کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

ازدواج با فرد معتاد | زندگی یک معتاد

خصوصیات ازدواج با فرد معتاد

ازدواج با فرد معتاد دارای چه مشکلاتی است و برای بهبود آن چه باید کرد؟ مهمترین مشکلات ازدواج با فرد معتاد کدامند و چگونه می توان با آنها مقابله کرد؟ زندگی یک معتاد دارای چه مشخصاتی است و برای شناخت و بهبودی آن به چه اطلاعاتی نیاز داریم؟

مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ اطلاعات جامعی در رابطه با مصائب و مشکلات و همچنین مشخصات ازدواج و تشکیل خانواده با یک فرد معتاد را مورد بررسی قرار داده است. برای افزایش آگاهی و اطلاعات شخصیتان در این رابطه، لطفا تا انتهای مقاله ما را همراهی بفرمایید.

ازدواج با فرد معتاد دارای چه خصوصیاتی است؟

اگر با یک فرد معتاد وارد رابطه عاطفی شده اید و یا قصد ازدواج با فرد معتاد را دارید، باید اطلاعات دقیقی در رابطه با عوارض بیماری اعتیاد بدست آورید و از چالش هایی که بعدها با آن روبرو خواهید شد، مطلع شوید.

در حقیقت شما باید بدانید بیماری اعتیاد تا چه حد می‌تواند خطرناک و وحشتناک باشد و به طرق مختلف بر شما و زندگیتان تاثیرات مخرب می گذارد. اگر با یک فرد معتاد یا الکلی ازدواج کنید نه تنها مسائل و مشکلات شخصی او شما را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه به طور مستقیم نیز تحت تاثیر او قرار خواهد گرفت.

هنگامی که با ازدواج با فرد معتاد با او ارتباط برقرار می کنید، پیوسته با رفتار غیر عقلانی او رو به رو خواهید شد. در حقیقت شما با فردی که دائما دروغ میگوید، رفتارهای غیر قابل قبول از خود بروز می‌دهد رو به رو خواهید بود و این می تواند شما را بیمار می کند.

این بدان معناست که شما باید با یک فرد غیر طبیعی در رابطه هستید و در تمامی اتفاق ها و خسارتهای وارده سهیم خواهید بود. به طور مثال اگر همسر الکلی شما در حالت مستی رانندگی می کند، شما کسی هستید که باید نگران باشید. خساراتی که در اثر مصرف الکل و در هنگام رانندگی برای او پیش می آید به شکل غیر مستقیم شما را گرفتار خواهد کرد. پرداخت خسارت ها، مشکلات قانونی، اضطراب و استرس رفتار های غیر طبیعی از معمول ترین موضوعاتی است که می تواند شما را درگیر نماید.

یک چالش بزرگ در ازدواج با فرد معتاد

بدون تردید، ازدواج با فرد معتاد یا الکلی یکی از بزرگترین چالش هایی است که می تواند شما را به شدت فرسوده کند. هنگامی که شما با یک فرد بیمار و غیرمنطقی روبرو هستید از رفتارهای معتاد گونه او به شدت ناامید خواهید شد. ذهن شما با چنین فردی به شدت درگیر مسائلی خواهد شد مانند:

 • چرا رفتارش را متوقف نمی کند؟
 • چرا به من اهمیت نمی دهد؟
 • اگر مرا واقعا دوست داشت اعتیادش را متوقف می کرد!

می توان گفت، از آنجا که شیوع و گسترش اعتیاد یکی از مسائل پیچیده در دنیا است به شکلی دردآور همه دنیا با آن درگیر هستند. بسیاری از روابط عاطفی و زناشویی بر اثر ازدواج با فرد معتاد از بین رفته اند و تاثیرات مخرب آن در همه جا قابل رویت است.

ازدواج با فرد معتاد | انواع اعتیاد ها

همانطور که می‌دانیم اعتیاد به اشکال مختلف وجود دارد و به طرق مختلف می‌تواند زندگی افراد را به انحطاط و تباهی بکشاند. برخی از انواع اعتیادها عبارتند از:

 • اعتیاد به بازی
 • اعتیاد به خرید
 • اعتیاد به خرج کردن
 • اعتیاد به روابط جنسی و عشق
 • اعتیاد به اینترنت
 • اعتیاد به نیکوتین
 • اعتیاد به مواد مخدر

نکته مهم در رابطه با تمامی اعتیادها این است که همگی انواع آن نیاز به درمان های تخصصی و پیچیده دارند و تقریباً هیچ اعتیادی وجود ندارد که بدون مراحل درمانی تخصصی متوقف شود.

به دلیل مفهوم بیماری اعتیاد، ازدواج با یک فرد معتاد در حقیقت یک حرکت رو به پایین و ساقط کننده است و در نهایت منجر به سقوط و از هم گسیختگی رابطه خواهد شد. با آنکه اعتیاد یک بیماری قابل متوقف سازی است، می‌توان آن را در نقطه ای از فعالیت بازداشت، اما عدم دریافت کمک های تخصصی برای توانبخشی می ‌تواند به پیشروندگی آن کمک کرده و آن را به یک موضوع غیرقابل درمان تبدیل نماید. در نتیجه استفاده از کمک های تخصصی مانند برنامه قدمهای ۱۲ گانه و سایر انواع پشتیبانی ها مانند کمک از یک مرکز ترک اعتیاد مانند کمپ ترک اعتیاد در آبادان می تواند بسیار کمک کننده و نجات بخش باشد.

انکار

یکی از مهمترین موضوعاتی که یک فرد در ازدواج با فرد معتاد با آن روبرو خواهد بود این است که افراد معتاد و بیمار اعتیاد برخلاف سایر بیماری های دیگر وجود این مشکل و بیماری را در خود انکار می کنند و نمی توانند با ماهیت و واقعیت اعتیاد خود به صورت شفاف و صادقانه روبرو شوند. این موضوع می‌تواند آسیب‌های جدی به فرد و رابطه خانوادگی او با همسرش وارد آورد.

ازدواج با یک فرد معتاد می تواند بسیار چالش برانگیز باشد و آن طور که به نظر می رسد میلیون ها نفر در سراسر جهان در اثر زندگی با چنین فردی در حال رنج بردن هستند.

رنج فراوان اعتیاد همسر


ازدواج با فرد معتاد

در اثر اعتیاد بعضی از خانواده ها از هم می پاشند و افراد در نهایت از یکدیگر جدا می شوند. متاسفانه تعداد کمی از افراد می توانند کمک های تخصصی را دریافت کرده پس از بهبودی از اعتیاد همسر خود لذت ببرند و به یک زندگی شاد و سازنده برسند. برخی از این خانواده‌ها که با فرد معتاد ازدواج می کنند، به روش‌های مختلف سعی می‌کنند که فرد معتاد را از اعتیاد خود دور سازند. برخی از افراد پس از ازدواج با فرد معتاد، همسر خود را تهدید به طلاق می کنند و تصور می کنند که به این وسیله می تواند او را مجبور کند که اعتیاد خود را کنار بگذارد. اما گاهی این موضوع می‌تواند زمینه ای را برای فرد معتاد فراهم کند تا او را به انگیزه ای که برای متوقف کردن اعتیاد خود نیاز دارد، برساند.
نکته مهم در این رابطه با استفاده از استراتژی و روش های استاندارد و تخصصی است که می‌تواند به افراد برای پیشبرد و دریافت راهنمایی های حرفه‌ای کمک نماید. در همین رابطه استفاده از برنامه های دوازده قدمی مانند معتادان گمنام، الکلی های گمنام و حتی برای افراد معتاد به قمار و معتادان جنسی و موارد دیگر قابل استفاده است.

مداخله چیست

اگر همه راه ها را امتحان کرده اید و نتیجه نگرفته اید بهتر است از روش های مداخله ای استفاده کنید. در این روش افراد متخصص با استفاده از ابزارهای مناسب و حرفه ای سعی می‌کنند در روند بهبودی فرد از اعتیاد مداخله و در ایجاد یک آخرخط مصنوعی در ازدواج با فرد معتاد کمک نمایند. در این رابطه افراد متخصص در زمینه ترک اعتیاد می توانند فرد را در مسیر بهبودی از اعتیاد کمک نمایند و اقدامات لازم دیگر برای تغییر سیستم خانوادگی و متد ها و روابط بیمار گونه ای که در آن خانواده شکل گرفته است را انجام دهند.
مداخله یک ابزار قدرتمند است که می‌تواند به افراد و نزدیکان فرد معتاد آموزش‌های لازم را برای کمک به فرد معتاد ارائه نماید. موضوع مهمی که در این رابطه عنوان می‌شود این است که سیستم بیمار گونه ای که در یک خانواده شکل می‌گیرد می‌تواند به شکل ناخودآگاه به معتاد کمک کند تا رفتار منفی خود را ادامه دهد و در اعتیاد خود باقی بماند.
نکته حائز اهمیت آن است که درمان فرد معتاد به تنهایی می تواند باعث اختلال در سیستم خانوادگی گردد. در نتیجه لازم است تا افراد یک خانواده به طور همزمان به دریافت درمان ها و راهنمایی های لازم برای تغییر رویه زندگی بیمارگونه خود اقدام نمایند.

طلاق و جدایی راه آخر

مهم این است که اگر فردی همه راه های ممکن را برای بهبودی و درمان فرد معتاد خود انجام داده نتیجه نگرفت باید در نهایت به دنبال جدایی قانونی و طلاق باشد. در حقیقت جدایی قانونی وضعیتی است که می تواند فرد را از یک رابطه زناشویی ناسالم و کشنده نجات دهد. در چنین مواردی لازم است تا فرد با یک وکیل متخصص در زمینه مسائل حقوقی و زناشویی مشورت نماید. افراد متخصص در این زمینه می توانند راهنمایی های لازم را به فرد برای رهایی از یک رابطه کشنده ارائه دهند.

آیا طلاق راه حل مناسبی است؟

موضوع طلاق در ازدواج با یک فرد معتاد یک پدیده ناخوشایند است که می‌تواند باعث دلهره و ویران شدن شخصیت افراد گردد. اما گاهی اوقات تنها راه فرد برای نجات زندگی، جدا شدن از یک فرد معتاد است. ازدواج با فرد معتاد می تواند آسیب های زیادی را به افراد خانواده وارد آورد. در چنین حالتی که کودکان در یک خانواده ناپایدار و بیمار متولد می شوند، از لحاظ شخصیتی دچار مشکلات عدیده‌ای خواهند شد.

در این جا سوالاتی وجود دارد که پاسخ به آنها می تواند به شما در شفاف سازی مشکلاتی که با آن درگیر هستید کمک نماید. برخی از آنها عبارتند از:

 • آیا به خودتان اعتراف کردید که همسرتان معتاد است؟
 • آیا به همسر خود تاکید کرده اید که از اعتیاد او با اطلاع هستید؟
 • آیا زندگی شما به دلیل زندگی با یک فرد معتاد به هرج و مرج کشیده شده است؟
 • آیا از یک متخصص اعتیاد برای کمک اقدام کرده اید؟
 • آیا به همراه همسر معتاد خود به یک درمانگر اعتیاد مراجعه کرده اید؟
 • آیا به دلیل اعتیاد همسرتان مشکلات جدی را تجربه کرده اید؟
 • آیا جدایی آزمایشی انجام داده اید؟

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بستری نمودن فرد معتاد در یکی از مراکز همکار کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ لطفا با مشاورین مرکز تماس حاصل فرمایید.
سرفراز باشید…

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *