیاد استفاده کنید تا با استفاده از روش ها و متدهای درمانی صحیح و استاندارد بتوانید علائم ترک متادون را کنترل کرده و از خدمات روانشناختی مرکز ترک اعتیاد اهواز برای ترک اعتیاد استفاده کنید و با کمترین درد و خماری روند درمان خود را زیر نظر متخصصین ترک اعتیاد به انجام برسانید.

نکته مهم در رابطه با روش های غیر اصولی ترک اعتیاد به متادون این است که عوارض ایجاد شده در اثر قطع مصرف ناگهانی و بدون نظارت می‌تواند آسیب‌های جدی برای سلامت جسمی و روانی افراد ایجاد نماید. به همین دلیل برای جلوگیری از ایجاد این گونه عوارض و دریافت مشاوره های صحیح ترک اعتیاد و درمان کامل و بدون بازگشت استفاده از مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ استاندارد می تواند به شما بسیار کمک کند. برخی از عوارض ایجاد شده از ترک غیر اصولی متادون عبارت است از :

 • اختلال جنسی
 • اختلال در بینایی
 • کاهش فشار خون
 • اضطراب و بیقراری مداوم
 • هیجان و احساس نارضایتـی
 • اختلال خواب و بی خوابی مزمن

همانطور که در مقالۀ ترک اعتیاد متادون توضیح دادیم، این ماده یکی از انواع مواد اعتیاد آور و شبه افیونی است که دارای قدرت اعتیاد آوری بالایی می باشد. در حقیقت هر چه اطلاعات شما از این ماده مخدر اعتیاد آور بیشتر باشد سریع تر و راحت تر می توانید برای درمان و متوقف سازی مصرف آن اقدام کنید.

علائم ترک متادون

ترک اعتیاد به متادون با علائم و عوارض مختلفی همراه است که برای ترک آن باید از متخصصین اعتیاد و در محیطی کنترل شده و درمانی استفاده شود. در حقیقت یکی از دلایل اصلی برای مراجعه به مرکز ترک اعتیاد، استفاده از شرایط استاندارد درمانی و کاهش عوارض جانبی ترک است.

 • سرگیجه و غش
 • تهوع و استفراغ
 • تعریق و عدم تحمل گرما
 • پیچ و تاب و درد شکمی، اسهال
 • ضعف جسمانی
 • برهم ریختگی دوره های قاعدگی
 • افسردگی، تشنج، اختلالات حافظه
 • برهم ریختگی و اختلالات جنسـی

اما این علائم برای تمامی بیماران اعتیاد و مصرف کنندگان متادون ممکن است یکسان نباشد و بسته به شرایط، دوز مصرفی و مدت زمان اعتیاد می‌تواند متغیر باشد و در مواردی شدت پیدا کند.

مراقبت های پس از ترک متادون

به دلیل عوارض ایجاد شده توسط متادون افرادی که برای ترک و سم زدایی آن اقدام می‌کنند، ممکن است با حالات و عوارض مختلف روحی، روانی و جسمی روبرو شوند. به طور مثال پس از ترک اعتیاد به متادون افسردگی یکی از مهم‌ترین حالاتی است که افراد با آن روبرو می شوند. به همین دلیل برای دریافت مراقبت های بعد از ترک لازم است تا اطلاعات کافی در مورد آن به دست آورید و روند درمان را تحت نظارت متخصصین ادامه دهید. به همین دلیل در ادامه برای آگاهی بیشتر به چند مورد از عوارض و روش های درمان و مراقبتهای پس از ترک پرداخته ایم.

افسردگی بعد از ترک متادون

مصرف ماده مخدر متادون باعث آسیب‌های جدی به سیستم عصبی مرکزی افراد شده و باعث بروز انواع افسردگی های روحی و روانی در افراد می گردد. این اختلالات ممکن است با حالات آزار دهنده ای مانند ضعف، سرگیجه و تاری دید همراه باشد. به همین دلیل لازم است تا با استفاده از خدمات مشاوره روانشناختی به بیماران کمک کرد تا بتوانند در رابطه با ترک متادون در کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ تحت نظارت روانشناسان و مشاورین اعتیاد قرار گرفته و با استفاده از جلسات مشاوره به روند ترک اعتیاد ادامه دهند.

افزایش وزن پس از ترک

افزایش وزن یکی دیگر از شایع‌ترین عوارض ترک متادون میباشد که افراد پس از قطع مصرف با آن روبرو می‌شوند. به همین دلیل لازم است افراد نسبت به این موضوع آگاه بوده و با تغییر عادات غذایی خود و استفاده از یک سبک زندگی جدید با کمک مشاورین اعتیاد روند درمان خود را کامل نمایند. در این شرایط استفاده از مایعات و آب فراوان می تواند بسیار کمک کننده باشد. از طرف دیگر نوشیدن مایعات و آب کافی می تواند موثر باشد. ضمنا مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های محرک مانند کافئین نیز باید محدود شود و با دریافت سبزیجات و میوه‌جات و پروتئین به کنترل وزن بیمار کمک کرد.

ترک اعتیاد متادون؛ وسوسه پس از ترک

وسوسه مصرف مجدد یکی از عوامل بازگشت روانی به اعتیاد است که افراد پس از قطع مصرف با آن روبرو می شوند. استفاده از جلسات روان درمانی و روانشناسی متناسب با اعتیاد و دریافت کمک های عاطفی و روانی و همچنین مطالعه و سرگرمی های سالم می تواند روش های مناسبی برای مقابله و مدیریت وسوسه را به افراد بیاموزد. فراموش نکنیم که آموزش و دریافت کمک‌های فکری و روانی بسیار سازنده است که متخصصین اعتیاد در مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ آن را در اختیار مددجویان خود قرار می‌دهند.

خدمات ترک اعتیاد در مرکز ترک اعتیاد اهواز

روش ترک متادون در مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ بر اساس حذف کامل ماده مخدر بدون جایگزینی هیچ نمونه ماده مخدر دیگر است. این روش درمانی یکی از مهمترین و استاندارد ترین روش های ترک اعتیاد بر اساس استفاده از متدهای روانشناختی و مشاوره های اعتیاد می باشد که افراد تحت نظر متخصصین اعتیاد می توانند روند درمان خود را با کمترین عوارض ترک اعتیاد به انجام برسانند. در کمپ ترک اعتیاد اهواز افراد با دریافت خدمات اقامتی مناسب و استاندارد و قرار گرفتن در یک فضای درمانی مناسب می توانند روند درمانی خود را با موفقیت طی کنند. لازم به ذکر است که برای بانوان نیز به صورت مجزا کمپ ترک اعتیاد بانوان با امکانات و شرایط اقامتی مناسب و استاندارد آماده خدمت رسانی می باشد.

توجه داشته باشید که مدت زمان درمان اعتیاد به فاکتورها و عوامل مختلفی همچون نوع و دوز ماده اعتیاد آور، میزان اعتیاد و طول مدت آن و همچنین سلامت جسمی و روانی افراد بستگی دارد که پس از انجام مشاوره روانشناسی تلفنی اولیه مشخص می گردد.

سوالات متداول

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”آیا روش ترک بدون درد متادون وجود دارد؟” answer-0=”متادون یک ماده به شدت اعتیاد آور است که برای ترک آن حتما باید از کمک های تخصصی استفاده نمود تا علائم ترک و محرومیت به حداقل برسد.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”چگونه متادون را ترک کنیم؟” answer-1=”ترک متادون مانند انواع دیگر مواد مخدر دارای مراحل درمانی جسمی و روانی است که حتما باید از طریق کمک های تخصصی و روان درمانی برای آن اقدام شود.” image-1=”” headline-2=”h3″ question-2=”آیا متادون برای ترک تریاک خوب است؟” answer-2=”به هیچ وجه برای ترک تریاک نمی توان از یک ماده شبه افیونی استفاده نمود. زیرا باعث ایجاد وابستگی های جدید در افراد می شود” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

تماس با ما

  5/5 - (2 امتیاز)