کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

نحوه برخورد با فرد معتاد | چگونگی رفتار با فرد معتاد

نحوه برخورد با فرد معتاد

نحوه برخورد با فرد معتاد و بایدها و نبایدهای کمک به او کدامند؟ برای کمک به یک فرد معتاد به چه اطلاعاتی نیاز داریم و چگونگی رفتار با فرد معتاد کدام است؟

مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ در این نوشتارسعی کرده تا اطلاعات جامعی را در رابطه با نحوه صحیح کمک به یک معتاد را ارائه دهد. لطفا تا انتهای مقاله ما را همراهی بفرمایید.

نحوه برخورد با فرد معتاد چیست؟

همانطور که می دانیم اعتیاد یکی از پیچیده ترین ناخوشی های روحی، روانی و جسمی است که می تواند در طول زندگی تاثیرات مخرب فراوانی را بر ما تحمیل نماید. در حقیقت زندگی با یک فرد معتاد به انواع مواد اعتیاد آور، الکل و حتی اعتیادهای رفتاری می تواند باعث ایجاد حالات و احساسات ناخوشایندی مانند استرس، ناامیدی، اضطراب و ناراضایتی مفرط در شما شود.

در رابطه با نحوه برخورد با فرد معتاد باید گفته شود که زندگی های بسیاری بر اثر اعتیاد یکی از همسران در طول تاریخ از هم پاشیده شده است. می توان گفت که سوء مصرف مواد مخدر و الکل ششمین دلیل اصلی طلاق در خانواده در ایالات متحده است.

حتی بسیاری از افراد که موفق به متوقف سازی اعتیاد می شوند و بهبودی از اعتیاد را تجربه می کنند نیز نمی توانند تاثییرات مخرب اعتیاد گذشته خود را از زندگیشان به طور کامل بزدایند و نهایتا مجبور به متارکه و طلاق می شوند.

با این وجود می توان گفت که موضوع طلاق در خانوده های درگیر اعتیاد یک موضوع اجتناب ناپذیر نیست و بسیاری از زوج ها می توانند با دریافت کمک های تخصصی آن را مرتفع نمایند. موضوع مهم در رابطه با ازدواج با فرد معتاد یک موضوع لاینحل نیست و افراد در بسیاری از موارد می توانند در غلبه بر اعتیاد به مواد مخدر به همسر معتاد خود که به الکل یا انواع مواد اعتیاد آور دیگر معتاد است کمک نمایند.

نکته:

موضوع قابل تامل در نحوه برخورد با فرد معتاد این است که افراد برای موفقیت در درمان اعتیاد همسر و خانواده خود نیاز به کمک های تخصصی دارند و هرگز نباید بدون کمک های ویژه و تخصصی برای بهبودی فرد معتاد خود اقدام نمایند.

علائم وجود اعتیاد در یک رابطه

موضوعی که می تواند گاهی باعث سردرگمی افراد شود این است که افراد و نوع رابطه و ازدواج آنها یک موضوع منحصر به فرد است و هرکس بر اساس ویژگی های شخصیتی خود دارای فرمت خاصی در ازدواج است. به این معنا که موضوعاتی که ممکن است یک زوج را تحت تاثیرات منفی خود قرار دهد، ممکن است برای زوجی دیگر چنین نمودی نداشته باشد.

اما نکته مهم این است که علائم بیماری اعتیاد و وجود آن در یک رابطه زناشویی در بسیاری از اوقات مشترک و یکسان بوده و شناخت کلی آن می تواند به افراد کمک نماید.

یکی از مهمترین چالش هایی که در نحوه برخورد با فرد معتاد که در یک زندگی مشترک به مواد مخدر و یا الکل اعتیاد دارد می تواند وجود داشته باشد، موضوع تلاش برای پنهان سازی آن اعتیاد و مشکل است. اعتیاد یک بیماری پیشرونده و کشنده است که می تواند به شدت فراگیر، تهاجمی و گیج کننده باشد. در این میان حتی افراد تحصیلکرده نیز به آن دچار می شوند و در پذیرش آن دچار نوعی خودفریبی و انکار می گردند. به همین دلیل آگاهی از علائم آن می تواند بسیار مهم و تاثیر گذار باشد.

علائم متداول اعتیاد

 • سپری کردن زمان زیادی در کلوپ ها و مهمانی‎های شبانه که در آن مشروبات الکلی و یا مواد مخدر سرو می شود.
 • رانندگی در حال مستی
 • اولیت بخشیدن به مصرف الکل یا مواد مخدر نسبت به کارهای مهم دیگر
 • ناپدید شدن ناگهانی پول در خانه و محیط خانوادگی
 • از دست دادن شغل و موقعیت های اجتماعی دیگر
 • منزوی شدن و اجتناب از فعالیتهای اجتماعی

هنگامی که همسر شما به مواد مخدر و یا الکل اعتیاد پیدا می کند، این علائم به سادگی بروز خواهند کرد. اما در بسیاری از اوقات در نحوه برخورد با فرد معتاد، اعتیاد عزیزان ما باعث می شود که ما به پیام های غریزی خود گوش ندهیم و نتوانیم با اتفاقات و حقایق اعتیاد همسرمان به شکلی واقعی برخورد کنیم.

در این باره حقایقی وجود دارد که باید مد نظر قرار گیرند. در چنین حالتی اطلاع از آنها می تواند کمک کننده باشد که برخی از آنها عبارتند از :

 • همسر شما نمی تواند مصرف الکل یا مواد مخدر خود را کنترل نماید.
 • شما نمی توانید به دلیل اعتیاد همسرتان بار تمامی زندگی را به دوش بکشید.
 • نیازهای شما به دلیل اعتیاد همسرتان مورد غفلت قرار گیرد.
 • به دلیل مصرف الکل یا مواد مخدر از اولویت های خود چشم پوشی کنید.

مهمترین کاری که در نحوه برخورد با فرد معتاد می توانید انجام دهید این است که هنگامی که متوجه اعتیاد همسر خود به الکل یا مواد مخدر می شوید، باید علائم رایج اعتیاد را در او تشخیص داده و برای دریافت کمک های تخصصی از متخصصین اعتیاد و یا یک مرکز ترک اعتیاد مانند کمپ ترک اعتیاد در آبادان اقدام کنید.

چگونگی رفتار با فرد معتاد | برای کمک، به تنهایی اقدام نکنید

نکته حائز اهمیت این است که شما برای کمک به فرد معتاد خود نباید به تنهایی اقدام کنید و این می تواند برای مضرات زیادی داشته باشد. نقش شما به عنوان همسر فردی که دچار اختلال مصرف الکل و یا مواد مخدر است، تنها می تواند نقش حامی داشته باشید و نه درمانگر او. در نتیجه برای دریافت کمک برای همسرتان باید از متخصصین اعتیاد کمک بگیرید.

پس شما چه کارهایی را نمی توانید در این زمینه انجام دهید و یا به چه کارهایی باید مبادرت ورزید؟ موضوع اعتیاد یکی از پیچیده ترین مسائلی است که خانواده شما می تواند با آن روبرو شود در نتیجه برای استفاده از راههای مابله با اعتیاد باید به دقت عمل نمایید.

چه کارهایی باید انجام داد؟

 • دریافت کمک و پشتیبانی از گروه های درمانی اعتیاد
 • شرکت در جلسات مشاوره های خانوادگی
 • رها کردن با عشق را بیاموزید
 • آموزش های مرتبط با اعتیاد را فرابگیرید
 • مدیریت احساسات شخصی را بیاموزید

چه کارهایی را نباید انجام دهید؟

 • اعتیاد همسرتان را مخفی نکنید
 • مشکلات ازدواجتان را نادیده نگیرید
 • اجازه افزایش ناهنجاری را در ازدواجتان ندهید
 • مانند او از مواد یا الکل استفاده نکنید
 • او را سرزنش نکنید
 • خود را مقصر ندانید
 • زندگی خود را بخاطر او به خطر بیاندازید

تصورات غلط


نحوه برخورد با فرد معتاد

در رابطه با نحوه برخورد با فرد معتاد، اعتیاد افراد و حتی بهبودی از اعتیاد تصورات غلط و ناصحیح بسیاری وجود دارد که شما باید از آنها آگاهی لازم را داشته باشید. به طور مثال وقتی همسرتان دچار اعتیاد است ممکن تصور کنید که هر عمل و تصمیم شما باید حول محور او و خواسته ها و نیازهای معتادگونه او باشد.

برای رهایی از اعتیاد، شما باید آمادگی روحی و روانی مناسبی داشته باشید و از بالا و پایین رفتن های همسرتان در دوران بهبودی بیم و هراس نداشته باشید. به زبان ساده تر به او باید مانند یک کشتی که در حال غرق شدن بوده است نگاه کنید و روند درمانی او را مانند بیرون کشیدن این کشتی از آب ببینید.

باید بدانید که اعتیاد یک بیماری مرموز، کشنده و بسیار فریبکار است و هر تصمیم و یا عمل اشتباه شما می تواند باعث سقوط و انحطاط هر دو شما شود.

نکته مهم در رابطه با نحوه برخورد با فرد معتاد و موضوع رهایی از اعتیاد وجود دارد این است که شما در این مسیر پرپیچ و خم تنها نیستید و این می تواند برای شما آرامش بخش باشد. موضوع مهم این است که میلیون ها نفر در سراسر دنیا با اعتیاد همسر خود دست به گریبان هستند و اتفاقا بسیاری از آنها با استفاده از روش های استاندارد بهبودی، توانسته اند به همسر معتاد خود کمک نمایند.

در نتیجه این امید وجود دارد که شما هم مانند آنها بتوانید با دریافت کمک های تخصصی و درمانی به همسر معتاد خود در بهبودی از اعتیاد کمک نمایید.

مرکز تخصصی ترک اعتیاد اهواز کمپ

در همین رابطه وبسایت تخصصی ترک اعتیاد اهواز کمپ با ارائه اطلاعات دقیق و بروز خود آماده معرفی مراکز درمان بستری همکار خود را دارد تا بتواند با معرفی این مراکز درمانی در سراسر کشور به شما خانواده های ارجمند که درگیر اعتیاد همسر و یا فرزند خود هستید، راهنمایی و کمک نماید.

لازم به ذکر است که این وبسایت در قبال خدمات ارائه شده مراکز ترک اعتیاد هیچگونه مسئولیتی ندارد و صرفا جهت اطلاع رسانی و معرفی مراکز درمانی استاندارد و قانونی اقدام میکند.

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد و بستری نمودن فرد معتاد در یکی از مراکز درمان بستری همکار کمپ ترک اعتیاد اهواز لطفا با مشاورین این وبسایت تماس حاصل فرمایید.

سرفراز باشید…

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

2 دیدگاه دربارۀ “نحوه برخورد با فرد معتاد | چگونگی رفتار با فرد معتاد”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *