کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

ویژگی آدم های پرتوقع | درمان پرتوقع بودن

آدم های پرتوقع

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

کمپ ترک اعتیاد اهواز : مهم ترین ویژگی های آدم های پرتوقع کدام است؟ نحوه درمان پرتوقع بودن چیست و چه راهکارهایی برای آن وجود دارد؟ آیا ویژگیهای آدم های پرتوقع را میتوان تغییر داد؟

مرکز ترک اعتیاد اهواز با ارائه اطلاعات دقیقی در رابطه با افراد پرتوقع سعی کرده تا مطالب مهمی را در این رابطه در اختیار شما همراهان ارجمند قرار دهد. اگر تمایل دارید در این رابطه بیشتر بدانید لطفاً ما را تا انتهای مقاله همراهی بفرمایید و در انتهای آن ما را از نظرات و پیشنهادات تان مطلع بفرمایید.

به سختی می‌توان گفت که هر فردی در طول زندگی خود با آدم های پرتوقع برخورد نداشته است. در حقیقت همه ما با اینگونه افراد برخورد داریم. این افراد می توانند به راحتی انرژی شما را تخلیه کرده و درخواست های مختلفی از شما داشته باشند.

می‌توان گفت که این دسته از افراد می توانند در هر موضوعی یک ایراد پیدا کرده و به آن اعتراض کنند.

این افراد از دیگران انتظارات بالایی دارند و می‌خواهند همه بنده و برده خواسته‌هایشان باشد و اگر کسی بر خلاف میلشان عمل کرد، طرف مقابل را مورد بازخواست قرار داده و با او با خشم برخورد می کنند. در همین رابطه می‌توان گفت شناخت افراد با ویژگی های آدم های پرتوقع از اهمیت بسزایی برخوردار، زیرا می تواند به ما در نحوه مدیریت ارتباط با چنین افرادی موثر باشد.

ویژگی آدم های پرتوقع

آدمهای پرتوقع دارای ویژگی ها و مشخصات خاص خودشان هستند، اما همه ویژگی‌هایی که در ادامه این مطلب به آن اشاره می شود ممکن است در مورد یک فرد پرتوقع مصداق پیدا نکند. حتی انسان های پرتوقع هم دارای ویژگی های رفتاری هستند که مختص آنهاست و ممکن است با دیگری متفاوت باشد.

 

اما نکاتی وجود دارد که به شما کمک می کند تا متوجه شوید که آیا افرادی که با آنها در ارتباط هستید جزو افراد پرتوقع هستند یا خیر. برخی از این ویژگی ها که می تواند به شما کمک کند تا طرف مقابلتان را بیشتر بشناسید عبارتند از :

 • وجود گارد دفاعی مستحکم
 • نداشتن گوش شنوا
 • از کاه کوه ساختن
 • حربه ای به نام قهر
 • طلبکار بودن

در ادامه به تشریح و توضیح هر کدام از ویژگی های آدم های پرتوقع خواهیم پرداخت و شما را با آنها بیشتر آشنا خواهیم کرد.

گارد دفاعی مستحکم

وجود یک گارد دفاعی مستحکم یکی از خصوصیات بارز افراد پرتوقع می باشد که آنها را در مقابل حرف های دیگران محافظت کرده و مانند یک دیوار عمل می‌کند و اجازه نمی‌دهد که صحبت اطرافیان در آنها ها تاثیری بگذارد.

 

از طرف دیگر در مقابل تا هنگامی که نفس شان یاری کند برای شما سخنرانی و حرافی می‌کنند. البته برخی از آنها از یک موضوع می‌توانند موضوعات دیگر را پیدا کرده و به موارد دیگر به شکل ماهرانه‌ای بچسبانند.

آدم های پرتوقع | نداشتن گوش شنوا

این افراد به هیچ عنوان قادر به شنیدن نظرات دیگران نیستند و اگر مسئله پیش بیاید فقط به خودشان حق می دهند و در مورد آن اظهار نظر می‌کنند. حتی اگر تمام کره زمین بگوید که نظرشان یکسان است آنها معتقد هستند که دیگران اشتباه می کنند و فقط خودشان می فهمند و نظر خودشان است که بر نظریات دیگران برتری دارد.

از کاه کوه ساختن

یکی دیگر از ویژگی‌های آدمهای پرتوقع این است که به بزرگ کردن موضوعات مسائل پیش پا افتاده علاقه ویژه‌ای دارند. یعنی آنها نمی‌توانند از موضوعات به راحتی بگذرند و آن را رها کنند. این افراد در مورد مسائل به قدری حرف می‌زنند و اظهار نظر می‌کنند که دیگران خسته و عصبانی می شوند و در برخی از موارد با حرف‌های بی‌منطق و بی‌حساب و کتاب باعث می‌شوند که بین چند نفر درگیری ایجاد شود.

آدم های پرتوقع | حربه ای به نام قهر

یکی از ابزارهای بیمار گونه افراد پرتوقع قهر می باشد که برای رسیدن به خواسته ها از آن استفاده می‌کنند. قهر کردن ناشی از مشکلات فرد در دوران کودکی است که می تواند تا بزرگسالی ادامه یافته و در فرد نهادینه شده و در زندگی بزرگسالی او تاثیرات مخربی بگذارد. در چنین مواقعی فرد هنگامی که احساس می کند افراد در مسیر خواسته‌های او قدم بر نمی دارند از این ابزار استفاده کرده و قهر می کند. این ابزار می تواند برای چند ساعت و یا چندین روز مورد استفاده قرار بگیرد.

طلبکار بودن

یکی دیگر از ویژگی‌های خاص در آدم های پرتوقع همین طلبکار بودن است که می تواند نشانه ای از خودخواهی بیش از حد این افراد باشد. افراد پرتوقع انتظار دارند که اطرافیان خواسته‌هایشان را برآورده کرده و با تمام لطف و محبت با آنها برخورد نمایند. این افراد بدون هیچ احساس شرم دیگران را نادیده گرفته و رها می‌کنند و یا ارتباطشان را با آنها قطع می کنند.

 

در حقیقت این افراد باور دارند که دیگران به دنیا آمده اند تا خواسته‌های آنها را برآورده کنند به همین دلیل هیچ اهمیتی نمی دهند که زیر پا گذاشتن و نادیده گرفتن محبت دیگران باعث شکستن قلب آنها می شود.

نحوه برخورد با آدم های پرتوقع


آدم های پرتوقع

اما نحوه برخورد با آدمهای پرتوقع می‌تواند در روند فکری و رفتاری آنها تاثیر گذاشته و به ما کمک کند تا بتوانیم ارتباط مان را با این افراد که ممکن از جزئی از عزیزان ما باشند، بهبود بخشیم. برخی از مهم ترین رفتارهایی که باید با آدم های پرتوقع داشته باشیم عبارتند از :

 • مهربان بودن
 • مخاطب قرار دادن
 • قاطع بودن
 • مودب بودن
 • عدم تلاش برای تغییر آنها

هر کدام از این موارد می‌تواند تاثیر مثبتی بر روابط ما با افراد پر توقع داشته باشد که در ادامه به تشریح و توضیح آن خواهیم پرداخت.

آدم های پرتوقع | مهربان باشید

افراد پرتوقع مطمئن هستند وقتی خواسته های بی مورد خود  را به دیگران اعلام می‌کنند آنها را عصبانی خواهند کرد. در واقع از این که دیگران را خشمگین می‌کنند لذت هم می برند. اگر با چنین افرادی برخورد پیدا کردید بهتر است با آنها مهربان باشید زیرا این شیوه فرد را خلع سلاح کرده و متوجه می‌شود که باید در رفتارش تجدید نظر کند.

مخاطب خود قرار دهید

یکی از ویژگی‌های افراد پرتوقع این است که همیشه سخنگو هستند چون هیچکس نظر آنها را تایید نمی کند. سعی کنید دیدگاه‌های آنها را که با نظرات شما متفاوت است را تایید کنید و به آنها بگویید که حرفشان صحیح است.

 

اما باید به این موضوع اشاره کرد که با توجه به صحبت‌های خود او تشخیص می‌دهید که کار خود را انجام دهید. در این مورد فرد پرتوقع را به عقب خواهید راند و متوجه می شوند که هر چقدر هم اصرار کنند باز دیگران عقل و منطق خود را دارند و می‌توانند خودشان بهترین تصمیمات را بگیرند.

آدم های پرتوقع | قاطع باشید

آدمهای پرتوقع می‌خواهند به نوعی بر شما و کارهایتان ریاست داشته باشند. به همین دلیل لازم است برای آنها مشخص کنید که قصد ندارید رفتار و تفکر خود را تغییر دهید. در این زمینه باید با اعتماد به نفس بالا با فرد صحبت کنید و کلمات را محکم و قاطع و با صدایی رسا بیان کنید. اگر قاطع صحبت نکنید به این فرد این حس را القا می کنید که توان حرف زدن و تصمیم‌گیری را ندارید.

مودب باشید

گاهی افراد پرتوقع در صحبت کردن و نظر دادن زیاده روی کرده و مقداری چاشنی بی ادبی را هم به آن اضافه می کنند، حتی اگر آنها از خود این رفتار را نشان دادند شما با وقار و مودبانه رفتار کنید و نشان بدهید که با این روش نمی توانند به مقاصد خود برسند. رفتار مودبانه شما می‌تواند به رفتارهای بی ادبانه فرد مقابلتان پایان دهد.

سعی نکنید آنها را تغییر بدهید

اگر سعی کنید به طرف مقابلتان بفهمانید که او فرد پرتوقعی است نمی‌توانید رفتارهای نادرست او را تصحیح کنید. با این روش نمی توانید کاری از پیش ببرید بلکه ممکن است شرایط بدتر شده و فکر کند حتماً کارها و رفتارهای او درست است که باعث شده شما چنین واکنشی از خود نشان دهید. قبول کنید پرتوقعی آنها تقصیر شما نیست و اجازه دهید خودشان متوجه اشتباه شوند.

توضیحاتی درباره آدم های پرتوقع

رفتار متوقعانه افراد همیشه نشاندهنده سطح پایین درک و فهم یک فرد نیست، بلکه می تواند نشان دهنده اختلالات روانی در یک فرد مانند اختلال شخصیت نمایشی، خودشیفتگی و یا ناشی از گذشته تاریک و ناراحت کننده یک فرد باشد. اگر تصور می‌کنید که می‌توانید به یک فرد پرتوقع در پیرامون خود کمک کنید از این کار دریغ نورزید و از یک مشاوره حرفه ای کمک بگیرید. شاید با یک مشاوره ساده و چند جلسه روان درمانی آرامش را به زندگی یک انسان پرتوقع برگردانید.

سوالات متداول

آیا خشمگین شدن نسبت به رفتار افراد پرتوقع می‌تواند کمک کننده باشد؟

همانطور که توضیح داده شد، با پرخاشگری نمی توان افراد پرتوقع را تغییر داد و آن ها را متوجه رفتار زشت شان کرد. بهتر است با استفاده از روش های انسانی و با مهربانی و برخورد مهربانانه با آنها برخورد نمود تا کمی بر روی آنها تاثیر بگذارد.

 

آیا می‌توان به آنها یادآوری کرد که دنیا حول محور آنها نمی چرخد؟

آدم های پرتوقع ممکن است آنقدر درگیر خودش باشد که یادش برود به احساسات و افکار شما توجه کند، شاید به کمی یادآوری نیاز داشته باشد که دنیا حول محور او نمی چرخد. البته این یادآوری باید کاملا غیرمستقیم و محتاطانه باشد.

 

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره رایگان در زمینه بستری نمودن فرد معتاد در یکی از مراکز همکار مرکز ترک اعتیاد اهواز و همچنین اخذ مشاوره ترک اعتیاد تلفنی برای ترک اعتیاد در منزل لطفاً با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

سرفراز باشید …

لطفا به این نوشته امتیاز بدهید!

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *