کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

وابستگی

وابستگی چیست؟ علائم و نشانه‎های وابستگی عاطفی (هم وابستگی) کدامند؟

نگاهی اجمالی به وابستگی

با آنکه سالهاست که اصطلاح وابستگی به عنوان نوعی اعتیاد رفتاری محسوب می‎شود اما هنوز تعریف دقیق و مشخصی از این عارضه که بتواند آن را به طور کامل تشریح کند، وجود ندارد. وابستگی علائم، نشانه‎ها و ویژگی‎های فراوانی دارد، اما همه کسانی که به این نوع اعتیاد مبتلا هستند، یکی از نشانه‎ها و ویژگی‎ها را دارند.

  • نداشتن رابطه یا به فراموشی سپردن خود
  • وابستگی به دیگران
  • کمک کردن اجباری
  • خود شیرین کردن


وابستگی

۱- نداشتن رابطه یا به فراموشی سپردن خود

نداشتن رابطه با خود نوعی ناهنجاری روانی است که باعث می‎شود تا فرد برای خود ارزش و احترام چندانی قائل نشود. آنها از دنیای درون خود، نیازها و خواسته‎هایشان، چندان شناختی ندارند.

۲- وابستگی به دیگران

وابستگی به دیگران که هدف ناگفته آن، احساس کامیابی و رضایت خاطر است.

۳- کمک کردن اجباری

نداشتن شناخت و برداشت درست از مسئولیت‎هایی که فرد بر عهده دارد و اینکه چگونه باید با دیگران برخورد و زندگی خود را سر و سامان دهد. فردی که به اعتیاد رفتاری وابستگی مبتلاست، تلاش می‎کند تا بدون اینکه کسی از او کمک خواسته باشد با کمک‎های اجباری خود، دیگران را تحت کنترل خود درآورد و از این کار لذت می‎برد.

۴- خود شیرین کردن

تلاش برای راضی و خشنود کردن دیگران به بهای نادیده گرفتن و فراموش کردن خواست‎ها و نیازهای خود.

وابستگی یک اعتیاد است!!!

فردی که به وابستگی معتاد است، رابطه‎اش با دیگران، شکل‎های متنوعی دارد. فردی که به این اعتیاد رفتاری مبتلاست معمولاً بسیار مهربان و دلواپس دیگران است. این فرد آماده است تا به دیگران کمک نماید و مسئولیت حل مشکلات آنها را بر عهده بگیرد. افراد وابسته حاضرند خود را در راه دیگران فدا کنند و در این راه خواسته‎ها و نیازهای خود را نادیده بگیرند. آنها آنچنان رفتاری با دیگران دارند که گویی هیچ مسئولیت و وظیفۀ دیگری در زندگی خود جز خدمت کردن به دیگران ندارند.افراد با اعتیاد رفتاری وابستگی در مواقعی حالت قربانی پیدا می‎کنند و رفتاری عاجزانه و تسلیم طلبانه از خود نشان می‎دهند تا کسی بیاید و آنها را از فلاکت و درماندگی نجات دهد. این احتمال نیز وجود دارد که آن ها حالت شکارچی و متجاوز پیدا کنند و بخواهند تا دیگران را کنترل و از آن ها سوء استفاده کنند.

مهمترین ویژگی افراد وابسته

مهم ترین ویژگی و خصلت کسانی که اعتیاد رفتاری وابستگی دارند این است که، تصور می‎کنند توانایی و ارزش کنار آمدن با زندگی خود را ندارند و برای توجیه حیات و زندگی خود به کمک دیگران نیاز دارند و تصور می کنند که بدون داشتن ارتباط با دیگران نه خودشان ارزش دارند و نه زندگی شان .این نوع از ناهنجاری رفتاری از نداشتن اعتماد به نفس و ارزش و اعتبار قایل شدن به خود سرچشمه می گیرد و فرد مبتلا به اعتیاد رفتاری فکر می کند که به عنوان انسان، ارزش و اهمیتی ندارد.

باورهای فرد وابسته!!!

افراد وابسته، خود را افرادی کاملاً بالغ و رشد یافته و فردی که از امکانات و ابزارهای لازم برای کنار آمدن با زندگی برخوردار باشد، به حساب نمی‎آورند. به همین علت آنها برای داشتن رابطه و ارتباط با دیگران تلاش می‎کنند تا قدرت و شایستگی لازم را که تصور می‎کنند خودشان از داشتن آن محروم هستند، به دست آورند. فرد وابسته در واقع ارتباط با درون و وجود خود را از دست داده است. افراد وابسته درباره هویت خود تردید دارند و در اغلب موارد نیازها و خواست‎های خود را نیز تشخیص نمی‎دهند. به همین علت آنها به دیگران وابسته می‎شوند تا احساس هویت و هدف داشتن، کنند. علاوه بر استفاده از روابط خود با دیگران به عنوان ابزار و وسیله‎ای برای تحمل و کنار آمدن با زندگی، فردی که از اعتیاد رفتاری وابستگی رنج می‎برد ممکن است به دیگر انواع اعتیاد از جمله مواد مخدر، الکل، قمار یا پرخوری نیز دچار شود تا تهی بودن درونی و پوچ بودن زندگی خود را پر نماید.

باید توجه داشت که تمامی انسان‎ها برای اینکه زندگی کامل و لذت بخشی داشته باشند به داشتن رابطه با دیگران نیاز دارند. مشکلی که افراد هم وابسته دارند این است که ارتباط آنها با دیگران بر اساس عشق و علاقه و حمایت متقابل و برابر، نیست. بیشتر افرادی که از عارضۀ وابستگی رنج می‎برند بدون اینکه خودشان بدانند، از ارتباط خود با دیگران یک هدف و مقصود پنهانی دارند و آن دست یافتن به ارزش و هویت برای خودشان است. در یک کلام، فرد وابسته برای اینکه از عشق و علاقه دیگران بهره مند شود با آن ها ارتباط برقرار می‎کند در حالیکه این خود اوست که باید به دیگران عشق و محبت نشان دهد.

حرف آخر

فرد وابسته بیشتر به یک کودک شبیه است، کودکی که انتظار دارد دیگران از او مراقبت کنند، دوستش داشته باشند و نیازهایش را برطرف کنند. فرد هم وابسته از ویژگی‎ها و خصلت‎های سالمی که در دوران کودکی در انسان شکل می‎گیرد محروم بوده است و به همین علت وقتی بزرگ و بالغ می‎شود برای عشق و محبت و مراقبت و احساس امنیت، به دیگران متوسل می‎شود.

وابستگی

چون آنها در خانواده‎های معتاد و از هم پاشیده بزرگ شده‎اند، به ندرت شاهد رابطه سالم بین پدر و مادر خود بوده‎اند و در نتیجه اصولاً شناختی از رابطه سالم ندارند. مشکل اینجاست که فرد هم وابسته نمی‎تواند بین مراقبت و دلسوزی سالم و ناسالم یا همان هم وابستگی، تفاوت قائل شود و فرق بگذارد و نمی‎داند که بین رفتار سالم و بیمارگونه، بین احساس مسئولیت نسبت به دیگران و احساس مسئولیت درباره خودش، باید یک حد و مرزی داشته باشد. فرد وابسته به علت وابستگی شدید عاطفی به دیگران به راحتی نمی‎تواند از آنها جدا شود و رابطه خود را با دیگران قطع کند. شخص هم وابسته به علت مسائل و مشکلاتی که در دوران کودکی داشته است، هویتی کامل و مستقل ندارد و نمی‎تواند تشخیص دهد که چه زمانی با دیگران باید ارتباط برقرار کند و چه زمانی ارتباط خود را با آنها قطع نماید.

برچسب‎ها :

  • تماس با مشاورین
  • شرایط پذیرش
  • مدت دوره
  • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

3 دیدگاه دربارۀ “وابستگی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *