کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

هم وابستگی چیست


هم وابستگی چیست

هم وابستگی چیست ؟ ریشه‎های هم وابستگی کدامند؟ آیا هم وابستگی یک نوع بیماری است؟ معنی و مفهوم هم وابستگی چیست و بهبودی از آن به چه شکلی صورت می‎پذیرد؟

هم وابستگی، یعنی داشتن رابطه ناسالم میان یک فرد با دیگران

در ابتدا، اصطلاح هم وابستگی برای تشریح رابطۀ ویرانگر میان یک فرد هم وابسته با شخصی الکلی عضو خانواده، به کار می‎رفت، اما این اصطلاح با افزایش تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است، اکنون معنی و مفهوم گسترده‎تری پیدا کرده است و بررسی‎ها نشان می‎دهد فردی که در یک خانواده معتاد یا از هم گسیخته بزرگ شده است احتمالاً به عارضه هم وابستگی دچار می‎شود. این مقاله دربرگیرنده اطلاعاتی مقدماتی و کلی درباره یکی از اعتیادهای رفتاری یعنی هم وابستگی است و شما با مطالعه آن می توانید درباره این نوع از اعتیاد رفتاری که امروزه بسیار رواج یافته است و تعداد مبتلایان به آن نیز هر روز افزایش می‎یابد، آگاهی و شناخت بیشتری پیدا کنید.

ریشه‎های هم وابستگی چیست

افرادی که دوران کودکی خود را با عشق و مراقبت والدین و اطرافیان گذارنده‎اند، در بزرگسالی رفتاری سالم و منطقی خواهند داشت و به خود احترام خواهند گذاشت. باورهای فرد وابسته از استقلال عقیده خوبی برخوردارند و می‎توانند بدون وابستگی به دیگران زندگی آرام و آسوده‎ای داشته باشند. آنها می‎توانند بدون وابستگی به فرد یا افراد دیگری، نیازهای زندگی خود را تامین کنند و به گونه‎ای سالم و منطقی از خود مراقبت و در عین حال روابط سالم و توام با حمایت متقابل با دیگران داشته باشد. این افراد که در دوران کودکی از عشق و علاقه برخوردار بوده‎اند می‎توانند از خود مراقبت کنند و با مشکلات زندگی برخوردی سالم و منطقی داشته باشند.

افراد هم وابسته !!!

در مقابل این گروه از افراد، کسانی قرار دارند که معمولاً در خانواده معتاد، از هم پاشیده و بدرفتار رشد کرده‎اند که در آن عشق، علاقه و مراقبت مناسب از فرزندان، وجود نداشته است. به همین علت فرزندان چنین خانواده‎هایی، هویت مستحکم و مستقلی ندارند و برای خودشان ارزش و احترامی قایل نیستند. آنها به هیچ وجه نمی‎توانند از لحاظ عاطفی و احساسی رفتاری سالم و معقول داشته باشند و هرگز نمی‎توانند خود را با انسان‎های دیگر دنیا برابر بدانند. چنین تربیت و برداشتی که فرد از خود دارد، به احتمال زیاد باعث می‎شود تا به ناهنجاری هم وابستگی مبتلا شود و همین رفتار بیمارگونه برای او دردسرهای فراوانی در زندگی ایجاد می‎کند که از جمله آن، داشتن رابطه ای ناسالم و عذاب آور با خودش و دیگران است.

علائم و عوارض هم وابستگی

داشتن ضعف شخصیت وارزش قایل نشدن به خود و نداشتن هویت ثابت و استوار، باعث می‎گردد تا فردی که از بیماری هم وابستگی رنج می‎برد برای اینکه بتواند ارتباط خود را با دیگران حفظ کند، خود را به آب و آتش می‎زند و حاضر است هر نوع سختی و عذاب را تحمل کند. افراد هم وابسته برای اینکه ارتباط­شان با دیگران قطع نشود، به هر حقه و نیرنگی از جمله خوش خدمتی، مراقبت، نجات یا کمک کردن، متوسل می‎شوند تا دیگران با آنها آنطور رفتار کنند که آن ها می‎خواهند و احساس و عاطفه‎ای که انتظار دارند از خود نشان دهند. تلاش فرد هم واسته برای کنترل کردن رفتار دیگران از آنجا سرچشمه می‎گیرد که باور می‎کنند دیگران از چنان قدرتی برخوردارند که می‎توانند به آنها کمک کنند تا احساس بهتری نسبت به خودشان پیدا کنند و این کار را به عنوان یک مسئولیت و وظیفه برای دیگران می‎دانند.

چه افرادی به هم وابستگی مبتلا می‎شوند

هم وابستگی، اغلب کسانی چون فرزندان، همسر، والدین، بستگان، دوستان یا همکاران کسانی را که به الکل یا مواد مخدر اعتیاد دارند، مبتلا می‎کند. در حقیقت، هم وابستگی برای توصیف وضعیت کسانی به کار می‎رفت که با یک فرد الکلی رابطه داشتند و تصور می کردند که می‎توانند فرد الکلی را نجات دهند. در ضمن عقیده بر این بود افرادی که با بیماران صعب العلاج یا بیماران روانی در ارتباط هستند، دچار عارضه هم وابستگی می‎شوند. امروزه معنی هم وابستگی گسترش یافته است و همه کسانی را که ممکن است به علت زندگی در خانواده‎ای از هم پاشیده یا سوء استفاده کننده دچار این عارضه شوند، در بر می‎گیرد. خانواده از هم گسیخته به خانواده‎ای گفته می‎شود که دچار ترس، رنج، عذاب ، خشم و احساس شرمساری است اما والدین وجود این گونه مشکلات را در خانواده انکار می‎کنند.

عوامل بروز هم وابستگی

مهمترین مشکلاتی که ممکن است باعث شود تا یک فرد به عارضه یا اعتیاد هم وابستگی دچار شود عبارتند از:

۱- محروم بودن از عشق و توجه در سال های شکل گیری شخصیت در کودکی
۲- پذیرفته نشدن و طرد شدن توسط والدین یا کسانی که مسئولیت نگهداری از آن ها را بر عهده داشته اند،
۳- معتاد بود یکی از اعضای خانواده به مواد مخدر، الکل، یا اعتیادهای رفتاری همچون هم وابستگی، کار، غذا، روابط جنسی یا قمار
۴- وجود سوء استفاده جسمی (فیزیکی)، روانی یا آزار جنسی
۵- بیماری های روانی و جسمی مزمن یکی از اعضای خانواده

 

خانواده از هم پاشیده

خانواده از هم پاشیده خانواده‎ای است که یکی از اعضای آن به شدت به مواد مخدر یا الکل اعتیاد دارد. اعضای خانواده برای اینکه از فروپاشی کانون خانواده و درگیر شدن با عضو معتاد خانواده جلوگیری کنند، نقش‎های غیر طبیعی و ناسالم بر عهده می‎گیرند. به عنوان مثال، کودکی که در چنین خانواده‎ای زندگی می‎کند نقش سرپرست خانواده را بر عهده می‎گیرد و از مادر یا پدر الکی خود که قادر نیست از خود یا دیگر فرزندان کوچک‎تر خود مراقبت کند، مواظبت و سرپرستی می‎کند.
یکی دیگر از عواملی که باعث می‎شود تا عضو یک خانواده به عارضه هم وابستگی دچار شود، وجود فردی به شدت بیمار از لحاظ جسمی یا روانی یا فردی بسیار پرخاشگر در میان اعضای خانواده است. در مواردی نیز، رفتارهای خشونت آمیز در محیط خانواده یا سوء استفاده‎های جنسی و عاطفی و بی توجهی به کودکان نیز به ایجاد ناهنجاری هم وابستگی در میان اعضای خانواده‎های آشفته و از هم گسیخته منجر می‎شود.

هر عاملی که باعث شود تا عضو یک خانواده سلامت عاطفی و احساسی خود را برای ایجاد آرامش در محیط خانواده و فراهم آوردن رضایت خاطر دیگر اعضای خانواده نادیده بگیرد یا اینکه وقت و انرژی خود را به جای اینکه جهت برآوردن خواست‎ها و نیازهای خود اختصاص دهد، صرف نجات دیگران کند یا خود را سپر بلای دیگر اعضای خانواده کند، احتمال اینکه چنین فردی به اعتیاد رفتاری هم وابستگی دچار شود وجود دارد.
عزیزان و همراهان ارجمند جهت دریافت مشاوره در زمینه بستری بیمار معتاد خود با مشاورین مرکز بستری ترک اعتیاد پرتو اهواز تماس حاصل فرمایید.

سرفراز باشید …

برچسب‎ها :

  • تماس با مشاورین
  • شرایط پذیرش
  • مدت دوره
  • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

3 دیدگاه دربارۀ “هم وابستگی چیست”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *