کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

وابستگی عاطفی | بهترین روش رهایی از وابستگی عاطفی

روش رهایی از وابستگی عاطفی

وابستگی عاطفی چیست و چگونه می توان بر آن غلبه کرد؟ بهترین روش رهایی از وابستگی چیست؟ آیا وابستگی عاطفی و رهایی از آن امکان پذیر است؟

در مقاله پیش رو وبسایت کمپ ترک اعتیاد اهواز با بررسی دقیق انواع وابستگی جمع آوری اطلاعات دقیقی در این رابطه پرداخته است. این مجموعه شامل چند مقاله است که طی آن چندین فاکتور مهم برای درمان وابستگی مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است. لطفا تا انتهای نوشتار ما را همراهی بفرمایید.

وابستگی عاطفی و احساسی یکی از مخرب ترین انواع هم وابستگی  یک فرد می باشد. به این معنا که وابستگی عاطفی بیماری مخملک است در حقیقت ما در بیماری الکلیسم نیز می باشد. این بیماری تمامی زندگی و روابط فرد را تحت تاثیر قرار می دهد به وجود آمدن مشکلات بسیاری برای فرد و هم وابسته او ایجاد می نماید.
رهایی از وابستگی موضوع بسیار مهمی است افراد برای ادامه حیات و برای آنکه بتوانند به زندگی طبیعی و نرمال خود ادامه دهند نیاز مبرم دارد.

اگر خوشبختی شما بیش از حد به یک شخص س، موفقیت و یا یک نتیجه بخصوص و یا ترکیبی از اینها بستگی دارد، آنگاه می توانید حدس بزنید که شما یک فرد وابسته است. رابطه این است که وابستگی عاطفی یک بیماری است و یک انتخاب برای شخص نیست.

رهایی از انواع وابستگی عاطفی نیاز به جدیت و شجاعت دارد، اما ارزش انجام این کار بسیار زیاد است، به این دلیل که پس از غلبه بر بیماری خوب می تواند احساسات بیشتری را کنترل نماید. فرد می تواند به تدریج مستقل تر و با دلبستگی و وابستگی عاطفی کمتر زندگی کند، اما همیشه آسان نخواهد بود و این موضوع نیاز به تمرین و تکرار دارد.

۱- از بخشیدن مسئولیت خوشبختی خودداری کنید

یکی از مشخصات افراد وابسته این است که از لحاظ عاطفی نمی‌توانند از خود مراقبت کنند، به همین دلیل این کار را به دیگران واگذار می نمایند. اما نکته مهم این است مهم نیست که طرف شما چقدر خوب باشد و یا احساس شما را چقدر خوب درک می کند، در نتیجه تلاش شما برای رهایی از وابستگی عاطفی باید بر روی اعتماد به نفس شخصی و احساسی باشد نه اینکه بیش از حد به دیگران اعتماد کنید.

برای رهایی از وابستگی و توسعه اعتماد به نفس نیاز به یادگیری و تمرین و تکرار است. اما نکته حائز اهمیت آن است که در نهایت فرد قادر خواهد بود که در موقعیت هایی که با شخصی دیگر ارتباط برقرار می‌کند به جای سپردن مراقبت از خود به دیگران، خودش این مسئولیت را به عهده بگیرد. به عنوان مثال هنگامی که فرد احساس غم، تنهایی، ناامیدی و یا استرس می کند می تواند با روش های مختلفی این احساسات را آزمایش و تمرین بگذارد.

“این وظیفه من است از خودم مراقبت کنم”

۲- برای خودتان تمرین کنید

همه ما برای برقراری ارتباط با افراد دیگر را داریم و این برای ما مهم است که روابط خوبی با دیگران داشته باشیم. اما این موضوع نیاز به این دارد که فرد متکی به خود باشد و نسبت به خود و احساساتش احساس تعهد کند از لحاظ شخصیتی دارای استقلال کافی باشد.

با این حال، مهم است که یاد بگیریم که چگونه از خودمان مراقبت کنیم. اگر بخواهیم یاد بگیریم که از خود مراقبت کنیم باید بدانیم که می بایست کمتر نیازمند دیگران باشیم و راه حل آن این است که تشخیص دهیم و نیازهایمان بسیار مهم هستند و نباید مورد غفلت و نادیده گرفته شدن قرار بگیرند. در نتیجه یکی از مهمترین نشانه های یک فرد که دارای وابستگی عاطفی است بی توجهی و بی اعتنایی و غفلت نسبت به احساسات شخصی‌اش می باشد.

“دوست داشتن خودم بعضی اوقات ممکن است بسیار دشوار به نظر برسد ، اما هرگز اتلاف وقت نیست”

 راه های مراقبت از خود


  نیازهای خود را بشناسید و آرامش و رفاه خود را در اولویت قرار دهید
  نیازهای خود را بطور مرتب و استراتژیک مانند یک تجارت مدیریت کنید
  تمرین کنید که وقت خود را تنها بخاطر داشته باشید و بازیگری را بررسی کنید
  علاقه واقعی ، کنجکاوی ، یادگیری ، کشف و شگفتی را در آغوش بگیرید
  یک گروه پشتیبانی پیدا کنید یا ایجاد کنید که بتوانید احساسات خود را ابراز کنید
  لیستی از استراتژی های مقابله سالم و حواس پرتی را تهیه کنید
  آگاهانه چندین بار در روز به لحظه فعلی برگردید
  روی انواع منابع مختلف شادی و ارتباط کار کنید
  برای اینکه احساس بدنی بهتری داشته باشد ، مرتباً ورزش بدنی انجام دهید
  برای خود و آینده خود برنامه داشته باشید.
  بارها و بارها ظرفیت خود را برای داشتن شوق و اشتیاق به زندگی کاوش کنید.
  در همه چیزهایی که مثبت خوشحال کننده هستند لذت ببرید و این شادی را احساس کنید.
  برای داشتن انگیزه الهام درونی مرتباً تمرین کنید.
  امید را تمرین کنید و هرگز فراموش نکنید که هر جا زندگی باشد امید نیز وجود دارد.

شاید در نگاه اول انجام همه این موارد مشکل به نظر برسد، اما نکته حائز اهمیت آن است که همیشه می توان سعی کرد و تعداد زیادی از موارد ذکر شده را در زندگی شخصی یاد سازی و اجرا کرد.

به همین دلیل اگر وابستگی عاطفی برای ما یک معضل و مشکل تبدیل شده باشد، انجام و تمرین این موارد می تواند بسیار به ما کمک کند و البته ارزشمند باشد. در نتیجه سعی کنید که این موارد را تمرین کنید و یاد بگیرید که بیشتر از خود مراقبت کنید تا به مرور زمان در آنها پیشرفت کنید.

نکته

برای رهایی از وابستگی عاطفی چند چیز در اولویت قرار دارد که مهمترین آنها عبارتند از : خوب بودن، مهربان بودن و دلسوز بودن با خود و کمک به خود
برای رهایی از وابستگی به افراد دیگر.

تنهایی و فرصت شناخت


وابستگی عاطفی

یکی از مهمترین مسائلی که یک فرد وابسته به اعتیاد رفتاری با آن روبروست موضوع تنهایی است. تنهایی برای یک فرد که دارای بیماری وابستگی عاطفی است می تواند بسیار آزار دهنده و بد باشد. اما نکته مهم این است که هنگامی که یک فرد رابطه خود با خویشتن را بهبود می بخشد شروع به مراقبت و دوست داشتن خود می‌کند تنهایی او دیگر یک معضل نیست.

در حقیقت تنهایی تبدیل به یک فرصت برای کشف درون و مواردی است که در زندگی فرد وجود دارد. برای آنکه یک فرد با بیماری وابستگی به تواند با تنهایی خود روبرو شود آن است که این سوال مهم را از خود بپرسد و به آن پاسخ دهد.

چگونه می توانم تنهاییم را با آرامی طی کنم و تنهایی آرام بخشی داشته باشم؟ به همین ترتیب شما میتوانید به وسیله روش های متنوعی شروع سرگرم کردن خود، مراقبت از خود و احساس خود را پیدا کنید. روش های زیادی برای این موضوع وجود دارد مانند مراقبه کردن، دیدن فیلم و شنیدن موسیقی، خواندن کتاب ها و پرداختن به فعالیت هایی که به آنها علاقه دارید. در همین رابطه می توانید مرتباً آشنا شدن بیشتر با خود و احساسات تان بپردازید.

۳- با خود آسیب پذیر خود آشنا شوید

یکی از مهمترین اختلالات که یک فرد وابسته در خود ایجاد می کند، نادیده گرفتن احساسات، عواطف و افکار است. این موضوع به شدت در یک فرد وابسته ایجاد تضاد و دوگانگی می کند ارتباط او را با خودش قطع می نماید.

برای حل این مشکل یکی از بهترین راه حل ها ایجاد ارتباطی آگاهانه و نزدیک با خویشتن است. نوشتن احساسات تحقیق در مورد افکار و احساسات آزار دهنده می تواند بسیار کمک کننده باشد و فرد را به یک رابطه دوستانه با خود نزدیک نماید.

برای رهایی از وابستگی عاطفی لازم است که ما نکات مهمی را در مورد خود بدانیم. اغلب افراد وابسته به خود گوش نمی دهند و احساسات خود را در نمی کنند و دائماً از دیگران توقع دارند که به آنها گوش دهند و آنها را بفهمند و حمایت کنند. این افراد برای خود کاری نمی کنند و خود را به شکلی بیمارگونه پس می زنند. در حقیقت کشف آنچه که در درون هستیم می تواند یک تجربه صادقانه در مورد درک و دریافت ما از خودمان باشد و این است که ما می‌توانیم بیطرفانه به احساسات و افکار خود توجه کنید.

رهایی از وابستگی عاطفی غیر ممکن نیست. برعکس بسیار شدن نیست افرادی که شروع به درک نیازها، خواسته ها، ترس ها و احساسات آزار دهنده دیگر خود را تشخیص می دهند و به آن‌ها توجه می‌کنند می‌توانند قدرت لازم برای عبور از وابستگی عاطفی را بیابند.

“هرگز خود را قضاوت نکنید و برای آن چیزی که در درون هستید احساس شرم نکنید”

یکی از مهم ترین تکنیک های رهایی از وابستگی عاطفی و پذیرش خویشتن است. هنگامی که یک فرد وابسته خود را همانگونه که هست می پذیرد، و با احساسات و زخم های خود در درون آنها را می‌پذیرد و از بازگو کردن ترس های خود ابایی ندارد، حس می کند که می تواند از وابستگی عاطفی رهایی یابد.

یکی از تکنیک های بسیار کاربردی برای رهایی از وابستگی عاطفی و نوشتن احساسات است. منجمد کردن و نادیده گرفتن احساسات یکی از دلایل اصلی قدرت گرفتن وابستگی های عاطفی است. در نتیجه نوشتن دیدن و درک کردن احساسات و افکار آزار دهنده می تواند فرد را در آستانه رهایی از وابستگی عاطفی قرار دهد.

۴- تمرین کردن دوست داشتن والدین

پذیرش آسیب پذیری و ناتوانی راهی برای ارتباط با بخشی از درون ما به نام کودک درون می باشد. یکی از راههای مهم برای التیام از این ناخوشی ارتباط مستقیم با کودک درون می باشد. صحبت کردن در کردن فهمیدن احساسات درونی کودک درون می‌تواند بسیار موثر باشد. گفتن چیزهایی مانند من در حال حاضر واقعا احساس غم و اندوه می کنم و ترس و تنهایی میترسم می تواند بسیار کارساز باشد.

هنگامی که یک فرد ناتوانی ها و ضعف های درونی خود را صادقانه ابراز می کند، می تواند از جایگاه والدین خود به آن پاسخ دهد. یکی از احساسات سرکوب شده ما توسط والدین ماه به درستی فهمیده نشده و مانند یک گره عاطفی در فرد وابسته وجود دارد همین موضوع می باشد.

هنگامی که یک فرد احساسات خود را بیان می کند و به جای والدین خود پاسخی صحیح و سنجیده می دهد، کودک درون آزرده شروع به التیام یافتن میکند.

برای رهایی از وابستگی عاطفی تجسم خلاق و بازسازی ارتباط فرد با خویشتن و کودک درونش نقش بسیار حیاتی و مهم را ایفا می کند. به این معنا که با بازسازی نگاهی ملایم و انسانی نسبت به خود می تواند آسیب هایی را که در سنین کم و در کودکی خورده است را به آرامی التیام بخشد. احساسات فرد آرام می شود و کودک درون که پر از ترس خشم و رنجش می تواند دوباره نگاهی تازه و زیبا نسبت به خود و دنیای اطراف و پیرامون خود بیابد.

بازسازی ارتباط فرد با خویشتن و با درون خود یکی از مهمترین تکنیک هایی است که برای رهایی از وابستگی عاطفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

راهکار و تکنیک رهایی

در این بین راهکارها و تکنیک های متفاوتی وجود دارد، که فرد برای آزادی و رهایی از وابستگی عاطفی لازم است تمامی آنها را در زندگی خویش به کار برده است.

یک فرد وابسته باید با استفاده از این تکنیک ها نحوه برخورد خود را با خویشتن به شکلی صحیح و دقیق تغییر دهد. باید یاد بگیرد به خود احترام بگذارد و خود را دوست داشته باشد. باید از سانسور کردن و مجازات کردن خود و کودک درون خود که برای سالهای دراز این کار را انجام داده است دست بکشد.

یک فرد وابسته برای سالیان متمادی عادت کرده که احساسات خود را منجمد کند و به آنها به اهمیتی ندهد و آنها را نادیده بگیرد. این فرد می بایست این رویه فکری بیمارگونه را نسبت به خود متوقف و در جته عکس آن شروع به برقرار کردن یک رابطه صحیح و دوستانه را با خویشتن برقرار نماید.

عزیزان و همراهان ارجمند جهت اخذ اطلاعات بیشتر و همچنین دریافت مشاوره در زمینه ترک اعتیاد و بستری نمودن فرد بیمار خود در مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ لطفا با ما تماس حاصل فرمایید.

برچسب‎ها :

  • تماس با مشاورین
  • شرایط پذیرش
  • مدت دوره
  • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

2 دیدگاه دربارۀ “وابستگی عاطفی | بهترین روش رهایی از وابستگی عاطفی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *