کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

ماده مخدر هروئین | شناخت هروئین و تاثیرات آن

ماده مخدر هروئین

ماده مخدر هریوئین چیست و دارای چه عوارضی می باید؟ برای ترک اعتیاد و بهبودی از مصرف ماده مخدر هروئین چه باید کرد و از چه روش هایی می توان استفاده کرد؟

ماده مخدر هروئین چیست؟

هروئین یک داروی اصلی نیست که از معین ساخته می شود. ماده مخدر هروئین از بذر گیاهان مانند خشخاش تهیه می‌شود و در جنوب شرقی و جنوب غربی آسیا، مکزیک و کلمبیا ساخته و پرداخته می شود. هروئین می‌تواند به صورت یک پودر سفید یا قهوه‌ای و یا یک ماده چسبنده سیاه به عنوان “هروئین سیاه” شناخته شود. نامهای رایج ماده مخدر هروئین شامل، اسب، گرد و غبار جهنم، و غیره می باشد.

ماده مخدر هروئین یک داروی افیونی بسیار اعتیاد آور است که استفاده از آن عواقب و نتایج و عوارض شدیدی دارد. پیامد های پزشکی و اجتماعی ناشی از این ماده مخدر شامل هپاتیت، ایدز سقط جنین، خشونت و اختلال در خانواده، اختلالات اجتماعی و آموزشی می باشد.

استفاده از ماده مخدر هروئین از سال ۲۰۰۷ به طور پیوسته رو به افزایش بوده است و یکی از دلایل اصلی آن، افزایش استفاده از داروهای تسکین دهنده در جوامع بشری است که هروئین به عنوان یک جایگزین سریع و ارزان برای آن می باشد.

اما مانند بسیاری از بیماری‌های مزمن دیگر، اختلالات ناشی از اعتیاد به انواع مواد مخدر نیز قابل درمان است. در همین رابطه داروهایی برای ترک این ماده مخدر و همچنین کاهش وسوسه‌های مصرف مجدد و علائم ترک نیز در دسترس هستند، بنابراین شانس موفقیت در ترک اعتیاد به این ماده مخدر افزایش می یابد.

روش استفاده از هروئین

ماده مخدر هروئین به روش های مختلفی استعمال می شود. این ماده مخدر بدون بو می باشد و دارای دور نیست در نتیجه افراد بخار آن را به صورت یک گاز استنشاق می کند. یکی دیگر از روش های مصرف ماده مخدر هروئین و تزریق آن به صورت وریدی است و البته برخی از افراد هروئین را با کوکائین یا کراک مخلوط می کنند و آن را مصرف می نمایند.

تاثیر مصرف هروئین

هروئین یکی از انواع ماده اعتیاد آور است که به سرعت وارد مغز فرد می شود که به صورت مستقیم به سلول های مغزی که در نواحی احساس درد، لذت، کنترل ضربان قلب، خواب و تنفس میباشند هجوم می برد.
در نتیجه هنگامی که یک فرد مادر ماده مخدر هروئین اعتیاد پیدا میکند تمامی سیستم عصبی و فیزیکی او درگیر این اعتیاد پیچیده می گردد. بنابراین برای ترک اعتیاد به هروئین به درمانهای مکمل و کاملا تخصصی نیاز است.

نسخه های پزشکی اسلوونی و هروئین

همان طور که می دانیم داروهای ضد درد افیونی مانند دارای اثرات مشابهی با ماده مخدر هروئین هستند. در همین رابطه تحقیقات نشان می دهد که سوء استفاده از این داروها ممکن است راه را برای مصرف هروئین باز نمایند.

داده ها نشان می دهد، از سال ۲۰۱۱ حدود ۴ تا ۶ درصد از افرادی که مواد مخدر استفاده می‌کنند به هروئین گرایش پیدا کرده‌اند و۸۰ درصد از افرادی که از این نسخه های پزشکی استفاده کرده‌اند به هروئین کشیده شده‌اند.

در مطالعات انجام شده مشخص گردیده که تقریباً یک سوم که افراد معتاد به هروئین این ماده مخدر را به عنوان اولین ماده مصرفی که مرتب از آن استفاده می کرده اند معرفی می کند.

اثرات کوتاه مدت مصرف هروئین

ماده مخدر هروئین یک ماده افیونی است که تاثیرات شدیدی بر سیستم عصبی احساسات و عملکرد فرد وارد می کند. هنگامی که یک فرد از ماده مخدر هروئین استفاده می کند احساس لذت و سرخوشی در او افزایش می یابد. در رفتار او دستپاچگی و عجله نمایان می شود و فرد احساس سردرگمی و گیجی می کند. اما اینها تنها اثرات مصرف این ماده مخدر نیست.

مهم ترین نشانه های مصرف هروئین

 • خشکی دهان
 • گر گرفتگی پوست بدن
 • احساس سنگینی در بازوها و پاه
 • تهوع و استفراغ
 • خارش شدید
 • عملکرد ذهنی ابری
 • تغییر در آگاهی

اثرات بلند مدت مصرف هروئین

اما مصرف ماده مخدر هروئین دارای اثرات طولانی مدت نیز می باشد که هر چه اعتیاد بیشتر و طولانی تر باشد این تاثیرات می‌توانند بیشتر نمود پیدا کند.

مهمترین نشانه های طولانی مدت مصرف هروئین


  از بین رفتن سیستم رگهای بدن در اثر تزریق هروئین
  از بین رفتن بافت های درون بینی در افرادی که به صورت استنشاقی مصرف کنند
  عفونت دریچه های قلب
  آبسه
  یبوست و گرفتگی معده
  بیماری کبد و کلیه
  ذات الریه و بیماری‌های مرتبط با ریه
  اختلالات روانی مانند افسردگی و اختلال شخصیت
  اختلال در عملکرد جنسی مردان
  چرخه قاعدگی نامنظم در خانم ها

سایر اثرات مصرف هروئین


ماده مخدر هروئین

یکی از مهمترین عوارض مصرف ماده مخدر هروئین وجود مواد افزودنی در آن است. ترکیباتی مانند قند، نشاسته و یا پودر شیر در در این ماده مخدر رگ های خونی منتهی به ریه ها، کبد و کلیه ها و مغز را مسدود می کند و باعث آسیب های دائمی در فرد می گردد. همچنین در روش تزریق این ماده مخدر به دلیل استفاده از سرنگ های اشتراکی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی مانند هپاتیت و ایدز را افزایش دهد.

اثر مصرف بیش از حد هروئین

هنگامی که یک فرد بیش از حد ماده مخدر هروئین مصرف می کند، تنفس در او کاهش می یابد و گاه متوقف می شود. مصرف بیش از حد هروئین کشنده است و بسیاری از افراد در اثر این رفتار جان خود را از دست می‌دهند. در این حالت اکسیژن به مغز نمی رسد و یا بسیار کاهش می یابد. در نتیجه حالتی به نام هیپوکسی می تواند اثرات مخرب کوتاه‌مدت و یا حتی دراز مدت بر روی سیستم عصبی فرد ایجاد کند و او را به حالت کما یا آسیب دائمی مغز وارد نماید.

درمان دارویی اعتیاد به ماده مخدر هروئین

نالوکسون دارویی است که می‌تواند مصرف مواد افیونی را درمان کند. این ماده با اتصال سریع گیرنده های مواد افیونی و مسدود کردن اثرات هروئین و سایر مواد مخدر افیونی از تاثیرات این مواد جلوگیری می کند.

اگر فردی در اثر مصرف بیش از حد هروئین مشکلات تنفسی پیدا کند، بهتر است هر چه سریع‌تر به اورژانس منتقل شود. نالوکسون به عنوان یک محلول تزریقی شامل یک دستگاه تزریق خودکار و یک اسپری بینی در دسترس است. اگر خانواده‌ای فردی با اعتیاد به هروئین دارد، بهتر است از نسخه های تزریق خودکار و اسپری بینی نالوکسان در دسترس داشته باشد.

همچنین بر اثر افزایش تعداد مرگ و میرهای حاصل از مصرف بیش از حد هروئین سازمان بهداشت عمومی برای تهیه نالوکسان اقدام کرده است تا این ماده موثر در درمان مصرف هروئین را در اختیار خانواده‌ها قرار دهد. در ایالات متحده برخی ایالت ها قوانینی تصویب کرده‌اند که به داروسازان اجازه می دهد نالوس نالوکسان را بدون نسخه پزشک به افراد تحویل دهند.

آیا هروئین یک ماده اعتیاد آور است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بله. هروئین یکی از مواد مخدر اعتیاد آور است و در صورت مصرف و اعتیاد به آن، به سرعت دوزهای مصرفی آن بالا میرود. در همین رابطه در مورد اختلال در مصرف مواد مخدر می توان گفت هنگامی که استفاده از یک دارو یا یک ماده مخدر به حدی برسد که مشکلات سلامتی و اختلالات اجتماعی و یا تحصیلی برای یک فرد ایجاد کند، به این پدیده SUD گفته می شود که شدیدترین شکل آن اعتیاد به مواد مخدر است.

علائم محرومیت از مصرف هروئین

هنگامی که یک فرد به ماده مخدر هروئین اعتیاد پیدا میکند، به به هر دلیلی که دچار محرومیت از مصرف هروئین گردد، علائم و نشانه هایی در او پدیدار می شود که نشان دهنده میزان اعتیاد او به این ماده مخدر کشنده است. در ادامه به برشمردن برخی از این نشانه ها و علائم خواهیم پرداخت.

 • بی قراری
 • درد شدید ماهیچه ای و استخوانی
 • مشکل بی خوابی
 • گرفتگی و درد شدید ماهیچه ای
 • حرکات غیر قابل کنترل پا
 • وسوسه های شدید و فکری

اینها علائم محرومیت از مصرف ماده مخدر هروئین است. در همین رابطه محققان در حال مطالعه اثرات طولانی مدت اعتیاد به هروئین بر مغز می باشند. همچنین، مطالعات نشان داده است ماده سفید مغز در اثر مصرف ماده مخدر هروئین از بین می رود که ممکن است این امر در تصمیم گیری، تصمیم‌گیری کند و موقعیت های استرس زا تاثیر شدید بگذارد.

بهبودی از اعتیاد به هروئین

برای درمان و بهبودی از اعتیاد به ماده مخدر هروئین روش ها و متدهای بسیاری وجود دارد و هر کدام دارای طیفی از تاثیرات در روند بهبودی از اعتیاد هستند. در همین رابطه درمان های دارویی، رفتار درمانی، قدمهای دوازده گانه و جلسات مرتبط با آن از مهم‌ترین انواع این درمان ها می باشد. اما برای آنکه رویه درمانی در روند بهبودی افراد از اعتیاد به هروئین مثمر ثمر واقع شود نیاز است تا از یک کمپ ترک اعتیاد تخصصی کمک گرفته شود.

در یک مرکز ترک اعتیاد مانند مرکز تخصصی ترک اعتیاد آبادان، به دلیل وجود افراد متخصص و با تجربه در زمینه ترک اعتیاد، افراد می توانند خیلی سریعتر ساده‌تر به درمان و بهبودی خود بپردازند. از آنجا که اعتیاد به ماده مخدر هروئین یک اعتیاد پیچیده و چند جنبه ای است، پیشنهاد ما این است که حتماً از نیروهای متخصص در زمینه ترک اعتیاد به هروئین کمک گرفته شود.

ما درمان های کمکی و دارویی می توانند به این روند بهبودی از هروئین کمک نمایند. داروی لوفکسیدین توسط اف دی ای مورد تایید است، یک داروی غیر مخدر و افیونی است که به منظور کاهش علائم ترک ماده مخدر هروئین طراحی شده است.

داروهای دیگری که افراد برای جلوگیری از مصرف هروئین داده می شود نیز می توانند کمک کنند. این داروها شامل بوپرنورفین و متادون می باشد. این داروها با اتصال به همان گیرنده های مواد افیونی در مغز مانند هروئین عمل می کند، اما میزان عمل آنها ضعیف تر می باشد و می تواند باعث کاهش میل به مصرف هروئین در فرد گردد.

نکته

اما داروهای دیگری نیز وجود دارد که می‌توانند همین تاثیرات را داشته باشند که از جمله آنها نالترکسون می باشد. این دارو نیست گیرنده های مواد معدنی را در مغز فرد مسدود کرده و از ایجاد اثر داروها و مواد مخدر افیونی جلوگیری می کند.

رفتار درمانی نیز مانند روش های دیگر اعتیاد به ماده مخدر هروئین تاثیر گذار است و شامل روش هایی است که به آنها درمان شناختی رفتاری و مدیریت بحران اعتیاد گفته می‌شود. درمان شناختی رفتاری، در اصلاح رفتارهای فرد معتاد در مصرف هروئین کمک می نماید.
از طرف دیگر مدیریت بحران به فرد در مدیریت موثر محرک ها و استرس های ناشی از محرومیت مصرف کمک می نماید.

این نوع مدیریت پدیده های انگیزشی برای مغز فرد ایجاد می کند و رفتارهای مثبت و عاری از مصرف مواد مخدر را در فرد ایجاد می نماید. ناگفته نماند که روش های رفتار درمانی اگر با داروهای مکمل همراه شوند می‌توانند موثر واقع گردد.

نکاتی برای به خاطر سپردن
 • ماده مخدر هروئین یک ماده افیونی ست که از مورفین گرفته می شود و گیاه مولد آن خشخاش است.
 • هروئین می تواند مانند یک پودر سفید یا قهوه‌ای و یا یک ماده چسبنده سیاه رنگ به نام هروئین تار سیاه شناخته شود.
 • هروئین به سرعت وارد مغز می گردد و سلول های مستقر در مغز که مسئولیت احساس درد لذت کنترل ضربان قلب خواب تنفس و دیگر گیرنده های مواد افیونی هستند متصل می گردد.
 • مرادی که به ماده مخدر هروئین اعتیاد پیدا می کند و آن را مصرف می نمایند دچار یک سرخوشی دستپاچگی مزمن می‌شود. از دیگر عوارض رایج مصرف هروئین خشکی دهان احساس سنگینی در بازوها پاها و عملکرد ذهنی ابر گونه است.
 • اثرات طولانی مدت مصرف هروئین شامل گرفتگی رگ ها عفونت لبه قلب و دریچه ها آبسه و عوارض ریه می باشد.
 • نالوکسان دارویی است که می تواند در صورت مصرف بلافاصله بر مصرف هروئین تاثیر بگذارد و آن را خنثی نماید.
 • هروئین یک ماده اعتیاد آور است و می‌تواند اختلالات جدی در فرد به وجود آورد و از مهمترین علائم محرومیت از آن درد شدید ماهیچه و استخوان مشکلات خواب اسهال و استفراغ است.
 • طیف وسیعی از درمان ها برای ترک اعتیاد به مواد مخدر هروئین وجود دارد که مهم‌ترین آنها رفتار درمانی و دارو درمانی است که می‌تواند به فرد در قطع مصرف هروئین کمک نماید.

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر و همچنین اخذ مشاوره در زمینه ترک اعتیاد لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
سرفراز باشید…

لطفا به این نوشته امتیاز بدهید!

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

یک دیدگاه دربارۀ “ماده مخدر هروئین | شناخت هروئین و تاثیرات آن”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *