کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

تاثیر اعتیاد والدین بر فرزندان | راهنمای کودکان با والدین معتاد

تاثیر اعتیاد والدین بر فرزندان

تاثیر اعتیاد والدین بر فرزندان چیست؟ مهمترین عوارض اعتیاد والدین کدامند و برای جلوگیری از آن چه باید کرد؟ بهترین راهنمای کودکان با والدین معتاد دارای چه اطلاعاتی است و چگونه به این کودکان کمک می کند؟

در این مقاله مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ با جمع آوری اطلاعات مفیدی برای راهنمایی کودکان با والدین معتاد پرداخته است. در این نوشتار روش هایی برای راهنمایی کودکانی که در خانواده‌های معتادین زندگی می کنند اشاره شده است. لطفاً تا انتهای نوشتار با ما همراهی بفرمایید.

تاثیر اعتیاد والدین بر فرزندان چیست؟

صرف نظر از سن هر کدام از ما، همه ما تحت تاثیر والدین و افرادی هستیم که ما را پرورش می دهند که البته این تاثیر می تواند بسیار عمیق باشد. نه تنها به صورت ژن هایی است که از والدین به صورت بیولوژیکی به فرزندان می رسد، بلکه رفتارها، عادات، ارزش ها و سبک های ارتباطی را ما از والدین خود می آموزیم. اما این الگوها در موضوعات دیگر نیز بر روی فرزندان تاثیر می گذارد که شامل مصرف الکل و یا مواد مخدر می باشد.

موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر و تاثیر اعتیاد والدین بر فرزندان در ایالات متحده تخمین می‌زند که بیش از ۲۵ درصد از کودکان آمریکایی در خانواده هایی که سوء مصرف مواد مخدر وجود دارد بزرگ می شوند. طبق بررسی‌های انجام شده مصرف مواد مخدر توسط کودکانی که در خانواده هایی که یک یا چند تن از بزرگسالان آن از الکل یا مواد مخدر استفاده می کنند، بیشتر می باشد.

گرایش  به اعتیاد در کودکانی که در خانواده های معتاد پرورش می یابند، تقریبا دو برابره کودکان دیگر است و اختلالات روانی آنها به شدت بیشتر است.

مشکلات و درگیری ها در خانواده های معتاد

مشکلاتی که کودکان در خانواده های معتاد تجربه می کنند بسیار زیاد است که برخی از آنها عبارتند از:

 • سوء استفاده از خانواده ها
 • عملکرد ضعیف در مدرسه
 • مشکلات عاطفی و رفتاری
 • عزت نفس پایین
 • سوء استفاده جنسی، جسمی یا کلامی
 • بروز اضطراب و افسردگی

شروع اعتیاد با الکل یا داروهای مخدر

کودکانی که در خانواده‌هایی که با والدین معتاد پرورش می یابند، در صورت مصرف و تست مواد مخدر یا الکل به احتمال زیاد معتاد به آن خواهند شد. در حقیقت کودکانی که در خانواده های بیمار و معتاد بزرگ می شوند و پرورش می یابند بیشتر از سایرین در بزرگسالی و یا حتی در سنین کم و نوجوانی گرایش به اعتیاد و مصرف انواع مواد مخدر یا الکل را پیدا می کنند.

کمک به والدین معتاد: یک نقش معکوس

در یک خانواده سالم روابطی که میان والدین و فرزندان وجود دارد یک رابطه سالم است که تاثیرات مثبت آن به خوبی قابل مشاهده می باشد. در این نوع از روابط والدین نقش سرپرست کودک خود را بر عهده می گیرند و برای کودک خود یک سر  پناه، امکانات رفاهی امنیت مالی و البته پشتیبانی های عاطفی مورد نیاز کودک خود را فراهم می کنند. اما در خانواده های معتاد با وجود والدین معتاد تاثیر اعتیاد والدین بر فرزندان اجازه نمیدهد که فرزندان یک رابطه سالم با والدین خود داشته باشند. در بسیاری از خانواده ها کودکان نقش معکوس و مراقبت کننده را برعهده می‌گیرند، در حالی که بسیاری از این کودکان حتی نمی دانند که این مسئولیت را به عهده گرفته‌اند.

برخی از وظایفی که فرزندان در قبال والدین معتاد خود بر عهده می‌گیرند عبارتند از:

 • مراقبتهای کمک کننده به پدر معتاد
 • گرفتن کار نیمه وقت برای تامین هزینه‌های مواد غذایی خانواده

در حقیقت این مسئولیت ها که ناشی از اعتیاد والدین و تاثیر اعتیاد والدین بر فرزندان است، می تواند از مرزهای یک رابطه سالم والد و فرزند فراتر رود. مهمترین تاثیراتی که اعتیاد والدین بر زندگی فرزندان می گذارد عبارتند از :

 • کاهش فعالیت‌های اجتماعی کودک
 • درگیری در مشکلات جنسی و خانوادگی والدین در گذشته
 • افسردگی شدید
 • احساس نیاز به نجات والدین
 • استفاده از مواد مخدر یا نوشیدن الکل به منظور ایجاد پیوند عاطفی با والدین
 • پذیرفتن مسئولیت اعتیاد والدین

تاثیر اعتیاد والدین بر فرزندان: بلوغ مصنوعی

در تمام این سناریوها یک تاثیر اعتیاد والدین بر فرزندان  این است که والدین معتاد از کودک خود می‌خواهند که یک سطح بلوغ را برای پذیرفتن مسئولیت ها اخذ نماید و این یکی از تاثیر اعتیاد والدین بر فرزندان است که در حقیقت والدین معتاد مرزهای عاطفی را که باعث می شود کودکان بتوانند به طور مستقل رشد نمایند را نقض می کنند و کودک خود را به یک سرپرست متخصص که فاقد مهارت های اجتماعی و احساس هویت شخصی است تبدیل می‌کنند.

فشارهای روحی و روانی ناشی از مراقبت از والدین درگیر اعتیاد می‌تواند به رشد مغزی کودکان آسیب برساند. کودکانی که با والدین معتاد خود زندگی می‌کنند برای فراهم نمودن نیازهای عاطفی خود دچار اختلال می‌شوند، زیرا والدین از نظر جسمی و روحی نمی‌توانند مسئولیت های خود را به عهده بگیرند، در نتیجه این کودکان در خطر آسیب های اجتماعی، روحی و روانی قرار می گیرند و مشکلاتی مانند  :

 • قرار گرفتن در معرض سوء استفاده
 • سوء تغذیه
 • انزوا
 • در معرض جرم بودن

تجربه می کنند و مانند دوستانشان نمی توانند روند رو به تکاملی را طی کنند. در نتیجه این کودکان ممکن است به حدی از زندگی اجتماعی دور شوند که نتوانند روابط سازنده ای با همسالان خود برقرار نمایند.

در بسیاری از موارد کودکان والدین معتاد معتقدند که اعتیاد والدین به نوعی تقصیر آنهاست اگر مثل آنها در مدرسه رفتار بهتری داشتند و یا نمرات بهتری کسب می‌کردند والدین آنها خسته نمی شدند یا استرس پیدا نمی کردند که لازم باشد مواد مخدر مصرف کنند.

دریافت کمک خارج از خانه

کودکانی که در خانواده هایی با والدین معتاد زندگی می کنند  و تحت تاثیر اعتیاد والدین بر فرزندان قرار می‌گیرند برای یافتن کمک در خارج از خانه معمولاً دچار مشکل هستند. اغلب کودکان در این خانواده ها از گفتگو با سایر افراد در رابطه با مشکلاتی که دارند ۴ مشکل هستند و به سادگی نمی توانند در مورد تجربیات خود در زندگی خانوادگی با کسی صحبت کند.

هنگامی که کودکان سعی می کنند که با یک مشاور در مدرسه و یا معلم و پزشک و یا دوستان والدین خود در رابطه با مشکلات صحبت کنند، ممکن است با خشم و عصبانیت والدین روبرو شوند. حتی بسیاری از اوقات والدین از ترس از دست دادن حضانت قانونی فرزندان خود و یا اتهامات کیفری از بروز این مشکلات با افراد دیگر بسیار نگران می شوند و می توانند به فرزندان خود آسیب بزنند.

تاثیر اعتیاد والدین بر فرزندان : فرار از خانه

در حقیقت بزرگ شدن در خانه ای که تحت تاثیر اعتیاد والدین قرار دارد می تواند به عزت نفس کودکان آسیب بسیاری برساند و حتی کمک به این کودکان را را دشوار نماید. اضطراب شدید، ترس، احساس عمیق ناتوانی از مهم ترین احساسات آزاد دهنده ای هستند که کودکان در این خانواده ها تجربه می کنند و بر اثر آن از خانه فرار کرده و بی خانمان می شوند.

راهکارهایی برای مقابله با مشکلات خانوادگی

در اینجا به توضیح این مطلب خواهیم پرداخت که چگونه می توان اعتماد به نفس کودکان را بازیافت و به آنها کمک کرد تا مشکلات این خانواده ها و تاثیر اعتیاد والدین بر فرزندان که به شکلی بیمارگونه به آنها تحمیل شده است را از بین برد. در ادامه به چند مورد از این راهکار ها خواهیم پرداخت.

 • یافتن یک فرد بزرگسال که بتوان به او اعتماد کرد کسی که شما را بفهمد من را در شما ایجاد نماید. این شخص می تواند معلم، یک مربی، اقوام نزدیک باید به خاله یا دایی یا یک همسایه دلسوز باشد. این موضوع اهمیت دارد که این فرد در مورد ترس های شما آگاه شود و به درخواست کمک شما پاسخ مثبت بدهد.
 • احساسات خود را در یک مجله، وبلاگ آنلاین ضبط کنید و چیزهایی را که برای شما پیش می آید دران ثبت و ضبط نمایید. ممکن است در ابتدا ترسناک به نظر برسد اما این یک روش خوب برای ترساندن والدین معتاد است. مهم این است که شما سعی کنید اتفاقات ر دهنده ای را که برای شما در زندگی خانوادگی رخ می‌دهد را به‌شکلی ثبت و ضبط نمایید.
 • در فعالیتهای شرکت کنید که باعث می شود تاثیر اعتیاد والدین بر فرزندان کاهش یابد و احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید. اگر یک دونده هستید و یا در عکاسی استعداد دارید، یا عاشق موسیقی هستید می‌توانید آن را به عنوان یک فعالیت که به شما احساس اطمینان و اعتماد به نفس و خوشبختی می دهد را انجام دهید.

نکته های دیگر

 • در کنار دوستان خود باشید. اگر نسبت به اتفاقاتی که در خانه می‌افتد، احساس خجالت و وحشت می کنید به هیچ وجه منزوی نمانید و به دوستانتان دروغ نگویید اوضاع چگونه پیش می رود. سعی کنید دوستان تان را در اوقات دشوار از خود دور نکنید و حداقل یک نفر از دوستان شما باشد که از وقایع زندگی شما با اطلاع است.
 • کودکان در خانواده‌هایی با والدین معتاد، برای کاهش تاثیر اعتیاد والدین بر فرزندان باید شماره تلفن های اضطراری را در اختیار داشته باشند. همچنین داشتن لیستی از افرادی که می‌توانند به آنها در بحرانها کمک نمایند و فرد می‌تواند با آنها در چنین مواقعی ضروری ارتباط برقرار کند بسیار مهم است. در ایالات متحده خطهای ویژه نوجوانان وجود دارد که نوجوانان می توانند از طریق آن درخواست کمک نمایند. در این راه اقوام نزدیک، همسایگان، معلمان یا هر کس دیگری که احساس می کنید که در مواقع ضروری می توانید با آن ها صحبت کنید می تواند به شما کمک کننده باشد.
 • لیستی از مکان های ام را تهیه و نگهداری کنید و در هنگام بحران در خانواده در صورت اجبار به ترک آن برای استراحت بعد از ظهر یا یک شب کامل از آن استفاده نمایید. لیستی از مکان‌ها، خانه داستان یا خاندان، پناهگاه های خانوادگی، مراکز نوجوانان، کتابخانه ها و پارک ها را تهیه نمایید و برای رهایی از استرس در خانه به آنجا بروید.
 • به یاد داشته باشید که این تقصیر شما نیست که والدین شما اعتیاد دارند و معتاد هستند. وقتی احساس می کنید که در مورد مصرف مواد مخدر والدین احساس گناه یا ناراحتی می کنید، به خود یادآوری کنید که شما علت مشکل والدین خود نیستید و این احساس تنها یک تاثیر اعتیاد والدین بر فرزندان است و نه بیشتر. شما نمی توانید میزان مصرف مواد والدین خود را کنترل نمایید.

غلبه بر ننگ اعتیاد به مواد مخدر والدین

نظرات جامعه در مورد سوء مصرف مواد مخدر می‌تواند نقش مهمی در نحوه پاسخگویی به افرادی که به مواد مخدر اعتیاد پیدا می کنند را داشته باشد. اگرچه اکنون اعتیاد به عنوان یک بیماری مزمن مغزی شناخته می شود اما بسیاری از افراد معتاد به انواع مواد اعتیاد آور که به شدت به کمک نیاز دارند، هنوز به شکل ناصحیحی مورد قضاوت یا محکومیت قرار می گیرند. به ویژه والدین معتاد به دلیل تاثیر مخربی که بر فرزندان خود می گذارند در معرض قضاوت، انتقاد و پیامدهای قانونی قرار می گیرند.

محکوم کردن تاثیر اعتیاد والدین بر فرزندان لزوماً نمی تواند به فرزندان آنها کمک نماید. بلکه در عوض ممکن است ننگ اجتماعی در برابر اعتیاد به انواع مواد مخدر و یا اعتیاد به الکل والدین، از رسیدن به کمک و دریافت آن جلوگیری نماید. در همین رابطه جامعه شناسان توضیح می دهند که چگونه شرم داشتن والدینی که به مواد مخدر اعتیاد دارند مانع از دسترسی افراد و کودکان به کمک های تخصصی می شود. در همین رابطه تعصب اجتماعی در برابر اعتیاد می‌تواند منجر به توطئه سکوت شود که در آن نیاز های قربانیان جوان به دلیل سکوت نادیده گرفته می شود. در نتیجه بسیاری از کودکانی که در خانواده های تحت تاثیر اعتیاد رشد می کنند همچنان در بزرگسالی از نظر روحی و جسمی رنج می برند.

احساس شرمندگی مزمن


تاثیر اعتیاد والدین بر فرزندان

کودکانی که در خانواده های معتاد متولد و رشد می کنند، با احساسات آزار دهنده متنوعی روبرو خواهند شد. یکی از این احساسات آزار دهنده، احساس شرمندگی است که فرد را به شدت آزار می دهد و می تواند تاثیرات مخرب زیادی را بر روی او از لحاظ روحی روانی و عاطفی و حتی جسمانی بگذارد. در چنین حالتی کودک باید با استفاده از ابزارها بیاموزد که چگونه با این احساسات آزاردهنده روبرو گردد و آن را مرتفع نماید.

در همین رابطه یکی از این ابزارها این است که کودک لیستی از حقوق خود تهیه نماید و آنها را مرتباً برای خود تکرار نماید. تا زمانی که احساس راحتی با آنها برای شما ایجاد نشده است باید به تکرار آن ادامه دهید و با صدای بلند آنها را برای خود بخوانید و درباره خودتان فکر کنید. در اینجا به چند حق برای شما اشاره می‌کنیم:

 • من حق دارم حرف بزنم
 • من حق دارم کمک میگیرم
 • من حق دارم که دوست داشته شوم
 • من حق دارم که در امنیت باشم

راهنمایی برای کودکان

پیامدهای بزرگ شدن در یک خانواده معتاد با والدین درگیر اعتیاد به انواع مواد مخدر یا الکل و همچنین  اعتیادهای رفتاری به کودکی ختم نمی شود و می تواند در تمام طول زندگی فرد را تحت تاثیر خود قرار دهد. در یک مطالعه برجسته از تاثیر اعتیاد والدین بر فرزندان که مورد غفلت در دوران کودکی واقع شده اند، مشخص شده است که کودکانی که در محیط های خانوادگی بیمارگونه که در آن بد دهنی و ناسزا وجود دارد، رشد می‌کنند خطر بیشتری برای ابتلا به انواع مشکلات مزمن روانی در بزرگسالی را دارند.

مطالعات نشان می دهد بزرگسالانی که در کودکی با بی‌توجهی یا سوء استفاده از آنها رشد کرده اند، دارای اشکالات پزشکی و روانپزشکی زیر خواهند بود:

 • بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD)
 • بیماری قلبی
 • بیماری کبد
 • افسردگی
 • بیماری های منتقله از راه جنسی

علاوه بر این کودک آزاری منجر به بروز مواردی در زندگی فرد در بزرگسالی و نوجوانی می گردد که عبارتند از:

 • عملکرد شغلی ضعیف
 • استرس مالی
 • داشتن شرکای جنسی متعدد
 • بارداری در نوجوانی
 • عملکرد علمی ضعیف
 • سوء مصرف دخانیات
 • قرار گرفتن در معرض خشونت خانگی
 • قرار گرفتن در معرض تجاوز جنسی
 • فرصت های محدود حرف های آموزشی

روش هایی برای بهبود

مطالعات نشان می دهد که عدم آگاهی در مورد تاثیر اعتیاد والدین بر فرزندان و غفلت در کودکی افراد باعث افزایش آمار اعتیاد به مواد مخدر و الکل در بزرگسالی می گردد. در اینجا به مواردی اشاره می‌شود که برای بهبودی زندگی افراد با این شرایط به کار برده می شود. برخی از آنها عبارتند از:

 • در مورد سوء مصرف مواد مخدر والدین با افراد دیگر صحبت کنید
 • حتما عضو گروه حمایتی الکلی های گمنام یا معتادان گمنام شوید
 • در صورت سوء مصرف مواد به برنامه‌های توانبخشی وارد شوید
 • از یک درمانگر، رو روانشناس و یا روانپزشک کمک بگیرید
 • در محیط کاری به برنامه های سلامتی بپیوندید
 • برای پیشرفت حرفه‌ای حتماً ادامه تحصیل دهید
 • اهداف مالی خود را با یک حسابدار بررسی کنید

تکنیک های جدید مدیریت استرس، ورزش های بدنی، مدیتیشن روش های درمانی خلاقانه دیگر را بیاموزید.

متقاعد کردن والدین برای دریافت کمک و معالجه

در حقیقت صحبت کردن در مورد کمک به اعتیاد والدین می تواند بسیار ترسناک باشد. کودکان برای دریافت کمک و صحبت در مورد اعتیاد والدین خود دچار مشکل هستند و پرداختن به این مشکل را نوعی خیانت به اعتماد والدین خود می‌دانند.

یکی از مهمترین مواردی که باید در مورد اعتیاد والدین به آن خاطر نشان کرد این است که این موضوع می‌تواند احساسات فرد را مخدوش نماید و تاثیر اعتیاد والدین بر فرزندان را پنهان نماید. ممکن است بسیاری از والدین از تاثیر اعتیاد خود بر روی فرزندان آگاه نباشند و چنان دچار انکار عمیق شده باشند که متوجه نشوند میزان تاثیر مخرب اعتیادشان در دنیای فرزندانشان به چه میزان هرج و مرج ایجاد کرده است.

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره در زمینه اعتیاد والدین و یا یکی از افراد خانواده و بستری نمودن آن در یکی از مراکز همکار کمپ ترک اعتیاد اهواز لطفاً با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

سرفراز باشید…

منبع مقاله : american addiction centers
لطفا به این نوشته امتیاز بدهید!

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

یک دیدگاه دربارۀ “تاثیر اعتیاد والدین بر فرزندان | راهنمای کودکان با والدین معتاد”

 • سیروان گفت:

  مطالب بسیار آموزنده ای در سایت شما وجود دارد. برای تهیه و تنظیم آن ممنونیم. امیدوارم به همین رویه ادامه بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *