کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

اعتیاد به الکل | شناخت شیوه ترک الکل و فواید آن

شناخت اعتیاد الکل

اعتیاد به الکل چیست چگونه می توان مقابله کرد؟ بهترین شیوه ترک الکل کدام است و چگونه می توان مصرف الکل را متوقف ساخت؟ اعتیاد به الکل چه علائمی دارد و چگونه می توان از آن بهبود پیدا کرد؟

اعتیاد به الکل چیست و بهترین شیوه ترک الکل کدام است؟

مصرف مشروبات الکلی که اکنون به عنوان اعتیاد به الکل شناخته می شوند، در حقیقت شرایطی است که در آن فرد از لحاظ جسمی و روانی تمایل و نیاز به مصرف آن دارد و هنگامی که تاثیرات منفی آن بر زندگی خود را می بیند نیز نمی تواند مصرف آن را متوقف سازد.

در همین رابطه در گذشته هنگامی که یک فرد به الکل اعتیاد پیدا می‌کرد، به او اصطلاحاً الکلی گفته می شد. اما به شکلی فزاینده این کلمه به عنوان یک برچسب غیرمنطقی و منفی تلقی می شود، اما اکنون پزشکان و روانپزشکان پی برده‌اند که فرد دارای سوء مصرف الکل در حقیقت از یک اختلال مصرف الکل رنج می برد.

تعریف اعتیاد به الکل

در واقع اختلال سوء مصرف الکل به عنوان یک اعتیاد طولانی مدت به ماده الکل اشاره دارد و طبق تعریف انستیتوی ملی سوء مصرف الکل یا اعتیاد به الکل این اختلال را به شکلی بیان می‌کند که در آن نوشیدن الکل برای فرد زیان آور و دردسر آفرین است و فرد نمی تواند مصرف خود را متوقف سازد.
هنگامی که یک فرد دارای سوء مصرف الکل است در حقیقت نمی تواند جلوی نوشیدن الکل را بگیرد. افراد معتاد به الکل وقت زیادی را صرف فکر کردن به الکل می کنند و با آن که مشکلات جدی در خانه، محل کار و یا مسائل مالی پیدا می کنند نمی توانند میزان مصرف خود را کنترل کنند. هنگامی که صحبت از سوء مصرف و اعتیاد به الکل می شود در حقیقت در مورد مصرف خارج از کنترل الکل و وابستگی روانی و جسمی و آن صحبت کرد.

آیا مصرف الکل آسیب زا است؟

حقیقت این است که مصرف متعادل و کمی الکل عموماً آسیب روانی و یا جسمی ایجاد می کند. گرچه الکل می تواند آسیب‌هایی به سیستم گوارش افراد وارد نماید و در طول مدت زمان زیاد اثرات منفی بر بدن فرد وارد نماید اما افرادی که مصرف الکل خود را افزایش می دهند یا مرتباً بیشتر از مقدار معقول مصرف می‌کنند ممکن است اعتیاد به الکل پیدا کنند.

علائم اعتیاد الکل

معمولا افرادی که اعتیاد به الکل پیدا می کند، غالباً اولین کسانی نخواهند بود که متوجه این مشکل می شوند. اما اعتیاد الکل دارای نشانه هایی است که مهمترین آنها عبارتند است:

 • ۱- نوشیدن تنهایی و مخفیانه آن
 • ۲- عدم کنترل بر میزان مصرف الکل
 • ۳- نوشیدن مداوم قبل، حین، بعد از غذا و یا بعد از کار
 • ۴- از بین رفتن علاقه به سرگرمی های متداول و روزانه
 • ۵- احساس اضطراب برای نوشیدن الکل
 • ۶- احساس تحریک پذیری به زمان نوشیدن الکل
 • ۷- نگهداری مقادیری از الکل و پنهان کردن آن
 • ۸- پیدا شدن مشکلات در روابط، قانونریال امور مالی و کارهای دیگر
 • ۹- افزایش میزان مصرف برای رسیدن به حالت خوشایند اولیه
 • ۱۰- حالت تهوع تعریق و یا لرزش در هنگام نوشیدن الکل

این نشانه‌ها برخی از نشانه های اعتیاد به الکل است اما برخی اوقات افرادی که به الکل وابسته نیستند، نیز ممکن است این علائم را داشته باشند. مصرف الکل هنگامی که بر فعالیت‌های دیگر فرد در زندگی تاثیر می گذارد در حقیقت به یک مشکل و اعتیاد به الکل تبدیل شده است. این وابستگی می تواند چندین سال طول بکشد تا به شکل حاد و معتادگونه ای تبدیل گردد.
اما نکته مهم این است که مشکلات مربوط به اعتیاد به الکل می توانند بسیار گسترده باشند و فرد را از لحاظ جسمی، روانی و اجتماعی تحت تاثیر خود قرار دهند.

علل اعتیاد الکل

الکل و اعتیاد به آن می تواند به اشکال مختلفی در زندگی فرد ایجاد شود، اما برخی است علل و عوامل به وجود آمدن این نوع اعتیاد می‌تواند فشار همسالان، نوشیدن الکل اصن کم و البته افسردگی باشد. اما نکته حائز اهمیت آن است اگر فردی دارای بیماری الکلیسم باشد بسیار آسان تر از دیگران به الکل و مواد مخدر اعتیاد آور دیگر اعتیاد پیدا میکند.

موضوع مهم که در رابطه با مصرف طولانی مدت الکل وجود دارد این است که الکل و اعتیاد به آن می تواند تعادل شیمیایی مغز و سیستم عصبی افراد را به شدت تحت تأثیر قرار دهد و تاثیرات مخربی بر آن ایجاد نماید. در حقیقت سطح دوپامین در مغز پس از مصرف الکل به شدت افزایش می‌یابد و همین موضوع می‌تواند تجربه نوشیدن الکل را برای فرد جذاب تر کند.
در حقیقت مصرف طولانی مدت الکل می‌تواند سطح مواد شیمیایی مغز را به میزان قابل توجهی تغییر دهد و همین موضوع باعث می‌شود که بدن فرد برای داشتن احساس بهتر و جلوگیری و از احساسات آزار دهنده وسوسه مصرف مجدد الکل را در فرد ایجاد نماید.

عوامل ایجاد احتمالی اعتیاد الکل


اعتیاد به الکل

اما موضوع مهمی که وجود دارد این است که گاهی برعکس آن که مصرف می‌تواند فرد را تغییر دهد و او را آماده اعتیاد به الکل نماید عواملی وجود دارند که باعث گرایش فرد به نوشیدن الکل می شوند. در ادامه به توضیح برخی از عوامل ایجاد اعتیاد در فرد پرداخته شده است که مهمترین آنها عبارتند از:

ژن ها:

در حقیقت برخی از عوامل ژنتیکی خاص وجود دارند احتمال اعتیاد به الکل و مواد مخدر دیگر را در فرد افزایش می‌دهند که سابقه خانوادگی یکی از مهمترین آنهاست.

سن اولین بار مصرف:

مطالعات نشان داده است که افرادی که قبل از سن ۱۵ سالگی شروع به مصرف مشروبات الکلی می‌کنند احتمالاً در دوره های بزرگسالی درگیر اعتیاد به الکل خواهند شد.

دسترسی آسان به مشروبات الکلی:

به نظر می رسد میان دسترسی آسان به الکل مانند قیمت ارز آنان و سوء مصرف مشروبات الکلی و مرگ و میر ناشی از آن ارتباط نزدیکی وجود دارد. به طوری که در یک مطالعه، میزان مرگ و میر ناشی از الکل ثبت شده پس از افزایش مالیات بر آن به میزان قابل توجهی کاهش یافته است اما پس از تحقیقات بیشتر معلوم شد که اثر این راهبرد برای پیشگیری از اعتیاد به الکل دو تا چهار برابر برنامه های مدرسه و کارزارهای رسانه‌های عمل می‌کند.

استرس:

برخی از هورمون های استرس با سوء مصرف الکل در ارتباط هستند و اگر سطح استرس و اضطراب در فرد زیاد باشد، ممکن است برای تغییر حالات آزاردهنده فرد به مصرف الکل گرایش پیدا کند.

نوشیدن همسالان:

افرادی که دارای دوستانی هستند که به طور مرتب یا بیش از حد الکل می نوشند بیشتر از دیگران احتمال گرایش و مصرف آن را پیدا می‌کنند که این موضوع در نهایت می تواند منجر به مشکلات مربوط به اعتیاد الکل گردد.

عزت نفس پایین:

افرادی که دارای عزت نفس پایینی هستند و دسترسی ساده ای به مصرف الکل دارند، گرایش بیشتری به مصرف آن پیدا می‌کنند.

افسردگی:

افراد مبتلا به اختلال افسردگی ممکن است به صورت عمدی و یا ناخواسته از مصرف الکل به عنوان ابزاری برای درمان ناراحتی های روحی خود کنند. اما از طرف دیگر، مصرف زیاد الکل خطر افزایش افسردگی را تشدید میکند و و آن را کاهش نمی دهد.

رسانه و تبلیغات:

در برخی از کشورها مصرف و نوشیدن الکل به عنوان یک فعالیت پر زرق و برق که باعث گرمی زندگی می شود به تصویر کشیده می شود. تبلیغات مصرف الکل و پوشش رسانه‌ای آن می تواند این پیام را به بیننده انتقال دهد که نوشیدن الکل فعالیتی قابل قبول و بدون خطر است که همین موضوع خطر اعتیاد به الکل را افزایش میدهد.

نحوه متابولیسم الکل در بدن:

افرادی که برای دستیابی به یک تاثیر دلخواه نیاز بیشتری به مصرف الکل با مقادیر بیشتر دارند، احتمال اعتیاد آنها به این ماده می تواند بسیار بیشتر باشد.

تشخیص اعتیاد الکل

انجمن روانپزشکی ایالات متحده دفترچه راهنمایی برای تشخیص و سنجش آمار اختلالات روانی را منتشر کرده است که درآن معیارهایی برای تشخیص الگوی مصرف الکل که منجر به اعتیاد به الکل می‌گردد را ایجاد کرده است. در همین رابطه حداقل سه معیار باید در طی زمان ۱۲ ماه وجود داشته باشند که یک فرد در آمار اختلال مصرف الکل قرار بگیرد. این معیارها عبارتند از:
تحمل الکل:
فرد برای آنکه تاثیر الکل را حس کند باید مقدار زیادی الکل مصرف نماید. در این حالت هنگامی که کبد فرد آسیب ببیند نمی تواند الکل را به خوبی متابولیزه نماید در نتیجه تحمل فرد و بدن او کاهش می یابد. وه بر این آسیب‌های جدی به سیستم عصبی مرکزی فرد نیز می‌تواند صحت سطح تحمل فرد را قائل شدند.
علائم محرومیت:
هنگامی که فرد از مصرف الکل خودداری می‌کند و یا آن را کاهش می دهد دچار اختلالاتی در سیستم عصبی و جسم خود می شود که مهمترین آنها عبارتند از: لرز، بی خوابی، حالت تهوع و اصطراب. در چنین حالاتی فرد برای کاهش این علائم مجبور است که بیشتر بنوشد.

نکته:

افزایش مصرف:
هنگامی که فرد بیشتر از آنچه که نیاز دارد مصرف کند و یا زمان طولانی تری را به مصرف الکل بپردازد.
تلاش های ناموفق برای متوقف سازی مصرف:
هنگامی که فرد بر خلاف میل باطنی خود نتواند مصرف الکل را متوقف کند و یا آن را کاهش دهد. در حقیقت درگیر اعتیاد به الکل شده است.
زمان مصرف:
هنگامی که فرد برای استفاده و یا بهبودی از مصرف الکل مجبور از زمان زیادی را ثبت نماید.
دوری از فعالیت های اجتماعی:
هنگامی که فرد از فعالیت های تفریحی، اجتماعی و یا شغلی که قبلاً در آن شرکت کرده بود را متوقف و یا کم رنگ می کند.
ماندگاری:
فرد به مصرف الکل ادامه می دهد و شرایط وخیمی که برا از نظر جسمی و روانی برای او پیش آمده را در نظر نمی گیرد.

ماهیت اعتیاد

اعتیاد به الکل می تواند به اشکال مختلف فرد را فریب دهد و به شکلی موذیانه در زندگی او ادامه پیدا کند. در این حالت فرد ممکن است با آنکه مشکلات گوارشی عدیده پیدا می کند، هنگامی که به یک پزشک مراجعه کرده، مصرف الکل خود را از او پنهان کند که این موضوع می‌تواند از قطع وابستگی به الکل او جلوگیری به عمل آورد.

در حالت هایی پزشک سعی می کند به فرد معتاد خود کمک نماید پرسشنامه های استاندارد ای وجود دارند تا برای یافتن اطلاعات پس از آن استفاده شود. کمک های تخصصی که در یک مرکز ترک اعتیاد ارائه می شود می تواند به افراد که درگیر اعتیاد به انواع مواد مخدر هستند کمک شایانی نماید. در همین رایطه عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره در زمینه قطع وابستگی به انواع مواد مخدر و الکل لطفا با مشاورین کمپ ترک اعتیاد اهواز تماس حاصل فرمایید.

سرفراز باشید…

لطفا به این نوشته امتیاز بدهید!

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

2 دیدگاه دربارۀ “اعتیاد به الکل | شناخت شیوه ترک الکل و فواید آن”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *