کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

علائم شخصیت پارانوئید

شناسایی شخصیت پارانوئید

علائم شخصیت پارانوئید کدامند؟ برای شناخت و آگاهی نسبت به علائم شخصیت پارانوئید چه باید کرد؟ علائم شخصیت پارانوئید در یک فرد کدام است و با چنین فردی چگونه می توان برخوردی صحیح داشت؟

در ادامه کمپ ترک اعتیاد اهواز با ارائه اطلاعاتی دقیق در مورد اختلال شخصیت پارانوئید سعی کرده تا به شما عزیزان و همراهان ارجمند کمک نماید. لطفا تا انتهای مقاله ما را همراهی بفرمایید.

مهمترین علائم شخصیت پارانوئید

 • او گمان می کند که شما به او صدمه می زنید، از او سوء استفاده می کنید یا او را تا حدی فریب می دهید.
 • به نظر می رسد به طور دائم به این فکر می کند که آیا شما به او وفادار هستید.
 • او در اینکه به شما اعتماد کند تردید دارد و از این می ترسد که مبادا شما از اطلاعاتی که درباره او دارید، علیه او استفاده کنید.
 • او حرف های شما را حتی اگر در تحسین و تمجیدش باشد نیز به گونه ای منفی، تهدیدکننده و تحقیرکننده تعبیر و تفسیر می کند.
 • هنگامی که او احساس می کند از سوی فردی مورد تحقیر، توهین با بی اعتنایی واقع شده است (که غالبا چنین احساسی دارد)، به احتمال زیاد کینه فرد را برای همیشه به دل می گیرد.
 • او به آسانی احساس می کند که مورد حمله واقع شده است و به سرعت با خشم و پرخاشگری به مقابله برمی خیزد.
 • به نظر می رسد او همواره نسبت به وفاداری شما مشکوک است و همواره احتمال می دهد که شما به او خیانت می کنید و در این رابطه از شما بازجویی می کنند.

آیا هیچ کدام از موارد فوق برایتان آشنا به نظر نمی رسد؟ آیا با فردی شکاک، بی اعتماد و متهم کشنده رابطه عاطفی داشته اید؟ آیا محبوب کنونی شما فردی شکاک و بدبین است؟ اگر چنین است، ما به شما توصیه میکنیم داستان جولیا را که در پی می آید، بخوانید و سپس موارد هشدار دهنده در این نوشته را مورد ملاحظه قرار دهید.

چگونه می توان فرد پارانوئید را شناسایی و از رابطه با او اجتناب کرد؟ اگر شما عاشق فردی با علائم شخصیت پارانوئید هستید، چه کاری از دست تان ساخته است؟

داستان جولیا

برای آشنایی با علائم شخصیت پارانوئید این داستان را بخوانید. هنگامی که به ماکس” فکر می کنم، از احساسی که در برخورد اول با او به من دست داد واقعا متعجب می شوم. او فردی بسیار زیبا، شیک پوش و ساکت و آرام بود، آرامش و سکوتی حاکی از ابهت و وقاری پرمعنا. هنگامی که او به پخش ما منتقل شد، تعدادی از همکاران زن من شیفته و واله او شدند. من نیز قبول میکنم که از همان ابتدا مجذوب او شدم. البته او از همان ابتدا مشکوک به نظر می آمده مثلا او از میان هر چیزی در مورد خودش و با توضیح اینکه چرا به بخش ما متنفل شده است، اجتناب می کرد.

افرادی عصبی

همچنین او فردی عصبی به نظر می رسید و خود را داخل شوخی های معمول در محیط کاری، نمی کرد. او گاهی پس از شنیدن یک جوک لبخندی بر لبانش نقش می بست، اما من فکر میکنم در همان لحظه به این فکر بود که آیا این جوک درباره او گفته شده است؟ و گویا این احتمال را نیز می داد که همکارانش پشت سرش حرف میزنند و او را مسخره می کنند و این یکی از علائم شخصیت پارانوئید است. در چنین لحظه هایی او آزرده و آسیب پذیر به نظر می رسید، چیزی که تا حدی برای من خوشایند جلوه می کرد.

تردید از روابط دیگر

هنگامی که ماکس برای اولین بار از من دعوت کرد با او بیرون بروم، بسیار مشتاق و پرشور به نظر می رسید. اولین دیدارهای ما واقعا دلچسب بود. به نظر می رسید که ماکس نیاز به اطمینان خاطر از سوی من داشت و من نیز به او اطمینان میدادم. به طور مثال، او از من می پرسید که آیا ممکن است با مردان دیگری نیز رابطه برقرار کنم. به نظر می رسید از این می ترسد که من به سمت مرد دیگری جلب شوم. من اکنون می فهمم که حتی پس از آنکه به او اطمینان می دادم که هرگز به مرد دیگری علاقه ندارم، باز هم نسبت به درستی حرف های من شک داشت و این از علائم شخصیت پارانوئید بود.

ترس از دوست داشته نشدن

همچنین به نظر می رسید از اینکه همکارانش او را دوست نداشته باشند هراس داشت و همواره می خواست بداند که آنها پشت سر او چه می گویند. او چندین بار در مورد برخی از همکاران مان بدگویی کرد که من آن را به حساب این گذاشتم که آنها او را عصبی کرده اند، یا اینکه می خواهد من فقط به او توجه داشته باشم اگرچه من در چنین لحظه هایی تلاش می کردم که به ماکس اطمینان خاطر دهم که جز او به کسی توجه ندارم، اما با افزایش تعداد این گونه موارد، من اندک اندک نگران شدم که مبادا ماکس از نظر روانی ایرادی داشته باشد.

علائم شخصیت پارانوئید، سرک کشیدن در زندگی دیگران

همچنین من متوجه شدم که گفتگوهای میان ما فقط و فقط به من اختصاص یافته است، نه به خاطر اینکه من دوست داشته باشم فقط در مورد خودم حرف بزنم، بلکه ماکس به شدت تمایل داشت که هرچه بیشتر در مورد زندگی گذشته من، عقاید من درباره موضوعات مختلف و امثال آن بداند که یکی دیگر از علائم شخصیت پارانوئید است. از سوی دیگر، پس از مدتی متوجه شدم که من تقریبا چیزی درباره ماکس نمی دانم در حقیقت او به طور عمد از هرگونه گفتگوی صمیمانه درباره خودش اجتناب می کرد. نیازی به گفتن ندارد که این کار او تا چه حد مرا ناراحت می ساخت.

با اینکه من تا حدی متوجه احساس عدم امنیت ماکس شده بودم، اما او هنوز برای من جذاب و دوست داشتنی بود، هنوز درست نمی دانم چه شد که برای چهارمین باری که با هم تنها بودیم، من به او اجازه دادم که مرا تصاحب کند. سپس عجیب ترین چیز ممکن به وقوع پیوست. جریان از این قرار بود که من داشتم از خوبی های ماکس تعریف می کردم که ناگهان او حالت دفاعی به خود گرفت. گویا گمان می کرد که من او را مسخره میکنم و این یکی دیگر از علائم شخصیت پارانوئید است.

عدم احساس تردید در افکار بیمار

هرچه من بیشتر تلاش می کردم او را قانع کنم که اشتباه می کند، او بیشتر اطمینان می یافت که اشتباه نکرده است. عجیب تر از همه اینکه من کم کم قانع شدم که او درست می گوید و به همین دلیل از اینکه مسبب آزار او شدم، احساس گناه کردم و اکنون می فهمم که من تا چه حد احمقانه فکر میکردم روز بعد، او به داخل دفتر من آمد و دید که من با چند تن از دوستانم در حال عندیدن هستیم.

اگرچه موضوع خنده ما اصلا ارتباطی با ماکس نداشت، اما از حالت چهره او متوجه شدم که بسیار آزرده و عصبانی شده است: انگار که ما داشتیم درباره او حرف می زدیم و او را مسخره می کردیم. شب آن روز او به من تلفن کرد و حرف های عجیب و غریبی به من زد، تا جایی که یادم مانده است او گفت: «آیا به دوستانت گفتی که ما با هم همبستر شده ایم؟ اگر من با تو صمیمی شدم به خاطر این بود که به تو اعتماد کردم و این یکی دیگر از علائم شخصیت پارانوئید است.

همچنین او گفت که یکی از همکاران مان به نام استیو از دست او عصبانی است، چون مدتی است که رفتارش با او تغییر کرده است. من که بی نهایت عصبانی شده بودم به طعنه گفتم: «آره، تو درست میگویی، من به استیو گفتم که ما با هم همبستر شده ایم.» و سپس او را به فحش کشیدم. ما کسی که عصبانیت شدید مرا دید کوتاه آمد و از من عذرخواهی کرد، اما معلوم بود که هنوز شک او نسبت به من رفع نشده است.

کنترل کردن رفتار دیگران

تا چند روز همه چیز عادی بود و ما چند بار دیگر در بیرون از محل کار با هم ملاقات کردیم، اما از آن به بعد رابطه ما رو به وخامت گذاشت. او هر شب چندین بار به من تلفن می کرد و اگر خط من مشغول بود، مرا مورد بازجویی قرار می داد و مرا متهم می کرد که با مرد دیگری در حال صحبت بودم. چندین بار نیز که شب هنگام من به همراه یکی از دوستانم برای خرید از خانه بیرون رفته بودم، هنگامی که به خانه برگشتم دیدم که ماکس روی پیغام گیر تلفن پیغام گذاشته است.

اگرچه او در پیغام خود تلاش کرده بود که ناراحتی خود را آشکار نسازد، اما از لحنش مشخص بود که از دست من عصبانی است و نسبت به اینکه من آن موقع شب کجا هستم مشکوک است و این یکی دیگر از علائم شخصیت پارانوئید می باشد. پیغام های او غالیه این گونه بودند: «کجایی جولیا؟ اگر قرار است ما با هم باشیم، من باید بتوانم به تو اعتماد کنم، من باید به وفاداری نو اطمینان داشته باشم، تا نهال عشق ما بزرگتر شود. همچنین او چیزهای عجیبی در مورد همکاران مان بیان می داشت، او می گفت که آنها می خواهند طرح های اقتصادی او را بدزدند و از آن بهره برداری کنند. او حتی یکبار به طور ضمنی اظهار داشت که فکر می کند من با یکی از مردان همکارمان همبستر شده ام.

بدرفتاری و عدم سازگاری

خیلی زود متوجه شدم که فقط من نیستم که از رفتار او تعجب می کنم. یک روز مارگریٹ، سرپرست قسمتی که من در آن کار می کردم، به من گفت که زیاد به ماکس نزدیک نشوم. او گفت که همکاران او از دست بدگمانی های او به ستوه آمده اند، تا جایی که صراحتا تقاضای انتقال او به بخش دیگری را کرده بودند. او همکاران خود را به طور مبهم و غیرمستقیم تهدید کرده بود و گفته بود اگر کسی بخواهد طرح های او را بدزدد بیش از آنچه گمان می کند برایش گران تمام خواهد شد.

حال ماکس به فردی همیشه عصبی تبدیل شده بود و این از علائم شخصیت پارانوئید است. من بعید می دانم که او می توانست به کسی، حتی من، اعتماد کند. یک روز صبح مارگریت مرا به کناری کشیده او خیلی نگران به نظر می رسید و من حدس زدم که هرچه هست بایستی که پای ماکس در میان باشد. او با سرپرست قبلی ماکسی تماس گرفته بود و علت انتقال ماکس به این بخش را جویا شده بود. علت همانی بود که ما در اینجا با آن مواجه بودیم، او به طور مداوم همکارانش را متهم کرده بود که قصد دارند طرح هایش را بدزدند و آینده کاری او را از بین ببرند. همکاری کارکنان بخش با او غیرممکن شده بود. سرانجام، سرپرست ماکسی به طور جدی به او پیشنهاد کرده بود که با به بخش دیگری برود و یا اخراج است.

ترس و اضطراب

چنین خبری مرا به شدت به فکر فرو برد و سبب شد که من به طور کامل از ماکس فاصله بگیرم. او به طور مداوم به من تلفن می کرد و با ماشین اطراف خانه ام می چرخید و از من می خواست که با او بیرون بروم و من به او می گفتم که دیگر مایل به ادامه رابطه با او بشم، در طی این مدت از ترس آزار او، در تمام مدتی که در خانه بودم، یکی از دوستان دخترم با من به سر می برد و این از علائم شخصیت پارانوئید است که با او در ارتباط عاطفی هستیم.

 

در نهایت، در محل کارم به صورت کتبی از او به سرپرست بخش شکایت کردم و درخواست کردم که از او بخواهند در محل کار وارد دفتر کار من نشود. به دنبال این شکایت، ماکس اخراج شد. باید بگویم که هیچ کس از رفتن او ناراحت نبود. در واقع احساس می شد که پس از مدت ها همه ما نفس راحتی کشیدیم. من دیگر از او خبری نداشتم و آرزو میکنم که از این پس نیز نداشته باشم. در پایان باید بگویم که برای همه زنهایی که با مردهای شکاک زندگی می کنند، احساس تأسف می کنم.

محبوب شکاک

همه ما اذعان داریم که در این زمانه محتاط بودن و حالت دفاعی داشتن، تا حدی معقولانه محسوب می شود ولی این از علائم شخصیت پارانوئید  نیست، چرا که آدم های ساده لوح و خوش بین همواره در معرض آزار و سوء استفاده قرار دارند. همه انسانها برای آنکه زندگی، خوبی داشته باشند، لازم است که بتواند در مواقع ضروری از خود در مقابل خطرهای زندگی، از جمله روابط آزاردهنده دفاع کنند.

هنگامی که فرد محبوب ما به طور مداوم به ما شک دارد و به ما اعتماد نمی کند، در این صورت ما با فردی دارای اختلال شخصیت پارانوئید وارد ارتباط شده ایم. علائم شخصیت پارانوئید بسیار فراتر از احتیاط های لازم در روابط بین فردی عمل می کند. یک فرد با اختلال شخصیت پارانوئید در تمام مدت در هراسی و عدم اعتماد به دیگران به سر می برد. او عقیده دارد که نمی توان به دیگران واقعا اعتماد کرد و همه افراد موذی و مغرض هستند و نسبت به او سوءنیت دارند.

بنابراین شعار یک فرد پارانوئید به احتمال زیاد چنین است: «به کسی اعتماد نداشته باشه. از آنجایی که اعتماد فرد پارانوئید به دیگران، در نقطه ای از رشد او زایل شده است، حال بی وقفه در فکر این است که چگونه از خود در قبال حملات بی امان و بی پایان افرادی که پیرامون او را فراگرفته اند، دقاء کند. این گونه افراد اعتقاد دارند حتی اگر هیچ دلیل واضحی نیز وجود نداشته باشد، باز هم دیگران قصد آزار و اذیت آنها را دارند و جهان جای خطرناکی است. از نگاه یک فرد پارانوئید همه افراد از جمله شما در معرض اتهام به داشتن سوه ثبت قرار دارند. او فقط در یک جزیره غیرمسکونی احساس امنیت می کند.

یک فرد پارانوئید


علائم شخصیت پارانوئید

برای یک فرد پارانوئید شوخی های سالم و عادی دیگران با او، حتی هنگامی که از سوی دیگران مورد تحسین و تمجید واقع می شود، به مثابه تمسخر و تحقیر و تهدید تلقی می شود و این از علائم شخصیت پارانوئید است. آنها از نظر اطرافیان خود، افرادی خشک، رسمی، بی احساس و فاقد حس شوخ طبعی هستند. به احتمال زیاد هرگونه انتقاد غیر مغرضانه ای نسبت به آنها، حس دشمنی بزرگی را در آنها بر می انگیزد. آنها غالبا به احساس تحقیر یا توهین به شدت واکنش نشان می دهند. فقدان اعتماد آنها به دیگران سبب می شود که در مقابل هرگونه تأثیرپذیری از سوی دیگران، از خود مقاومت نشان دهند.

هیچ کس حتی همسر آنها نیز برای آنها به قدر کافی قابل اعتماد نیست. افراد با اختلال شخصیت پارانوئید به عنوان افراد کینه ای شهرت دارند. آنها گناه کسی را نمی بخشند، حتی اگر در مورد او اشتباه کرده باشند. به نظر می رسد که فرد با علائم شخصیت پارانوئید آزردگی خود از دیگری را به مرور ایام شدت بیشتری می بخشدا چنانکه شما میان اتفاقی که مدت ها قبل افتاده و خشمی که او اکنون به دل گرفته است، هیچ ارتباط منطقی نمی بینید.

 

آنچه همسر یا فرد محبوب یک فرد پارانوئید را آزار می دهد، این است که فرد پارانوئید همواره خود را محق و غیرقابل مرزنش می داند و به جای آنکه نقش خود را در مشکلات به وجود آمده به رسمیت بشناسند، دیگران را عامل مشکلات خود تلقی کرده و به سرزنش آنها می پردازد. افراد پارانوئید غالبا افرادی عصبی، غیرقابل انعطاف، پرخاشگر، متهم کننده، سرزنشگر و نامناسب برای همکاری هستند.

فرآیندهای فکری در علائم شخصیت پارانوئید

از نقطه نظر فرایندهای فکری، افراد با علائم شخصیت پارانوئید دارای افکاری دوقطبی هستند، آنها دنیا را یا سفید یا سیاه می بینند. بنابراین، افراد پیرامون آنها با در خدمت آنها هستند یا علیه آنها موضع گرفته اند. این موضوع در مورد شما که فرد مورد علاقه او هستید نیز صدق می کند. بنابراین، شما همواره باید احساس وفاداری خود را به او اعلام دارید با آنکه به طور مداوم متهم به خیانت شوید.

 

علاوه بر این، او شواهد عینی علیه باورهای پارانوئیدی خود را نادیده گرفته و با تخریب می کند تا بدین وسیله همچنان برای خودش ثابت کند که دنیا و افراد ساکن در آن، دشمن و غیرقابل اعتماد هستند. به طور مثال، هنگامی که او محبوب خود را به خیانت متهم می سازد، ابتدا شواهد مبتنی بر وفاداری فرد محبوبش را نادیده گرفته و به شواهد جزئی و قابل چشم پوشی استناد می کند به طور مثال، «چرا امشب پانزده دقیقه دیرتر از خرید برگشتی؟

متأسفانه به دلیل تمایل او به استناد به شواهدی که تنها از فرضیات بدبینانه اش پشتیبانی می کنند، گفتگوی منطقی و متقاعد ساختن فرد با علائم شخصیت پارانوئید به اینکه اشتباه فکر میکنند، تقریبا غیرممکن است به مرور زمان فرد پارانوئید غیرقابل تحمل شده و از سوی دیگران طرد می شود و همین سبب می شود که او بیشتر نسبت به دشمنی دیگران به خودش اطمینان یابد. و بدین ترتیب او وارد یک حلقه معیوب می شود، یعنی اینکه فرد پارانوئید با دیگران به عنوان دشمن درگیر می شود و دیگران نیز واکنش منفی به او نشان می دهند و در بازخورد، قرد پارانوئید از واکنش منفی دیگران به عنوان شواهدی برای تایید افکار بدبینانه اش استفاده می کند.

مراقب باشید!

هشداری جدی به ویژه برای آن دسته از افرادی که در رابطه با فرد با علائم شخصیت پارانوئید  قرار دارند، در اختلال شخصیت پارانوئید بیش از دیگر انواع اختلال شخصیت احتمال دست زدن به اعمال پرخاشگرانه و خشونت آمیز وجود دارد. برخی موارد، ما در رسانه های جمعی با خبر جنایتی تکان دهنده روبه رو می شویم و سپس شگفت زده می شویم اگر بدانیم فرد مزبور یک فرد پارانوئید بوده است.

به یاد داشته باشید هرچه افکار و علائم شخصیت پارانوئید جدی تر می شوند، امکان آنکه فرد دارای این افکار دست به عمل بزند، بیشتر از آن می شود که بتواند پیش از وقوع حادثه، آن را علاج کند، به طور مثال، اگر یک کارمند پارانوئید بر این باور باشد که رئیسش قصد اخراج او را دارد، با فرد محبوبش قصد ترک او را دارد، ممکن است به خودش بگوید: «من چرا اول به آنها آسیب برسانم؟» و سپس وارد عمل شود.

شکل گیری اختلال شخصیت پارانوئید فرد پارانوئید غالبا در کودکی به صورت فردی تنها، حساس و با رفتار و روحیه ای عجیب و غریب دیده می شود. او در کودکی از روابط محدودی برخوردار بوده و احتمالا توسط دیگر بچه ها مورد تمسخر و طرد واقع می شده است. علاوه بر این، حداقل یکی از والدین فرد پارانوئید فردی بی عاطفه، سختگیر و تحقیرکننده بوده است. در نتیجه، در همان کودکی این پیام به او القا می شود که مرتکب خطا شده اند و سزاوار مجازات اند.

پیام ارسالی از یک فرد پارانوئید

بنابراین، افراد با علائم شخصیت پارانوئید در بزرگسالی نیز منتظر حمله و سوء استفاده از سوی افراد پیرامون خود هستند و همزمان این پیام را به محیط خود ارسال می دارند که آنها افرادی متفاوت از دیگران و عالی هستند. احتمالا والدین فرد پارانوئید، افرادی کمال گرا بوده و احتمالا تحمل هیچ گونه اشتباهی را نداشته اند. به همین جهت با مشاهده کمترین خطا از سوی قرد پارانوئید او را به شدت تنبیه می کرده اند. برای آنکه به نهم تناقض آشکار میان عالی بودن فرد پارانوئید و احتمال اینکه از سوی دیگران مورد تمسخر واقع شود نایل آیم، باید بدانیم که فرد پارانوئید گمان می کند چون فردی «عالی» است، دیگران چشم دیدن او را ندارند و در نتیجه او را مسخره میکنند. این نوع اختلال شخصیت بیشتر در مردان دیده می شود.

فرد پارانوئید به عنوان شریک زندگی

یک فرد با علائم شخصیت پارانوئید، در یک رابطه عاطفی به عنوان فردی شکاک و دردسرساز شناخته می شود. هنگامی که شما با چنین فردی رابطه عاطفی برقرار می سازید از همان ابتدا به معنای ضرب المثل معروف «راه رفتن روی پوست تخم مرغ، پی خواهید برد. ممکن است شما به خاطر آنکه حس شکاکیت و عدم اعتماد او را تحریک نکنید، مجبور شوید که به فردی محتاط و فاقد حس شوخ طبعی تبدیل شوید. فرد دارای اختلال پارانوئید نیز غالبا به ایجاد رابطه عاطفی شدید و همزمان مختل و ناخوشایند روی می آورد. از آنجایی که فرد پارانوئید در دوران کودکی به اطرافیان خود بی اعتماد بوده است، در دوران بزرگسالی نیز از نزدیک شدن به دیگران و ایجاد رابطه صمیمانه با آنها هراس دارد.

به همین دلیل، هرگونه تلاش شما برای ایجاد رابطه صمیمانه با فرد با علائم شخصیت پارانوئید، ممکن است از سوی او به عنوان حمله تلقی شده و در نتیجه، با فاصله خود را با شما بیشتر کند و با با خشم شما را از حیطه شخصی خود دور سازد. فرد پارانوئید گمان می کند. شما از طریق رفتار صمیمانه خود سعی دارید با وارد شدن به حیطه های شخصی او، نقاط ضعف او را شناسایی کنید. بنابراین، هرچه شما وقت و انرژی صرف رابطه خود با یک فرد پارانوئید کنید، پس از مدتی خواهید دید که مورد اعتماد او واقع نشده و هنوز در اول راه ارتباط با او قرار دارید.

دشواری رابطه با فرد پارانوئید

اگر شما با یک فرد با علائم شخصیت پارانوئید رابطه ی عاطفی برقرار کرده اید، به تدریج متوجه خواهید شد که حتی پس از گذشت مرحله اول آشنایی، داشتن رابطه عاطفی با چنین فردی بسیار دشوار است. چرا که شک و عدم اعتماد او به شما هیچگاه پایانی نخواهد داشت. هرچند شما در رفتارهای خود حسن نیت داشته باشید، أما فرد پارانوئید با عینک بدینی به تحلیل رفتارهای شما خواهد پرداخت تا آثاری از قصد آزار و فریب را در آنها بیاید. شما متوجه خواهید شد که محبوب پارانوئید شما هر لحظه در حالت دفاعی به سر می برد، زیرا هر لحظه گمان می کند که واقعه ناخوشایندی اتفاق خواهد افتاد.

فرد پارانوئید، فردی دفاعی، نگران از دست دادن کنترل خود و دارای ذهنی است که به طور دائم مشغول ارزیابی وفاداری اطرافیان خود است. چنین فردی گویا قادر به درک این نکته نیست که خشم خودش موجب برانگیختن خشم دیگران می شود. به گفته فروید، مکانیسم دفاعی اصلی فرد پارانوئید فرافکنی است: یعنی انکار کامل خشم و دشمنی خود و دیدن آنها در دیگران شاید موضوع نگران کننده در این باشد که فرد پارانوئید در صورت احساس توهین و انتقاد ممکن است که دست به واکنش های شدید هیجانی با حثی فیزیکی بزند.

کینه ای و خشمگین

فرد پارانوئید به عنوان فردی کینه ای غالیا در حال مجادله و شکایت و با کناره گیری از دیگران و رفتن به لاک سکوت است. همچنین ممکن است الجاجت، کنایه زنی، و تمایل به کنترل دیگران را در او مشاهده کرد. اینها ویژگی هایی است که به احتمال زیاد خانواده شما با مشاهده آنها، راضی به رابطه شما با چنین فردی نباشند. دوستان و خانواده شما ممکن است از شما بپرسند چرا دلبسته فردی بسیار حساس و فاقد حس شوخ طبعی شده اید؟ حتی آنها ممکن است که به واسطه روحیه عصبی و مجادله گر محبوب شما که غالبا برای شان ایجاد تنش می کنند، رابطه خودشان را نیز با شما و فرد محبوب تان قطع کنند.

کلام آخر

متأسفانه فرد پارانوئید فاقد توانایی لازم برای صمیمی شدن و خودافشایی و اعتماد به دیگران است. فرد پارانوئید هنگامی که احساس کند مورد آزار و تمسخر قرار گرفته است، ممکن است حالت یک فرد تهدید کننده را به خود بگیرد. با وجود این، به یاد داشته باشید که منشأ خشم و خصومت یک فرد پارانوئید، احساس ترس او از دیگران است. فرد پارانوئید علی رغم آنکه خود را فرد خاصی می داند، با وجود این ترس از این دارد که چون فرد بی ارزشی است، مورد طرد و تحقیر دیگران قرار می گیرد. در برخی موارد، یک فرد پارانوئید وعاشق، در صورت طرد شدن از سوی معشوق، می تواند به فردی بسیار خطرناک که در پی انتقام است تبدیل شود.

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره در زمینه بستری نمودن فرد معتاد خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

سرفراز باشید…

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *