کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

مفهوم بیماری اعتیاد

مفهوم بیماری اعتیاد چیست؟ برای شناخت کامل بیماری اعتیاد چه باید کرد؟ مفهوم بیماری اعتیاد در گذشته چه بوده است؟ آیا اعتیاد یک بیماری است؟ برای مقابله با مفهوم بیماری اعتیاد چه باید کرد؟

آیا اعتیاد یک بیماریست؟ آیا بیماری اعتیاد دارای مفهوم خاصی است؟ آیا تعابیری که تا امروز بشر از مفهوم بیماری اعتیاد بیان کرده به میزان کافی گویای حقیقت اعتیاد بوده است؟ آیا فردی که به یک نوع ماده مخدر، نیکوتین، الکل یا یک رفتار به خصوص اعتیاد دارد، بیمار است؟ مفهوم بیماری اعتیاد چیست؟ آیا بیماری اعتیاد دارای نشانه هایی است؟
در جواب به این سوالات پاسخ های ضد و نقیضی وجود دارد. شاید بتوان گفت همانگونه که ماهیت اعتیاد وهم آلود و رازگونه است پاسخ هایی هم که به این سوالات، داده می شود، بسیار متنوع و گاهی متناقض هستند.

مفهوم بیماری اعتیاد در قرون گذشته

هنگامیکه به تاریخچه و مفهوم بیماری اعتیاد نگاه می کنیم در می یابیم که انسان از این بیماری مرموز و البته کشنده چیزه زیادی نمی دانسته و در طول سالیان دراز با عدم قطعیت در مورد این بیماری، بلاکلیف بوده است. بدین معنا که از تمامی علائم، نشانه ها و عوارض بیماری اعتیاد، به این نتیجه رسیده که با پدیده ای روبرو است که هیچ چیز از آن نمیداند. حتی با همه گرفتاریها و آلامی که درصد زیادی از مردم به واسطه این بیماری با آن روبرو بوده اند باز هم نتوانسته با این پدیده مرموز با دیدی باز روبرو شود. اعتیاد همچون دیوی مخوف انسانها را به کام مرگ می کشاند و جز در موارد اندکی کسی یارای مقابله و گریز از آن را نداشت.

مفهوم بیماری اعتیاد

مفهوم بیماری اعتیاد در سالهای اخیر

اگر به تاریخ شناخت انسان از بیماری اعتیاد نگاهی بیاندازیم، به نقطه عطفی از این تاریخ بزرگ و مخوف برخورد خواهیم کرد که در آن تحولی شگرف رخ داده است. به خوبی می توان دید که تمامی درب های بسته به روی معتادین به الکل به یکباره گشوده شده است. این نقطه عطف چیزی نیست جز تجربه روحانی یک الکلی گمنام. شخصی به نام بیل ویلسون.

بیل ویلسون

در اصل بیل ویلسون دید انسان را از بیماری اعتیاد به کلی دگرگون ساخت. تا قبل از آن بشر تصور میکرد هرکس که معتاد یا الکلی شد به ناچار باید با این درد بمیرد. اما زندگی نامه بیل ویلسون و هزار معتاد و الکلی دیگر نشان داد که اینطور نیست.
بیل ویلسون شروع کننده راهی بود که جان هزاران معتاد و الکی را در جهان نجات بخشید. اما برای بیماری اعتیاد تعریف و مفهومی جدید پیدا شد. به این معنا که اعتیاد یک بیماری است که تا آن لحظه ناشناخته مانده بود. سپس در مورد علائم و عوارض آن صحبت شد و بیان گردید که چه کسی معتاد است.

بیل ویلسون
اما بیماری اعتیاد نه در علائم آن است و نه در عوارض. بلکه  بیماری اعتیاد به معنای نیرویی تاریک و مخرب است که در شخص بیمار حضور دارد. برای توصیف بیشتر بیماری اعتیاد باید گفت که این نیرو نه فکر و نه احساسات فرد نیست. حتی نمی توان گفت که همان رفتارهای وسواس گونۀ اوست. بلکه مفهوم بیماری اعتیاد ورای همه حالات شخص بیمار است که البته این بیماری موجبات انحطاط روحی و حسی فرد را فراهم می آورد.

آنچه که در مباحث اعتیاد شناسی وجود دارد و به شکلی مفصل در اصول دوازده قدمی انجمن معتادان گمنام بیان شده با آنچه که ما تصور می‎کرده‎ایم بسیار متفاوت است و به حتم باید مورد مطالعه میدانی و گسترده قرار بگیرد.

برچسب‎ها :

  • تماس با مشاورین
  • شرایط پذیرش
  • مدت دوره
  • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: info@ahvazkamp.com با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
طول دوره درمان مددجویان عزیز 28 روز می باشد که بر اساس روند بهبودی افراد می تواند متفاوت باشد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه دوره درمان در مرکز تخصصی ترک اعتیاد مراجعه فرمایید.
هزینۀ یک دوره درمانی در مرکز ترک اعتیاد 1,000,000 تومان می باشد.

15 دیدگاه دربارۀ “مفهوم بیماری اعتیاد”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *