کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

روش ترک سیگار | معرفی بهترین روش ترک سیگار ۲

روش ترک سیگار

اعتیاد به سیگار و نیکوتین یکی از پیچیده ترین اعتیاد های حال حاضر در دنیاست. به این معنا که نیکوتین و سیگار به دلیل در دسترس بودن، توانایی افراد را برای قطع مصرف آن کاهش می دهد.

در بخش نخست از مقاله ترک سیگار در مورد موضوعات مختلفی صحبت کرد. در ادامه این بخش از روش ترک سیگار به مطالب دیگری پرداخت خواهد شد.
در حقیقت کارت بسیاری در این زمینه وجود دارد که باید به آنها پرداخته شود. برای آنکه یک روش ترک سیگار موثر واقع شود، نکات بسیاری باید مد نظر قرار بگیرد. در ادامه مطلب به تشریح جزئیاتی بیشتری در مورد روش ترک سیگار و جزئیات آن پرداختخ خواهد شد. لطفا تا انتهای مقاله ما را همراهی بفرمایید.

بهترین روش ترک سیگار | در ترک باقی ماندن

یکی از نکات مهم که در مورد روشهای ترک سیگار باید به آن توجه کرد حالات و عوارض محرومیت از قطع مصرف نیکوتین سیگار است. هنگامی که یک فرد پس از سال‌ها اعتیاد به سیگار تصمیم به ترک سیگار می‌گیرد، سردرد در اثر کمبود و محرومیت نیکوتین دچار حالات احساسات گوناگونی می گردد. پس از آن که فرد مصرف نیکوتین را متوقف می‎کند با حالاتی مانند تحریک پذیری، مشکل در تمرکز، افزایش اشتها و وسوسه مصرف مجدد می گردد. اگر پس از قطع مصرف نیکوتین و سیگار این حالات شدید نبایستی نگران باشید، زیرا به سرعت این حالات رو به کاهش خواهند گذاشت.

 

مهمترین نکته در ترک سیگار تغییر عادات و رفتارهای گذشته است.در حقیقت اعتیاد به سیگار را از بسیاری از فعالیت‌های روز که یک فرد غیرسیگاری و تندرست انجام می‌دهد، باز می دارد. برای استفاده روش ترک سیگار استاندارد باید شکسته شود و با رفتارها و عادات جدید جایگزین گردد. به این معنا که افراد سیگاری فعالیت های جسمی کمی دارد در نتیجه به محض اینکه مصرف نیکوتین قطع می گردد باید با رفتارهای دیگر مانند ورزش کردن پیاده روی، دوچرخه سواری ایا شنا و استخر جایگزین گردد.

نگرش مثبت

یکی از مهمترین عوامل و فاکتورها در روش ترک سیگار استاندارد، داشته داشتن روحیه و نگرش مثبت می باشد. هنگامی که یک مرد تصمیم به ترک سیگار می گیرد از لحاظ روحی و روانی تا حد زیادی تحت فشار قرار می گیرد. در حقیقت اعتیاد به نیکوتین یک اعتیاد عمیق و پیچیده است. اعتیاد علائم جسمی شدیدی ندارد اما از لحاظ روانی و روحی و عاطفی بسیار تاثیر گذار باشد.

 

اعتیاد به نیکوتین در حقیقت رابطه مستقیم با احساسات فرد دارد، در نتیجه هنگامی که یک فرد سیگار را ترک می‌کند باید دائماً روحیه و نگرش خود را نسبت به روش ترک سیگار خود در حالتی مثبت نگه دارد.

 

در همین رابطه، باید فرد نکات مثبت درمورد ترک سیگار را دائماً به خود یادآوری کنند. به عنوان مثال، فکر کنید که چقدر خوشحالی از این که سیگار مصرف نمی کنید. سعی کنید از مزایای ترک سیگار و استفاده از روش ترک سیگار استفاده کنید و آنها را به خود یادآوری نمایید.
این نگرش مثبت به شما در روزهای سخت ترک سیگار کمک بسیاری خواهد کرد.

تحریک پذیری

یکی دیگر از نکاتی که باید بدانید این است که فرد در روزها و زمان های اولیه ترک سیگار بسیار تحریک پذیر است. در نتیجه برای آن که از مصرف مجدد سیگار دور بمانید، لازم است که از هرگونه تنش و فضایی که تحریک پذیری شما را افزایش می‌دهد کاملاً دور بمانید.

پرخوری

در همین رابطه باید بدانید که در زمان قطع مصرف و در دوران اولیه محرومیت از نیکوتین در روش ترک سیگار، مرتب احساس گرفتگی خواهد کرد. اما باید بدانید که این احساس، وسوسه مصرف نیکوتین و مصرف دخانیات است. در نتیجه باید وعده های غذایی منظم داشته باشید تا این احساس که با میل به مصرف سیگار اشتباه گرفته می‌شود را در کف اختیار داشته باشید.

نکته مهم

در مورد ترک سیگار خود با دیگران و اطرافیان تان صحبت کنید. در این بین متوجه خواهید شد که اطرافیان شما دوستان و آشنایان از شما حمایت می‌کنند و در مسیری که در پیش گرفته اید به شما یاری می رسانند. توجه داشته باشید که برای ترک سیگار و استفاده از روش ترک سیگار شما به همراه و همیار و یک همدرد از شما حمایت می کند نیاز دارید. اعتیاد به سیگار و نیکوتین یکی از اعتیاد های پیچیده و عمیق است که برای متوقف ساختن آن نیاز به کمک و همیاری وجود دارد.

 

اگر به سمت مصرف مجدد کشیده شدید و لغزش کردید، دلسرد نشوید و بدانید که در این مسیر بالا و پایین بسیار وجود دارد. توجه داشته باشید که بسیاری از افرادی که برای زمان های طولانی و سالهای متمادی سیگار را متوقف کرده‌اند قبل از آن بارها با شکست روبرو شده اند اما دلسرد نشده اند.

روش های ترک نیکوتین

همانطور که میدانیم برای ترک سیگار روش های متفاوتی وجود دارد. هر کدام از این روش شاه دارای متوسط ها متدها و روش های به خصوصی هستند، به همین دلیل در ظاهر ممکن است با هم متفاوت باشد. اما هنگامی که درمورد یک روش ترک سیگار موثر و موفق صحبت می شود، تمرکز ما در مورد میزان موفقیت این روش برای فرد در ترک سیگار است. در ادامه به مهمترین روش های ترک سیگار اشاره شده است.
۱- اصلاح رفتار و روش شخصی برای ترک سیگار
۲- روش خودیاری
۳- روش جایگزین نیکوتین
۴- کمک به افراد دیگر برای ترک سیگار

شایان ذکر است که هرکدام از این روشها دارای گزینه های متفاوتی هستند. همچنین می توان گفت این روش ها را می توان به صورت ترکیبی برای ترک سیگار استفاده کرد. در حقیقت شاید لازم باشد چندین روش مختلف را با هم ترکیب نمود تا یک روش ترک سیگار موفق را به دست آوریم.

اصلاح رفتار و روش شخصی

روش خودیاری و یا تغییر رفتار و اصلاح آن در ترک سیگار یکی از موضوعات مهم در یک روش ترک سیگار می باشد.

نیکوتین یک ماده اعتیاد آور است برای بهبودی از اعتیاد به آن تغییر و اصلاح رفتار در شخص نیاز است. در همین رابطه برنامه های ویژه ای برای ترک اعتیاد مانند هیپنوتیزم، بیزاری بیزاری درمانی نحوه جلوگیری از مصرف مجدد سیگار وجود دارد.
به همین دلیل، ممکن است به افراد سیگاری توصیه شود که از محرک های خاص و یا موقعیت هایی که منجر به مصرف سیگار می‌شده است دوری کند. به طور مثال پس از بیدار شدن و یا مصرف غذا عادات خود را تغییر دهد و به جای کشیدن سیگار به خواندن و مطالعه کردن و یا پیاده روی مبادرت ورزد.

درمان جایگزینی نیکوتین


روش ترک سیگار

درمان جایگزینی نیکوتین یک روش ترک اعتیاد است در سال ۱۹۹۰ به هدف جایگزینی نیکوتین با یک منبع دیگر نیکوتین ایجاد شد. به این معنا که اعتیاد به نیکوتین در فرد باقی می‌ماند اما عادت سیگار کشیدن در او متوقف می گردد.

در این روش ترک سیگار، ماده نیکوتین و مصرفی خود را از یک منبع دیگر مانند آدامس و یا برچسب های نیکوتین دریافت می کند و در حین قطع مصرف سیگار علائم ترک سیگار در دو از بین میرود اما اعتیاد به نیکوتین در و باقی می ماند.

در این بین، مشاوره های رفتاری برای تغییر رفتارها و عادات استعمال دخانیات در کنار جایگزینی نیکوتین ضروری است. در این روش مقدار نیکوتین به تدریج کاهش خواهد یافت تا روزی که به طور کامل قطع گردد.

انواع درمان های جایگزین نیکوتین


  آدامس نیکوتین
  لنزهای نیکوتین
  انتقال دهنده نیکوتین نیکو درم

در انواع روش ترک سیگار به صورت مصنوعی و بدون قطع کامل نیکوتین دارای مضراتی است را با مشکلات جدید روبرو می کند.
هنگامی که نیکوتین از یک منبع دیگر به صورت مصنوعی و تحت کنترل وارد بدن می گردد آسیب هایی به بدن وارد می کند که در دراز مدت می تواند مضرات بسیاری برای فرد و سلامتی او داشته باشد.

کمک به افراد دیگر

در این روش که یکی از موثرترین روش های ممکن می باشد و جزء اصول قدم های دوازده گانه جلسات نیکوتینی های گمنام نیز می باشد، فرد پس از آنکه خوب به کمک دیگر معتادان به نیکوتین توانست مصرف سیگار خود را متوقف سازد شروع به کمک به اعضای دیگر میکند.
بسیار موثر و حائز اهمیت است. زیرا هنگامی که فرد شروع به کمک کردن به دیگر افراد معتاد به سیگار و نیکوتین میکند، به شکلی ناخودآگاه خود او نیز در رابطه با اعتیادش قدرت پیدا می کند و می تواند جلوی اعتیاد خود را بگیرد.

در هر صورت اعتیاد به نیکوتین یک اعتیاد پیچیده و بسیار مضر است که فرد را در معرض خطرات بسیاری قرار می دهد. برای ترک سیگار با استفاده از یک روش ترک سیگار مطمئن و با تجربه در این زمینه کمک گرفت. پیچیده است که باید برای آن هرچه سریعتر جدی گرفته شود.
کمپ ترک اعتیاد اهواز با همکاری با مراکز درمانی تخصصی در زمینه ارائه روش ترک سیگار نیکوتین آماده کمک رسانی به افراد وابسته به این ماده اعتیاد آور می‌باشد.

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر و همچنین اخذ مشاوره در زمینه ترک سیگار و انواع مواد مخدر دیگر لطفاً با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.
سرفراز باشید…

برچسب‎ها :

  • تماس با مشاورین
  • شرایط پذیرش
  • مدت دوره
  • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *