کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

قدم دوم


قدم دوم

قدم دوم چیست و شامل چه تعابیری است؟ قدم ۲ چگونه به افراد در بهبودی از بیماری اعتیاد کمک می کند؟ برای کارکرد صحیح قدم دوم چه باید کرد و چگونه می توان بهره وری این قدم را افزایش داد؟

قدم های دوازده گانه یکی از مهمترین و موثرترین متدهای درمانی است که حدود ۸۰ سال است با موفقیت توانسته نتایج درخشانی در رابطه با بهبودی و بازیابی از اعتیاد را ارائه نماید. این قدم ها به شکلی استاندارد و کاملا کابردی و عملی برای بهبودی افراد از بیماری اعتیاد طراحی و ارائه شده است. همانطور که در قدم اول گفته شد، اولین گام در بهبودی از اعتیاد شناخت و آگاهی از مفهوم بیماری اعتیاد است.

در این مقاله به شکلی خلاصه گونه در مورد ماهیت قدم ۲ و نوع اثر بخشی و تاثیر آن توضیح داده شده است. در ادامه می خوانیم :

قدم دوم چیست؟

تیتر قدم دوم به این شکل است :

ما به این باور رسیدیم که یک نیروی برتر می‌تواند سلامت عقل را به ما بازگرداند

پس از آشنایی با قدم اول و آگاهی و شناخت از مفهوم بیماری اعتیاد، نوبت به شناخت از مهمترین و پیچیده ترین جنبه بیماری اعتیاد میرسد. جنبه روانی و فکری اعتیاد آن جنبه از این بیماری است که دائما نیاز به بهبودی و تراپی دارد. مشکلات روانی و عاطفی در یک فرد مبتلا به بیماری اعتیاد پیوسته باعث بازگشت به مصرف مجدد می گردد. در صورتی که این جنبه از بیماری ۳ بعدی اعتیاد درمان نشود و بهبودی لازم را پیدا نکند فرد هرگز قادر نخواهد بود که به زندگی سالم خویش باز گردد.

به جرات می توان گفت که اعتیاد و آن بخش از آن که درمان ناپذیر است و برای همیشه فرد برای بازیابی سلامت خویش، باید معطوف و متمرکز به آن باشد جنبه روانی بیماری اعتیاد است. شاید بتوان گفت که بخش اعظمی از پیچیده‎گی بیماری اعتیاد در جنبه روانی بیماری اعتیاد قرار دارد و افراد به دلیل پیچیدگی های روانی و عاطفی نمی توانند از اعتیاد خود دست بکشند.

در نتیجه هنگامی که یک فرد با کمک آگاهی های بدست آمده در مورد این جنبه بیماری اعتیاد خود، مجهز می گردد، می تواند با مشکلات، گره های روانی و عاطفی خود روبرو شود و به ساحل امنی از بازیابی و بهبودی خود دست یازد.

شناخت جنبه روانی اعتیاد در قدم ۲

همانطور که پیشتر گفته شد بیماری اعتیاد دارای سه جنبه روحی روانی و جسمانی است. پیشتر در قدم اول با جنبه جسمانی بیماری اعتیاد، آشفتگی ها و اجبار و عجز آشنا شدیم. اما هنگامی که با مشکلات و بیماری اعتیاد در قدم دوم روبرو می شویم به شکلی دچار خلاء و کمبود راه حل مناسب برای روبروی و عبور از بحران اجبار به مصرف روبرو هستیم.

در حقیقت قدم دوم راه حل دقیقی برای جنبه روانی و پیچیده اعتیاد ارائه می دهد. در قدم دوم ما با یک معظل بزرگ به نام دیوانگی و یا (عدم سلامت عقل) آشنا می شویم. عدم سلامت عقل به معنای نبود عقل نیست. بلکه به تغییر ماهیت اعتیاد اطلاق می شود.

اما به چه شکل؟

در حقیقت مصرف مواد مخدر و یا اعتیاد به یک رفتار، می تواند به مرور زمان چگونگی کارکرد عقل انسان را دچار تغییرات مخرب نماید. این تغییرات مخرب دارای نشانه های مهمی است که قدم ۲ به خوبی ما را با آن آشنا می نماید.

نشانه های عدم سلامت عقل

یکی از مهمترین نشانه های جنون و عدم سلامت عقل در یک فرد معتاد، اجبار به مصرف مواد مخدر و یا یک رفتار است. اشتغال فکر و وسوسه مصرف و یا تکرار یک رفتار مخرب نشانۀ بارز جنون و دیوانگی در یک فرد است. فرد معتاد به دلیل اعتیاد خود، به مرور سلامت و تندرستی عقل خود را از دست می دهد و دیگر نمی تواند مانند یک انسان تصمیم بگیر و زندگی کند.

برای این موضوع می توان نشانه ها و دلایل زیادی را عنوان کرد. به طور مثال هنگامی که یک فرد میان خرید شیر برای فرزند نوزاد خود و تهیه مواد مخدر نمی تواند انتخابی انسانی و منطقی داشته باشد، مشخص می گردد که قدرت تعقل انسانی او دچار اختلالات جدی گشته است.

مهمترین نشانه های عدم سلامت عقل در قدم ۲

 • ۱- اشتغال فکری معتادگونه
 • ۲- انحراف فکری معتادگونه
 • ۳- وسوسه مصرف
 • ۴- دید تونلی
 • ۵- اجبار به مصرف
 • ۶- خود فریبی
 • ۷- انکار و غیره

تمامی موارد ذکر شده، به نوعی در تمامی افراد بیمار و معتاد مشترک است و این علائم در رفتار آنها به خوبی به چشم می خورد. گام دوم به نحوی شایسته و دقیق جزئیات جنون و دیوانگی را در یک فرد معتاد به مصرف و یا رفتار بیان می دارد. در این قدم انواع انحرافات فکر، وسواس و اشتغال فکری و انواع دیگر مشکلات روانی و عاطفی در یک فرد معتاد ذکر گردیده است.

یکی از مهمترین نشانه های دیوانگی عبارتست از تکرار یک اشتباه و انتظار نتیجه متفاوت. به این معنا که فرد معتاد همیشه و دائما یک اشتباه را تکرار میکند و دائما از همان اشتباه تکراری انتظار نتایج متفاوتی را دارد. به طور مثال فرد معتاد بارها ترک میکند اما پس از ترک کردن به دلیل عدم آشنایی با وسوسه و اشتغال فکر به خود دروغ می گوید و قصد میکند که فقط یکبار دیگر مصرف نماید، و با اینکه بارها با اولین بار مصرف به اوج اعتیاد خود بازگشته اما تصور میکند که هر بار موفق به کنترل اعتیاد خود می شود.

به تکرار یک اشتباه و انتظار نتایج متفاوت اصطلاحا دیوانگی می گویند.

نتایج و تاثیرات قدم ۲

قدم دوم در اصطلاح قدم ایمان آوری به یک نیروی برتر است. به این معنا که معتادین در حال بهبودی عقیده دارند که عدم سلامت عقل و بازگشت آن به فرد در دستان نیرویی مافوق بشری است که البته به مرور زمان و با کاکرد دوازده قدم میسر می شود.
این قدم فرد بیمار را از خلاء و کمبود نیروی مافوق بشری می رهاند و به او کمک می کند که با اتکا به نیرویی برتر بتواند به مسیر بهبودی خود ادامه دهد. یکی از نشانه های مهم عدم سلامت عقل وجود خلائ و کمبود نیروی برتر در زندگی فرد است.

یک فرد معتاد به دلیل اضافه نمودن نیرویی کاذب به زندگی خود به مرور زمان ارتباط آگاهانه خود با خداوند را از دست می دهد و به شکلی یک عشق کاذب و مخرب را جایگزین حضور خداوند در زندگی خود میکند. بدین شکل مواد مخدر نیروی الهی و برتر را از زندگی و وجود فرد معتاد حذف میکند و فرد معتاد روز به روز در اعتیاد خود بیشتر غرق می گردد.

این قدم مراحل ایمان آوری را به زندگی فرد اضافه میکند و فرد به مرور شروع به جایگزینی نیرویی الهی را با نیروی کاذب اعتیاد خود می نماید.

کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ آرزوی تندرستی و شادی دارد برای همه شما عزیزان و همراهان ارجمند….

5 از 2 رای

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *