کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

اعتیاد به بنزودیازپین ها | قرص بنزودیازپین برای چیست

عوارض اعتیاد به بنزودیازپین ها

اعتیاد به بنزودیازپین ها دارای چه علائمی می باشد و برای بهبودی و درمان آن چه باید کرد؟ قرص بنزودیازپین برای چیست و موارد استفاده آن کدام است ؟ آیا از بنزودیازپین می توان بدون نگرانی از ایجاد وابستگی به آنها استفاده نمود؟

مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ با ارائه اطلاعات دقیقی در رابطه با این گروه از داروهای مخدر سعی کرده تا مطالب مفیدی در رابطه با این داروها را در اختیار شما همراهان ارجمند قرار دهد. لطفا تا انتهای نوشتار ما را همراهی بفرمایید.

بنزودیازپین ها کدامند؟

گسترش بیماری های اضطرابی و اختلالات روانی در سراسر دنیا و از جمله ایالات متحده، نیاز به استفاده از داروهای آرام بخش را افزایش داده است. برخی از افراد که از اضطراب رنج می‌برند، برای آرام کردن اعصاب خود از برخی داروها مانند بنزودیازپین ها استفاده می‌کنند تا بتوانند با با اضطراب خود روبرو شوند. با این حال اگر این گروه از داروها زیر نظر متخصصین و پزشکان و به روش صحیح و استاندارد استفاده نشود، می تواند خطراتی بیشتر از اختلال اضطراب برای افراد را ایجاد نماید.

قرص بنزودیازپین برای چیست؟

بنزودیازپین ها که به بنزو نیز معروف هستند، داروهای روانگردانی هستند که پزشکان برای افرادی با اضطراب و یا مشکلات بیخوابی درگیر هستند، تجویز می‌کنند. از این داروها انواع مختلفی وجود دارد که همگی برای اهداف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حقیقت برخی از بنزوها قادر به درمان شرایط متفاوت و متعددی هستند اما مورد استفاده ترین انواع بنزوها برای درمان اضطراب مورد استفاده قرار می گیرد.

مصرف و اعتیاد به بنزودیازپین ها، فقط برای علائم روانشناختی مورد استفاده قرار نمی گیرند بلکه می توان از آنها برای کسانی که از نظر جسمی نیز مشکلاتی دارند، استفاده نمود. برخی از انواع بنزودیازپین ها برای درمان تشنج برای افرادی که فلج مغزی هستند و یا در مواردی که بیمار آماده جراحی می شود مورد استفاده قرار گیرد.

هنگامی که فرد دچار اعتیاد به بنزودیازپین ها می شود، فعالیت مغز او کند می شود در حقیقت این دارو ضربات عصبی بدنش را کند میکند و منجر به خواب آلودگی حرکات هماهنگ می شود. زیاد شدن زمان زمان واکنش فرد به پدیده ها یکی دیگر از عوارض اعتیاد به بنزودیازپین ها می باشد. حتی اگر مکانیسم تاثیر در همه انواع بنز ها یکسان باشد باز هم میان تغییرات دارویی تفاوت‌های اساسی وجود دارد. به عبارت ساده‌تر هر دارویی دارای زمان طول عمر و پتانسیل اثربخشی متفاوتی است و حتی در زمان جذب آن نیز تفاوت وجود دارد.

انواع قرص بنزودیازپین

در حقیقت بنزودیازپین ها در دو دسته اصلی طبقه بندی می شود.

 • طولانی مدت.
 • کوتاه مدت.

هر کدام از رده های قرص بنزودیازپین ها برای موارد مختلف تجویز می شوند و بر اساس پتانسیل اعتیاد زایی و اعتیاد به بنزودیازپین ها وجود دارد، به همین دلیل آنها توسط سازمانهای بهداشتی جزو انواع مواد اعتیاد آور طبقه بندی می گردند. انواع بنزودیازپین ها با اثرات طولانی مدت مانند والیوم و لیبریوم بر بدن تاثیرات بیشتری می گذارند و در آن باقی می‌مانند. اما از طرف دیگر بنزودیازپین های کوتاه مدت مانند آتیوان و زاناکس زمان زیادی در بدن باقی نمی مانند و فقط برای چند ساعت دوام می آورند.

این داروها وقتی به طور صحیح مصرف می گردند و تحت نظارت یک پزشک متخصص قرار می‌گیرند می توانند تاثیرات مثبتی بر افراد بگذارند. انواع بنزودیازپین ها به اشکال قرص یا کپسول وجود دارند و مورد استفاده قرار می گیرند. از این داروها می توان از طریق تزریق نیست استفاده کرد که البته روش مرسوم و معمولی نیست.

انواع بنزودیازپین ها

 • زاناکس یا آلپرازولام: که معمولاً بین ۲ ساعت تا ۱۲ ساعت طول عمر آن می باشد و به اوج کارایی خود میرسد.
 • لکستان: که معمولاً بین یک تا چهار ساعت تاثیرات آن باقی می‌ماند و با نیمه عمر بی ساعت به اوج کارایی خود میرسد.
 • لیبریوم: دایره تحلیل آن بین یک تا چهار ساعت است و با نیمه عمر حدود ۱۰۰ ساعت به اوج کارایی خود میرسد.
 • کلونیدین یا کلونازپام” طول عمر این دارو حدود یک تا چهار ساعت است و با نیمه عمر سی و چهار ساعت به اوج کارایی خود میرسد.
 • والیوم: یک تا دو ساعت طول میکشد تا با نیمه عمر ۱۰۰ ساعت به حداکثر اثربخشی خود برسد.
 • تی وان: تا ۴ ساعت طول می‌کشد تا با نیمه عمر ۱۵ ساعته خود به اوج کارای خود برسد.
 • روهیپنول:۱ تا ۲ ساعت طول می کشد نیمه عمر خود بین ۱۸ تا ۲۶ ساعت به اوج کارایی برسد

بنزودیازپین ها مانند سایر داروهایی که به طور قانونی مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای نام های متفاوتی هستند که برخی از رایج ترین اسامی داروهای بنزودیازپین ها شامل موارد زیر است:

 • قرص های عصبی
 • ترانک
 • دانه ها
 • والیوم
 • زاناکس

اعتیاد به بنزودیازپین ها

افرادی که به صورت خودسرانه و بدون نسخه پزشک از بنزودیازپین ها استفاده می‌کنند دچار اعتیاد به بنزودیازپین ها خواهند شد. افرادی که به صورت غیر قانونی از این دارو در مقادیر بیشتر از تشخیص یک پزشک برای مدت طولانی استفاده می‌کنند به مرور و به آهستگی به آن اعتیاد پیدا می کنند. اما افرادی که طبق دستورالعمل پزشک رفتار می‌کنند و از این دارو استفاده می نمایند دچار اعتیاد به آن نخواهد شد، اما افرادی که برای تغییر حالات بدون نظر پزشک از این داروها استفاده می‌کنند دچار اعتیاد به آن خواهند شد.
در ایالات متحده استفاده از بنزودیازپین ها به صورت کنترل شده می باشد و در رده داروهای پتانسیل بالای اعتیاد و محدودیت های پزشکی از آن یاد می شود.

علل اعتیاد به بنزودیازپین ها


اعتیاد به بنزودیازپین ها

انواع داروهای بنزودیازپین ها برای آرام بخشی افراد مورد استفاده قرار می‌گیرند و در صورتی که بر اساس روشهای استاندارد پزشکی از آن استفاده نشود می تواند اعتیاد آور باشد. افرادی که بیش از این دارو استفاده می کنند ممکن است دچار حالات نشئگی شوند و یک سطح از آرامش کاذب را تجربه نمایند.

یکی دیگر از عوامل اعتیاد به بنزودیازپین ها موجود در سطح تحمل بدن و ذهن افراد به این دارو است. یعنی در اثر استفاده مستمر و مداوم از این دارو ها اثربخشی دارو به مرور زمان کاهش پیدا می‌کند و بدن در مقابل آن مقاومت خواهد کرد، در نتیجه افراد برای دریافت سوالات اولیه مجبور هستند مقدار بیشتری از این دارو را مصرف کنند.

یکی دیگر از عوامل ایجاد اعتیاد به بنزودیازپین ها این است که این دارو به راحتی در دسترس قرار می‌گیرد و می تواند به همین دلیل موجب اعتیاد در افراد گردد. با وجود تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده مشخص شده است که میزان مصرف این دارو ها بیش از ۴ برابر شده است و خطر افزایش مرگ توسط این دارو توسط سازمان غذا و دارو بیشتر شده است.

علائم اعتیاد به بنزودیازپین ها

علائم اعتیاد به بنزو ها می تواند گیج کننده باشد اما با این وجود علائمی وجود دارد که از طریق آنها میتوان تشخیص داد که فردی دچار اعتیاد به بنزها شده است. نکته مهم آن است که توجه به این علائم بسیار مهم است و نباید نادیده گرفته شوند.

علائم اعتیاد جسمی

اعتیاد به بنزودیازپین ها دارای علائم جسمی است که ممکن است فرد در طول اعتیاد به آن آنها را مشاهده نماید که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است که عبارتند از:

 • خستگی شدید
 • لکنت زبان
 • کاهش تعادل
 • کاهش ضربان قلب
 • تنفس های کم عمق
 • رفلکس های کنتر
 • رنگ پریدگی به سردی بدن
 • تاخیر در پاسخگویی
 • تاری دید
 • اسهال
 • استفراغ
 • لرزش بدن
 • تشنج

علاوه بر این اعتیاد به بنزودیازپین ها می تواند علائم دیگری داشته باشد که در ادامه به آنها اشاره شده است.

علائم روانی اعتیاد

 1. افسردگی
 2. اساسی خودکشی
 3. تحریک پذیری
 4. نوسانات خلقی
 5. کاهش عملکردهای شناختی

علائم رفتاری

افرادی که دچار اعتیاد به بنزودیازپین ها هستند در جنبه های مختلفی از زندگیشان با این موضوع دست به گریبان اند و رنج می برند. اعتیاد به این داروها می‌تواند افراد را از خانواده و نزدیکان جدا سازد و آنها را در روابطشان تحت تاثیر قرار دهد.
اعتیاد به بنزودیازپین ها می توانند مانند انواع دیگر اعتیاد ها بر زندگی اجتماعی افراد میزان درآمد و تحصیل و کار تاثیرات مخربی را ایجاد و تحمیل نماید.

درمان اعتیاد بنزودیازپین ها

بهترین راه برای درمان اعتیاد به بنزودیازپین ها دریافت کمک از مراکز تخصصی ترک اعتیاد مانند مرکز ترک اعتیاد آبادان می‌باشد. در یک مرکز درمانی مانند کمپ ترک اعتیاد اهواز، وجود متخصصین و درمانگران اعتیاد می تواند شدت اعتیاد به این دارو را کاهش داده و کمک نماید تا فرد از اعتیاد خود نجات یابد. مراکز درمانی که در سراسر کشور وجود دارد می‌تواند در این فرآیند به افراد معتاد به بنزودیازپین ها کمک نمایند.

در حقیقت یک مرکز ترک اعتیاد معتبر و استاندارد می‌تواند افراد را در تشخیص و ارزیابی اعتیاد کمک نماید و اطلاعات مهمی را در رابطه با بهبودی از اعتیاد بنزودیازپین ها کمک نمایند. در این راه پس از آنکه تیم درمانی شدت اعتیاد را مشخص کرد روند سم زدایی آغاز می گردد و بر اساس نوع داروی برزدی آسپین روش درمانی مناسب برای فرد به خاطر می گردد.
پس از حذف شدن علائم ترک اعتیاد جسمی فرد در مسیر بهبودی خود شروع به دریافت کمک های تخصصی در زمینه مشکلات روحی و روانی اعتیاد می پردازد.

مرکز تخصصی ترک اعتیاد

مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ با همکاری مراکز ترک اعتیاد در سراسر کشور آماده کمک درمان اعتیاد به انواع مواد مخدر داروهای مخدر مانند بنزودیازپین ها میباشد. در این مراکز با ارائه شرایط بهداشتی و روانی استاندارد گزینه های درمانی مناسب برای افراد به آنها داده خواهد شد.

همچنین ما در وب سایت اهواز کمپ مطالبی را منتشر می کنیم که توسط متخصصین پزشکی جمع آوری شده است و با ترجمه و ارائه آنها به همراهان ارجمند مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ سعی می کنیم کمکی هر چند کوچک در این مسیر پر مخاطره را در اختیار عزیزان همراه خود بگذاریم.

عزیزان و همراهان انجمن برای دریافت اطلاعات بیشتر و همچنین اخذ مشاوره در زمینه ترک اعتیاد به انواع مواد مخدر لطفاً با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز که تماس حاصل فرمایید.
سرفراز باشید…

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

یک دیدگاه دربارۀ “اعتیاد به بنزودیازپین ها | قرص بنزودیازپین برای چیست”

 • اکسیژن گفت:

  این مطلب را با دقت مطالعه کردم. تصور می کنم برای بسیاری از افراد مفید باشد. با اجازه انتشار میدم در شبکه های اجتماعی. موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *