کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

قدم چهارم


قدم چهارم

قدم چهارم بهبودی از اعتیاد در قدم های دوازده گانه چیست و شامل چه جزئیاتی است و برای کارکرد صحیح آن چه باید کرد؟ قدم چهارم چه جزئیاتی در رابطه با بهبودی از اعتیاد در اختیار ما قرار می دهد؟

معرفی قدم چهارم

همانطور که در قدم های پیشین در مورد این گامهای بهبودی صحبت شد، توضیح داده شد که مفهوم بیماری اعتیاد چیست و برای بهبودی ازآن چه باید کرد و چگونه می توان بهبودی از آن را تداوم بخشید. در حقیقت قدم های دوازده گانه به شکلی دقیق، پیوسته هستند و برای آنکه بتوان بهبودی از اعتیاد را تداوم بخشید باید به صورت مداوم و پیوسته آنها را کار کرد و در زندگی روزمره اصول آن را پیاده سازی نمود.

قدم چهارم به عنوان حلقه چهارم این زنجیر پیوسته می باشد که دارای اهمیت بسیاری در روند بهبودی افراد است. برای توضیح بیشتر در مورد آن باید با تیتر آن آشنا شویم.

تیتر قدم چهارم

” ما یک ترازنامه اخلاقی بی‌باکانه و جستجوگرانه از خود تهیه کردیم “

همانگونه که از عنوان قدم چهارم پیداست این گام بهبودی به تجزیه و تحلیل مسائل عاطفی و روانی پرداخته است. در این قدم فرد به شکلی ساده و البته کاربردی و دقیق به آنالیز و جراحی احساسات فروخفته و منجمد شدۀ خویش می پردازد.

در این قدم فرد به شکلی کاملا کاربردی به رویارویی با احساسات و عواطف درونی خود می پردازد و البته در این مسیر کمک و یاری دوستان بهبودی و راهنما و پشتیبان خود را همراه دارد.

تشریح قدم چهار

برای تشریح بیشتر این قدم بهبودی می توان گفت که بیماری اعتیاد در حقیقت به مشکلات احساسی و عاطفی و روانی افراد باز می گردد. بدین معنا که هنگامنی که یک فرد در مسیر رشد و نمو خود دچار اشکالاتی می گردد و یا در محیطی ناسالم و پر تنش رشد می کند، این فرد از لحاظ عاطفی و روحی و البته احساسی دچار خلاءهای بیشماری می گردد که فرد مذکور برای رهایی از این بار منفی و آذار دهنده ناگزیر به اعتیاد روی می آورد. در حقیقت اعتیاد به نوع ماده مخدر و یا رفتار، مسکنی برای دردهای عاطفی افراد است و مانند یک سیستم دفاعی عمل می کند.

به همین دلیل برای بهبودی از اعتیاد نیز فرد ناچار است مولدها و گره‎های  احساسی و روانی منفی و مخرب را شناسایی و درمان نماید. بهبودی از این احساسات فروخفته که در تمام طول زندگی فرد با او بوده کار ساده ای نیست و فرد برای رهایی از این مولدهای منفی ناچار است از افراد با تجربه و خبره در این زمینه کمک بگیرد.

در این قدم بهبودی فرد با پدیده به نام باورها و پیش نویس های کودک درون آشنا می شود و می تواند به روشی کاملا ساده و کاربردی به بازنویسی و التیام این دردها بپردازد. درمان همین اختلالات عاطفی است که بهبودی از بیماری اعتیاد را پیچیده می کند و فرد برای درمان از این مسائل نیاز به کمک های ویژه دارد.

تاثیر قدم چهار بر بهبودی فرد

قدم چهارم با روشی ساده و کاربردی به آنالیز احساسات و باورهای بیمارگونه فرد می پردازد و به شکلی دقیق فرد را با زوایا و جوانب روحی و احساسی خود آشنا می نماید. فرد با کارکرد این قدم بهبودی با باورهای محدود کنند و بیمار خود آشنا می گردد و به شکلی دقیق از وجود خود و اشکالات و اختلالات آن آگاه می گردد و به این طریق می تواند برای این اشکالات راه حل مناسبی بیابد.

شاید به جرات بتوان گفت که مهمترین جنبه مفهوم بیماری اعتیاد در همین بخش نهفته است. اعتیاد در بخش عاطفی و روانی بسیار تاثیرات مخربی و ویرانگری دارد و فرد در این جنبه وجودی آسیب های بسیاری می بیند در نتیجه فردی که می خواهد از اعتیاد خود رهایی یابد ناگزیر به کار کردن دقیق و اصولی در این بخش از اعتیاد خویش است.

کار کردن قدم چهارم تاثیرات شگرفی بر بهبودی افراد می گذارد و به شکلی عمیق روحیه فرد و احساسات او را دستخوش تغییرات چشمگیری می کند. فرد برای رهایی از اعتیاد به این قدم و نحوه تاثیر گذاری آن بر شخصیت و دیدگاهش نیازمند است.

نحوه کارکرد قدم چهار

در قدم چهارم فرد معتاد در حال بهبودی با کمک راهنما و اسپانسر خویس شروع به استخراج جزئیات زندگی و اتفاقات آن می گردد که در این بین فرد با کمکی که راهنمایش به او میدهد تمامی باورها و چگونگی دقیق خطاهای خود را که به صورت ( پیام، الگو، باور ) می باشد استخراج میکند. حقیقت امر این است که هر اتفاقی در زندگی یک فرد حامل پیامی است که بعدها به صورت باور و چاشنی رفتاری بروز می نماید.

با شناسایی و استخراج باورها و عقایدی که در طول زندگی فرد از طریق محیط پیرامون، افراد خانواده و محیط اجتماعی شکل گرفته اند، می توان به مرور آنها را تغییر داد و چاشنی های رفتاری در فرد را دچار دگرگونی های ژرف قرار داد. در این بین کارکرد دوازده قدم می تواند به خوبی بر روی شخصیت و کاراکتر افراد تغییرات ژرف ایجاد نماید.

کلام آخر

قدم چهارم یکی از اساسی ترین بخش های قدم های دوازده گانه است که تاثیرات بسیار زیادی بر روح، روان و عواطف فرد می گذارد. در این قدم بهبودی فرد با مشکلات عاطفی و روحی خویش آشنا میگردد و بوسیله آگاهی منتقله از این قدم می تواند مسیر بهبودی از اعتیاد خویش را دنبال نماید. قدم چهار با بازنویسی مجدد پیش نویس های کودک درون، سعی در باز نمودن مشکلات اعتقادی و باور مدار فرد را دارد.

در همین رابطه مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ با برخورداری از مشاورین متبحر خود در زمینه بهبودی از اعتیاد توانسته اطلاعات دقیق و مفیدی را به صورت رایگان در اختیار هموطنان گرامی خود قرار دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره در زمینه بهبودی از اعتیاد با مشاورین کمپ ترک اعتیاد تماس حاصل فرمایید.

 

5 از 1 رای

برچسب‎ها :

  • تماس با مشاورین
  • شرایط پذیرش
  • مدت دوره
  • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *