کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

معتاد کیست | اعتیاد چیست

معتاد کیست

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

کمپ ترک اعتیاد اهواز : معتاد کیست و چه خصوصیاتی دارد؟ برای توصیف دقیق یک معتاد نیاز به چه اطلاعاتی داریم؟ آیا معتاد دارای مشخصات ویژه ای از دیگر افراد است؟

مرکز ترک اعتیاد اهواز با جمع آوری اطلاعات دقیقی سعی کرده تا مطالب مفیدی را در این رابطه در اختیار شما همراهان ارجمند قرار دهد. اگر تمایل دارید در این رابطه بیشتر بدانید لطفا ما را تا انتهای این مقاله همراهی بفرمایید و در انتهای آن ما را از نظرات و پیشنهاداتتان مطلع بفرمایید.

واژه معتاد یکی از پیچیده ترین کلمات و صفاتی است که به یک فرد می توان نسبت داد. دلیل این موضوع آن است که خود بیماری اعتیاد یک مفهوم پیچیده دارد. اعتیاد برای بسیاری از انسانها کاملا ناشناخته است و هنگامی که یک فرد در یک خانواده به این بیماری مبتلا می گردد، آن خانواده به صرافت یافتن مفهوم معتاد کیست می افتد.

اما در حقیقت معتاد کیست و چه مشخصاتی دارد و چگونه می توان با این بیماری مهلک و کشنده روبرو شد و آن را درمان کرد؟

در ادامه به توضیح و تشریح علائم بیماری اعتیاد خواهیم پرداخت تا شما همراهان ارجمند با مفهوم اعتیاد و معتاد بیشتر آشنا شوید.

معتاد کیست و چه خصوصیاتی دارد؟

همانطور که در مقاله مفهوم بیماری اعتیاد توضیح داده شد، اعتیاد یک بیماری مخرب و پیشرونده است که فرد را از نظر احساسی، روانی و روحی به انحطاط و نیستی می شکاند.

هنگامی که فرد به این بیماری مزمن و لاعلاج مبتلا می شود، به شکلی کاملا مرموزانه با اطرافیان خود دچار تضاد و تفاوت حسی و روحی می گردد. این بیماری دارای چندین جنبه است که هر کدام از این جنبه ها می تواند زندگی فرد را به نیستی بکشاند.

افرادی که با این بیماری دست به گریبانند، دچار اختلالات عاطفی و روحی می گردند و از نظر شخصیتی دچار از هم گسیختگی می گردند. اعتیاد یک بیماری پیشرونده و کشنده است و تاثیرات مخرب بسیاری بر افراد می گذارد.

علائم بیماری اعتیاد

همانطور که در مقاله علائم بیماری اعتیاد، معتاد کیست توضیح داده شده، اعتیاد دارای نشانه های بسیاری است و فرد برای شناخت کامل این بیماری نیاز به تحقیق و آموزش های بسیار دارد. آنچه بسیار حائز اهمیت است، آگاهی از نوع عملکرد این بیماری است که فرد برای رهایی از آن نیازمند آموزش های بسیار است.

مهمترین نواقص شخصیتی در یک فرد بیمار وجود دارد عبارتند از :

 • خودمحوری و تکبر
 • خودشیفتگی
 • احساس ترس
 • خودکم بینی یا خودبزرگ بینی مفرط
 • خلاء روحی و احساس پوچی عمیق
 • افراط و تفریط در کارها
 • عدم قدرت تصمیم گیری
 • لذت جویی و افراط در آن<
 • اشتهای زیاد برای مصرف الکل یا مواد مخدر و نیکوتین
 • تنوع طلبی و عدم داشتن عزت کلام
تعریف معتاد

اما مهمترین تعریفی که از یک فرد معتاد کیست وجود دارد را می توان به این شکل عنوان نمود :

اکثر انسان ها براى جواب دادن به این سئوال احتیاج به فکر کردن ندارند و جوابش را خوب میدانند! زمانى که تمام زندگى و فکر و ذکر یک انسان به نوعى در مواد مخدر خلاصه می شود، اعتیاد در زندگی فرد شعله ور شده است. فرد معتاد همیشه یا مشغول گرفتن و مصرف کردن آن می باشد و یا به دنبال راه تهیه اش مى گردد.

زندگى مى کند که مصرف کند و مصرف مى کند که زندگى کند. خیلى ساده معتاد، زن یا مردى است که زندگیش را مواد مخدر کنترل می کند. آنها کسانى هستند که در چنگال یک بیمارى مزمن و پیشرونده گرفتارند و همیشه عاقبتى چون زندان، تیمارستان و مرگ در انتظارشان است.

این تعریف از فرد معتاد به مواد مخدر است که بر گرفته از نشریات جلسات ۱۲ قدمی معتادان گمنام می باشد. شاید به جرات بتوان گفت که این تعریف یکی از ساده ترین و دقیق ترین تعاریفی است که از زندگی یک معتاد و وابسته به مواد مخدر یا انواع اعتیادهای رفتاری دیگر وجود دارد.

معتاد کیست | تعریف بیماری اعتیاد

برای روشن شدن مفهوم بیماری اعتیاد به مقالات آموزشی بسیاری نیاز است، اما از آنجا که این بیماری یک بیماری ناشناخته و مرموز است، برای طی این مسیر به راهنمایی و هدایت افراد زبده و با تجربه نیاز است.

بیماری اعتیاد در حقیقت یک نیروی مخرب است که فرد را از لحاظ احساسی، روانی، روحانی و جسمی به انحطاط و تباهی می کشاند. اعتیاد یک بیماری پیشرونده و کشنده است که در صورت تداوم در وجود و زندگی فرد، او را از پای در خواهد آورد.

ابتلا به این بیماری به شکلی موروثی است، اما می تواند اکتسابی هم باشد. مهمترین عامل اعتیاد در ابتدا محیط خانواده است و پس از آن فضای اجتماعی، دوستان و غیره در شکل گیری و قوت آن دخیل هستند.

در مورد اعتیاد و چگونگی عملکرد آن و عوارض آن در مقالات بسیاری در وبسایت مرکز ترک اعتیاد صحبت شده است که به شما همراهان ارجمند پیشنهاد می کنیم آنها را مطالعه بفرمایید.

تعریف اعتیاد از دیدگاه تخصصی معتاد کیست

همانطور که بر اساس دیدگاه های تخصصی توضیح داده شد، معتاد به فردی اتلاق می شود که در نتیجه استفاده مداوم از مواد اعتیاد آور حالاتی در جسم و روان او ایجاد می شود که در نتیجه استفاده مداوم باعث کاهش تدریجی اثرات آن ماده مخدر یا رفتار می گردد. در صورتی که فرد مذکور مواد مورد مصرفی خود را استفاده نکند، دچار اختلالات عصبی، روانی و علائم محرومیت می‌شود که به آن سندروم محرومیت از مواد مخدر نیز گفته می شود.

تفاوت بین اعتیاد و عادت

همانطور که میدانیم همه افراد ممکن است به انجام فعالیت های بخصوصی عادت کنند و یا حتی به مصرف نوع خاصی از یک ماده‌ مانند بستنی عادت پیدا کنند. اما نکته مهم در این رابطه این است که آنها از این طریق صدمه ای به خود و یا اطرافیانشان وارد نمی‌کنند و هر زمانی که اراده کنند می‌توانند مصرف آن ماده را متوقف کرده و یا از انجام آن فعالیت خودداری کنند.

اما تفاوت اصلی میان عادت و اعتیاد این می باشد که در اعتیاد مصرف ماده یا انجام یک رفتار به خصوص با وجود پیامدهای منفی و زیان‌بار کماکان ادامه پیدا خواهد کرد و فرد نمی تواند آن را متوقف نماید.

اعتیاد چیست | معتاد کیست

همانطور که پیشتر گفته شد اعتیاد با مسائل و مشکلات روانی و جسمی عدیده ای همراه می باشد و فرد به دلیل ابتلا به بیماری اعتیاد به مرور زمان کارکرد صحیح سیستم عصبی خود را از دست داده و علیرغم آگاهی از پیامدهای زیانبار مصرف مواد مخدر یا رفتارهای اعتیادی دیگر همچنان به فعالیت مخرب خود ادامه می دهد.

عادت چیست؟

عادت اصالتاً با آگاهی و انتخاب همراه است و فردی که دارای آن می باشد ممکن است به مصرف یک ماده به خصوص یا یک رفتار عادت کرده باشد. اما نکته آن این است که هر زمان که اراده می کند می تواند این عادت را متوقف نماید. معمولاً عادت ها در مورد رفتارهای طبیعی و یا مواد غذایی و مواد مصرفی سالم ایجاد می شوند. به همین دلیل انجام آن رفتار آسیبی به فرد یا اطرافیان او وارد نمی‌کند و فرد از لحاظ عصبی دچار خسران و مشکل نمی‌شود، به همین دلیل می‌تواند در مورد انجام دادن یا ندادن آن به خوبی تصمیم گیری نماید.

معتاد کیست | انواع اعتیاد چیست؟


معتاد کیست

همانطور که در مقاله فرآیند اعتیاد های رفتاری و بیماری مفهوم بیماری اعتیاد توضیح داده شد اعتیاد به دو دستۀ کلی اعتیادهای مصرفی و اعتیاد های رفتاری تقسیم بندی می شود که در ادامه به تشریح و توضیح بیشتر آنها خواهیم پرداخت.

اعتیاد های مصرفی

این بخش از انواع اعتیاد ها مربوط به مصرف انواع مواد مخدر می باشد که مهمترین موادی که افراد می توانند به آنها اعتیاد پیدا کنند عبارتند از :

 • اعتیاد به داروهای مخدر
 • اعتیاد به مواد توهم زا
 • اعتیاد به مواد محرک
 • اعتیاد به مواد افیونی
 • اعتیاد به مواد استنشاقی

همانطور که در مقاله انواع مواد اعتیاد آور توضیح داده شد اگر مواد اعتیادآور مانند مواد افیونی به صورت یکباره و ناگهانی قطع گردد، نشانه های خماری و ترک اعتیاد در فرد ایجاد می شود. در حقیقت اعتیاد به مواد مخدر با یک تولرانس یا همان سازگار شدن بدن با مواد مخدر همراه است و مصرف کننده برای رسیدن به نشئگی باید به صورت مرتب میزان مصرف خود را افزایش دهد. مهمترین نشانه های علائم محرومیت عبارتند از :

 • اسهال
 • لرزش
 • تهوع
 • دل‌پیچه
 • لرزش دست و پا
 • دردهای استخوانی و ماهیچه ای

معتاد کیست | اعتیاد های رفتاری

همانطور که در مقاله انواع اعتیادهای رفتاری توضیح داده شد این نوع از اعتیاد شامل الگوهای رفتاری هستند که مانند یک چرخه و سیکل معیوب مشابه اعتیاد به مواد مخدر عمل می کنند. بدین شکل که ابتدا فرد از انجام یک رفتار به خصوص احساس لذت و دگرگونی می کند و پس از آن رفتار به عنوان یک متد برای بهبود شرایط زندگی، تحمل استرس و اضطراب انجام میدهد. در چنین حالتی یک رفتار مانند یک نوع ماده مخدر عمل می کند به شکلی که فرد برای متوقف سازی آن رفتار که البته مخرب نیز می باشد قدرت کافی ندارد و نمی تواند جلوی آن را بگیرد. با تحقیقات انجام شده مشاهده شده است که اعتیادهای رفتاری مانند اعتیاد به مواد مخدر فعالیت عادی مغز را دچار اختلال می کند.

عوامل ایجاد اعتیاد

در حقیقت عواملی که باعث می شوند فرد به سمت اعتیاد گرایش پیدا کند و در انجام آن گرفتار شود میتواند بسیار متنوع باشد. در چنین شرایطی باید توجه داشت که همه افراد که به اعتیاد گرایش پیدا می‌کنند دارای عوامل و علت های یکسان نیستند و ممکن است بر اثر عوامل مختلف مانند عامل های فردی، خانوادگی و اجتماعی به اعتیاد گرایش پیدا کنند.

معتاد کیست | عوامل فردی

همانطور که توضیح داده شد یکی از مهمترین عوامل گرایش افراد به اعتیاد عوامل فردی است که به چند شکل می‌تواند در زندگی افراد بروز نماید که مهمترین آنها عبارتند از  :

 • ژنتیک
 • شخصیت فردی
 • عوامل خانوادگی
 • عوامل اجتماعی

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره رایگان در زمینه بستری نمودن فرد معتاد در یکی از مراکز همکار کمپ ترک اعتیاد اهواز و همچنین دریافت مشاوره روانشناسی تلفنی ترک اعتیاد در منزل لطفاً با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

سرفراز باشید …

4.4 از 10 رای

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

11 دیدگاه دربارۀ “معتاد کیست | اعتیاد چیست”

 • مرضیه صادقی گفت:

  مطلب بسیار خوبی هست. از اینکه سایتهایی هست که اطلاعات دقیق در اختیار کاربرانش قرار میده خوشحالم. خسته نباشید

 • ابراهیم یارعلی گفت:

  آیا روشی برای ترک اعتیاد به روابط جنسی وجود دارد؟ اعتیاد جنسی منو بسیار آزار میده. بهترین روش برای ترک این نوع اعتیاد چی هست؟ با سپاس

 • کریم خیاط زاده گفت:

  آیا قمار هم یک اعتیاد است؟ من سالهای زیادی قمار بازی می کردم ولی به کسی آسیبی نرسوندم. میشه توضیح بدید.تشکر

 • علیرضا حمیدی گفت:

  بهترین روش ترک اعتیاد برای یک معتاد به شیشه چیست؟ با سپاس از راهنماییتون

 • اردشیر محمدی گفت:

  آیا افرادی که به یک رفتار مثبت اعتیاد پیدا می کنن هم معتاد هستند؟

 • تینا احمدی گفت:

  مطلب بسیار مفیدی هست. ممنونم برای اطلاعات کاربردی و دقیقتون

 • تینا محمودی گفت:

  سلام خسته نباشید. آیا اعتیاد قابل درمان هست یا خیر؟ کسی که فقط چند بار مواد مصرف کرده هم یک معتاد است یا نه؟

 • سیامک گفت:

  با سلام میشه بیشتر در مورد افراد معتاد توضیح دهید؟ با سپاس فراوان

  • مدیر سایت گفت:

   با درود
   اعتیاد یکی از پیچیده ترین بیماری ها که تاریخ آن به پیدایش انسان بر میگردد. برای پاسخ به شما دوست گرامی می تونیم بگیم که اعتیاد به اشکال مختلف در افراد بروز می کند. بیش از ۱۰۰ نوع اعتیاد در سراسر دنیا وجود دارد که اعتیاد به مواد مخدر و الکل از معروفترین اعتیادهاست. برای آشنایی بیشتر با بیماری اعتیاد به مقاله مفهوم بیماری اعتیاد رجوع فرمایید.

 • الیاس حضرتی گفت:

  بسیار عالی. ممنونم و خسته نباشید میگم

 • محمد صبوریان گفت:

  با سلام. چطور می تون مبه برادر معتادم به حشیش کمک کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *