کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

۷ روش تمرکز و کنترل ذهن | عوامل موثر در افزایش تمرکز

۷ روش تمرکز و کنترل ذهن

۷ روش تمرکز و کنترل ذهن کدامند؟ برای افزایش تمرکز ذهنی چه باید کرد و به چه روش هایی می توان آن را افزایش داد؟ مهمترین عوامل موثر در افزایش تمرکز ذهنی کدامند و چگونه می توان آنها را در زندگی مورد استفاده قرار داد؟

در مقاله پیش رو مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ با جمع آوری داده های مهمی در رابطه با موضوع تمرکز ذهن سعی کرده تا اطلاعات جامعی را در این رابطه در اختیار شما همراهان ارجمند قرار دهد. اگر تمایل دارید در رابطه با این موضوع مهم اطلاعات دقیق تری را بیاموزید لطفا تا انتها این مقاله را مطالعه بفرمایید.

 

از ابتدا موضوع تمرکز یکی از مهمترین چالش هایی بوده که افراد در طول زندگی خود با آن روبرو بوده اند. حقیقت آن است که داشتن تمرکز و عدم وجود حواس پرتی در طول زندگی روزانه، می تواند تاثیرات بسیار مهمی داشته باشد. داشتن تمرکز و استفاده از آن می تواند بسیار موثر و حتی چالش برانگیز باشد. در حقیقت موضوعاتی که باعث انحراف ذهنی و به هم خوردن تمرکز در افراد می‌شوند، می‌توانند درصد بالایی از کارایی و انرژی افراد را به هدر دهند.

 

می توان گفت که در دنیای امروز و با وجود تکنولوژی و همه گیر شدن آن، میزان حواس پرتی افراد بسیار افزایش پیدا کرده است. به شکلی که به سادگی به وسیله اپلیکیشن های آنلاین مانند اینستاگرام، موضوعی که باید بر آن تمرکز داشته باشیم از یاد خواهد رفت.

 

اما توانایی تمرکز بر روی موضوع در زندگی می تواند باعث بهبود توانایی های ما شود. به طور مثال توانایی ما برای یادگیری چیزهای جدید، دستیابی به اهداف و افزایش عملکرد موثر افزایش خواهد یافت و طیف گسترده‌ای از موقعیت ها را در زندگی روزمره ایجاد خواهد کرد.

۷ روش تمرکز و کنترل ذهن کدامند؟

در حقیقت میزان تمرکز ما بر روی مسائل مختلف در زندگی می تواند تفاوت بین موفقیت و شکست افراد در جامعه را بیان کند. موضوعی که باید حتماً به آن دقت شود این است که قدرت تمرکز ما شباهت زیادی به یک عضله ذهنی دارد. به این معنا که هر چه بیشتر بر روی آن کار شود قدرت آن افزایش پیدا می کند.

 

نکته‌ای که باید شما بدانید این است که بهبود تمرکز ذهنی یک موضوع کاملاً عملی است که بوسیله ۷ روش تمرکز و کنترل ذهن می توان آن را بدست آورد. اما این بدان معنا نیست که شما همیشه می توانید به سرعت به آن دسترسی پیدا کنید. در حقیقت می توان گفت افزایش تمرکز کار ساده ای نیست و گرنه همه ما می توانستیم به ورزشکاران نخبه تبدیل شویم.

 

از طرف دیگر افزایش قدرت تمرکز به تلاش واقعی ما بستگی دارد و برای دستیابی به آن باید عادت های روزمره خود را تغییر دهیم. در ادامه به توضیح نکات و روش های تمرکز ذهنی خواهیم پرداخت که می تواند به شما در ایجاد و گسترش تمرکز کمک نماید.

مهمترین عوامل موثر در افزایش تمرکز

آنچه در این مقاله در مورد ۷ روش تمرکز و کنترل ذهن مطالعه می کنید، روش های عملی برای افزایش میزان تمرکز ذهنی شماست که اگر آنها را به صورت جدی و عملی در زندگی تمرین و تکرار نمایید حتما با نتایج قابل قبولی روبرو خواهید شد.

۱- تمرکز ذهنی خود را ارزیابی کنید!

قبل از آنکه شروع به کار کردن بر روی بهبود تمرکز ذهنی خود کنید، باید بدانید که از جنبه تمرکز در حال حاضر در چه شرایطی به سر می برید؟ آیا از این لحاظ شما دارای شرایط خوب و قابل قبولی هستید یا خیر؟

 

شما در اینجا می آموزید که چگونه می توانید خود را از لحاظ تمرکز ذهنی بسنجید و ارزیابی کنید.

اگر تمرکز ذهنی شما خوب است …

 • به راحتی می توانید بر روی یک مسئله آگاه باقی بمانید
 • در زندگی خود دارای اهداف هستید و به وظایف کوچک تر آنها را تقسیم می کنید
 • همیشه استراحت کوتاه می کنید سپس به کار خود بر می گردید

تمرکز شما نیاز به بهبود دارد اگر …

 • شما به طور منظم خیالپردازی می کنید
 • نمی‌توانید عوامل حواس پرتی را تنظیم کنید
 • شما در زندگی پیشرفت نمی کنید

برای توضیح راهنمای بالا باید گفته شود که اگر شرایط شما در بخش اول قرار می گیرد، به نظر می رسد که مهارت های تمرکزی نسبتاً خوبی دارید با کمی تمرین می توانید آنها را افزایش دهید.

 

اما اگر در چارت دوم قرار می‌گیرید، احتمالاً باید به صورت جدی بر روی تمرکز ذهنی خود کار کنید. این موضوع ممکن است مدتی طول بکشد، اما تمرین برخی از عادات و کار کردن بر روی عوامل پخش کننده تمرکز شما می تواند به شما کمک کند.

۲- عوامل حواس پرتی را شناسایی و حذف کنید! | ۷ روش تمرکز و کنترل ذهن

یکی از موضوعات مهم در رابطه با میزان تمرکز ما نسبت به شدت حواس پرتی در زندگی، بستگی به وظایف و موقعیت های اجتماعی ما دارد. به طور کلی عواملی که در تمرکز ما می توانند تاثیر جدی داشته باشند، می‌توانند بسیار زیاد باشند، در نتیجه برای داشتن تمرکز بیشتر باید آنها را شناسایی کرد. به طور مثال صدای رادیو که در پس زمینه ذهن ما شنیده می‌شود و یا یک همکار که در کنار ما در محیط کاری در کنار ما تردد می کند.

 

اولین نکته برای به حداقل رساندن عوامل حواس پرتی این است که این عوامل را شناسایی کرده و آنها را به حداقل برسانیم. باید بدانیم که تمرکز به سکوت و آرامش نیاز دارد و برای داشتن آن باید عوامل محیطی را مانند صدای تلویزیون و رادیو یا رفت و آمد های همکار همسر یا فرزند در اتاقی که قرار است شما بر روی موضوعی تمرکز داشته باشید را کنترل کنید. و این یکی از ۷ روش تمرکز و کنترل ذهن می باشد.

 

در حقیقت یکی از راه های مقابله با این موضوع  این است که زمان و مکان مشخصی را برای انجام فعالیت هایی که به تمرکز نیاز دارد را مشخص کنیم. در مدت مشخص شده شما باید تنها باشید و تمامی عوامل محیطی را که باعث حواس پرتی شما می شوند را حذف کرده و یا خاموش کنید.

 

دوم آنکه مکانی آرام را که در آن قادر هستید بدون مزاحمت کار کنید انتخاب کنید. به طور مثال رفتن به یک کتابخانه و یا یک اتاق خصوصی در خانه می تواند مکان خوبی برای تمرکز شما باشد.

عوامل درونی حواس پرتی

نکته دیگر در رابطه با این موضوع این است که همه عوامل حواس پرتی از منابع خارجی ناشی نمی شوند. می‌توان گفت که عوامل درونی نیز می توانند میزان تمرکز فرد را به شدت کاهش داده که البته مهمترین آنها عبارتند از :

 • خستگی
 • نگرانی
 • اضطراب
 • انگیزه ضعیف درونی
 • آشفتگی های فکری

در رابطه با عوامل برهم زننده تمرکز می توان عنوان نمود که استراحت کافی و مناسب می‌تواند از احساسات آزار دهنده درونی ما تا حد زیادی جلوگیری کند. در ادامه روش های موثری برای مقابله با اضطراب و نگرانی وجود دارد که مراقبه و مدیتیشن مهمترین آنها هستند. در حقیقت تمرکز آگاهانه می تواند انرژی منفی ذهنی را تخلیه کرده و باعث بهبود تمرکز در افراد گردد که از یکی از ۷ روش تمرکز و کنترل ذهن می باشد.

۳- تمرکز خود را محدود کنید! | ۷ روش تمرکز و کنترل ذهن

در حالی که به نظر می‌رسد انجام چند وظیفه به طور همزمان می‌تواند باعث سرعت بخشیدن به کارها باشد اما هنگامی که از نتایج این گونه اعمال آگاه می شویم متوجه می شویم که هنگامی که افراد به این شکل عمل می‌کنند به شدت کارآیی آنها و نتایج حاصل از آن بسیار ضعیف و غیر قابل پذیرش است. در نتیجه هرگز به صورت همزمان دست به انجام چندین وظیفه و کار نزنید زیرا باعث کاهش بهره‌وری شما خواهد شد و جزئیات بسیاری را از دست می دهید، زیرا تمرکز شما بر چندین موضوع پخش و غیر متمرکز شده است و این یکی از ۷ روش تمرکز و کنترل ذهن است که باید به خوبی اجرا شود.

 

نکته مهم این است که منابع تمرکز ما بسیار محدود هستند، بنابراین باید برای استفاده از تمرکز به شکلی کاملاً استاندارد و صحیح عمل نمود. برای توضیح بیشتر می توان گفت که کانون توجه ما مانند یک نورافکن است که اگر به یک نقطه خاص تابانیده شود می تواند وضوح دید بسیار خوبی را ایجاد نماید. اما اگر همان نور را در یک فضای باز تاریک پخش کنید، دیگر هیچ چیز به خوبی دیده نخواهد شد و قدرت نور کاهش خواهد یافت.

 

یکی از روش‎های صحیح استفاده و به کار بردن تمرکز ذهنی مربوط به استفاده از منابع ذهنی ما می باشد. از انجام همزمان وظایف جداً خودداری کنید و در عوض توجه کامل خود را به یک موضوع معطوف کنید.

 

باید بدانید که انجام صحیح وظایف به صورت تکی می تواند استرس را در زندگی شما به شدت کاهش دهد. زیرا انجام همزمان چندین وظیفه دائماً شما را تحت فشار و استرس قرار می دهد و اجازه نمی دهد که شما به میزان کافی انرژی برای تمرکز و انجام صحیح هر کدام از وظایف داشته باشید.

۴- در لحظه زندگی کن!


۷ روش تمرکز و کنترل ذهن

مهمترین مسئله‌ای که در رابطه با تمرکز ذهنی وجود دارد این است که ما در لحظه زندگی کنیم. زیرا زندگی کردن در گذشته به نوعی نشخوار ذهن است و رفتن به آینده و تصور و فکر کردن به آن در ما ایجاد نگرانی و ترس خواهد کرد که اجازه نمی دهد ما تمرکز ذهنی کافی برای انجام وظایف خود در لحظه اکنون را داشته باشیم.

 

موضوع حضور یکی از با اهمیت ترین مسائلی است که هر فرد باید در زندگی خود به آن توجه کند. حضور ذهنی می تواند باعث تمرکز ذهنی در زندگی و لحظه اکنون شود و ما را از اضطراب های روانی دور کند یکی از ۷ روش تمرکز و کنترل ذهن است.

 

زندگی در لحظه اکنون می‌تواند باعث باز گرداندن تمرکز ذهنی در زندگی ما شود. اگر فردی در لحظه اکنون به سر ببرد و تمام توجه خود را به آن معطوف دارد منابع ذهنی او هدر نمی‌روند و فرد می‌تواند بر موضوعی که در آن به سر می برد تمرکز کرده و بهترین نتایج را از کاری که انجام می دهد به دست بیاورد.

 

ممکن است برای دستیابی به این توانایی‎ها و یادگیری حقیقی زندگی در لحظه مجبور شویم مدتی بر روی خود کار کنیم که البته این موضوع طبیعتاً زمانبر است. اما باید بدانید که نحوه زندگی در لحظه اکنون و خارج شدن از گذشته و آینده می تواند نتایج بسیار درخشانی داشته باشد. شاید بتوان گفت که این یک روش موثر زندگی کردن است که می تواند ما را از تکرار اشتباهات گذشته در امان بدارد و راهی برای آینده موفق تر را برای ما هموار سازد.

۵- ذهن آگاهی را تمرین کنید!

ذهن آگاهی در حقیقت همان مراقبه است و یکی از ۷ روش تمرکز و کنترل ذهن است. شاید به جرات بتوان گفت که موضوع مراقبه و مدیتیشن یکی از موضوعات بسیار با اهمیت در سراسر دنیاست که همه دانشمندان و متفکرین به حقیقت آن و تاثیرات شگرف آن بر زندگی افراد اذعان داشته‎اند. در حقیقت مراقبه فواید بسیاری برای سلامتی ذهنی، روحی و جسمی افراد دارد.

 

در یک مطالعه محققان و متخصصین منابع انسانی متوجه شده‌اند که افرادی که مراقبه می کنند می‌توانند بر روی چندین وظیفه پیچیده در روز تمرکز کنند. در حقیقت افرادی که مجبور هستند چندین وظیفه را در طی روز انجام دهند، بهتر است از این تکنیک موثر استفاده کنند.

 

آزمایشات نشان می دهد که افرادی که به طور مرتب برای هشت هفته از مراقبه ذهن آگاهی استفاده کرده‌اند به شکل موثری میزان تمرکز آنها افزایش پیدا کرده است.

 

در حقیقت مراقبه ذهن آگاهی می‌تواند تسلط افراد را بر داشتن تمرکز بیشتر و حواس پرتی کمتر افزایش دهد. برای تمرین ذهن آگاهی می توانید نحوه مدیتیشن را بیاموزید. اما به طور کلی یک تکنیک بسیار ساده است که با تمرین تنفس عمیق و توجه به نحوه تنفس انجام می پذیرد.

۶- کمی استراحت کنید! | ۷ روش تمرکز و کنترل ذهن

بسیاری از اوقات افراد نمی دانند که نمی توانند برای مدت طولانی بر روی یک موضوع تمرکز کنند. در حقیقت هنگامی که شما بدون وقفه برای مدت طولانی بر روی یک موضوع تمرکز می کنید، منابع ذهنی شما شروع به تحلیل رفتن می‌کنند و در نهایت عملکرد شما را کاهش می دهند. در حقیقت این منابع ذهنی و توجهی ما به مرور زمان تخلیه می شوند.

 

در نتیجه محققان دریافته اند که حتی با یک استراحت بسیار کوتاه می‎توان توجه ذهنی و تمرکز را بر روی موضوع مورد علاقه به طور چشمگیری بهبود بخشید. پس آگاه باشید که هرگز برای مدت طولانی بر روی یک موضوع تمرکز نکنید و حتماً از وقفه‎های ذهنی استفاده کنید تا ذهن شما بتواند نیروهای خود را برای تمرکز بیشتر جمع آوری نماید.

 

برای انجام صحیح این کار می توانید ذهن خود را به مطالب غیر مرتبط با وظیفه انجام شده معطوف کنید. اگر این کار فقط برای چند لحظه باشد نیز می تواند مانند یک تنفس کوتاه برای ذهن عمل نماید که می‌تواند نیروی لازم برای تمرکز ذهنی را در شما ایجاد کرده و عملکردتان را بالا ببرد.

۷- تمرین را ادامه دهید!

مطلب بسیار مهم در رابطه با تمرکز ذهن این است که هرگز این موضوع یک شبه اتفاق نمی افتد. برای داشتن تمرکز ذهنی قوی لازم است که آن را برای مدت های طولانی تمرین و تکرار کنیم. حتی ورزشکاران حرفه‎ای هم برای تقویت مهارت‎های تمرکزی خود به زمان و تمرین زیادی نیاز دارند.

 

یکی از اولین قدم ها در این مسیر شناخت تأثیری است که حواس پرتی ها در زندگی شما ایجاد می کنند. اگر در تلاش برای دستیابی به اهداف خود هستید باید بدانید که جزئیات غیر مهم را باید در زندگی خود کنار بگذارید و برای زمان و انرژی خود ارزش بیشتری قائل شوید و حتماً آن را مدیریت کنید.

 

شما با ایجاد تمرکز ذهنی قادر خواهید بود کارهای بیشتری را با تمرکز در زندگی خود انجام دهید و موفقیت واقعی، شادی و رضایت قلبی را در زندگی خود دریافت کنی و این از ۷ روش تمرکز و کنترل ذهن است.

نکات سریع عوامل موثر در افزایش تمرکز ذهنی

چند نفس عمیق بکشید در حالی که واقعاً بر روی هر نفس خود تمرکز دارید. هنگامی که احساس می‌کنید ذهن شما به طور غیرطبیعی سرگردان شده است به آرامی و بدون انتقال تمرکز خود را به سمت تنفس عمیق هدایت کنید.

 

اگرچه این کار فریبکارانه به نظر می‌رسد، اما در خواهید یافت که این تمرین ساده بسیار دشوار تر از آن است که به نظر برسد. خوشبختانه فعالیت تنفسی با تمرکز، کاری است که شما می توانید در هر مکان و یا هر زمانی انجام دهید. با تمرین و تکرار شما در خواهید یافت که جدا شدن از افکار سرزده و یافتن تمرکز بیشتر کم‌کم آسانتر می‌شود و قابل دسترسی خواهد بود.

 

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه بستری نمودن فرد معتاد در یکی از مراکز همکار کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ لطفاً با مشاورین ما در مرکز ترک اعتیاد تماس حاصل فرمایید.

 

سرفراز باشید …

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *