کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

ماده مخدر ناس | همه چیز در مورد عوارض ناس

ماده مخدر ناس

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

کمپ ترک اعتیاد اهواز : ماده مخدر ناس چیست و اعتیاد به آن چه عوارضی دارد؟ مهمترین علائم مصرف ناس کدام است عوارض مصرف آن چیست؟ مهمترین نشانه های مصرف ماده مخدر ناس کدام است؟

مرکز ترک اعتیاد اهواز با جمع‌آوری اطلاعات دقیقی در رابطه با ماده مخدر ناس کرده تا مطالب مهمی را در این رابطه در اختیار شما همراهان ارجمند قرار دهد. اگر تمایل دارید در این رابطه بیشتر بدانید، لطفاً این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید و در انتهای آن ما را از نظرات و پیشنهادات تان مطلع بفرمایید.

ماده مخدر ناس از برگ تنباکو به دست می‌آید و به عنوان یک جایگزین برای مصرف سیگار یا نیکوتین مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف این ماده مخدر می‌تواند آسیبهای شدید اجتماعی، جسمی و روانی به افراد وارد آورد. از طرف دیگر می‌تواند باعث ایجاد وابستگی شدید روحی و روانی برای افراد مصرف کننده این ماده شود.

در این مقاله سعی شده تا مهمترین علائم و نشانه های اعتیاد به ماده مخدر ناس و روشهای ترک آن را با شما همراهان ارجمند در میان بگذاریم.

ماده مخدر ناس چیست؟

ناس یا نسوار یکی از انواع مواد مخدر سبز رنگ است که در ردیف مواد اعتیاد آور و مخدر قرار می‌گیرد. در حقیقت ناس از برگ خشک شده تنباکو به دست می آید و در بعضی از مناطق ایران به رنگ قهوه‌ای وجود دارد و در اصطلاح به آن تمباک هم گفته می‌شود.

 

این ماده مخدر تولید کشور افغانستان است و از رنگ و بوی بسیار تندی برخوردار است و امروزه برای ترغیب مصرف، آن را با طعم دهنده ها و خوشبو کننده های دیگر ترکیب می کنند.

 

روشهای مصرف این ماده مخدر به اشکال مختلفی مانند جویدن و یا مکیدن می باشد که پس از ایجاد حالت سرخوشی، آن را از دهان خارج کرده و بیرون می اندازند. اما اخیراً ماده جدید دیگری به نام پان پراگ وارد کشور شده که به صورت مختصر با آن پان می گویند. این ماده با عناوینی مانند ناس خارجی، ملوان زبل و یا به شکل آدامس پاستیل و خوشبوکننده های دهان در بازار کشور به فروش می‌رسد و عوارض مشابه نسوار را در افراد ایجاد می کند.

علائم مصرف ماده مخدر ناس


ماده مخدر ناس

این ماده مخدر می تواند باعث افزایش سطح انرژی در افراد شود، اما از طرف دیگر نمی تواند باعث ایجاد توهم و هذیان و یا ایجاد روانپریشی در افراد گردد و تنها می تواند عامل تحرک و سرخوشی در فرد گردد. ناس می‌تواند رنگ آب دهان را قرمز کرده و باعث افزایش میزان ترشح بزاق در فرد گردد که فرد را مجبور می کند به دفعات زیاد محتویات دهان و بزاق را به بیرون بریزد.

عوارض مصرف ماده مخدر ناس

مصرف این ماده مخدر به دلیل وجود آهک در آن می‌تواند باعث آسیب به بافت دهان و دندان گردد، زیرا آهک اثر خورندگی دارد و موجب پوسیدگی دندان ها و ایجاد زخم در لثه می گردد.

 

از طرف دیگر مصرف این ماده مخدر می‌تواند باعث ایجاد عفونت و تحریک مکرر بافت‌های آسیب دیده توسط آهک موجود در آن گردد که یکی از مهمترین عوامل ایجاد سرطان در حفره دهانی می باشد. همچنین جذب نیکوتین و سایر سموم و آلودگی ها نیز توسط بافت های آسیب دیده دهانی به شدت افزایش پیدا می‌کند.

 

از سوی دیگر بیرون ریختن محتویات دهان توسط مصرف کنندگان منجر به انتقال آلودگی های میکروبی و ویروسی از طریق این افراد به اطرافیانشان می شود، به خصوص در افرادی که دچار بیماری‌های تنفسی هستند. همچنین ماده مخدر ناس می‌تواند حامل میکروب ها، فلزات سنگین مانند سرب و سمومی مانند آرسنیک که باعث مسمومیت می شوند نیز باشد.

عوارض کوتاه مدت مصرف ناس

 • سرگیجه
 • سردرد
 • تهوع
 • از دست دادن تعادل حرکتی و رفتاری
 • ایجاد حرکات غیرطبیعی در چشم
 • دندان‌قروچه
 • اختلال در خواب
 • وابستگی روحی روانی
 • لرزش
 • تغییرات فشارخون و ضربان قلب

عوارض بلند مدت ماده مخدر ناس

 • بی‌خوابی
 • عدم تعادل رفتاری
 • زودرنجی
 • اختلالات تمرکز
 • اختلالات رفتاری
 • تأثیر در مخچه
 • بیماری‌های دهانی
 • افزایش فشار خون و سکته قلبی
 • سرطان حنجره
 • اختلالات و سرطان روده‌ بزرگ و نارسایی‌های کلیوی
 • سرطان لثه

باورهای معتادگونه در مورد ماده مخدر ناس

برخی از مصرف کنندگان این ماده مخدر بر این باورند که مضرات مصرف ناس از سیگار بسیار کمتر است. در صورتی که بر اساس مشاهدات و تجربیات به دست آمده از تاثیرات مخرب ناس بر افراد مشخص شده است که مصرف این ماده مخدر می‌تواند بر سیستم ادراکی و روانی افراد تاثیرات مخربی بگذارد و باعث ایجاد وابستگی های شدید روانی در افراد مصرف کننده گردد. اما متاسفانه به دلیل بروز عوارض مصرف این ماده مخدر به صورت بلندمدت معمولاً افراد آن را جدی نمی گیرند و نسبت به آن بی تفاوت هستند.

ترک اعتیاد به ناس

همانطور که پیشتر توضیح داده شد مصرف ماده مخدر ناس می‌تواند باعث ایجاد وابستگی های شدید روحی و روانی در افراد شود. بنابراین برای ترک اعتیاد ناس، اولین قدم قطع وابستگی های روانی به این ماده است که نقش اساسی در شروع و تداوم این اعتیاد را ایفا می‌کند. در همین رابطه استفاده از مشاوره ترک اعتیاد به افراد کمک می‌کند تا با ریشه‌های مصرف اعتیاد آشنا شده و برای متوقف سازی آن اقدام کنند.

 

از طرف دیگر اعتیاد به ماده مخدر ناس دارای عوارضی است که در هنگام محرومیت و قطع مصرف آن می تواند این علائم تشدید یابد که عبارتند از  :

 • بی قراری
 • استخوان درد
 • دردهای عضلانی

 

وجود این علائم و عوارض می‌تواند افراد را از ادامه مسیر ترک اعتیاد ماده مخدر ناس باز دارد، در نتیجه استفاده از کمک متخصصان برای درمان بی خوابی بعد از ترک و کاهش دردها و نگهداری فرد در حالت ترک می تواند بسیار موثر باشد و به فرد کمک می کند تا برای متوقف سازی اعتیاد خود به راهکارهای مناسب در این راه دسترسی پیدا کند.

مراکز درمان اعتیاد

در این مسیر استفاده از مراکز درمان اعتیاد مانند بهترین کمپ ترک اعتیاد در اهواز می تواند فرد را از ارتباط های محیطی و اجتماعی که ممکن است باعث عود و ترغیب مجدد به مصرف گردد، به طور کامل قطع نماید و به فرد کمک کند تا روند درمانی خود را با موفقیت سپری نماید.

استفاده از کمک های تخصصی در مسیر بهبودی از اعتیاد به ماده مخدر ناس می‌تواند به افراد کمک کرده تا با دریافت کمک های تخصصی توسط مشاورین اعتیاد و روان درمانی و استفاده از روشهای روانکاوی افراد بتوانند بر نیروی مخرب اعتیاد غلبه کرده و آن را در نقطه ای از فعالیت باز دارند.

 

نکته مهم در رابطه با اعتیاد این است که اعتیاد به هیچ وجه یک بیماری جسمی نیست و افراد برای بهبودی و درمان از آن باید بر جنبه های روحی و روانی این بیماری تمرکز کرده و با استفاده از کمک های تخصصی در زمینه بهبودی از اعتیاد روند درمان خود را به شکلی موثر دنبال کرده و آنرا به صورت جدی دنبال نمایند.

آشنایی با مرکز ترک اعتیاد اهواز

مرکز ترک اعتیاد اهواز با استفاده از تجربیات چندین ساله در زمینه بهبودی از انواع اعتیاد ها توانسته به افراد و مددجویان بسیاری کمک نماید. این مرکز درمانی با معرفی مراکز ترک اعتیاد استاندارد و همچنین متخصصین و مشاورین اعتیاد که دارای تخصص کافی در زمینه روان درمانی و روانکاوی اعتیاد هستند به افراد بسیاری در طی سالهای گذشته کمک کرده است.

 

همچنین این مرکز ترک اعتیاد توانسته با استفاده از ابزارهای چون تلفن و اینترنت به مراجعان خود این امکان را بدهد تا در کمترین زمان ممکن بتوانند در هر موقع از روز با بهترین متخصصان در زمینه اعتیاد ارتباط برقرار کرده و از آنها کمک بگیرند.

سوالات متداول

مدتی است که مصرف نمی کنم، اما بی خوابی باعث افکاری برای مصرف مجدد در من می شود، راهکار چیست؟

همانطور که پیشتر در مقاله بیماری‌ های روان‌ تنی توضیح داده شد، پس از قطع مصرف انواع اعتیاد ها افراد با درد های روان تنی روبرو شده و در نتیجه برای بهبودی و افزایش کیفیت زندگی و آرامش در زندگی بدون مصرف مواد مخدر لازم است تا با استفاده از کمک های تخصصی متخصصین و افراد با تجربه و تحصیل کرده در زمینه اعتیاد مراحل درمانی و روان درمانی را برای بهبود وضعیت روحی و روانی به کار گیرند.

 

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه و بستری نمودن فرد معتاد در یکی از مراکز همکار مرکز ترک اعتیاد اهواز و همچنین اخذ مشاوره ترک اعتیاد لطفاً با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

سرفراز باشید …

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *