کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

ماده مخدر شیشه

ماده مخدر شیشه

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

آیا ماده مخدر شیشه اعتیاد آور است؟ علائم اعتیاد به شیشه چیست؟  آیا به تنهایی می توان اقدام به ترک شیشه کرد؟ ماده مخدر شیشه چیست و مهمترین تاثیرات مخرب آن کدام است؟ برای شناخت ماده محرک شیشه به چه اطلاعاتی نیاز داریم؟ مهمترین مشخصات ماده مخدر شیشه کدام است؟

اینها سوالاتی است که ذهن بسیاری از افراد مصرف کننده شیشه و یا خانواده های آنها را به خود مشغول کرده است. مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ در این نوشتار به این سوالات به شکلی کاربردی پرداخته است. امید است در راه ترک ماده مخدر شیشه و اعتیاد به آن و همچنین پیشگیری از سوء مصرف آن تاثیر گذار باشد. لطفا تا انتهای مقاله ما را همراهی بفرمایید.

ماده مخدر شیشه چیست؟

ماده مخدر شیشه از ترکیبات آمفتامین یا مت آمفتامین در آزمایشگاه‎های غیر قانونی ساخته می شود. در اصل قرص اکستاسی نیز از همین ترکیبات شیمیایی تشکیل شده است. شیشه در حقیقت هیدروکلراید

مت آمفتامین است که علاوه بر ماده مخدر شیشه به آن آیس یا کریستال هم گفته می شود. سوء مصرف شیشه ترشح دوپامین، سروتونین و نور اپی نفرین را در سلول های عصبی در مغز به شدت افزایش می دهد و منجر به تحریک آنها می شود.

تاثیرات ماده مخدر شیشه

متامفتامین یا ماده مخدر شیشه  یک محرک قدرتمند و بسیار اعتیادآور است که بر روی سیستم عصبی مرکزی تاثیرات مخربی بر جای میگذارد. این ماده محرک به نامهای دیگری مانند کریستال یا یخ نیز شناخته می شود. متامفتامین باعث افزایش فعالیتهای ذهنی و فیزیکی می شود که مهمترین آنها عبارتند از:

 • پرحرفی
 • افزایش فعالیت های جسمی
 • کاهش اشتها
 • افزایش احساس سرخوشی و غیره

اما نکته حائز اهمیت این است ماده مخدر شیشه با دیگر انواع آمفتامین ها تفاوت هایی دارد که مهمترین آن این است که این ماده محرک دارای دوز بیشتری از آمفتامین را وارد مغز می کند و از آن یک ماده محرک قوی می سازد. همچنین می توان گفت که این تاثیرات مخرب و قوی از آن به عنوان یک ماده محرک و تخدیر کننده قوی ساخته است.

 

هنگامی که یک شخصی شروع به مصرف ماده مخدر شیشه می کند، در ابتدا حالات روحی و عاطفی خوشایندی را تجربه می نماید و نیرویی کاذب در او از طریق مصرف شیشه ایجاد می شود. این ماده مخدر و کشنده در ابتدا به فرد احساس تمرکز و قدرت کاذب می دهد. تاثیرات مخدر شیشه به شکلی کشنده بر روند کاری سیستم مغزی انسان تاثیر می‎گذارد و به فرد این حس را القا می‎کند که او دست نیافتنی شده و قادر به انجام هر کاری است.

سوء مصرف ماده مخدر شیشه، ترشح دوپامین، سروتونین و نور اپی نفرین را در سیناپسهای عصبی در مغز به شدت افزایش می دهد و منجر به تحریک سلولهای مغزی می شود. در این میان فرد احساسات و ادراکات کاذب بسیاری را تجربه می کند. بی خواب و کم اشتهایی از علائم مهم آنست.

آیا آمفتامین یک ماده اعتیاد آور است؟

متامفتامین یا ماده مخدر شیشه توسط اداره مبارزه با مواد مخدر در ایالات متحده به عنوان یک ماده محرک شناخته می شود که از لحاظ قانونی دارای محدودیت های بسیاری می باشد. اما باید گفت که این ماده محرک برای اختلالات بیش فعالی و کمبود توجه یا ADHD مورد استفاده قرار می گیرد و در کوتاه مدت در درمان های کاهش وزن تاثیر گذار بوده است که در گذشته از آن استفاده می شده است.

گستره اعتیاد به ماده مخدر شیشه

بر اساس نظر سنجی هایی که در ایالات متحده در رابطه با مصرف ماده مخدر شیشه و متامفتامین صورت گرفته است گزارشات بسیاری در رابطه با اعتیاد و سوء مصرف از این ماده محرک وجود دارد که به هیچ عنوان نمی‌توان آن را نادیده گرفت. در همین رابطه مشخص شده که میانگین سنی مصرف کنندگان شیشه در سال ۲۰۱۶ محدوده سنی ۲۳ سال بوده است.

 

طبق گزارشات موجود برآورد می شود که  اعتیاد به ماده محرک شیشه به شدت رو به افزایش است و افراد بسیاری در سراسر جهان درگیر اعتیاد به این ماده مخدر و محرک هستند.

طبق داده های به دست آمده از تحقیقات انجام شده در دنیا تعداد بسیار زیادی از افراد درگیر اعتیاد به شیشه هستند و این تعداد در حال افزایش می باشد در نتیجه می‌توان گفت که موضوع اعتیاد به شیشه یکی از خطرناکترین و چالش برانگیزترین موضوعاتی است که بشر امروز با آن درگیر شده است.

نکته مهم در رابطه با اعتیاد به ماده مخدر شیشه در دسترس بودن این ماده محرک میباشد، زیرا این ماده محرک از قیمت ارزان تری نسبت به سایر داروها و مواد مخدر دیگر برخوردار است. تاثیراتی که این محرک بر روی سیستم عصبی افراد می‌گذارد می‌تواند باعث کشش بسیاری برای مصرف آن در افراد گردد. در نتیجه لازم است تا راهکارهای مناسبی در رابطه با مقابله با اعتیاد به این ماده محرک و کشنده اتخاذ شود.

 

در حقیقت تاثیراتی که ماده شیشه بر افراد می گذارد می تواند بسیار چشمگیر و کشنده باشد. متامفتامین یک ماده محرک است که باعث افزایش فعالیت نورون ها و گیرنده های عصبی در افراد می گردد. در حقیقت این ماده محرک احساس سرخوشی و لذت را در افراد به شدت افزایش می دهد و همین امر موجب گرایش شدید به مصرف آن در افراد معتاد به شیشه می گردد.

پیشگیری بهتر از درمان

یکی از موضوعات مهمی که در رابطه با اعتیاد به ماده مخدر شیشه وجود دارد موضوع آگاهی بخشی به افراد است. اگر در هر جامعه ای مجموعه های درمانی و آموزشی، به افراد آن جامعه آگاهی های لازم را منتقل نمایند شاید بتوان از پیشروی کشنده این اعتیاد تا حدودی جلوگیری کرد. اعتیاد به ماده محرک شیشه یا متامفتامین، یکی از کشنده‌ترین اعتیاد ها در سراسر دنیا می باشد.

به جرأت می‌توان گفت که حدود ۱۵ درصد از کل مرگ و میرهای ناشی از اعتیاد به مواد مخدر در رابطه با مصرف شیشه و آمفتامین می باشد.

نحوه استفاده از ماده مخدر شیشه

متامفتامین یک ماده محرک می باشد که به اشکال مختلف در سطح جامعه وجود دارد و به روش های مختلفی اذان استفاده می شود که مهمترین آنها عبارتند از:

 • دودی
 • استنشاقی
 • تزریقی
 • خوراکی

هر کدام از این روشها می ‌توانند در مناطق مختلف جغرافیایی مشهورتر باشند و افراد بر اساس تمایل خود می توانند از آن استفاده کنند. اما نکته مهم این است که با گذشت زمان نحوه استفاده از این ماده مخدر کشنده تغییر کرده است.

نحوه استفاده دودی و یا تزریقی متامفتامین می‌تواند این ماده را به سرعت وارد جریان خون و مغز فرد کرده و تاثیرات خود را فوری به او منتقل نماید. اما نکته مهم این است که این دارو و ماده محرک بسیار پایدار است و به سرعت در خون فرد کاهش نمی یابد. به دلیل همین پایداری، ترک اعتیاد شیشه می تواند به سرعت رشد کند و فرد را به ورطه نابودی بکشاند.

تاثیرات ماده مخدر شیشه بسیار کشنده است و میتواند فرد را از خوردن غذا و خوابیدن به طور کامل محروم نماید و این روند را در او متوقف سازد.

متامفتامین چگونه تولید می شود؟

متاسفانه این دارو و ماده محرک غیرقانونی و اعتیادآور در آزمایشگاه های کوچک و بدون نیاز به امکانات آزمایشگاهی پیشرفته تولید می شود و میتواند با قیمت نسبتا ارزان در اختیار مصرف‌کنندگان و معتادان قرار می‌گیرد. تاکنون اقدامات فراوانی برای جلوگیری از تولید غیر قانونی متامفتامین یا ماده مخدر شیشه به تصویب رسیده است و تمامی داروخانه ها و فروشگاه های خرده فروشی باید از خرید محصولات حاوی سودوافدرین که ماده اصلی ساخت شیشه است جلوگیری به عمل آورند و افراد را در خرید روزانه آن محدود سازند.

 

همین محدودیت هایی که برای خرید و فروش مواد اولیه متامفتامین صورت گرفته توانسته بر روند تولید شیشه در ایالات متحده تاثیر مثبتی بگذارد. از دیگر کشورهایی که سعی در جلوگیری از تولید ماده مخدر شیشه داشته است کشور مکزیک می باشد. در این کشور نیز اقدامات فراوانی برای جلوگیری از تولید ماده مخدر شیشه در آزمایشگاه به صورت غیر قانونی انجام شده است شایان ذکر می باشد.

یکی از بزرگترین مشکلاتی که در راه قاچاق ماده مخدر شیشه وجود دارد این است که پودر یا مایع متامفتامین می ‌تواند در یک آزمایشگاهی که تجهیزات قابل ملاحظه ای ندارد تولید و تبدیل به  پودر با بلور آن گردد. این که به سادگی می‌توان این ماده محرک کشنده را پنهان کرد یکی از چالش هایی است که مراجع قانونی برای مبارزه با آن روبرو هستند.

تاثیرات متامفتامین بر محیط زیست


ماده مخدر شیشه

یکی دیگر از دغدغه های مراجع قانونی برای مبارزه با تولید و مصرف ماده مخدر شیشه آسیب هایی است که این ماده می تواند به زیست و محیط پیرامون ما وارد نماید. تولید این ماده مخدر که به وسیله بسیاری از مواد شیمیایی انجام می شود بسیار نگران کننده است زیرا این مواد به راحتی به دست می آیند و البته بسیار خطرناک هستند. مهمترین این مواد شامل:

 • استون
 • آمونیاک
 • اتر
 • فسفر قرمز
 • لیتیوم

در حقیقت مسمومیت ناشی از این مواد شیمیایی می توانند مدت ها در طبیعت و محیط آزمایشگاه باقی بماند و باعث ایجاد طیف وسیعی از اثرات مخرب بر سلامتی افراد و محیط پیرامون گردد. در نتیجه پاکسازی محیط های آزمایشگاهی غیر قانونی بسیار اهمیت دارد.

تفاوت ماده مخدر شیشه با سایر محرک ها

مولکول متامفتامین از نظر ساختاری مشابه انتقال دهنده های عصبی به نام دوپامین است که در حقیقت یک ماده شیمیایی مغزی است که نقش مهمی در تقویت رفتارهای سودمند افراد دارد. اما این ماده با کوتاهی کاملا متفاوت است که در مکانیسم های اساسی و نحوه عملکرد آنها شکل می گیرد.

 

بر خلاف کوکائین، ماده محرک شیشه به طور کامل در بدن متابولیزه می شود و مانند کوکائین که به سرعت از بدن خارج می شود نیست. مدت زمان عمل متامفتامین بسیار بیشتر است و درصد بیشتری از این دارو در بدن بدون تغییر باقی می ماند که همین موضوع باعث می شود که زمان بیشتری در مغز باقی بماند و در نهایت منجر به اثرات تحریک کنندگی طولانی مدتی در فرد گردد.

 

اگرچه هر دو ماده محرک متامفتامین و کوکائین سطح دوپامین را افزایش می دهند اما متامفتامین در مطالعات نشان داده است که سطح بسیار بالاتری از دوپامین را ایجاد می کند و تاثیراتی طولانی مدت در مغز ایجاد می نماید. این ماده محرک می‌تواند باعث جلوگیری از جذب مجدد انتقال دهنده های عصبی در سلول های عصبی و همچنین فعالیت دوپامین در مغز گردد و می تواند شکاف بین نورون ها را افزایش داده و پایانه های عصبی مغز را مسموم نماید.

مراکز ترک اعتیاد شیشه

یکی از بهترین روش ها برای بهبودی و درمان اعتیاد به ماده مخدر شیشه استفاده از کمک های تخصصی در مراکز ترک اعتیاد به شیشه می باشد. زیرا افراد معتاد به شیشه به شکل پیچیده پس از قطع تحت تاثیر اعتیاد و آسیب های مغزی خود قرار می گیرند و نمی توانند به شکلی موفق به روند درمانی خود کمک نمایند.

در نتیجه قرار گرفتن در یک محیط درمانی سالم و مجهز می تواند به افراد در ترک شیشه کمک نماید. در اینجا به معرفی برخی است مراکز درمانی همکار کمپ ترک اعتیاد اهواز خواهیم پرداخت.

 

در حال حاضر با پیشرفت چشمگیری که در زمینه شناخت و بهبودی اعتیاد صورت گرفته است مراکز تخصصی درمانی بسیاری در سطح کشور به وجود آمده است که برخی از آنها را به شما معرفی می کنیم. این مراکز درمان بستری با ارائه خدمات تخصصی در زمینه بهبودی از اعتیاد به ماده مخدر شیشه آماده کمک رسانی به هم وطنان گرامی هستند. مهمترین مراکز عبارتند از:

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره رایگان در زمینه بستری نمودن فرد معتاد در یکی از مراکز همکار مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ و همچنین دریافت مشاوره روانشناسی تلفنی ترک اعتیاد در منزل لطفاً با مشاورین مرکز تماس حاصل فرمایید.

سرفراز باشید…

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

4 دیدگاه دربارۀ “ماده مخدر شیشه”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *