کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

اعتیادآورترین مواد مخدر | لیست خطرناک ترین مواد مخدر

اعتیادآور ترین مواد مخدر

اعتیادآورترین مواد مخدر در دنیا کدام هستند؟ برای شناخت لیست خطرناک ترین مواد مخدر در جهان به چه اطلاعاتی نیاز داریم؟ عوارض مصرف مواد مخدر اعتیاد آور کدام هستند و برای بهبودی از آنها چه باید کرد؟

اما اعتیادآورترین مواد مخدر کدامند و چرا این مواد جزو پرخطرترین مواد مخدر هستند؟ در اینجا مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ به تشریح و توضیح دقیق این ماده مخدر پرداخته است تا شما همراهان ارجمند اطلاعات دقیقتری در مورد پرخطرترین مواد مخدر را داشته باشید و توانایی بیشتری در زمینه پیشگیری و درمان داشته باشید.

اعتیادآورترین مواد مخدر

طبق نظرسنجی های ملی که در مورد استفاده و اعتیاد به انواع مواد مخدر اعتیاد آور انجام شده است، تخمین زده می شود که بیش از ۲۱ میلیون آمریکایی ۱۲ ساله و بالاتر در سال ۲۰۱۴ با اعتیاد به انواع مواد مخدر دست و پنجه نرم کرده اند. در حقیقت، سوء مصرف مواد مخدر و اعتیاد به آن هزینه‌های جامعه آمریکا را به بالاتر از ۶۰۰ میلیارد دلار در هر سال افزایش داده است و این رقم در موضوعات مراقبت های بهداشتی و جرائم شکل می گیرد.

لیست خطرناک ترین مواد مخدر


اعتیادآورترین مواد مخدر

مهمترین مواد مخدر اعتیاد آور عبارتند از:

  کوکائین
  هروئین
  الکل
  نیکوتین
  متامفتامین

اما در حقیقت اعتیاد به مواد مخدر یک نوع بیماری است که مستقیماً بر عملکرد مغز تاثیر می گذارد و به دلیل عدم توانایی کنترل در مصرف اعتیادآورترین مواد مخدر در بیماری های خطرناک و کشنده طبقه‌بندی می‌شود. اما مواد اعتیادآور در مرکز لذت در مغز عمل می کنند و باعث می شوند، میانبری برای سیستم پاداش در مغز به وجود آید و در صورت تکرار آن می تواند شیوه پردازش اطلاعات را در مغز تغییر دهد.

یکی از مخرب ترین عوارض بیماری اعتیاد این است که هنگامی که یک فرد از مواد مخدر استفاده می کند به میزانی که از لحاظ احساسی و روانی تحت تاثیر آن ماده مخدر قرار می‌گیرد، اعتیاد و سوء مصرف آن نوع ماده مخدر در آن فرد افزایش می یابد. در حقیقت سوء مصرف مواد مخدر می تواند وابستگی های شدید روحی و روانی به آن ماده مخدر را ایجاد نماید که به محض کمبود و عدم مصرف آن ماده مخدر علائم ترک و محرومیت از آن در فرد هویدا می شود.

ماده محرک کوکائین

در حقیقت کوکائین یکی دیگر از اعتیادآورترین مواد مخدر و یک داروی محرک است که از گیاه کوکا که در آمریکای جنوبی وجود دارد تهیه می شود. این ماده محرک به صورت غیرقانونی و به شکل یک پودر سفید یا سنگی شکل تولید می شود. روش های مصرف این ماده مخدر و محرک متفاوت است و به صورت اسلیمی و از راه استنشاق و دودی و یا به صورت تزریق وریدی مورد استفاده قرار می گیرد. اما در حقیقت کوکائین با ایجاد دوپامین در مغز فرد، انتقال دهنده های عصبی را تحریک کرده و باعث ایجاد حس لذت در فرد می‌گردند که البته این تغییرات بسیار فرار، سریع و کوتاه مدت هستند.

مصرف ماده محرک کوکائین احساس سرخوشی، هیجان و هوشیاری را افزایش می دهد و البته این موضوع بسیار اعتیاد آور است و مصرف آن در الگوی رفتاری افراد قرار می‌گیرد. مصرف کوکائین به صورت دوزهای برگشتی مورد استفاده قرار می گیرد و دلیل آن این است که این ماده محرک بسیار فرار است و تاثیرات کوتاه مدتی بر فرد می‌گذارد. به همین دلیل به شدت باعث خستگی جسمی، روحی، افسردگی و وسوسه مصرف شدید می گردد.
از بارزترین ویژگی های این ماده محرک که یکی از اعتیادآورترین مواد مخدر است افسردگی و وسوسه شدید مصرف است که باعث می شود تا این ماده مخدر یکی از اعتیادآورترین مواد مخدر در دنیا باشد که بدون کمک های حرفه ای نمی‌توان از آن بهبود یافت.

نکته:

همان طور که گفته شد طبق تحقیقات انجام شده تخمین زده می‌شود که تقریباً یک میلیون بزرگسال آمریکایی در سال ۲۰۱۴ با اختلال مصرف این ماده محرک دست و پنجه نرم می کرده اند. همچنین کوکائین به عنوان یک ماده محرک توسط سازمان  دارویی آمریکا  طبقه ‌بندی می‌شود و استفاده پزشکی از آن نیز محدودیت دارد. به طور کلی این ماده محرک یک داروی غیر قانونی با پتانسیل بالای ایجاد اعتیاد و عوارض شدید در افراد محسوب می شود.

ماده مخدر هروئین

یکی دیگر است اعتیادآورترین مواد مخدر در جهان هروئین است. این ماده مخدر که گیرنده های مواد افیونی در مغز را فعال می کند و باعث جلوگیری از احساس درد، افزایش آرامش و ایجاد نوعی احساس خارج از بدن و خلسه عمل می نماید. این ماده مخدر باعث ایجاد سرخوشی و تولید دوپامین در مغز نیز می گردد.

اما در طی سالهای گذشته بر خلاف مقررات و کنتترل های سختگیرانه‌ای که بر روی مواد مخدر افیونی تجویز شده مانند اکسی کانتین، هیدرومورفون و هیدرو کانتین قرار گرفته است، مصرف و اعتیاد به ماده مخدر هروئین در حال افزایش است. در همین رابطه و طبق تحقیقات انجام شده توسط مراکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در ایالات متحده، مرگ و میر حاصل از مصرف و اعتیاد به ماده مخدر هروئین از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ بیش از سه برابر گزارش شده است و بیش از ۱۰ هزار نفر در اثر اعتیاد به این ماده مخدر در سال ۲۰۱۴ در گذشته اند.

ماده مخدر هروئین که یکی از اعتیادآورترین مواد مخدر در دنیاست، یک ماده بسیار اعتیاد آور است و طبق تحقیقات انجام شده در آمریکا تخمین زده می‌شود که تقریباً یک چهارم افرادی که آن را امتحان می‌کنند به این ماده مخدر اعتیاد پیدا کرده اند. در سال ۲۰۱۴ تقریباً ۵۸۶ هزار آمریکایی با اعتیاد به ماده مخدر هروئین درگیر بوده‌اند.

در حقیقت وابستگی به این ماده مخدر بسیار سریع آشکار می‌شود و علائم ترک آن به هنگام محرومیت به سرعت ظاهر می گردد و هم از لحاظ جسمی و روانی عوارض آن آشکار می گردد.

مهمترین علائم ترک و محرومیت از هروئین
 • ۱- آنفولانزا
 • ۲- افسردگی
 • ۳- بی خوابی
 • ۴- اضطراب

وسوسه شدید مصرف در هنگام قطع مصرف هروئین می باشد..

ماده اعتیاد آور الکل


اعتیادآور ترین مواد مخدر

شورای ملی مشروبات الکلی و وابستگی به مواد مخدر در ایالات متحده گزارش می دهد که الکل نوعی ماده اعتیادآور است که یکی از اعتیادآورترین مواد مخدر در این کشور است که افراد بسیاری در سنین بالای ۱۲ سال مبتلا به سوء مصرف و اعتیاد و وابستگی به آن هستند.
با آنکه قوانین شدیدی در ایالات متحده برای محدودیت مصرف این ماده مخدر و شده است اما الکل به دلیل ارزان و در دسترس بودن، مورد سوءمصرف قرار می‌گیرد و افراد بسیاری را درگیر اعتیاد به خود می کند.

اما الکل نیز مانند سایر داروها و مواد مخدر دیگر بر روی سطح دوپامین در مغز تاثیر می گذارد و به عنوان یک عامل تشدید کننده در سیستم عصبی مرکزی و همچنین کند کردن حرکات عصبی و عملکرد آن یکی دیگر از انواع مواد مخدر خطرناک در دنیا محسوب می شود.

الکل منجر به کاهش فشار خون و ضربان قلب می گردد و همچنین باعث آرامش موقتی و کند کردن شناخت حرکتی در رفتار افراد می گردد. هنگامی که یک فرد تحت تاثیر الکل قرار می گیرد، کنترل های رفتاری در او کاهش می یابند و نوسانات خلقی و اختلال در تصمیم گیری و کنترل ضربه ها را تجربه می نماید.

هنگامی که زیادی روی در مصرف الکل به هر دلیلی اتفاق می افتد، می تواند منجر به وابستگی های شدید روحی، روانی و جسمی در  فرد گردد. در همین رابطه هنگامی که پس از اعتیاد به الکل، فرد تصمیم به قطع مصرف آن می گیرد، علائم ترک ممکن است از خفیف تا شدید در او بروز نماید.
اما وقتیکه اثرات الکل در فرد کاهش می‌یابد، مغز ممکن است سعی نماید که تعادل شیمیایی خود را باز گرداند و این می‌تواند باعث بروز واکنش‌های عصبی شدید که توسط الکل سرکوب شده بودند در او گردد.

مهمترین عوارض مصرف الکل
 • اضطراب
 • افسردگی
 • بی خوابی
 • لرزش
 • تعریق
 • ضربان قلب نامنظم
 • فشار خون بالا
 • حالت تهوع و استفراغ
 • سردرد
 • شکم درد
 • روان پریشی و تشنج

این عوارض از مهمترین علائم احتمالی ترک الکل است. تمایل به حداقل نگه داشتن این علائم ممکن است منجر به استفاده مجدد در فرد گردد که همین امر می‌تواند اعتیاد به الکل را در فرد تداوم بخشد.

ماده مخدر نیکوتین

بر اساس گزارش های سازمانهای بهداشتی نیکوتین یکی از اعتیادآورترین مواد مخدر در جهان است که بیش از ۳۲ میلیون آمریکایی در سنین بالاتر از ۱۲ سال در سال ۲۰۱۴ به طور متوسط روزانه سیگار مصرف می کنند. این افراد به دلیل اعتیاد به نیکوتین که یکی از مواد شیمیایی اصلی و فعال در دود دخانیات است به مصرف سیگار ادامه می دهند.

پس از جذب شدن نیکوتین از طریق مخاطهای دهان و بینی و همچنین از طریق ریه ها و پوست، این ماده بر روی مدار پاداش در مغز تاثیر می گذارد. احساسات خوب و بالا رفتن از لحاظ روحی دلیلی است که افراد سیگاری را به سمت استعمال بیشتر آن ترغیب می کند. بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی نیکوتین مشخص شده است که این ماده در مدت ۱۰ ثانیه بر روی سیستم عصبی فرد تاثیر میگذارد و تا چند ساعت اثر آن باقی میماند.

دلیل دیگری که نیکوتین یکی از اعتیادآورترین مواد مخدر در دنیا محسوب می شود این است که هنگامی که فرد به نیکوتین وابستگی پیدا می کند مجبور است به طور منظم سیگار بکشد و این اعتیاد و وابستگی به نیکوتین به سرعت رشد می کند و ترک کردن و قطع مصرف آن یکی از سخت ترین انواع ترک اعتیاد است.

علائم ترک نیکوتین

همانطور که گفته شد نیکوتین یک ماده مخدر است که تاثیرات شدید و وابستگی های روانی بسیاری را بر فرد تحمیل می کند و هنگامی که شخص معتاد به نیکوتین قصد قطع مصرف می کند با علائم محرومیت روبرو می شود که مهمترین آنها عبارتند است از:

 • ۱- تحریک پذیری
 • ۲- افزایش اشتها
 • ۳- اضطراب
 • ۴- افسردگی
 • ۵- مشکل در تمرکز
 • ۶- وسوسه های شدید مصرف

علاوه بر این عوارض، دلایل دیگری برای شیوع و عود مجدد سیگار و نیکوتین وجود دارد که مهمترین آن قانونی بودن و در دسترس بودن بیش از حد این ماده مخدر است.

ماده محرک متامفتامین


اعتیادآور ترین مواد مخدر

متامفتامین یکی دیگر از اعتیادآورترین مواد مخدر در دنیا است که بر اساس گزارشات، بیش از ۵۰۰ هزار نفر در آمریکا در بالای سن ۱۱ سال به این ماده مخدر و محرک اعتیاد داشته اند. انواع قرص آمفتامین یک داروی محرک قدرتمند است که به صورت غیرقانونی و به شکل پودر یا کریستال ساخته می شود و مانند ماده مخدر کوکائین به سه روش دودی، استنشاق و تزریقی می توان آن را مصرف کرد.

این ماده محرک در حقیقت باعث ایجاد سرخوشی شدیدی در افراد می گردد و می تواند تمرکز را افزایش دهد. از علائم مصرف آن نیز نیاز به خواب و کاهش اشتها را می توان نام برد و تحریک پذیری و لذت را در افراد افزایش می‌دهد. مصرف این ماده محرک در مقادیر بالا ممکن است عوارض روانی نیز در بر داشته باشد که باعث پرخاشگری و خشونت می گردد.

اعتیاد به متامفتامین خیلی سریع رشد می کند و می تواند وابستگی های شدید احساسی و روانی در فرد ایجاد نماید. افزایش دوز مصرف و وابستگی به این دارو به سرعت توسعه می یابدو می تواند باعث آسیب‌های جدی به نواحی مغز مربوط به یادگیری، حافظه و تنظیم عواطف و همچنین نحوه عملکرد گیرنده های دوپامین در مغز گردد.

کلام آخر

هنگامی که فرد از این ماده محرک استفاده نمی کند سطح دوپامین در خون او بسیار کاهش می یابد و فرد به سادگی می تواند دچار افسردگی های شدید، افزایش ایده های احتمالی خودکشی و وسوسه های شدید مصرف گردد. این علائم می تواند رفتارهای اجباری برای تهیه و مصرف متامفتامین در فرد را ایجاد نماید. و همین موضوعات باعث می شود که این ماده یکی از اعتیادآورترین مواد مخدر در دنیا قلمداد شود.

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر و همچنین اخذ مشاوره در زمینه بستری نمودن فرد معتاد در یکی از مراکز همکار اهواز با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز تماس حاصل فرمایید.
سرفراز باشید…

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *