کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

قدم دوازدهم بهبودی


قدم دوازدهم بهبودی

قدم دوازدهم بهبودی چیست و حاوی چه مطالبی است؟ برای کارکرد صحیح قدم دوازدهم بهبودی چه باید کرد؟
قدم دوازده بهبودی چکیده اصول روحانی برنامه دوازده قدمی است که حاوی مطالب روحانی بسیاری است. از آنجا که بیماری اعتیاد یک بیماری پیشرونده و کشنده است و هرگز در طول حیات فرد متوقف نمی شود، بهبودی افراد و برنامه درمانی آنها نیز می بایست به شکلی دقیق و روزانه ادامه پیدا کند تا فرد بتواند مسیر بهبودی خود را ادامه دهد.

در طول قدم های دوازده گانه که در وبسایت رسمی کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ ارائه شده است، در مورد تمامی موضوعات مطروحه درقدم ها به شکلی مفصل صحبت شد. این قدم ها به فرمی طراحی شده اند که می توانند بیشترین تاثیر را بر روی افراد در حال بهبودی بگذارند. در ائامه به توضیح بیشتر این قدم روحانی پرداخته خواهد شد. لطفا تا انتهای این نوشتار ما را همراهی بفرمایید.

تیتر قدم دوازدهم بهبودی

با بیداری روحانی حاصل از برداشتن این قدم‌ها، ما کوشیدیم این پیام را به معتادان برسانیم و این اصول را در تمام امور زندگی خود به اجرا در آوردیم.

همانطور که از تیتر قدم دوازدهم مشخص و مبرهن است، این قدم بهبودی در رابطه با انتقال تجربیاتی است که یک فرد در حال بهبودی آموخته است. اما مفهوم قدم دوازدهم بهبودی چیست و حاوی چه مطالبی است.

مفهوم قدم دوازده

قدم دوازدهم بهبودی نقطه مهمی در روند بهبودی افراد  در مسیر بهبودی است. اعتیاد یک بیماری کشنده و مرموز است و هنگامی که فرد در حال بهبودی در مسیر بهبودی از اعتیاد خود دچار کاستی می گردد، بیماری او به سرعت از او پیشی میگیرد و مجددا زندگی او را بدست می گیرد.

بیماری اعتیاد یک درمان شناخته شده ندارد، اما افراد با کمک کارکرد قدم های دوازده گانه می توانند به زندگی دوباره خود بازگردند. اما آنچه در قدم دوازدهم حائز اهمیت است، مفهوم انتقال تجربیات است. همانند یک برکه که آبی زلال وارد آن می شود، اگر این آب ساکن بماند تبدیل به یک مرداب می گردد، قدم دوازده نیز عنوان میکند که اگر فرد معتاد تجربیات بهبودی خود را با دیگر دوستان خود به اشتراک نگذارد، به مرور زمان دچار تباهی و انزوا میگردد و چاره ای جز بازگشت به زندگی اعتیادی خود، نخواهد داشت.

قدم دوازده یکی از تاثیر گذار ترین قدم ها در مسیر بهبودی افراد است. هنگامی که معتاد در حال عذاب وارد جلسات بهبودی می گردد، هیچ ایده ای در رابطه با تبدیل شدن به یک عضو قابل قبول اجتماع ندارد، اما هنگامیکه با قدمهای دوازده گانه آشنا می گردد، و می تواند به مرور زمان بهبودی خود را باز یابد، می تواند درک کند که کمک یک معتاد به معتادی دیگر چه تاثیرات ویژه ای بر روند بهبودی او دارد.

بیداری روحانی در قدم دوازدهم

کارکرد دوازده قدم به یک پدیده روحانی منتهی می شود به نام بیداری روحانی. بیداری روحانی حاصل از کارکرد دوازده قدم می تواند زندگی فرد را دگرگون سازد. مهمترین نشانه بیداری روحانی در یک فرد که در حال بهبودی است، از دست دادن اشتهای مصرف است. بیداری روحانی با بازگشت سلامت عقل رابطه نزدیکی دارد.

قدم دوازدهم بهبودی، فرد را به سمت بیداری روحانی بیشتر هدایت می کند و او را در مسیر صحیحی به سمت بهبودی راهنمایی می کند. تغییراتی که کارکرد دوازده قدم در زندگی فرد ایجاد می کند، او را تشویق و ترغیب میک ند که اصول روحانی برنامه ۱۲ قدم را بیشتر و بیشتر در زندگی فردیش به اجرا درآورد.

قدم دوازدهم فرد را در مسیری قرار می دهد، که بتواند به زندگی دیگران به اندازه خود بیاندیشد. به این معنا که فرد می آموزد، پیام و امیدی که به زندگی او جان دوباره بخشیده را با دیگران در میان بگذارد. فردی با این مشخصات تبدیل به یک موجود اثر بخش در زندگی خود و اطرافیانش می شود.

رساندن پیام بهبودی

همانطور که گفته شد، رساندن پیام بهبودی در قدم دوازدهم بهبودی یک اصل مهم روحانی است که فرد برای تداوم بهبودی خود ناگزیر است ان را به اجرا درآورد. به این ترتیب فرد با درمیان گذاشتن بهبودی خود با دیگر معتادان می تواند به روند بهبودی خود تداوم و زندگی ببخشد.

از آنجا که ببیماری اعتیاد یک بیماری پیشرونده است، فرد برای تداوم بهبودی خود می بایست دائما با اصول و قواعد دوازده قدم بهبودی زندگی نماید. در حقیقت فرد با درمیان گذاشتن زندگی و روش جدید آن می تواند به دیگر معتادان در دست یافتن به بهبودی مورد نیازشان کمک شایانی نماید و در این راه هیچ کش به انداره یک معتاد در حال بهبودی نمی تواند به دیگر معتادان کمک نماید.

تاثیر قدم دوازدهم

وقتی فرد پیام خود را با تازه واردی در میان می گذارد، می تواند از نیروی برتر خود بخواهد که از او به عنوان یک وسیله روحانی استفاده کند، اما فرد پایش را جای پای او نمی گذارد. افراد اکثرا در موقع رساندن پیام به تازه واردان، از یک معتاد در حال بهبودی دیگر مدد می گیرد. پاسخ به درخواست کمک، برای افراد در حال بهبودی یک افتخار است. فردی که در سیاه چال نومیدی گرفتار بوده است، از این که می تواند به بهبودی دیگران کمک نماید، در خود احساس خوشبختی می کند.

کلام آخر

قدم دوازدهم بهبودی در حقیقت یک شروع دوباره برای بازگرداندن فرد به حقیقت درونی یک انسان است. در این قدم فرد می تواند از تمامی ناامیدیهایی که گریبانش را گرفته است نجات یابد و در مسیر جدید زندگی خود قدم بردارد.

به کارگیری دوازده قدم ، به صورت قابل ملاحضه ای فرد را از خواری و نومیدی بیرون آورده و وسیله دست نیروی برتر می کند. به فرد قابلیتی داده می شود که می تواند در جایی که از دست هیچ کس دیگر، کاری ساخته نیست، به هم نوع معتاد خود کمک نماید. این گونه اتفاقات را همه روزه در میان خود می بینیم.
این تغییرات معجره آسا نمایانگر بیداری روحانی است. تجربه شخصی خود را در مورد چگونگی گذشته مان با دیگران در میان می گذاریم و با آن که وسوسه پند و اندرز دادن در ما شدید است، اما می دانیم که در صورت انجام آن، احترام خود را در میان تازه واردان از دست می دهیم. پند و اندرز، پیام ما را تار و غبار آلود می کند، پیامی که در ما تاثیر می گذارد، یک پیام ساده و صادقانه بهبودی از اعتیاد است.

عزیزان و همراهان ارجمند جهت دریافت اطلاعات بیشتر و همچنین اخذ راهنمایی در رابطه با قدم دوازدهم بهبودی لطفا با مشاورین کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

برچسب‎ها :

  • تماس با مشاورین
  • شرایط پذیرش
  • مدت دوره
  • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *