کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

مشکلات روانی در اعتیاد

مشکلات روانی در اعتیاد کدامند؟ آیا در اعتیاد اشخاص به مواد مخدر یا اعتیادهای رفتاری، مشکلات روانی دخیل هستند؟ علائم مشکلات روانی در اعتیاد کدامند؟ آیا اعتیاد به مواد مخدر، موجب بوجود آمدن بیماری های روانی در شخص می شود و یا اینکه فردی که از لحاظ روانی دچار اختلالاتی است به مصرف روی می آورد؟
در این نوشته سعی شده تا به تشریح مشکلات روانی در اعتیاد پرداخته شود و به سوالات مطرح شده در این رابطه پاسخ داده شود.

مصرف مواد مخدر آنچنان ذهن شخص را دچار دگرگونی می کند که فرد با همه پیامدهای ناشی از مصرف مواد مخدر و با وجود رنج های بی شمار، باز هم قادر نیست مصرف خود را کنترل و متوقف نماید.

مصرف طولانی مدت مواد مخدر، با ایجاد تاثیرات مخرب و منفی بر روی ساختار مغز انسان، فعالیت عادی آن را دچار اختلال می کند و مغز برای اینکه بتواند به فعالیت عادی خود ادامه دهد به مصرف مواد مخدر وابسته می شود.
مصرف مداوم مواد مخدر موجب گسترش و پیشرفت بیماری اعتیاد می شود و شخص را به یک معتاد مزمن تبدیل می سازد؛ چرا که مغز به مصرف مداوم مواد مخدر عادت می کند و دیگر نمی تواند بدون آن فعالیت عادی خود را ادامه دهد.
در ادامه باید عنوان کرد که مصرف مواد مخدر و بیماری اعتیاد مدارهای لذت، پاداش، انگیزه و حافظۀ مغز را مختل می نماید، در نتیجه فرد معتاد توانایی قطع مصرف مواد مخدر یا حتی مهار و کنترل این گونه مواد را از دست می دهد.

علائم مشکلات روانی در اعتیاد

در ذهن و روان افرادی که به صورت مداوم مواد مخدر مصرف می کنند، تغییرات و مشکلات روانی نا خواسته ای ایجاد می شود که از مهمترین علائم آن عبارتند از :

 • وسوسه های فکری
 • عدم سلامت عقل

در ادامه مطلب به تشریح این دو نشانه مهم در بروز مشکلات روانی در اعتیاد پرداخته خواهد شد.

 • وسوسه های فکری

وسوسه یا اشتغال فکری بیمارگونه، حالتی ناخواسته، کنترل ناپذیر و البته بی وقفه است که به موجب آن یک فکر، صحنه، تصویر یا حالتی احساسی ذهن فرد را مشغول ساخته و از تمامی ابعاد فکری دیگر تهی می سازد و البته یکی از بارزترین علائم مشکلات روانی بوجود آمده توسط اعتیاد شخص است.
در فردی که به بیماری اعتیاد به مواد مخدر مبتلاست این فکر سمج در رابطه با مصرف مواد مخدر بدون در نظر گرفتن عواقب آن برای خود و اطرافیان، اتفاق می افتد.
هنگامی که وسوسه های فکری در شخص معتاد اتفاق می افتد تمامی حجم ذهنی آن فرد معطوف و متمرکز بر روی مصرف مواد مخدر و تداعی حالتها و لذت هایی است که فرد در اولین دفعات مصرف مواد مخدر تجربه کرده است. در چنین حالت ذهنی ای فرد قدرت تمایز و تفکیک میان آنچه که برای او مضر و مخرب است را با تمامی امتیازها و فرصت های خود به شکلی بیمارگونه از دست می دهد.
در چنین حالت هایی فرد دچار دید بسته و تونل مانندی می شود که عملا نمی تواند چیزی جز مصرف مجدد مواد مخدر را ببیند.

 • عدم سلامت عقل

یکی دیگر از علائم بارز و مهم مشکلات روانی در افراد معتاد و وابسته به مواد مخدر، نداشتن سلامت عقل است. بدین معنا که تفکر این افراد، کامل و سالم نیست و رویه فکری آنها معقول و منطقی نمی باشد و بر واقعیات تکیه ندارد. مصرف مواد مخدر کارکرد صحیح مغز انسان را مختل می کند و درک و دریافت و پردازش اطلاعات توسط مغز را دچار اختلال می نماید و به همین علت فرد قدرت تصمیم گیری و قضاوت صحیح را از دست می دهد.
هنگامی که روند فکری و استدلالی شخص دچار اشکال می شود، رفتارهای غیر عقلانی و زیانباری از شخص بروز می نماید و در نهایت منجر به از هم گسیختگی و آشفتگی زندگی فرد می گردد.
از نشانه های بارز مشکلات روانی در فرد معتاد، خود فریبی های مزمن است که دائما در زندگیش روی می دهد. مهمترین این خود فریبی ها در رابطه با مصرف مواد و یا رفتاری اعتیادی است که در زندگی فرد وجود دارد.

مشکلات روانی

مهمترین الگوهای فکری معتاد گونه

در زمینه عدم سلامت عقل در افراد معتاد، الگوهای خاص فکری و روانی وجود دارد که ویژگی های آنها در میان اکثر معتادین به مواد مخدر یا رفتارهای معتادگونه، یکسانند. این الگوها عبارتند از :

 • انکار
 • خودمحوری و خودخواهی
 • خودبزرگ بینی
 • تغییرات عمده شخصیتی

این الگوها در اصل مکانیزم ها و سازوکارهای دفاعی هستند که شخص را در متقاعد ساختن خود و دیگران، برای حفظ رفتار اعتیادی کمک می کنند. در اصل هنگامی که این الگوهای فکری عمل می کنند خود شخص هم نمی داند که در حال انکار مشکل اعتیاد خویش است. چون فعالیت های منطقی مغزش مختل شده و فرد از تفکر منطقی دور است.
در انتها باید عنوان کرد که هر کدام از الگوهای خاص فکری معتادگونه در شخص دارای زیر شاخه ها و مکانیزم های فکری دیگری است که در این میان فرد معتاد را از دریافت حقیقت اعتیادش محروم می سازد و به همین دلیل اعتیاد او به شکلی اسفناک ادامه می یابد.

4.5 از 4 رای

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *