کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

دردهای جسمی ترک اعتیاد | درد جسمی بعد از ترک اعتیاد

دردهای جسمانی ترک اعتیاد

زمان مطالعه : سه دقیقه

مهمترین راه درمان دردهای جسمی ترک اعتیاد کدامند و چگونه می توان آنها را کاهش داد؟ دلیل به وجود آمدن درد جسمی بعد از ترک اعتیاد کدام است و برای درمان آن چه باید کرد؟ بهترین روش های درمان دردهای جسمی ترک اعتیاد چیست؟

کمپ ترک اعتیاد اهواز با ارائه مطالب مهمی در رابطه با موضوع دردهای جسمی ترک اعتیاد سعی کرده تا اطلاعات مهمی را در این زمینه در اختیار شما همراهان ارجمند قرار دهد. اگر تمایل دارید در این رابطه بیشتر بدانید، لطفاً این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید.

 

همانطور که میدانیم بیماری اعتیاد و مصرف مواد مخدر یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که جوامع با آن دست به گریبان هستند. این بیماری می تواند منجر به عوارض شدید جسمی و روانی در افراد شده و آسیب های جبران ناپذیر را بر جای بگذارد.

یکی از مهمترین موضوعاتی که در رابطه با ترک اعتیاد وجود دارد این است که عوارض جسمی و روانی اعتیاد به مواد مخدر مانند یک فرآیند طولانی مدت است که نیاز به مراقبت های ویژه دارد. در حقیقت زندگی بعد از ترک اعتیاد و سم زدایی بدن فرد برای بازیابی توانایی هایش به زمان نیاز دارد و ممکن است عوارض آن تا مدت ها از میان نرود.

دردهای جسمی ترک اعتیاد

در میان این عوارض، دردهای جسمی ترک اعتیاد یکی از شایع‌ترین عوارضی است که افراد با آن دست به گریبان هستند. اگر به صورت صحیح و اصولی برای درمان و بهبودی از اعتیاد اقدام نشود، ممکن است این درد ها که شامل دست درد و درد عضلات بدن می باشد، ادامه پیدا کند.

 

مرکز ترک اعتیاد اهواز با بررسی علائم و نحوه درمان دردهای جسمی ترک اعتیاد سعی کرده تا در این رابطه مطالب مهمی را در اختیار شما همراهان ارجمند قرار داده دهد.

 

بر اساس اینکه افراد چه نوع ماده مخدر یا محرکی مصرف کرده اند، ممکن است با چالش های مختلفی روبرو گردند و پس از ترک اعتیاد با آن رو به رو شوند. همانطور که در مقاله مواد اعتیادآور توضیح داده شد، برخی مواد مخدر پس از متوقف شدن علائم جسمی بیشتری از خود بروز می‌دهند، در حالی که برخی دیگر ممکن است فرد را از لحاظ روانی دچار مشکلاتی نمایند و عوارض روانی بیشتری را به فرد تحمیل کنند.

 

در این بین مواد مخدر افیونی مانند تریاک، شیره، هروئین و غیره در زمان ترک، دردها و مشکلات جسمانی را برای فرد ایجاد می‌کنند که مهمترین آنها عبارتند از :

 • دردهای عضلانی
 • دردهای مفصلی
 • اسهال و استفراغ

دردهای جسمی ترک اعتیاد ممکن است شدید و غیر قابل کنترل باشند و فرد برای فرار از آنها مجبور به مصرف دوباره شود. بنابراین اقدام برای درمان و بهبودی این دردها برای افراد پس از ترک اعتیاد، بسیار اهمیت دارد، چرا که با درمان این گونه دردهای جسمی می‌توان عوامل موثر اعتیاد و بازگشت به مصرف مجدد را از میان برداشت.

دردهای جسمی ترک اعتیاد و بیماری های روان تنی

در بسیاری از اوقات دردهای جسمی ترک اعتیاد پس از قطع مصرف ممکن است تا مدت ها ادامه پیدا کنند. در حقیقت بدون وجود علت خاصی ممکن است این درد ها همچنان ادامه داشته باشند. در چنین مواقعی می توان گفت که احتمالاً مشکلات جسمی و دردهای موجود، ناشی از بیماری‌های روان‌ تنی هستند.

 

بیماری های روان تنی به انواع مشکلات جسمی و بیماری هایی اطلاق می شود که با نشانه ها و علائم جسمی بروز پیدا می‌کنند، اما منشأ اصلی آنها کاملاً ذهنی و روانی می باشد. در حقیقت برای برطرف نمودن دردهای جسمی که ناشی از روان تنی هستند، فرد نیاز به روان درمانی و برطرف نمودن مشکلات روانی که منشاء این دردها هستند، دارد.

دردهای روان تنی معمولاً تا شش ماه پس از ترک اعتیاد با فرد می مانند و در بعضی اوقات ممکن است با گذشت سال ها پس از ترک مواد مخدر همراه شخص باقی بمانند. در حقیقت برای درمان این گونه دردها نیاز به کمک های تخصصی مشاوره ترک اعتیاد و آموزش های لازم در رابطه با بهبودی از اعتیاد می باشد.

دردهای جسمی ترک اعتیاد


دردهای جسمی ترک اعتیاد

یکی از شایعترین دردهای عضلانی که افراد پس از ترک اعتیاد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، کمردرد و پادرد می باشد. اینگونه از دردها که به سندروم پاهای بیقرار معروف است، باعث می شود تا درد در عضلات و ماهیچه های پشت ساق پا ایجاد شده و حالات ناخوشایندی را در پاهای فرد ایجاد نماید به شکلی که نیاز شدید به تکان دادن پا ها وجود دارد.

مهمترین نشانه های سندروم پای بیقرار عبارتند از :

 • سوزن سوزن شدن
 • خارش
 • ضربان و کوبیدن
 • سوزش
 • کشش و خزیدن

معمولاً این حالات قبل از خواب و هنگام دراز کشیدن یا نشستن های طولانی بر روی صندلی ایجاد می‌شود و ممکن است در دست و سایر عضلات فرد نیز این نشانه ها بروز کند.

روش های درمان دردهای جسمی ترک اعتیاد

معمولاً پس از ترک اعتیاد، دردهای جسمی ترک اعتیاد که در دوره‌های مختلف ممکن است بروز نمایند را می توان از طریق روش های مختلف درمان کرد. روش ها و درمان های پزشکی و دارویی زیر نظر متخصصین و با توجه به شرایط فرد می تواند کارساز باشد، اما در بسیاری از مواقع برای کاهش علائم و عوارض بیماری های روان تنی لازم است تا فرد با استفاده از روان درمانی و تراپی به کاهش استرس و اضطرابی که موجب اینگونه دردهای روانی می‌گردند اقدام کند. در چنین حالتی مهمترین درمان‌های دردهای جسمی عبارتند از :

 • درمان استرس
 • گروه درمانی
 • روشهای آرام سازی
 • مشاوره ترک اعتیاد

هر کدام از این روشها می تواند به کاهش دردهای جسمی بعد از ترک اعتیاد کمک کرده تا افراد به آرامش مورد نیاز دست یابند.

۱- درمان استرس

یکی از مهمترین عوامل ایجاد کننده دردهای روان تنی که رابطه مستقیم با دردهای جسمی دارد، استرس می باشد. در چنین حالتی با روان درمانی به افراد آموزش داده می شود تا راه های مقابله و درمان استرس را به خوبی فرا گیرند تا بتوانند شرایط محیطی و زندگی خود را مدیریت کرده و از استرس خود جلوگیری به عمل آورند.

 

با استفاده از روش‌های روان‌درمانی می‌توان تنش های روزمره زندگی را تا حد زیادی مدیریت کرده و در نتیجۀ آن، دردهای جسمی ترک اعتیاد را کاهش داد.

۲- گروه درمانی

یکی از مهمترین و موثرترین روشهای درمان اعتیاد و کاهش دردهای روان تنی، استفاده از گروه‌های درمانی ۱۲ قدم می باشد که افراد با دریافت کمک های کاملا رایگان از معتادان در حال بهبودی دیگر می‌توانند اضطراب و استرس ناشی از اعتیاد را کاهش داده و به آرامش برسند و در نتیجه آن دردهای جانبی و جسمی نیز به شدت کاهش یابد.

 

گروه های دوازده قدم که جلسات آن در رابطه با انواع اعتیادها در دنیا وجود دارد، توانسته است به افراد بسیاری در مسیر بهبودی از اعتیاد کمک کرده و افراد زیادی با استفاده از اصول قدم های دوازده گانه توانسته اند زندگی خود را باز یابند و به آن برگردد.

۳- داروهای گیاهی

یکی دیگر از روش های بی خطر، استفاده از طب سنتی و گیاهان دارویی است که بدون داشتن هیچ گونه عوارضی می تواند به کاهش درد جسمی بعد از ترک اعتیاد کمک کرده و فرد را در این مسیر یاری کند. استفاده از داروهای گیاهی در این مسیر می تواند بسیار موثر باشد که مهمترین آنها عبارتند از :

 • دم‎کرده زرشک
 • دم کرده بید
 • نوشیدن آب گوجه فرنگی
 • گیاه بابونه
 • ویتامین ث

این مواد و گیاهان آرامبخش می‌توانند باعث کاهش درد پا و سایر دردهای ناشی از اعتیاد عمل کنند و خاصیت آرام بخشی خود را بدون هیچ گونه عوارضی به فرد منتقل نمایند و به شکل وسیعی در کنترل اضطراب و دردهای ناشی از آن کمک کننده باشند.

۴- دردهای جسمی ترک اعتیاد | روش های آرام سازی

یکی دیگر از مهمترین روش هایی که برای کاهش دردهای جسمانی بعد از ترک اعتیاد مورد استفاده قرار می گیرند، استفاده از روش های آرام سازی می باشد که مهمترین آنها عبارتند از :

 • ریلکسیشن
 • ذهن آگاهی
 • یوگا
 • مراقبه

این روشها توانایی بسیاری برای کاهش میزان استرس و اضطراب در افراد را دارند که در نتیجه آن می‌توان به کاهش دردهای عضلانی دست و پا ناشی از ترک اعتیاد دسترسی پیدا کرد.

 

افراد پس از ترک اعتیاد لازم است تا با روشهای آرام سازی به خوبی آشنا شده و آن را جزئی از برنامه روزانه خود قرار دهند، زیرا به طور کلی افرادی که سالها درگیر اعتیاد بوده اند نیاز به رشد روحی، فکری و شخصیتی دارند و این روش های آرام سازی می تواند در این مسیر به آنها کمک‌های موثری نماید.

۵- مشاوره ترک اعتیاد

برای درمان دردهای جسمی ترک اعتیاد استفاده از کمک های تخصصی و مشاوره ترک اعتیاد می‌تواند باعث انتقال آموزش های تخصصی در زمینه بهبودی فکری، روانی و روحی افراد شود و به آنها در کاهش دردهای جسمانی کمک بسیاری نماید. افراد متخصص در زمینه ترک اعتیاد با آموزش راهکارهای مناسب به افراد سعی می‌کنند تا چگونگی کاهش علائم ترک اعتیاد و دردهای جسمانی را بیاموزند و در نحوه مدیریت افکار و جلوگیری از بازگشت به مصرف مجدد آموزش‌های لازم را دریافت نمایند.

 

در این مسیر مرکز ترک اعتیاد اهواز آماده است تا با خدمات مشاوره تلفنی خود پاسخگوی مشکلات شما در زمینه ترک اعتیاد باشد.

مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ

همانطور که بیشتر توضیح داده شد مشاوره ترک اعتیاد در فرآیند ترک و کاهش مشکلات ناشی از اعتیاد فعال می تواند بسیار ضروری و کمک کننده باشد و از طرف دیگر با وجود دغدغه های روزمره افراد درباره کمبود زمان، بسیاری از افراد امکان شرکت در جلسات حضوری را ندارند، در نتیجه می توانند با استفاده از مشاوره ترک اعتیاد از این مرکز با صرف کمترین هزینه به صورت تلفنی با مشاورین مرکز تماس داشته باشند.

 

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره رایگان در زمینه بستری نمودن فرد معتاد در یکی از مراکز همکار اهواز کمپ لطفاً با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید

 

سرفراز باشید …

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *