کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

بیماری جسمی در اعتیاد

بیماری جسمی در اعتیاد چیست؟ اعتیاد به مواد مخدر چه تاثیراتی بر روی جسم فرد می گذارد؟ دلیل ادامه یافتن اعتیاد افراد کدام است؟ چرا فرد معتاد نمی تواند به خواست و اراده خود اعتیادش را متوقف نماید؟ تاثیرات مخرب اعتیاد بر روی مغز افراد کدامند؟

مصرف طولانی مدت مواد مخدر نحوه فعالیت و ساختار مغز را تغییر می دهد و پس از آن مغز برای فعالیت عادی خود به مواد مخدر وابسته می شود.

بر اثر مصرف طولانی مدت مواد مخدر، ساختار مغز و فعالیت های آن دچار تغییراتی می شود که مهمترین آنها عبارتند از :

 • تحریک شدن مدار پاداش مغز
 • مختل شدن پیام رسان های شیمیایی

بیماری جسمی در اعتیاد

1- تحریک شدن مدار پاداش مغز

در رابطه با بیماری جسمی در اعتیاد نکته حائز اهمیت آن است که مصرف طولانی مدت مواد مخدر، نحوه فعالیت و ساختارهای مغزی را تغییر می دهد. هنگامی که این اتفاق در سیستم عصبی شخص روی می دهد، می توان گفت که بیماری اعتیاد در شخص رشد کرده است.
مواد مخدر سبب می شود تا مغز انسان به گونه ای غیر طبیعی مقادیر زیادی دوپامین تولید کند و به همین علت است که احساس سرخوشی و نشئه بودن به انسان دست می دهد. اما از آنجایی که برای بوجود آوردن احساس لذت یا رضایت خاطر مواد شیمیایی بیرونی (مواد مخدر) به مغز داده می شود، مغز به تدریج توانایی و قابلیت تولید دوپامین را برای ایجاد احساس لذت و سرخوشی در فرد، از دست می دهد.

مدار پاداش مغز بر اثر مصرف مواد مخدر به دو شیوه تحت تاثیر قرار می گیرد:
 • اولین تاثیر
 • پس از چندین بار احساس نشئگی و لذت ناشی از مصرف مواد مخدر، مغز توانایی خود را برای لذت بردن از فعالیت های عادی از دست می دهد. برای مثال ، مردم عادی از رفتن به سینما لذت می برند اما معتاد به علت احساس لذت شدید از مصرف مواد مخدر از کسب لذت های ساده در زندگی محروم می شود.

 • دومین تاثیر
 • مغز همواره خود را با دریافت مواد شیمیایی بیرونی سازگار می سازد و برای اینکه فعالیت و عملکردی عادی داشته باشد به مصرف هرچه بیشتر مواد مخدر نیاز پیدا می کند.

2- مختل شدن پیام رسان های شیمیایی

دومین تاثیر مخرب مصرف مواد مخدر بر روی مغز، ایجاد اختلال در سیستم ارتباطات مغزی است که با دو نشانۀ مهم همراه است :

نشانه اول : پدیدۀ ویار
 • ویار زمانی در فرد معتاد ایجاد می شود که مغز او نیاز شدیدی را برای مصر ف مواد مخدر به طور فیزیکی ایجاد می کند. داشتن ویار همانند خاطراتی است که با تاثیر مواد مخدر بر فعالیت سیستم عصبی مغز ارتباط دارد. مثلأ ممکن است با مشاهدۀ مصرف مواد مخدر از سوی دیگران مغز شخص تحریک شده و عکس العمل فیزیکی از خود نشان دهد. عکس العملی که شخص را به سمت مصرف مجدد مواد مخدر تشویق می کند. اگر فرد در این مقطع مواد مصرفی مورد نیاز بدن را به آن نرساند، عکس العمل بدن را بصورت خماری تجربه خواهد نمود.
 • خماری روشی است که توسط آن بدن وابستگی خود به مواد مخدر را نشان می دهد. احساس خماری شبیه مجازات کردن بوسیلۀ بدن شخص است تا مواد مخدر مورد نیازش را برایش فراهم کند. خماری می تواند هم روانی و هم جسمی باشد.
 • نشانه های خماری روانی عبارتند از: اضطراب، بی قراری، بی خوابی، سردرد، عدم تمرکز و افسردگی
 • نشانه های خماری جسمی عبارتند از: عرق کردن شدید، افزاش ضربان قلب ، اسهال، نفس تنگی، لرزه، دل آشوبی ، تهوع ، درد عضلانی و احساس فشار در ناحیه قفسه سینه.
 • خماری کشیدن برای شخص معتاد بسیار هولناک است و همین وحشت از خماری است که می تواند او را از تلاش برای پاک شدن باز دارد.
 • نشانه های خماری در افراد مختلف متفاوت است و گاهی می تواند خطرناک بوده و حتی به سکته مغزی یا سکته قلبی منجر شود. به همین دلیل است که هنگام احساس خماری لازم است از مراقبت های پزشکی برخوردار شود

نشانۀ دوم : مقاوم شدن بدن
 • یکی دیگر از نشانه های اعتیاد افزایش مقاومت بدن است که به واسطه آن ما باید مصرف بیشتر و بیشتر شود تا بتواند همان احساس قبلی را تجربه کند. این امر می تواند میزان مصرف او را تا حدی افزایش دهد که مصرف همین میزان، باعث مرگ یک شخص غیر معتاد گردد.
 • در برنامه های دوازده قدمی، این افزایش مقاومت را آلرژی یا حساسیت می نامند. شخص نسبت به مواد مخدر یک آلرژی یا حساسیتی دارد که منجر به ویار می شود. این حالت در یک فرد غیر معتاد ایجاد نمی شود.
 • پدیده حساسیت به یک ماده یا مواد به گونه ای کاملا روشن در مورد اعتیاد به مشروبات الکلی نشان داده شده است. بسیاری از افراد غیر الکلی قادر هستند که میزان کمی از مشروب را ساعت ها به صورت جرعه جرعه بنوشند و سپس به همان میزان اکتفا کنند. اما افراد الکلی با نوشیدن اولین گیلاس حساسیت شان تحریک شده و به زیاده روی در مصرف و افراط در خوردن مشروب روی می آورند که باعث مستی کامل و از دست دادن کامل کنترل می شود.
 • معتادان به الکل هم همانند معتادان به مواد مخدر، کنترلی بر روی میزان مصرف الکل خود ندارند. این مشروبات الکلی و یا ماده مخدر است که افسار شخص را در دست می گیرد و او را در برابر بیماری اعتیاد خود عاجر و ناتوان می سازد.
 • آلرژی یا افزایش مقاومت بدن نسبت به مواد مخدر سبب می شود تا با وجود عواقب و پی آمدهای خطرناک مصرف مواد مخدر، اجبار به مصرف ادامه یابد. علت اینکه این حالت آلرژی و حساسیت نام گذاری شده این است که واکنش بدن شخص نسبت به مواد مخدر غیر عادی است و به جای قطع مصرف مواد مخدر، به مصرف آن ادامه می ده..
3.8 از 6 رای

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *