کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

کمپ ترک اعتیاد در شیراز | مرکز تی سی شیراز

کمپ ترک اعتیاد در شیراز

بهترین کمپ ترک اعتیاد در شیراز چه نام دارد و دارای چگونه مشخصاتی می باشد؟ برای یافتن بهترین کمپ ترک اعتیاد در شیراز چه باید کرد؟

در نوشتار پیش رو مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ با گردآوری اطلاعات مورد نیاز برای شناخت بیشتر کمپ ترک اعتیاد در شیراز سعی کرده تا مطالب مورد نیاز شما همراهان ارجمند را در رابطه با بستری نمودن فرد معتاد در مرکز تی سی شیراز برطرف نماید. چنانچه تمایل دارید در این زمینه بیشتر بدانید لطفاً ما را تا انتهای مقاله همراهی بفرمایید.

کمپ ترک اعتیاد در شیراز

از آنجا که اعتیاد یک مسئله و معضل بزرگ اجتماعی در کشور میباشد، یافتن راه حل های مناسب برای درمان و بهبودی افراد معتاد می تواند یکی از موثرترین روش ها برای ارتقاء سلامت بهداشت روان جامعه و دیگر جنبه ها باشد. اما همانطور که می دانیم به دلیل اینکه اعتیاد و درمان آن دارای پروسه های پیچیده درمانی و تخصصی است، وجود نیروهای متخصص و متدهای درمانی استاندارد بسیار با اهمیت و موثر است.

در همین رابطه بر آن شدیم تا با معرفی یک مرکز درمانی در شهر شیراز خانواده‌های معتادین در مسیر بهبودی را کمک کرده تا بتوانند از کمک های تخصصی و موثر مرکز درمانی مرکز تی سی شیراز استفاده نمایند.

در همین رابطه شرایطی که کمپ ترک اعتیاد برای مددجویان و مقیمان خود فراهم و مهیا می‌کند می‌تواند بسیار حیاتی و موثر باشد.

تاریخچه مراکز درمانی در کشور

با ورود جلسات و قدم های دوازده گانه بهبودی در کشور در سال ۷۶ و با شکل گیری جلسات و پیشرفت شرایط درمان و بهبودی در کشور به مرور زمان فعالیت های مراکز ترک اعتیاد در کشور آغاز شد. اما از آنجا که پروتکل های درمانی استانداردی در کشور وجود نداشت و مراکز درمانی دارای شرایط استاندارد و ایده آلی نبودند، نمی توانستند به خوبی به مددجویان خود کمک نمایند.

 

اما پس از سالها تجربه در زمینه بهبودی و درمان اعتیاد سازمان های نظارتی کشور شروع به استاندارد سازی شرایط و امکانات مراکز درمانی در سطح کشور نمودند و شرایطی ایجاد شد تا افراد مبتلا به اعتیاد به انواع مواد مخدر و اعتیاد به الکل بتوانند روند درمانی خود را به نحو شایسته آغاز کرده و آن را دنبال نمایند.

 

یکی از مراکز استاندارد که پس از سال ها تجربه و استانداردسازی اکنون دارای شرایط ایده‌آل درمانی برای مددجویان و مقیمان خود است کمپ ترک اعتیاد در شیراز می باشد که یک مرکز تی سی شیراز است و دارای استانداردهای لازم برای کمک رسانی و درمان افراد معتاد به انواع مواد مخدر و محرک دیگر است.

مراکز تخصصی ترک اعتیاد

همانطور که گفته شد پس از سالها تجربه در زمینه اعتیاد و بهبودی این مرکز درمانی توانسته است با جمع‌آوری افراد نخبه و متخصص در زمینه اعتیاد و همچنین ایجاد شرایط استاندارد یک مرکز تخصصی ترک اعتیاد که در مورد آن توضیح خواهیم داد، توانسته است یکی از مراکز ترک اعتیاد رتبه یک در سطح کشور شود و دارای امکانات مناسب و استانداردی برای افراد و مددجویان معضل اعتیاد می باشد.

 

اما این امکانات و شرایط استاندارد که در مورد آن سخن گفتیم دارای چگونه مشخصاتی است و چرا باید در یک مرکز تخصصی ترک اعتیاد وجود داشته باشد؟

 

در حقیقت پاسخ به این سوال و دانستن مطالب پیرامون این موضوع می‌تواند راه‌گشای بسیاری از افراد و خانواده های آنان برای انتخاب صحیح یک مرکز درمانی باشد. در ادامه این مطلب به تشریح و توضیح بیشتر در مورد نحوه استاندارد سازی یک مرکز درمانی خواهیم پرداخت.

شرایط استاندارد در کمپ ترک اعتیاد در شیراز


کمپ ترک اعتیاد در شیراز

همانطور که پیشتر توضیح داده شد، پس از سالها تجربه در زمینه درمان نهایتاً مراکز نظارتی توانستند پروتکل‌های درمانی استانداردی برای مراکز ترک اعتیاد مانند کمپ ترک اعتیاد در شیراز را تعریف کرده تا بتوانند بر اساس آن شرایط ایده آل و استانداردی را برای پذیرش مددجویان  ایجاد نمایند. اما این شرایط و استانداردسازی چیست و چگونه می‌تواند به مددجویان در یک مرکز درمانی کمک نماید؟

 

برای تشریح و توضیح این مطلب می‌توان گفت که یک مرکز باید از چند جنبه دارای شرایط استاندارد باشد تا بتواند به مددجویان خود کمک نماید. اما این شرایط در ارتباط مستقیم با مفهوم بیماری اعتیاد می باشد زیرا اعتیاد یک بیماری چند جانبه است و افراد مبتلا به اعتیاد از چندین جنبه باید به طور همزمان بهبودی و درمان خود را پیش ببرند.

 

در نتیجه برای آنکه یک فرد در یک مرکز درمانی مانند کمپ ترک اعتیاد در شیراز بتواند مراحل درمانی خود را به صورت موازی ادامه داده و نتایج موثری را تجربه نماید لازم است تا آن مرکز توانایی و شرایط لازم برای کمک به این افراد را داشته باشد.

 

برای توضیح بیشتر این مطلب لازم است تا در مورد بیماری اعتیاد بیشتر بدانیم زیرا هنگامی که با جزئیات اعتیاد آشنا می شویم می توانیم به اهمیت شرایط یک مرکز پی ببریم. زیرا هر دوی این موارد در ارتباط مستقیم با یکدیگر هستند و برای داشتن نتایج موثر باید شرایط مرکز با شرایط روحی روانی یک فرد معتاد همخوانی داشته باشد.

ماهیت بیماری اعتیاد

اعتیاد چیست و آیا حقیقتاً یک بیماری است یا یک معضل اجتماعی؟ غالب اوقات افراد تصور می کنند که اعتیاد یک ننگ اجتماعی است تا یک بیماری. اما حقیقت امر این است که اعتیاد یک بیماری است که دارای ابعاد مختلفی می باشد و فرد را در چندین بعد تحت تاثیر خود قرار می دهد و او را به انحطاط و نیستی می کشاند.

بیماری اعتیاد یک بیماری سه بعدی است که ابعاد آن شامل :

 • جنبه جسمی
 • جنبه روانی
 • جنبه روحی

می باشد و فردی که مبتلا به این بیماری است از هر سه بعد به شکل پیچیده ای تحت تاثیر قرار می‌گیرد و توسط اعتیادش تاثیرات مخرب بسیاری بر او تحمیل می‌شود. برای آشنایی بیشتر با هر کدام از این جنبه ها سعی شده است تا در این مقاله به طور مفصل توضیح داده شود.

جنبه جسمی بیماری اعتیاد

یکی از جنبه های بیماری اعتیاد که دارای عوارض و علائم بسیار شدیدی در یک فرد معتاد است جنبه جسمی است. همان طور که می دانیم مصرف مواد مخدر یا الکل و تاثیرات بسیار مخربی بر جسم و فیزیک فرد می‌گذارد و او را به انحطاط می کشاند، اما چه چیزی باعث می‌شود که فرد نتواند مصرف مواد مخدر خود را کنترل کرده و یا آن را متوقف سازد؟ آیا دلیل به خصوصی وجود دارد یا فرد خودخواسته به مصرف خود ادامه می‌دهد؟

 

پاسخ به این سوال خیر است. هیچ شخصی به صورت خود خواسته به رفتاری دست نمی زند که زندگی او را به انحطاط بکشاند، بلکه این بیماری اعتیاد و جنبه های جسمی و روانی آن است که فرد را به شکل پیچیده ای تحت تاثیر قرار می دهد و او را وادار می‌کند تا به مصرف خود ادامه دهد.

 

اما این جنبه چگونه فرد را تحت تاثیر قرار می دهد؟

جنبه جسمی بیماری اعتیاد شامل چند بخش مجزا است که مهمترین آن که می تواند فرد را به شکل پیچیده‌ای تحت تاثیر خود قرار دهد پدیده ویار است. ویار یا آلرژی نسبت به مصرف مواد مخدر به شکلی است که فرد را وادار به مصرف مجدد می کند. فرد پس از اولین بار مصرف، کنترل خود را از دست میدهد و نمی‌تواند مصرف خود را متوقف کرده و یا بر روی آن کنترلی داشته باشد.

 

در این پدیده فرد به صورت دائمی نیاز به مصرف مواد مخدر یا الکل دارد و هیچ قدرتی برای متوقف سازی آن را در خود احساس نمی‌کند. در حقیقت تمام سیستم بدنی و عصبی، فرد را به سمت مصرف سوق می دهد و هیچ کنترلی بر روی این موضوع وجود ندارد.

 

در حقیقت چندین عامل باعث می‌شود تا فرد نتواند مصرف خود را کنترل نماید. پدیده ویار هم از لحاظ روانی و هم از لحاظ جسمی فرد را به شدت برای مصرف مواد مخدر تشویق و تحریک میکند.

 

در نتیجه این اتفاقات و حالات پیچیده، فرد دائماً مجبور است تا مواد مخدر خود را مصرف کند زیرا دچار حالات محرومیت و خماری پیوسته خواهد بود. در چنین حالتی کاملا مشخص است که فرد پس از سال‌ها درگیری با این پدیده از لحاظ جسمی و فیزیکی آسیب های فراوانی دیده است، در نتیجه برای درمان و بهبودی او شرایط کاملاً ویژه‌ای مورد نیاز است که باید در یک مرکز درمانی مانند کمپ ترک اعتیاد در شیراز وجود داشته باشد.

 

در غیر این صورت فرد با همه این آسیب ها نمی تواند به روند درمانی خود ادامه دهد.

کمپ ترک اعتیاد در شیراز | جنبه روانی بیماری اعتیاد

آنچه که در بالا گفته شد در مورد جنبه جسمی علائم بیماری اعتیاد همه ماجرا نیست و یک بعد پیچیدۀ دیگر در اعتیاد وجود دارد که فرد را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و زندگی او را به سمت انحطاط و نیستی می کشاند. شاید به جرات بتوان گفت که جنبه روانی بیماری اعتیاد یکی از مهلک ترین و کشنده ترین ابعاد در این ناخوشی روحی روانی است.

 

به طور کلی باید بدانیم که اعتیاد یک بیماری روحی و روانی است و بخش اعظم آن در این بخش خلاصه می شود. زیرا فرد را به شکل پیچیده ای از لحاظ روانی تحت تاثیر قرار می دهد. اما این جنبه چگونه کار می‌کند و چه تاثیرات مخربی را بر یک فرد می‌گذارد؟

 

هنگامی که بیماری اعتیاد در یک شخص فعال می شود و به مرحله حاد و غیرقابل درمان یا مزمن می رسد جنبه روانی بیماری اعتیاد به شکل یک وسوسه دائمی و اشتغال فکری بیمارگونه در او قدرت می‌گیرد.

 

فرد معتاد از لحاظ روانی به صورت دائمی در حال وسوسه شدن و نیاز شدید و احساس عطش مصرف مواد مخدر به سر می برد و نیاز به کمک توسط یک مرکز تخصصی مانند کمپ ترک اعتیاد در شیراز دارد. افکار فرد به شکل بیمارگونه ای او را تحت تاثیر قرار داده و دائماً او را به سمت مصرف سوق می دهد.

مهمترین عوارض جنبه روانی اعتیاد

 • اشتغال فکری و وسوسه
 • انحرافات فکری معتاد گونه
 • دید تونلی
 • منفی‌بافی
 • توهم
 • خودآزاری
 • مالیخولیا
 • ترس و وحشت
 • اضطراب

اما اینها تنها بخشی از آسیب‌ها و عوارضی است که بیماری اعتیاد از لحاظ روانی برخی شخص وارد می‌کند زیرا جنبه روانی هر فرد بسیار گسترده است و به اشکال مختلف می تواند او را تحت تاثیر قرار دارد.

با وجود چنین مشکلات روانی که یک فرد سالها با آن دست و پنجه نرم کرده، طبیعی است هنگامی که در یک مرکز بستری اعتیاد وارد می‌شود نیاز به شرایط استاندارد درمانی دارد، زیرا اگر شرایط استانداردی در یک مرکز وجود نداشته باشد نمی تواند به فردی با این چنین و این حجم از آسیب روحی روانی جسمی کمک نماید.

جنبه روحی بیماری اعتیاد

اما آنچه که در بالا گفته شد همه حقیقت بیماری اعتیاد نیست. در حقیقت یک بخش پیچیده و آسیب زا در بیماری اعتیاد وجود دارد که فرد را به شکل بسیار پیچیده و دردناکی تحت تأثیر خود قرار می‌دهد و آن جنبه روحانی و روحی بیماری اعتیاد است.

 

می توان گفت که همه ما در زندگی به دنبال یک حقیقت بکر هستیم و آن معنی و باطن زندگی است. هیچکدام از ما بدون داشتن یک رابطه معنوی در زندگی خود نمی توانیم به زندگی با موفقیت ادامه دهیم. در حقیقت وجود معنویت در زندگی می‌تواند، ما را در ادامه مسیر زندگی کمک نماید. اما متاسفانه این حقیقت در مورد فردی که مبتلا به بیماری اعتیاد است مصداق پیدا نمی کند.

 

فرد معتاد شخصی است که از لحاظ معنوی بسیار فقیر و ضعیف است و نیاز به کمک توسط یه مرکز درمانی مانند کمپ ترک اعتیاد در شیراز دارد. فردی که مبتلا به بیماری اعتیاد است دچار نوعی خلاء معنوی و کمبود معنویت است و این را به صورت پیوسته در وجود خود حس می کند.

 

کمبود عشق معنوی در وجود یک فرد می‌تواند آسیب‌های بسیار زیادی به او وارد کند زیرا هیچ نقطه اتکای درونی ندارد و نمی‌تواند از لحاظ روحی به زندگی متصل شود. با وجود این کمبود عمیق طبیعی است که فرد به دنبال راه هایی برای جبران و پر کردن این خلاء باشد و یکی از مهمترین فاکتورهایی که در مقابل این فرد قرار می گیرد اعتیاد به مواد مخدر و الکل است.

مهمترین آثار و آسیب های روحی اعتیاد

 • احساس تنهایی شدید
 • احساس ترس و وحشت
 • احساس خلع و پوچی شدید
 • نداشتن رابطه معنوی عمیق
 • احساس عدم تعلق به دنیا و مردم

اما این مشکلات تنها موضوعاتی نیستند که از لحاظ روحی در یک فرد معتاد وجود دارد. بلکه اعتیاد و جنبه روحی آن، تاثیرات مخرب بسیاری از لحاظ درونی و حسی بر فرد وارد می‌کند و او را از داشتن یک زندگی سالم محروم می سازد.

 

در چنین حالتی در یک مرکز ترک اعتیاد مانند کمپ ترک اعتیاد در شیراز طبیعی است که شرایط آن مرکز اگر دارای استاندارد سازی مناسبی نباشد نمی‌تواند به این فرد با این مشخصات و آسیب‌های شدید کمک نماید.

 

در ادامه به تشریح و توضیح شرایطی که باید در یک مرکز ترک اعتیاد وجود داشته باشد و آن مرکز را به یک مرکز درمانی استاندارد تبدیل کند خواهیم پرداخت.

 

شرایط و امکانات استاندارد در کمپ ترک اعتیاد در شیراز


کمپ ترک اعتیاد در شیراز

همانطور که پیشتر توضیح داده شد، افراد معتاد با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می کنند و هنگامی که وارد یک مرکز درمانی می‌شوند تا بهبودی خود را آغاز کنند نیاز به کمک های تخصصی و همچنین شرایط و امکاناتی دارند که آنها را در مقابله با شرایط ناگوارشان کمک نماید.

 

در چنین حالتی یک مرکز ترک اعتیاد استاندارد باید دارای شرایطی باشد که مهمترین آنها عبارتند از :

 • امکانات و شرایط محیطی
 • امکانات و شرایط تخصصی و آموزشی
 • امکانات و شرایط عاطفی و روحی
 • امکانات و شرایط رفاهی

در حقیقت یک مرکز استاندارد در چهار جنبه باید دارای پروتکل‌های استانداردسازی درمانی باشد تا بتواند شرایط ایده‌آلی را برای کمک به مددجویان خود احراز نماید. اگر یک مرکز درمانی مانند کمپ ترک اعتیاد در شیراز دارای استانداردهای لازم در هر کدام از این بخش ها باشد می‌تواند به مددجویان خود به بهترین شکل ممکن کمک نماید.

 

آنچه مهم است این است که مرکز درمانی در هر کدام از این جنبه‌ها به شرایطی دست یافته باشد که بتواند به یک فرد در هر سه جنبه به طور همزمان کمک نماید و به او در رسیدن به رهایی از اعتیاد کمک کند. در ادامه مطلب به تشریح و توضیح هر کدام از این امکانات و شرایط خواهیم پرداخت تا شما را شرایط استاندارد یک مرکز ترک اعتیاد بیشتر آشنا کنیم.

امکانات و شرایط محیطی

همان طور که گفته شد عوامل و فاکتورهای مختلفی باید در یک مرکز ترک اعتیاد وجود داشته باشد این مرکز را به یک محیطی درمانی و استاندارد تبدیل کند. یکی از این فاکتورها شرایط محیطی یک مرکز ترک اعتیاد مانند کمپ ترک اعتیاد در شیراز است. مهمترین شرایطی که یک کمپ ترک اعتیاد از لحاظ محیطی باید داشته باشد تا بتواند طبق استانداردها و پروتکل های درمانی به بیماران و مددجویان خود کمک کند عبارتند از :

 • وجود فضای مناسب برای استراحت مددجویان
 • ایجاد فضاهای تفکیک شده درمانی برای اقامت آنها
 • وجود امکانات حرارتی و برودتی مناسب و استاندارد
 • وجود استانداردهای لازم بهداشتی و محیطی
 • وجود فضاهای تفکیک شده برای اقامت افراد
بخش سم زدایی


کمپ ترک اعتیاد در شیراز

همانطور که می‌دانیم افراد معتاد در مراحل اولیه دارای شرایط بسیار بدی از لحاظ جسمی و روانی هستند و دوران سم زدایی اولیه برای آنها بسیار سخت و طاقت فرسا است. در نتیجه یک مرکز ترک اعتیاد باید دارای فضای مناسب برای استراحت افرادی که در مرحله اولیه سم زدایی هستند باشد. در این مرکز وجود فضاهای تفکیک شده درمانی برای مددجویان می‌تواند بسیار موثر باشد و هر گروه را در شرایط مجزا قرار می‌دهد تا بتوانند به راحتی به روند درمانی خود ادامه دهند. به طور مثال افرادی که در مرحله اولیه سم زدایی هستند نیاز به  خواب و استراحت بیشتر دارد و نباید دیگر افراد و مددجویان برای آنها ایجاد مزاحمت کنند.

سالن سبز

از طرف دیگر افرادی که در مراحل پیشرفته تری در بهبودی قرار دارند نیاز به سرگرمی و داشتن ارتباط با دیگر اعضا و مددکاران هستند. در نتیجه باید فضاها کاملا تفکیک شده باشد تا هر گروه بتواند آزادانه به روند درمانی خود و کلاس‌های آموزشی و تفریحات و فعالیت‌های دیگر خود ادامه دهد.

امکانات حرارتی برودتی

از طرف دیگر به دلیل به هم خوردن شرایط درونی و فیزیکی افراد در دوران اولیه بهبودی وجود امکانات حرارتی و برودتی در فصول مختلف سال بسیار اهمیت دارد در نتیجه یک مرکز درمانی استاندارد باید از این نظر دارای استانداردهای لازم برای اقامت افراد باشد و رفاه و آسایش آنها را مد نظر قرار داده و از این نظر شرایط استاندارد را  مهیا کرده باشد.

استانداردهای بهداشتی

یکی دیگر از جنبه های مهم در کمپ ترک اعتیاد که دارای استانداردهای لازم بهداشتی و محیطی است این است که، افراد دارای امکانات و رفاهیات لازم باشند و دارای امکانات بهداشتی لازم و البته تفکیک شده برای اقامت باشند. در چنین حالتی مددجویان دیگر نگرانی هایی در رابطه با بهداشت و سلامت خود نخواهند داشت و می توانند با خیال آسوده به روند درمانی خود ادامه دهند و این مسئله می‌تواند برای آنها بسیار حائز اهمیت باشد.

شرایط و امکانات آموزشی در کمپ ترک اعتیاد در شیراز

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در روند درمانی افراد در کمپ ترک اعتیاد موضوع آموزش و ارتقاء آموزشی افراد است. شاید به جرات بتوان گفت یکی از مهمترین عامل های موجود در بهبودی و رهایی افراد از اعتیاد موضوع آموزش و تربیت است. افراد معتاد از لحاظ شخصیتی و آگاهی نسبت به ماهیت وجودی خود و بیماری اعتیاد بسیار کم دانش هستند. در حقیقت افراد معتاد به هیچ وجه در مورد بیماری خود چیزی نمی‌دانند و همین مطلب باعث می‌شود که آنها نتوانند در رابطه با اعتیاد خود کاری انجام دهند.


کمپ ترک اعتیاد در شیراز

مهمترین فاکتور رهایی از اعتیاد آگاهی و دانش است و اگر یک مرکز مانند کمپ تی سی شیراز دارای امکانات آموزشی مناسب برای افراد باشد می تواند به آنها به شکلی شایسته کمک کند. در همین رابطه کمپ ترک اعتیاد در شیراز توانسته است با ایجاد شرایط استاندارد آموزشی و تخصصی به تک‌تک افراد و مقیمان خود به بهترین شکل ممکن کمک نماید و آنها را در مسیر بهبودی از اعتیاد قرار دارد.

 

این مرکز درمانی با ارائه امکانات و کلاس های آموزشی مختلف و متنوع توانسته است سطح دانش افراد و مقیمان خود را به شکلی شایسته افزایش و ارتقاء دهد. در همین رابطه مهمترین امکانات آموزشی که مرکز ترک اعتیاد شیراز برای مددجویان خود ارائه و آماده کرده است عبارتند از :

 • ایجاد و برگزاری جلسات آموزشی فردی و گروهی
 • تشکیل جلسات و کلاس‌های آموزشی دوازده‌گانه
 • جلسات تخصصی آموزشی و کاردرمانی در مرکز
 • برگزاری مشاوره های فردی و گروهی
جلسات فردی و گروهی

همان طور که گفته شد یک مرکز درمانی استاندارد با ارائه جلسات آموزشی متنوع و تخصصی می توانند به شکل موثری در روند درمانی افراد تاثیر بگذارد. در همین رابطه کمپ ترک اعتیاد در شیراز با برگزاری جلسات فردی و گروهی توانسته آموزش‌های لازم فردی را به افراد و خانواده‌های آنها منتقل نماید. این موضوع می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد زیرا هنگامی که یک فرد در دوران درمانی خود را آغاز می‌کند خانواده او در کنار او می‌تواند بسیار موثر باشد.

زیرا پس از خروج فرد از مرکز درمانی ارتباط فرد با خانواده بسیار اهمیت دارد و تاثیر گذار است، در نتیجه برگزاری جلسات خانوادگی و فردی می‌تواند باعث ارتقاء شخصیتی و رفتاری خانواده ها و افراد معتاد آنها شود و این موضوع می‌تواند در روند درمانی تک‌تک افراد موثر باشد.

جلسات آموزشی و بهبودی

یکی دیگر از فاکتورهای بسیار مهم آموزشی در روند بهبودی افراد استفاده از جلسات آموزشی و بهبودی دوازده گانه برای افراد است. سالهای متمادی است که جلسات دوازده گانه در کشور برگزار می شود و استفاده از قواعد و قدمهای این جلسات تاثیر بسیار موثر و مفیدی بر روند درمانی افراد داشته است.

 

در حقیقت تشکیل منظم و مرتب جلسات ۱۲ گانه در روند درمانی افراد می‌تواند بسیار موثر باشد زیرا با شناخت و آموزش هایی که فرد در این جلسات دریافت می‌کند می‌تواند به شکل موثری با اعتیادش روبرو شده قدم های موثری در راه رهایی از اعتیاد بردارد.

روند درمانی در کمپ ترک اعتیاد در شیراز


کمپ ترک اعتیاد در شیراز

از طرف دیگر استفاده از متدهای درمانی مانند کار درمانی می‌تواند به تک تک افراد در ارتقاء شخصیتی و روحی آنها کمک کند. در حقیقت افراد معتاد به انواع مواد مخدر یا محرک از لحاظ شخصیتی و روحی بسیار تضعیف شده‌اند و برای رویارویی با اجتماع و بازگشت به زندگی عادی دچار مشکل هستند. در نتیجه در کمپ ترک اعتیاد در شیراز شرایطی فراهم شده تا افراد بتوانند از لحاظ شخصیتی و اجتماعی بر روی خود کار کرده و توانایی های لازم برای بازگشت به اجتماع را به دست بیاورند.

 

مطلب دیگر در مورد آموزش های مرتبط با روند بهبودی است که می تواند بسیار موثر بوده و افراد را در بازگشت به زندگی بدون مصرف مواد مخدر کمک نماید. اما نکته مهم و حائز اهمیت در رابطه با روند درمانی افراد و مددجویانی است که در کمپ ترک اعتیاد در شیراز بستری می شوند. مددجویان مرکز باید بدانند که چنانچه روند درمانی خود و پروسه آن را به طور کامل طی نکنند نمی‌توانند در مواجهه با اعتیاد خود موفق باشد. در نتیجه این موضوع بسیار حائز اهمیت است که افراد دوره های درمانی خود را به طور کامل و طبق نظر متخصصین و مشاورین مرکز طی کنند و برای خروج از مرکز عجله ننمایند.

 

خانواده‌های معتادین باید این مطلب را بدانند که اگر روند درمانی عزیزانشان را متوقف کرده و به هر دلیلی آنها را از ادامه این مسیر در  یک مرکز درمانی استاندارد باز دارند، می تواند خطرات بسیاری برای آنها داشته باشد و فرد نمی تواند بر روی درمان خود باقی بماند و امکان بازگشت او به اعتیاد بسیار زیاد است.

شرایط و امکانات روحی و عاطفی

اما همانطور که پیشتر توضیح داده شد یک فرد معتاد از لحاظ روحی و عاطفی به شدت ورشکسته است در نتیجه برای درمان وی از آسیب ها و تخریب هایی که دوران اعتیاد فعال برای او ایجاده کرده، نیاز به استانداردهای لازم تخصصی و درمانی است. اعتیاد به مواد مخدر و الکل تاثیرات جدی روحی و روانی بر افراد می گذارد در نتیجه برای موفقیت روند درمانی این افراد لازم است تا یک مرکز درمانی استاندارد مانند کمپ ترک اعتیاد در شیراز دارای استانداردهای لازم درمانی و تخصصی در این زمینه باشد.

 

در حقیقت افراد هنگامی که وارد یک مرکز درمان بستری می شوند از لحاظ روحی دارای شرایط بسیار نامساعدی هستند که می‌تواند روند درمانی آنها را مختل نماید. شرایط روحی روانی افراد در این مرحله و در بدو ورود به مرکز درمانی بسیار آسیب پذیر و شکننده است در نتیجه حضور افراد متخصص و حرفه ای در مرکز درمانی که دارای تخصص های لازم در برخورد با افراد معتاد هستند می تواند بسیار تاثیرگذار و چشمگیر باشد.

 

وجود متخصصین روانشناس و مددکار در مرکز درمانی باعث می شود تا شرایط روحی و عاطفی افراد ترمیم شده و بتوانند مراحل سخت اولیه درمانی خود را با موفقیت پشت سر بگذارند. در چنین شرایطی مددکاران و مددیاران مرکز با رفتار حرفه‌ای و تخصصی خود می‌توانند در کنار مددجویان مرکز قرار بگیرند و آنها را در این مسیر همراهی کنند.

رفتار و برخورد

در حقیقت نحوه برخورد و رفتار پرسنل یک مرکز درمانی با مقیمان آن می‌تواند در روند درمانی افراد بسیار موثر و حیاتی باشد و اگر تخصص های لازم در این زمینه وجود نداشته باشد افراد نمی توانند با سختی های درمان و دوران اولیه بهبودی روبرو شود.

 

در این زمینه نحوه برخورد و احترام متقابل در میان مددجویان و همچنین در ارتباط با مددکاران و پرسنل کمپ ترک اعتیاد در شیراز می‌تواند یک محیط آرام و دوستانه و صمیمی را برای افراد ایجاد نماید که در آن احساس راحتی و انرژی می کنند و می توانند با مشکلات دیگر خود روبرو شود و حس اعتماد به وجود آمده میان پرسنل و افراد مددجو در مرکز باعث می‌شود تا مددجویان از پرسنل و متخصصین به راحتی و با اعتماد بیشتر کمک بگیرند و درخواست کمک نمایند.

شرایط و امکانات رفاهی مرکز

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در مراحل درمانی افراد وجود امکانات رفاهی و و تفریحی مرکز است که می‌تواند تاثیرات مهمی بر افراد مقیم در مرکز بگذارد. همانطور که توضیح داده شد افراد در دوران اعتیاد فعال خود آسیب های جدی شخصیتی روحی و روانی دیدند در نتیجه این افراد در دورانی که قطع مصرف می‌کنند و دوران اولیه بهبودی خود را سپری می کنند بسیار آسیب پذیر و بیقرار هستند.

 

در حقیقت مهم ترین نشانه افراد در دوران اولیه بهبودی بی قراری و اضطراب است. در نتیجه اگر یک مرکز درمانی دارای استانداردهای لازم درمانی باشد و مانند کمپ ترک اعتیاد در شیراز تمامی شرایط لازم را فراهم کرده باشد می‌تواند به افراد و مددجویان خود به شکلی شایسته کمک نماید تا این دوران سخت و بیقرار را با موفقیت سپری کنند.

 

امکانات رفاهی و تفریحی در یک مرکز درمانی که دارای فضای مناسب و استاندارد درمانی است در روند بهبودی افراد از اعتیاد بسیار موثر است. اما مهم ترین این امکانات که در یک مرکز درمانی می‌تواند وجود داشته باشد عبارتند از :

 • وجود یک کتابخانه کامل برای مددجویان
 • وجود وسایل ورزشی و تفریحی سبک برای اوقات فراغت
 • وجود امکانات صوتی و تصویری سرگرم کننده مناسب
 • وجود وسایل و فضای لازم برای هواخوری ورزش و استراحت
بی قراری و اضطراب

همانطور که توضیح داده شد هر کدام از این فاکتورها در روند درمان این افراد بسیار حائز اهمیت است و نباید آن را نادیده گرفت. افراد بیقرار در دوران اولیه بهبودی دارای شرایط روانی و روحی مناسبی نیستند و در نتیجه شرایط و امکانات تفریحی که برای اوقات فراغت مددجویان در نظر گرفته شده است می‌تواند به آنها در این مسیر کمک نماید.

 

روند درمان این افراد با وجود امکانات تفریحی و دیگر امکانات می‌تواند تسهیل شده و با موفقیت سپری شود در نتیجه هر کدام از فاکتور های ذکر شده در این نوشتار می‌تواند درصدی از موفقیت افراد در رهایی از اعتیاد را ایجاد نماید.

کتابخانه و مطالعه

در یک مرکز درمانی مانند کمپ ترک اعتیاد در شیراز وجود کتابخانه و دسترسی به کتاب‌های آموزشی علم اعتیاد و خودشناسی می تواند بسیار موثر باشد و افراد با مطالعه بیشتر می‌توانند نسبت به اعتیاد خود و عوارض آن آگاه‌تر شده و بر علیه و آن گام بردارد.

از طرف دیگر افراد با وجود وسایل ورزشی و تفریحی مناسب می توانند اوقات فراغت خود را با شادی و نشاط بیشتری سپری کنند و امید به زندگی در آنها بیشتر شود زیرا ورزش و تفریح های سبک و فعالیت‌های بدنی سبک می تواند در روند بهبودی از اعتیاد بسیار موثر باشد و افراد به کمک آن می‌توانند بهبودی و بازیابی خود را به دست آورند.

سرگرمی صوتی و تصویری

یکی دیگر از امکاناتی که باید آن را در یک مرکز استاندارد مانند کمپ ترک اعتیاد در شیراز در نظر گرفت وجود امکانات صوتی تصویری برای سرگرمی بیشتر افراد است و افرادی که توانایی داشتن فعالیت‌های فیزیکی را ندارند، می توانند از این امکانات سرگرم کننده استفاده کرده و اوقات خود را در مرکز درمانی به سلامت سپری کنند.

 

همانطور که پیشتر توضیح داده شد داشتن فعالیت های فیزیکی برای افراد در دوران اولیه بهبودی بسیار اهمیت دارد و این موضوع را نباید نادیده گرفت. در همین رابطه کمپ تی سی شیراز سعی کرده با ایجاد فضای لازم برای هواخوری و استراحت بیشتر برای مددجویان خود شرایطی را ایجاد کند تا آنها بتوانند روند درمانی خود را با موفقیت و آرامش بیشتری سپری نمایند.

کلام آخر

طبق توصیه های مفصلی که در این نوشتار خدمتتان ارائه شد می‌توان نتیجه گرفت که هرکدام از فاکتورهای ذکر شده در بالا می‌تواند بخشی از موفقیت افراد در بهبودی از اعتیاد را شامل شود. شاید به جرات بتوان گفت که مراکز درمانی که در سطح کشور دارای امکانات استاندارد هستند بسیار کم است و یکی از این مراکز استاندارد که دارای رتبه مناسبی در ارائه خدمات درمانی به افراد معتاد است کمپ ترک اعتیاد در شیراز می باشد.

 

در همین رابطه می‌توان گفت که شرایط استاندارد در یک مرکز درمانی می‌تواند به افراد کمک کند تا دوران سخت درمانی اولیه را با موفقیت پشت سر بگذارند. از طرف دیگر وجود متخصصین و افراد متبحر در زمینه اعتیاد شرایطی را ایجاد کرده تا افراد بتوانند با خیال آسوده در این مرکز درمانی استاندارد اقامت گزیده و بهبودی خود از اعتیاد را بازیابند.

 

در توضیح بیشتر مطالب می‌توان گفت که خانواده ها و افراد معتاد آنها باید برای بستری شدن فرد بیمار خود در یک مرکز ترک اعتیاد، تحقیقات لازم را به عمل آورده و فرد بیمار خود را در یک مرکز ترک اعتیاد استاندارد بستری نمایند. زیرا این دوران می تواند بسیار اهمیت داشته باشد و در روند درمانی افراد تاثیر بگذارد. خانواده ها و عزیزان آنها نباید شرایط یک مرکز ترک اعتیاد را نادیده بگیرند و فرد معتاد خود را در هر مرکزی بستری نمایند.

 

با تحقیق بیشتر در مورد مراکز درمانی استاندارد مانند کمپ ترک اعتیاد در شیراز میتوان یک مرکز درمانی مناسب و استاندارد را که دارای شرایط استاندارد تخصصی درمانی در زمینه اعتیاد است را یافت و فرد معتاد را در آن بستری نمود.

مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ

از اینکه مطالب وب سایت مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ را مطالعه می‌کنید بسیار خوشحالیم. لطفاً ما را از نظرات و پیشنهادات تان مطلع بفرمایید. عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره رایگان در زمینه بستری نمودن فرد معتاد در یکی از مراکز همکار کمپ ترک اعتیاد اهواز لطفاً با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

سرفراز باشید …

لطفا به این نوشته امتیاز بدهید!

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *