کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

قدم هشتم بهبودیقدم هشتم بهبودی چیست و مفهوم آن کدام است؟ برای کارکرد صحیح این قدم چه باید کرد؟ قدم هشتم بهبودی چه تاثیری در روند بهبودی افراد دارد؟

همانطور که در قدم های دوازده گانه پیشین توضیح داده شد، قدم ها و گامهای بهبودی بسیار بهم پیوسته هستند و با هم به شکلی زنجیر وار متصل می باشند. برای آنکه این قدم ها بر روی افراد معتاد در حال بهبودی تاثیر بگذارند لازم است به شکلی دقیق، پیوسته و صحیح با آنها آشنا شد و به مرور زمان آنها را وارد زندگی کرد.

خلاصه ای از هفت قدم نخست

آنچه که پیشتر از مبانی قدم‎های نخست دوازده گانه بیان گردید اینگونه بود که در قدم اول بهبودی فرد با ماهیت و مفهوم بیماری اعتیاد خود آشنا می گردد و می تواند با اساس و بنیان آن روبرو شود. در قدم اول بهبودی با نیرویی آشنا شدیم که بسیار مخرب و ویرانگر است . فرد و زندگی او را به سمت تباهی و انحطاط می کشاند.

اما در قدم دوم بهبودی فرد با جنبه‎ای دیگر از بیماری اعتیاد آشنا می گردد. در این قدم بهبودی فرد با موضوع سلامت عقل و کمبود آن یعنی عدم سلامت عقل خود آشنا می گردد. در این قدم فرد با مشکلات و اختلالات روانی خود روبرو می شود و می تواند به عدم سلامت خود و وسواس و اشتغال فکری خود آشنا گردد.

در این قدم می آموزد که جنبه روانی بیماریش بسیار جدی است و میبایست برای خود و بهبودی کاملا جدی از یک نیروی مافوق در خواست کمک و یاری نماید.

در قدم سوم بهبودی توضیح داده شد که اعتیاد یک بیماری پیشرونده و کشنده است که نیرویی زیاد و قوی است و برای رهایی از آن به کمک و اراده یک نیروی الهی نیاز است. فرد می آموزد که سپردن زندگی اش را به دست و اراده یک نیروی مافوق تمرین نماید و از خود محوری خارج شده و به خدا محوری در زندگی اش برسد.

قدم چهارم و قدم پنجم بهبودی به شکلی کاملتر به بررسی و بازبینی پیش نویس های ناخودآگاهی پرداخته است تا فرد با چگونگی دقیق خطاهای خود بیشتر آشنا گردد و بتواند باورهای معتادگونه خود را بازنویسی مجدد نماید.

این قدم ها نقاط حساس و مهمی در روند بهبودی افراد از اعتیاد محسوب میشوند و فرد برای رهایی از اعتیاد می بایست به خوبی و با کمک افراد زبده این قدم ها را سپری نمایند.

قدم ششم و قدم هفتم نیز به بررسی اشکالا و نقایص شخصیتی فرد و همچنین کمبودهای اخلاقی او پرداخته است. در حقیقت قدم های دوازده گانه یک مسیر برای ارتقاء خصایص انسانی در فرد است و در همین رابطه قدم هشتم قرار دارد. اما قدم هشتم بهبودی چیست و چگونه به این مسیر کمک می نماید؟

تیتر قدم هشتم بهبودی

ما فهرستی از تمام کسانی که به آنها خسارت زده بودیم تهیه کرده و خواستار جبران خسارت از تمام آنها شدیم.

آنچه از تیتر قدم هشتم بر می آید بازنویسی و بازیابی روحی و عاطفی است که فرد با اعمالی که در طول سالهای اعتیاد خود انجام داده باعث سرافکندگی و سرخوردگی او شده است. قدم هشتم بهبودی ادامه مسیری است که فرد در هفت قدم نخست آغاز کرده است.

در این قدم فرد شروع به بازیابی و بازپروری آنچه در دوران اعتیاد ویران  کرده است، می نماید. اعتیاد به شکلی مخرب شخصیت و هویت افراد را دچار تغییرات ویرانگر می کند. هنگامی که یک فرد تصمیم به بازیابی و بازپروری هویت از دست رفته خود می کند، می‎بایست در مراحل بهبودی خود به ترمیم و بازیابی روابط انسانی و اجتماعی خود که در اثر اعتیاد نابود گشته، بپردازد.

ماهیت قدم هشتم بهبودی

قدم هشتم بهبودی در حقیقت در مورد بازیافت روابط از دست رفته انسانی و عاطفی افراد است. فرد به دلیل اعتیاد خود روابط انسانی و اجتماعی خود را از دست داده است و برای بازگشت به یک زندگی سالم و بدون مواد مخدر به بازیابی این روابط نیاز دارد.

در این قدم فرد با جبران خسارات وارده بر اطرافیان خود سعی در بازیافت روابط عاطفی خود دارد. اگر فردی خسارت مالی و یا عاطفی به اطرافیان خود وارد کرده می بایست برای بازگشت به زندگی سالم خسارت خود را جبران نماید. ولی در این راه به کمک و راهنمایی یک فرد با تجربه نیاز دارد.

قدم های دوازده گانه به شکلی کاربردی به افراد کمک و مساعدت می کنند. طبق تجربه معتادان گمنام کمتر کسی دیده شده که این قدم ها را جدی بگیرد و به زندگی اعتیادی خود باز گردد.

 

قدم هشتم یکی از مهمترین مراحل بهبودی است که افراد باید آن را به درستی به انجام برسانند. در این راه فرد با کارکرد قدم هشتم بهبودی آماده ورود به قدم نهم و پیاده سازی عملی قدم هشت می گردد.

عزیزان و همراهان گرامی برای دریافت مشاوره و همچنین اخذ اطلاعات بیشتر در رابطه با قدم های بهبودی لطفا از طریق همین صفحه سوال خود را مطرح نمایید و یا با شماره مشاورین مرکز تماس حاصل فرمایید. در همین رابطه کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ با استفاده از تیم خبره و با تجربه در زمینه اعتیاد و بهبودی آماده خدمت گذاری به شما همراهان ارجمند می باشد.

برچسب‎ها :

  • تماس با مشاورین
  • شرایط پذیرش
  • مدت دوره
  • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: info@ahvazkamp.com با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
طول دوره درمان مددجویان عزیز 28 روز می باشد که بر اساس روند بهبودی افراد می تواند متفاوت باشد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه دوره درمان در مرکز تخصصی ترک اعتیاد مراجعه فرمایید.
هزینۀ یک دوره درمانی در مرکز ترک اعتیاد 1,000,000 تومان می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *