کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

۵ روش مدیریت ذهن | مهمترین تکنیک های مدیریت ذهن

۵ روش مدیریت ذهن در افراد

۵ روش مدیریت ذهن برای تغییر زندگی و  دستیابی به اهداف کدامند؟ مهمترین تکنیک های مدیریت ذهن چه هستند؟ مهمترین تکنیک های مدیریت ذهن چیست و برای یادگیری و پیاده سازی آنها در زندگی چه باید کرد؟

مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ با جمع‌آوری اطلاعات دقیقی در رابطه با روش های موثر در مدیریت ذهن سعی کرده تا اطلاعاتی را که شما به آن برای رسیدن به اهدافتان نیاز دارید را در اختیارتان قرار دهد. اگر تمایل دارید که در مورد مهمترین تکنیک های مدیریت ذهن بیشتر بیاموزید و با مهم‌ترین نکات این موضوع بسیار مهم آشنا شوید، لطفاً این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید.

در بسیاری از موارد، زندگی ما انسانها و شرایط آن به گونه ای است که مانند یک قایق بدون سکان در دریای زندگی رها شده است و افراد در مسیر رسیدن به خواسته های خود، دچار سردرگمی های شدیدی هستند.

 

یکی از مهمترین موضوعاتی که در یک زندگی می‌تواند وجود داشته باشد رسیدن به اهداف است. تغییر و رشد جزو مهمترین اهداف در زندگی است و بسیاری از ما نمی‌توانیم آن را نادیده بگیریم. در نتیجه انرژی بسیاری برای اهداف مان صرف می کنیم، اما در بسیاری از موارد نمیتوانیم به خواسته‌ها و اهداف خود برسیم. اما مهمترین دلیل آن چیست و چرا در راه رسیدن به اهدافمان دچار شکست می شویم و با موانع بسیاری روبرو می شویم؟

 

شاید به جرات بتوان گفت که پاسخ به این سوال یکی از کاربردی ترین مسائلی است که در زندگی با آن میتوانیم روبرو شویم. اما پاسخ دادن به این سوال کلیدی می‌تواند چالش برانگیز باشد زیرا پاسخ آن بسیار ساده است اما در عمل می تواند بسیار پیچیده باشد.

مهمترین تکنیک های مدیریت ذهن کدامند؟

در ادامه این نوشتار سعی شده تا شما را با ۵ روش مدیریت ذهن که بیشترین تاثیر را در مدیریت ذهن دارد را به شما عزیزان و همراهان ارجمند معرفی نماییم.

 

به صورت کاملاً خلاصه می توان گفت بهترین کاری که می توان برای رسیدن به اهداف و تغییر زندگی انجام داد این است که فرد با ذهن خود دوست شود تا بتواند آن را مدیریت کرده و از حالت تهاجمی و به هم ریخته خارج کند.

 

در حقیقت ذهن مانند یک اسب سرکش است که با سرعت بسیاری در حال حرکت می باشد در نتیجه مدیریت کردن آن می تواند بسیار چالش برانگیز باشد خصوصا اگر از مهمترین تکنیک های مدیریت ذهن استفاده نشود.

 

اما می‌توان گفت روش های موثری برای کمک به شما وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

۱- چشم انداز و تعیین هدف

آیا می دانید که به کجا می روید یا چه چیزهایی را می‌خواهید زندگی داشته باشید؟ در حقیقت هنگامی که یک فرد نمی داند که به کجا می خواهد برسد، هرگز نمی تواند روش صحیحی برای رسیدن به آن را بیابد. شاید به جرات بتوان گفت که تعیین اهداف و چشم اندازهای پیش رو یکی از مهمترین بخش هایی هستند که یک فرد برای دستیابی به اهداف خود در زندگی نیاز دارد.

 

افرادی که سعی می کنند باری به هر جهت و بدون تعیین هدفی مشخص در زندگی حرکت کنند، هرگز به نقاط مهم و باارزش دسترسی پیدا نخواهند کرد.

 

در نتیجه ۵ روش مدیریت ذهن برای به دست آوردن خواسته ها در زندگی، مربوط به این هستند که دقیقا مشخص کنید که کجا می خواهید بروید و به چه چیزهایی می خواهید برسید.

 

نکته مهم در این باره این است که اگر هدفی ندارید مانند یک قایق هستید که سکان در آن وجود ندارد. در حقیقت این اهداف برای ما مانند سکان در یک قایق عمل می‌کنند که می‌توانند برای رسیدن ما به اهداف کمک بسیار موثری نمایند.

 

پس اگر هنوز نمی دانید که در زندگی به چه چیزی می خواهید برسید، بهتر است با دقت و وضوح زیاد مشخص کنید که چه اهدافی در زندگی دارید و به چه نقاطی می خواهید برسید.

۵ روش مدیریت ذهن | مشخصات اهداف ما!

همانطور که گفته شد اهداف و تعیین دقیق آنها می تواند بسیار موثر باشد در همین رابطه باید گفته شود که اهداف به دو شکل کلی وجود دارند که باید برای مراحل مختلف زندگی از هر کدام از این انواع در جای خود استفاده شود.

مهمترین اشکال اهداف

  • اهداف کوتاه مدت
  • اهداف بلند مدت

هر کدام از این انواع می‌توانند بخشی از مسیر را برای شما جهت رسیدن به اهدافتان روشن و قابل دسترس نمایند. در حقیقت داشتن یک دید واضح نسبت به خواسته ها و اهدافتان می تواند به شما دیدگاهی صحیح در مورد روش‌های مورد نیاز برای رسیدن به اهداف را در اختیارتان قرار دهد.

 

پس در مورد اهداف تان فکر کنید که می خواهید زندگی شما بعد از ایجاد تغییرات دلخواه تان به چه شکلی در آید. در حقیقت باید بدانید که به دنبال چه چیزی هستید و هنگامی که به آن هدف رسیدید می‌خواهید چه احساسی داشته باشید؟ شاید بتوان گفت مضامینی که می خواهید با زندگی خود آن را کامل کنید را باید به خوبی بشناسید.

 

باید بدانید که به صورت خلاصه می خواهید زندگی شما به چه شکلی در آید؟ در حقیقت باید بدانید که مهم ترین خواسته های شما در زندگی چیست؟

 

به طور مثال اگر هنوز نمی دانید که هدف شما در زندگی چیست، بهتر است به این فکر کنید که اگر همه پول دنیا را داشتید چه کاری انجام می دادید و چگونه وقت خود را سپری می کردید؟

در کودکی دوست داشتید!

یکی دیگر از ۵ روش مدیریت ذهن برای تعیین اهداف این است که به آنچه که در کودکی دوست داشتید انجام دهید فکر کنید. به زمانی بیندیشید که هنوز زندگی و مشغله های آن شما را درگیر نکرده بود و با واقعیت های روزمره مانند کسب درآمد برای نگهداری از خانه و خانواده یا هر آنچه که مانع رسیدن به آرزوها و اهدافتان شده است، درگیر نشده بودید.

 

نکته مهم در تعیین اهداف این است که شما بدانید که می خواهید چه چیزی را در زندگی خود تغییر و یا بهبود بخشید و هنگامی که متوجه شدید می‌خواهید زندگی خود را چگونه در تغییر دهید حتماً آن را یادداشت کنید.

 

در این راستا باید بدانید اهداف شما باید با ارزش های شما همسو باشند. به طور مثال اگر می خواهید پولدار شوید و پول بیشتری داشته باشید به این دلیل است که می خواهید برای خانواده و کمک به آنها هزینه کنید. از طرف دیگر باید اطمینان حاصل کنید که اگر سطح مالی خاصی را مد نظر دارید به این دلیل است که می‌خواهید همسو با ارزش‌های خود، سبک زندگی مورد نظرتان را بهبود بخشید.

 

اما این همه ماجرا نیست زیرا هدف های ما در زندگی باید با ارزشهای شخصیتی و درونی ما همسو باشند و این نکته در ۵ روش مدیریت ذهن اهمیت بسیاری دارد. بنابراین فقط داشتن پول نیست که برای ما مهم است، بلکه چگونگی به دست آوردن آن نیز بسیار اهمیت دارد و از طرف دیگر یکپارچگی و همسو بودن اهداف ما و نحوه رسیدن به آن می تواند به ما در دستیابی به اهداف با ارزش ما در زندگی کمک های شایانی نماید.

تفریح، شادی و لذت!

یکی دیگر از مسائلی که می‌تواند در تعیین اهداف نقش مهمی داشته باشد، ارزشمند بودن است. به این معنا که بواسطه اهداف خود اگر ارزش را به مردم انتقال دهیم، می‌تواند نشانه ارزشمند بودن اهداف ما در زندگی باشد. به این معنا که قصد ما از دستیابی به اهدافمان، کمک به دیگر مردم است تا به نوعی زندگی خود و آنها را بهبود بخشیم.

این نکته مهم است که ما مقادیر مختلفی از تفریح، لذت، سلامتی و عشق را در زندگی خود تجربه کنیم و این می‌تواند اهداف ما را ارزشمند کند. شما باید در مورد اهداف تان فکر کنید و مشخص کنید که آیا اهداف شما ارزش رسیدن را دارند یا خیر و برای رسیدن به آنها چه کارهایی را باید انجام دهید؟

 

هنگامی که می خواهید پول بیشتری داشته باشید آیا پول هدف شماست و یا وسیله‌ای برای رسیدن به اهداف دیگرتان است؟ برای اکثر مردم پول وسیله‌ای برای رسیدن به اهداف شان در زندگی است و خود پول هدف نیست.

۲- ۵ روش مدیریت ذهن | وام داری کنید!

اهداف ما می‌توانند ارزشمند باشند اما گاهی به تنهایی کافی نیستند. در حقیقت مدیریت ذهن می تواند به ایجاد تغییرات در زندگی کمک شایانی نماید. بهتر است افراد موقعیت‌های خود را بررسی کنند و ببینند چه چیزهایی مانع رسیدن تان به اهداف شما می باشد.

 

در بسیاری از اوقات باورهای شخصی و افکار منفی در ضمیر ناخودآگاه ما از موانع بسیار پیچیده ای برای دستیابی به اهدافمان هستند. در نتیجه لازم است که ما خود را به دقت بررسی کنیم و با باورهای بازدارنده خود را شناسایی کرده و بخش هایی را که به ذهن ما مربوط می‌شود را بهبود بخشیم.

 

این کار می‌تواند به اندازه چالش برانگیز باشد و ما در این مسیر به کمک های تخصصی و راهنمایی های موثر نیازمندیم.

 

در همین راستا این مقاله سعی دارد تا شما را با ۵ روش مدیریت ذهن آشنا کند. برای شناسایی و کاوش باورهای محدود کننده خود کافیست به اهداف خود نگاه کنید و به واکنش درونی خود گوش دهید.

 

هر کجا که احساسات منفی یا واکنش عاطفی منفی داشته باشید در حقیقت با خود تکرار می‌کنید که این هدف من است اما من نمی توانم آن را انجام دهم و هرگز چنین کاری را نمی کنم. توجیحی هم که در این باره برای ما وجود دارد است که یا واقع بینانه نیست یا باورهای منفی محدود کننده دیگری وجود دارد که افکار شما را به سمت نفی کردن آن سوق می دهد.

افکار محدود کننده!

در این صورت شما باید این افکار و احساسات منفی را از پس ذهن خود بیرون بیاورید و آنها را یادداشت کنید تا بتوانید افکار و باورهای خود را ببینید. هنگامیکه باورهای محدود کننده خود را شناختید، می توانید با آنها کنار بیایید.

در حقیقت می‌توانید به خود بگویید که اینها فقط افکار محدودکننده منفی و غیر مفید هستند و فقط از جنس فکر می باشند. می توانید به خود بگویید که این افکار حقیقت دنیای واقعی زندگی شما نیستند و نمی توانند شما را از رسیدن به اهدافتان محدود کنند.

۳- انتشار باورهای محدود کننده!


۵ روش مدیریت ذهن

یکی از مهم‌ترین جملاتی که ذهن ما در مواجهه با حقایق زندگی و اهداف تعیین شده ما بیان می کند این است که می گوید رهایش کن. هنگامیکه باورهای محدود کننده در پس ذهن شما شروع به فعالیت می‌کنند، باید شما به صورت آگاهانه به آنها نگاه کنید و آنها را کاوش نمایید.

 

افکار محدود کننده خود را کاوش کنید و بپرسید چرا چنین فکر می‌کنید؟ آیا توجیهی برای آن وجود دارد؟ در حقیقت هنگامی که طرز فکر و افکار منفی خود را به چالش می کشیم و برای حضور آن دلیل و توجیه منطقی طلب می‌کنیم، افکار محدودکننده ما به صورت ناخودآگاه متوقف می شوند و ما می توانیم آنها را رها کنیم.

تکنیک های ساده برای خلاصی از افکار منفی

یک تکنیک ساده مانند ۵ روش مدیریت ذهن وجود دارد که ما به وسیله آن می توانیم از شر افکار محدود کننده و منفی خود رهایی یابیم که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

لیستی از افکار محدود کننده و منفی خود تهیه کنید!

آنها را به دقت مطالعه کنید و پس از شناسایی غیر منطقی و توجیه ناپذیر بودن آنها کاغذ را به قطعات کوچک خرد کرده و در سطل آشغال بیاندازید و بسوزانید.

 

شاید این تکنیک بسیار ساده به نظر برسد ولی کارایی بالایی دارد. همه افکار سمج و آزار دهنده ای که در زندگی روی ما تاثیرات مخرب می‌گذارند و برای سال ها ما را تحت تأثیر خود قرار می دهند به همین سادگی از پس ذهن و ناخودآگاه ما خارج می‌شوند و می‌توانیم از شر آنها خلاص شویم. نکته مهم این است که حتماً این تکنیک را به صورت عملی انجام دهیم.

۴- ۵ روش مدیریت ذهن | تاییدیه های توانمندسازی!

در این تکنیک از مدیریت ذهن ما افکار محدودکننده منفی را با تفکرات مثبت و سازنده جایگزین می‌کنیم. افکار محدود کننده مانند تاییدیه های منفی هستند که شما دائماً از آنها استفاده می کنید. در حقیقت این تایید کننده های منفی باعث می شوند تا شما بر عدم توانایی خود به رسیدن به اهداف تان صحه بگذارید و آنها را تایید کنید.

 

بنابراین اگر می خواهید این تاییدیه های منفی را با تاییدیه های مثبت جایگزین کنید باید رفتارها و اقدامات بخصوصی را برای دستیابی به این توانایی به اجرا درآورید. برای انجام این کار شما باید جملات مثبتی راجع به چگونگی تمایل خود بنویسید و آنها را مکرر تکرار نمایید و ترجیحاً با صدای بلند در طول روز بخوانید.

 

شما باید طوری بنویسید که گویا در حال حاضر آنها را دارید و در دسترس شما هستند. در حقیقت شما به نوعی غیر هوشیار ذهن خود را فریب می دهید و باورهای ناسالم خود را با باورهای مثبت جایگزین می کنید.

 

شما ناخودآگاه خود را متقاعد می‌کند که این اکنون واقعیت جدید زندگی شماست و واقعیت جدید مطابق با آنچه شما می خواهید عمل می کند و این یکی از ۵ روش مدیریت ذهن است. در ادامه سعی کنید از تاییدیه‌های از پیش ضبط شده استفاده کنید زیرا می‌توانند کمک بزرگی به شما و راهی مناسب برای استفاده از تاییدیه های مثبت ناخودآگاهی برای شما باشند.

 

در حقیقت استفاده مکرر و هوشیارانه از تاییدیه های مثبت، می‌تواند در پذیرش آنها توسط ضمیر ناخودآگاه ما بسیار موثر باشد.

راز نهفته

تعجب آور نیست وقتی که میخواهیم تاییدیه های منفی خود را که سالها طول کشیده است تا در ضمیر ناخودآگاه ما تثبیت شودند، با اظهارات مثبت ناخودآگاهی جایگزین کنیم، ممکن است ماهها زمان ‌ببرد. در نتیجه برای جایگزین نمودن جملات تاکیدی مثبت نباید عجله کرد چون ممکن است زمان بر باشد ولی به طور حتم نتایج درخشانی را به بار می آورد.

 

در نتیجه تا می توانید جملات مثبت خود را به صورت تکرار شونده هر روز تکرار کنید و حداقل یک ماه به این کار ادامه دهید و اجازه ندهید که متوقف شود.

۵- تجسم خلاق! | ۵ روش مدیریت ذهن

تجسم یکی از مهمترین تکنیک های مدیریت ذهن است که شامل بخش های متفاوتی است که مهمترین آنها تصور خلاق است. در این تکنیک شما اهداف و زندگی تغییر یافته خود را بارها و بارها تصور و تجسم می کنید.

 

در همین رابطه مطالعات آکادمیک نشان می دهد که بهترین روش برای تجسم  گام هایی که برای رسیدن به هدف دلخواهتان برداشته می شود. به طور مثال عبور از موانع و چالش‌های موجود در این راه می تواند بسیار مهم و تاثیر گذار باشد.

 

در حقیقت تجسم خلاق یک تمرین ذهنی است که در زمینه روانشناسی بسیار محبوب است و جزء مهمترین تکنیک های مدیریت ذهن است که در سراسر جهان برای تقویت جسمی و روحی ورزشکارها نیز از آن استفاده می شود.

 

از طرف دیگر این تکنیک توسط افراد موفق در افشار مختلف جامعه برای تهیه و تمرین اهداف و نحوه رسیدن به موفقیت مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان گفت که تجسم خلاق به شما کمک می کند برای انجام آنچه که می خواهید به آن برسید قدرت لازم را پیدا کنید و از نیروهای ناخودآگاهی خود به خوبی استفاده نمایید.

تصور و تجسم!

تجسم خلاق مانند یک تمرین قدرتمند ذهنی است که به شکلی انجام می پذیرد که به شما کمک می کند از لحاظ ذهنی و روانی آمادگی انجام فعالیت های مورد نیاز برای رسیدن به اهداف را پیدا کنید. در این تکنیک شما به وضوح می توانید مسیری را که برای رسیدن به اهداف خود در نظر دارید را تجسم کنید و از این طریق احساسات و عواطف خود را همگام با نیروهای ذهنی و درونی خود قرار دهید.

 

در این متن شما از احساسات خود و تمام حواس خود برای همسوسازی نیروهای درونی خود استفاده می کنید تا بتوانید به شکلی موثر در مسیر دستیابی به اهداف خود قرار گیرید.

 

اما شرط لازم و صحیح آن این است که در لحظه کنونی به اتفاق افتادن این خواسته بیاندیشید و تجسم شما در مورد این لحظه باشد و نه آینده دور. در حقیقت یکی از ۵ روش مدیریت ذهن این است که به صورت غیرآگاهانه میان واقعیت و تصورات ارتباط برقرار کنید. به این روش تجسم هدایت شده نیز گفته می شود.

کلام پایانی

این ۵ روش مدیریت ذهن می‌تواند باعث تغییر و بهبود در زندگی شما شود. به طور خلاصه می توان گفت که برای استفاده از این تکنیک ها، می توانید با تمرین و تکرار مداوم استفاده کنید. فقط لازم است که آنها را به صورت عملی در زندگی خود پیاده سازی کنید.

 

ابتدا آنچه را که می خواهید برای خود روشن کنید و دیدگاه و اهداف خود را تعیین نمایید. در قدم دوم شما باید مشخص کنید چه چیزهایی مانع دستیابی شما به اهدافتان است که عمدتاً در مورد افکار محدود کننده شما خواهد بود. قدم سوم پس از آشنایی با افکار محدود کننده رهایی از آنهاست و رها کردن این افکار مخرب یکی از قدم های مهم در رسیدن به اهداف است. قدم چهارم شما باید از عبارات تاکیدی توانمند استفاده کنید و آنها را با باورهای محدود کننده ی منفی جایگزین کرده و از آنها استفاده کنید برای برنامه نویسی مجدد ضمیر ناخودآگاه خودتان. در قدم پنجم شما شروع به تجسم خلاق در نحوه رسیدن به آنچه که می‌خواهید به آن دسترسی پیدا کنید، خواهید پرداخت.

 

ما قویا معتقدیم که اگر هر فردی این پنج گام مهم در رسیدن به اهداف را انجام دهد به طور حد و با تلاش مکرر می تواند به آنچه که می‌خواهد دسترسی پیدا کند.

 

نکته مهم در این رابطه این است که این گامها تنها یک شروع برای رسیدن به اهدافتان است و نه پایان کار. هر شخص برای رسیدن به اهداف باید از تمامی امکانات و آموزش های لازم در این زمینه استفاده کنند تا بتوانند به اهداف با ارزش خود در زندگی دسترسی بیشتر پیدا کند.

 

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بستری نمودن فرد معتاد در یکی از مراکز ترک اعتیاد لطفاً با مشاورین کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

 

سرفراز باشید…

برچسب‎ها :

  • تماس با مشاورین
  • شرایط پذیرش
  • مدت دوره
  • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *