کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

باورهای فرد وابسته

باورهای فرد وابسته چیست؟ فرد وابسته چه مشخصاتی دارد؟ طرز فکر افراد وابسته چیست؟

کسانی که در خانواده‎های از هم گسیخته یا معتاد بزرگ شده‎اند اغلب باورها و عقاید نادرستی در مورد خود دارند

باورهای فرد وابسته چیست؟

برای تشریح باورهای فرد وابسته، باید به شش ویژگی مشترک در باورهای این افراد اشاره کرد. در حقیقت افراد وابسته به اندازه کافی برای خودشان ارزش و احترام قائل نیستند و علت آن هم بزرگ شدن در خانواده‎ای معتاد یا هم از گسیخته و بیمار است. در انجا به این شش ویژگی مخرب افراد وابسته اشاره می‎شود.

 • ۱- کامل نیستم
 • ۲- دوست داشتنی نیستم
 • ۳- احساس ندارم
 • ۴- اهمیتی ندارم
 • ۵- لذت نمی برم
 • ۶- مقصر هستم


باورهای فرد وابسته

۱- کامل نیستم

افراد هم وابسته اغلب معتقدند که انسان‎های کاملی نیستند و برای اینکه زندگی آنها معنا و مفهوم پیدا کند باید زندگی خود را به خدمت کردن و راضی نگه داشتن دیگران صرف کنند. آنها بر این باورند که زندگی آنها زمانی ارزش پیدا می‎کند که کمک، خدمات و از خود گذشتگی بیشتری از خود نشان دهند و مشکلات دیگران را حل کنند چون احساس هویت داشتن آنها، در ارزش ذاتی خود آن ها ریشه ندارد بلکه آنچه که دیگران درباره آنها فکر می‎کنند برایشان مهم است.

۲- دوست داشتنی نیستم

افراد هم وابسته تصور می‎کنند به اندازه کافی خوب نیستند که دوست داشته شوند. اینگونه افراد از ضعف شخصیتی شدید رنج می‎برند. بیشتر مواقع فکر می‎کنند که هیچ کس آن ها را دوست ندارد. افراد هم وابسته احتمالاً به علت بزرگ شدن در خانواده‎ای که والدین عشق و علاقه‎ای به فرزندان خود نشان نداده‎اند، چنین تصور می‎کنند که ارزش آن را ندارند که کسی آنها را دوست داشته باشد و به همین علت عشق و علاقه ای ناسالم نسبت به دیگران نشان می‎دهند بدون آنکه کسی به آنها عشق و علاقه‎ای نشان دهد.

۳- احساس ندارم

افراد هم وابسته تصور می‎کنند که آنها حق ندارند هیچ نوع احساسی از جمله شادی، غم، لذت بردن، خشم، ترس و غیره داشته باشند. آنها از دوران کودکی یاد گرفته‎اند که همه احساسات خود را پنهان کنند و اجازه ندهند که چنین احساساتی در آنها بروز کند چون در محیط هایی بزرگ شده اند که به آنها اجازه داده نشده است که احساس داشته باشند و آن را نشان دهند. یا اینکه نشان دادن احساساتشان برایشان درد سر ایجاد می‎کرده یا والدینشان حاضر به دیدن چنین احساساتی در آنها نبوده‎اند. برای فرد هم وابسته راحت‎تر و امن‎تر است تا رضایت خاطر دیگران را جلب کند چون در دوران کودکی یاد گرفته است که این گونه رفتار کند و فقط به دنبال جلب رضایت دیگران باشد.

۴- اهمیتی ندارم

فرد وابسته به هیچ وجه به این فکر نمی‎کند که او نیز انسان است و باید به خود توجه نشان دهد و خواست‎ها و نیازهای خود را نیز برآورده کند. آنها در ضمن فکر نمی‎کنند که حق دارند زندگی سرشار از شادی برای خود داشته باشند یا به مسایل و مشکلات خودشان فکر کنند و بخواهند زندگی خود را سر و سامان دهند. فرد هم وابسته یاد گرفته است که فقط به دیگران کمک کند و برای نجات دیگران تلاش کند. آنها فکر می‎کنند که خودشان هیچ نیاز و خواسته‎ای ندارند و حتی اگر هم داشته باشند بازهم برآوردن خواسته ها و نیازهای دیگران در اولویت قرار دارد.

۵- لذت نمی برم

فرد هم وابسته به اشتباه تصور می کند که حق ندارد در زندگی شادی و سرگرمی داشته باشد. به علت بزرگ شدن در خانواده ای که همیشه رفتار و کارهای او را زیر ذره بین قرار می دادند، آن ها همیشه تشویش دارند و نگرانند و نمی توانند آرام و قرار داشته باشند و از زندگی لذت ببرند. آن ها نمی توانند باور کنند که زندگی می تواند خوب و شادی آور و آرام بخش باشد بلکه زندگی را رنج و عذابی می دانند که آن ها به عنوان قربانی مجبورند آن را تحمل کنند.

۶- مقصر هستم

فردی که از ناهنجاری رفتاری وابستگی رنج می‎برد اغلب خود را مسئول مصائب و مشکلات عزیزان و اطرافیان خود می‎داند. آنها فکر می‎کنند که باید برای آن عزیزانشان کاری می‎کرده‎اند و اگر فردی از اعضای خانواده آنها معتاد شده است، گناه اعتیاد او به گردن آنهاست. از آنجا که شناختی از ماهیت و شخصیت خود ندارند، در نتیجه نمی‎توانند بین زندگی خودشان و زندگی دیگران تفاوت قائل شوند. آنها اغلب به علت مرتبط ساختن زندگی خود با زندگی عزیزانشان، همه عمر خود را صرف حل مشکلات و سر و سامان دادن زندگی آنها می‎کنند و امیدوارند با خوشحال کردن دیگران خود نیز از زندگی لذت ببرند. افراد وابسته در مواقعی که می‎بینند کسی را که دوست دارند رفتاری دیوانه وار، خشمگین و غیر عادی از خود نشان می‎دهد، احساس گناه و شرمندگی می‎کنند و خود را مسئول اینگونه رفتارهای آن ها می‎دانند. آنها خود را مسئول احساسات و حالات عاطفی و اشتباهاتی می‎دانند که دیگران در زندگی مرتکب می‎شوند و به همین علت زندگی و عمر خود را بیهوده صرف کنترل اعتیاد عزیزانشان می‎کنند و هر کاری که از دستشان بر می‎آید برای متوقف کردن رفتار ویرانگر آنها انجام می‎دهند.

طرز فکر افراد وابسته

در ادامه لیستی از الگوی فکری افراد وابسته که به ناهنجاری هم وابستگی منجرب می‎شود اشاره شده است.

 • کیفیت زندگی و خوشبختی و شادمانی من به روابط من با دیگران بستگی دارد
 • من باید همۀ وقت و توجه خود را برای کمک و حفاظت از دیگران صرف کنم
 • ارزش من به عنوان انسان به چگونگی خدمت و کمک کردن من به دیگران بستگی دارد
 • خواست‎ها و نیازهای دیگران مهم‎تر از خواست‎ها و نیازهای من است
 • کار و وظیفه من این است که زندگی دیگران را سر و سامان دهم
 • اگر دیگران مرا دوست داشته باشند در آنصورت من ارزش انسان بودن را دارم
 • اگر دیگران مرا دوست نداشته باشند، اشتباه از من است
 • اگر دیگران با مشکل روبرو هستند، من نیز باید عذاب بکشم
 • شادمانی و آرامش من به چگونگی رفتار دیگران با من بستگی دارد
 • من زندگی خودم را وقف کمک کردن به دیگران می‎کنم تا احساس رضایت خاطر کنم.
 • من از احساسات و عواطف خود بی خبر هستم و این دیگران هستند که تعیین می‎کنند که من چه احساسی داشته باشم
 • من هیچ خواسته و نیازی ندارم و خواسته‎ها و نیازهای دیگران برای من اولویت دارند
 • من هیچ هدف و آرمان و آرزویی ندارم و همه اهدف و آرزوهای من به دیگران بستگی دارد
 • هر حرفی که می‎زنم به علت ترس از طرد شدن از سوی دیگران است
 • هر حرفی که می‎زنم به خاطر ترس از خشم دیگران دیگران است
 • به دیگران خوبی می کنم تا احساس امنیت و آرامش کنم

لازم به ذکر است که لیست ارائه شده شامل همه موارد نیست و بسیاری از باورهای فرد وابسته ذکر نشده است…

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

یک دیدگاه دربارۀ “باورهای فرد وابسته”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *