کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

قدم دهم بهبودی


قدم دهم بهبودی

قدم دهم بهبودی چیست و حاوی چه مطالبی است؟ برای درک بهتر قدم دهم بهبودی چه باید کرد و چگونه می توان آن را به خوبی به انجام رساند؟

تیتر قدم دهم بهبودی

ما به تهیه ترازنامه شخصی خود ادامه دادیم و هرگاه در اشتباه بودیم سریعاً به آن اقرار کردیم.

 

ماهیت قدم دهم بهبودی

 

آنچه که از تیتر قدم دهم بهبودی بر می آید و میتوان فهمید این است که این گام بهبودی به شکلی ویژه به اهمیت تمرکز فرد بر خویشتن صحبت می‎کند.

معتاد فردی است که همیشه بر اساس یک الگوی معتادگونه و بیمار زندگی کرده است. این الگوی رفتاری دارای شاخص های اعتیادی بسیار تکراری و مخرب است. در حقیقت فرد معتاد در زندکی خود به شکلی پیچیده با این الگوی رفتاری خو گرفته است و همانند یک رباط غیر هوشمند و انتخاب گر رفتار می کند.

مفهوم قدم دهم

از آنجا که تمامی رفتارهای یک انسان بر اساس الگوهای درونی و سیستم باورمندی او شکل میگیرد، فرد معتاد و بیمار به دلیل وجود سیستم باورمندی معتادگونه دائما در حال فرار از خود و حقیقت زندگی است. می توان گفت که این فرار از حقیقت برای فردی که دارای علائم بیماری اعتیاد است یک سیستم دفاعی محسوب می شود.

در قدم های دوازده گانه فرد شروع به بازشناسی و بازیابی باورهای معتادگونه و بیمار خود می نماید و پروسه بهودی او از همینجا آغاز می گردد.

بازشناسی قدم دهم

ما قدم دهم چیست و چگونه بر روند بهبودی افراد تاثیر می گذارد؟

در حقیقت پاسخ به این سوال بسیار مهم می باشد. به جرأت می توان گفت که قدم دهم نقطه عطفی در مسیر بهبودی افراد است. در این قدم فرد می تواند بر روی رفتار و کردار خویش تمرکز نماید و از کنترل و قضاوت کردن پیرامون خویش دست بردارد.

در این قدم فرد به مراقبت روزانه از خویش روی می آورد و می تواند بر روی خودش تمرکز نماید. یکی از مخرب ترین نقایص شخصیتی افراد معتاد و بیمار کنترل بی حد و حصر پیرامون است. فرد بیمار تمایل بسیار شدیدی به کنترل اطرافیان و شرایط بیرونی خود را دارد و این در حقیقت یک مکانیزم معتاد گونه است.

در واقع قدم دهم بهبودی به شکلی صحیح و انسانی توجه فرد را از بیرون به درون او معطوف می دارد و به او کمک می کند که دست از کنترل زندگی و افراد بکشد.

چگونگی عملکرد قدم دهم

در این گام بهبودی فرد شروع به ترازنامه نویسی می کند و در در واقع ترازنامه رفتار، احساس و حتی اندیشه های خود را می نویسد. در این ترازنامه فرد با نوشتن اتفاقات و رویدادهای زندگی روزمره خود می تواند دیدی روشن از اتفاقات بدست بیاورد و نقش و سهم خود را در زندگی و اتفاقاتش بدست بیاورد.

 

نحوه تراز نامه نویسی در قدم دهم

در ابتدا جدولی تهیه می کنیم که در ستون اول عنوان ماجرا را می نویسیم.در ستون دوم شرح ماجرا را می نویسیم و می گوییم که چرا این اتفاق افتاد؟

در ستون سوم شرح می دهیم که کدام ضعف اخلاقی عامل این اتفاق بود

درستون چهارم نحوه جبران خسارت را مشخص می کنیم.

در ستون پنجم می نویسیم که به جای این کار باید چه می کردم؟ یعنی رفتار سالم کدام بود؟

اینها اصولی ساده و کاملا عملی قدم دهم بهبودی است که فرد با پیاده سازی و اجرای روزانه آن می تواند به یک سلامت عقل نسبی دست بیازد.

اصول روحانی موجود در قدم های دوازده گانه به شکلی صحیح و استاندارد فرد را در مسیر بهبودی قرار می دهد و او را از مسیر مخرب اعتیادی جدا می سازد.

 

ارتباط قدم‎ها و پیش نیاز قدم دهم

قدم دهم بهبودی ادامه مسیری است که تمامی پیش نیازهای آن در نه قدم پیشین برآورده شده.

قدم اول و دوم بهبودی

در قدم اول بهبودی فرد با ماهیت بیماری اعتیاد آشنا شد و مفهوم بیماری اعتیاد پی برد.

در این آشنایی فرد معتاد با علائم بیماری اعتیاد آشنا شد و توانست آنها را بازشناسی نماید. اما در قدم دوم بهبودی فرد با اشکالات و مشکلات روانی و انحرافات فکری خود آشنا می گردد. در این قدم که پیش نیاز قدم دهم بهبودی است، فرد متوجه می شود که اعتیاد یک جنبه لاعلاج و پیچیده به نام جنبه روانی اعتیاد دارد و برای بهبودی از آن نیاز به یک نیروی مافوق انسانی است.

قدم سوم بهبودی

اما قدم سوم بهبودی و قدم دهم بهبودی رابطه بسیار نزدیکی با یکدیگر دارند. در قدم سوم فرد تصمیم میگیرد اراده و زندگی خود را به یک نیروی برتر از خود بسپارد. به این معنا که فرد متوجه می شود که نمی تواند با اراده شخصی خود زندگی آشفته و از هم گسیخته خود را اداره نماید و به همین دلیل می آموزد که باید برای اداره زندگی اش به یک نیروی برتر اعتماد کند.

بر همین اساس فرد در قدم دهم می آموزد که در میان اتفاقات روزمره زندگی اش ارده خداوند را جستجو نماید و زندگی اش را از دخالت نیروی مخرب شخصی اش پاک نماید.

در ادامه مسیر فرد می تواند با کارکرد صحیح قدم های بعدی بهبودی زندگی اش را دگرگون سازد.

ادامه قدم ها

در ادامه و برای رسیدن به اصول روحانی قدم دهم بهبودی قدم ها به حالت زوج در می آیند. به این شکل که قدم چهارم و قدم پنجم بهبودی به صورت زوج شکل می گیرند و بسیار باهم مرتبط هستند و فرد برای پیاده سازی کامل یکی کجبور به اجرایی کردن بخش دوم آن است.

قدم ششم و قدم هفتم بهبودی نیز به همین منوال هستند و این دو قدم بهبودی با هم به صورت یک زوج عمل می کنند.

در این قدم های تا انتهای قدم نهم بهبودی فرآیند بهبودی به مسیر خود ادامه میدهد و فرد برای یافتن آمادگی لازم برای پیدا کردن اراده الهی در زندگی اش ناگزیر به اجرایی کردن قدم های دوازده گانه می باشد.

کلام آخر

اما قدم دهم بهبودی چکیده ده قدم پیشین است که فرد در مسیر بهبودی از اعتیاد خود به آن نیاز دارد. در حقیقت با کارکرد دقیق و اصولی قدم دهم فرد آمادگی ارتقاء رابطه خود با یک نیروی برتر را می یابد.

از هنگامی که رابطه ای معنوی با خداوند در زندگی فرد شکل میگیرد می توان گفت که نیاز آن شخص به مصرف مواد مخدر از بین خواهد رفت و فرد به یک بیداری روحانی حاصل از کارکرد دوازده قدم روحانی دست می یابد.

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد و بهبودی می توانید از طریق شماره های اعلام شده در وب سایت کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ با مشاورین مرکز تماس حاصل فرمایید.

سرفراز باشید…

5 از 1 رای

برچسب‎ها :

  • تماس با مشاورین
  • شرایط پذیرش
  • مدت دوره
  • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *