کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

مواد مخدر اعتیاد آور

یکی از دغدغه های مهم خانواده ها، موضوع اعتیاد به مواد مخدر، الکل و نیکوتین است.

ماده مخدر چیست؟ مواد مخدر اعتیاد آور چه تاثیری بر انسان می گذارند؟ انواع مواد مخدر اعتیاد آور کدامند؟ آیا الکل یک ماده مخدر است؟ آیا قرص های آرام بخش اعتیاد آور هستند؟ آیا نیکوتین یک ماده مخدر است؟

انواع مواد مخدر اعتیاد آور

در این نوشتار سعی شده است تا در مورد انواع مواد مخدر اعتیاد آور، اطلاعات دقیقی به مخاطبان گرامی داده شود. یکی از مهمترین مباحثی که در رابطه با اعتیاد و بهبودی از آن وجود دارد، موضوع پیشگیری از ابتلا به آن است. شاید به جرات بتوان گفت که هزینۀ پیشگیری از اعتیاد بسیار کمتر از درمان پیچیده آن است.
امروزه مواد مخدر در اشکال و انواع زیادی در سطح دنیا تولید و در بین جوامع پخش می شود. اما مهمترین مواد مخدری که در حال حاضر در کشور ما وجود دارد عبارتند از :

 • تریاک و افیون های گیاهی
 • کراک کوکائین
 • الکل
 • آمفتامین
 • حشیش
 • آرام بخش ها
 • نیکوتین
 • و سایر مواد مخدر اعتیاد آور

انواع مواد مخدر اعتیاد آور

تریاک و افیون های گیاهی

اکثر مواد مخدری که به طور مستقیم و یا غیر مستقیم از گیاه خشخاش به دست می آیند و مصرف آنها معمولا با احساس بی حسی و کرختی، تسکین درد، و خواب های عمیق به همراه است را افیون می نامند. افیون ها به اشکال مختلف وجود دارند، همچنین مصارف متعددی دارند و از آنها برای مصارف پزشکی بسیار استفاده می شود. اما همین ماده مخدر جزو یکی از اعتیاد آور ترین مواد مخدر در دنیاست.

مواد مخدر افیونی

مواد مخدر افیونی

این مواد دارای مشتقات فراوانی است اما مهمترین آنها که از گیاه خشخاش تولید می شوند عبارتند از :

 • هروئین
 • تریاک
 • مرفین، کدئین
 • متادون

کراک کوکائین

کراک کوکائین، نوعی ماده مخدر است که از برگ های گیاه کوکا که در مناطق کوهستانی کشورهای جنوب آمریکا مانند بولیوی، کلمبیا و پرو رشد می کند، ساخته می شود. استحصال کوکائین از برگ گیاه کوکا برای اولین بار در سال ١٨۵۵ صورت گرفت و پس از آن در سال ١٨٧٠ استفاده از این ماده به عنوان یک ماده محرک بدن و تقویت کننده برای درمان اکثر بیماری ها رواج یافت.
در گذشته کراک کوکائین دارای مصارف پزشکی نیز بوده است و پزشکان از آن به عنوان یک داروی بیهوشی در جراحی های موضعی چشم و دندان، استفاده میکرده اند. رایج ترین شکل کوکائین به صورت پودر کریستالی سفید رنگ بوده است.

کراک کوکائین

الکل

الکل نوعی ماده مخدر است که در مقایسه با سایر مواد مخدر، راحت تر در اجتماع پذیرفته می شود. با این حال، قدرت اعتیادآوری آن به هیچ عنوان کمتر از سایر انواع مواد نیست. از لحاظ علمی، الکل در زمره موادی دسته بندی می شود که فعالیت بدن را کند کرده و سرعت عملکرد های حیاتی آن را کاهش می دهد. در نتیجه فردی که الکل مصرف می کند به سختی راه می رود، بریده بریده صحبت می کند، و قادر نیست که به سرعت از خود عکس العمل نشان دهد. الکل پس وارد شدن به بدن، از طریق مویرگ های موجود در دیواره معده و روده کوچک به آرامی وارد جریان خون شده و ظرف مدت چند دقیقه از زمان نوشیده شدن، از طریق سیستم گردش خون، به مغز می رسد. در این زمان تاثیرگذاری الکل بر بدن آغاز شده و سرعت عملکرد سلول های عصبی بدن کاهش پیدا می کند.

الکل

آمفتامین

آمفتامین ها نوعی از مواد مخدر تحریک کننده و محرک هستند و اثراتی شبیه به کوکائین دارند. این مواد با تاثیرگذاری بر پیام رسان های عصبی مغز، سرعت ارتباط بین مغز و بدن را افزایش می دهند. برخی از انواع آمفتامین ها به صورت قانونی توسط پزشکان برای بیماری هایی چون “اختلال کاهش تمرکز و بیش فعالی” (ADHD) و یا “حمله خواب” یا “خواب بارگی” (میل غیر قابل کنترل به خوابیدن) تجویز می شود. با این حال نوعی از آمفتامین ها که از آنها با نام های “سرعت”، “سریع”، “بالاتر” و.. نام برده می شود در حقیقت در زمره مواد مخدر و غیر قانونی بوده و برای نشئه شدن مورد استفاده قرار می گیرند.

آمفتامین

حشیش

حشیش از جمله مواد کند کننده فرایند های بدن است، بدین معنی که با تاثیرگذاشتن بر پیام رسان های عصبی، سرعت انتقال آنها از مغز به بدن را کاهش می دهد. حشیش نوعی آرام بخش خفیف است که مصرف آن باعث احساس آرامش و خوابیدن عمیق می شود. به علاوه این ماده دارای خاصیت توهم زایی خفیفی نیز می باشد. بدین شکل که فرد مصرف کننده آن تا حدودی واقعیت ها را با اوهام و خیالات ترکیب می کند.
حشیش را با نام های مختلفی از جمله ماریجوانا، علف، گراس، وید، بنگ و یا سیگاری می شناسند. این ماده معمولا به صورت کشیدنی و یا خوردنی مصرف می شود و به چند صورت وجود دارد :

 • برگ خشک شده گیاه که در سیگار خالی یا لول های کاغذی ریخته شده و کشیده می شود (سیگاری) و رایج ترین روش مصرف حشیش به شمار می آید.
 • شیره خشک شدن گیاه که معمولا به تنباکو مخلوط شده و سپس کشیده می شود.

حشیش

آرام بخش ها

آرامبخش ها گونه ای از دارو ها هستند که باعث بوجود آمدن احساس رضایت و تسکین در فرد مصرف کننده می شوند. این داروها اغلب برای افرادی که به بیماری های روانی و یا عصبانیت های شدید مبتلا هستند تجویز می شود. همچنین آرام بخش ها برای عمل های جراحی، خواب آوری، و یا کاهش دادن میزان عوارض خماری در افرادی که تحت سم زدائی اعتیادهای مصرفی هستند نیز مورد استفاده قرار می گیرد. آرام بخش ها منحصرا به شکل قرص یا کپسول تولید می شوند. این داروها از طریق تاثیر بر سیستم مرکزی اعصاب، فعالیت های بدن را کند کرده و به مصرف کننده احساس آرامش و یا خواب آلودگی می دهند. آن ها سرعت فرایندهای عادی مغز را کاهش داده و تاثیراتی همچون سطحی شدن تنفس، صحبت کردن بریده بریده، کندی، خستگی، سردرگمی، و گشاد شدن مردمک چشم از خود به جای می گذارند. همه داروهای خواب آور، شل کننده، ضد اسپاسم هستند و البته اعتیاد آور.

مواد مخدر اعتیاد آور

نیکوتین

تنباکو یا توتون، گیاهی با برگ‌های پهن است که به منظور استعمال دخانیات کشت می شود. برگ های خشک و بریده شده این گیاه را به صورت سیگار یا قلیان مصرف کرده و برگ های برش نخورده را نیز به صورت سیگار برگ مصرف می کنند. دود حاصل از سوختن تنباکو دارای ماده ای به نام نیکوتین است. پس از کشیدن (تدخین) دود تنباکو، نیکوتین موجود در آن ظرف چند ثانیه وارد جریان خون شده و به مغز می رسد. نیکوتینی که به مغز می رسد باعث ترشح شدن لحظه ای آدرنالین در خون، و احساس لذت و انرژی می شود. اثر آدرنالین تولید شده سریعا از بین رفته و باعث خستگی و کسل شدن فرد می شود. در این شرایط فرد مجددا به همان احساس ناشی از ترشح آدرنالین نیاز پیدا کرده و مجددا اقدام به مصرف می کند.

نیکوتین

سایر مواد اعتیاد آور

انواع مختلفی از مواد اعتیاد آور در دنیا وجود دارد که ما در این صفحه قصد داریم اطلاعات جامعی در رابطه با آنها در اختیار مخاطبین گرامی قرار دهیم. مهمترین آنها عبارتند از :

 • اکستازی(قرص اکس)
 • ال اس دی یا LSD
 • استروئید ها
 • ترکیب مواد مخدر

در نهایت باید عنوان کرد که آشنایی و داشتن اطلاعات دقیق از مواد مخدر اعتیاد آور در روند پیشگیری از مصرف اولیه آن می تواند کمک کننده و یاری بخش باشد.
به امید روزی که هیچ معتادی از درد اعتیاد زندگی خویش را از دست ندهد…

4.4 از 18 رای

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

10 دیدگاه دربارۀ “مواد مخدر اعتیاد آور”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *