کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

مهارتهای زندگی


مهارتهای زندگی

موضوع آموزش و یادگیری مهارتهای زندگی یکی از مباحث مهم در رابطه با بهبودی افراد وابسته و معتاد به مواد مخدر است. در حقیقت یک فرد معتاد به مواد مخدر همانند افراد عادی جامعه با مهارتهای زندگی آشنایی ندارد. شاید بتوان گفت که نداشتن قابلیت رویارویی با مسائل زندگی و عدم آگاهی کافی در نحوه برخورد با مشکلات زندگی می تواند فرد را به سمت راه های مخرب و زودگذر سوق دهد.

در حقیقت افزایش آگاهی و کارایی هر فرد برای رویارویی با مشکلات و مسائل موجود در زندگی اش می تواند تاثیرات مثبت و چمشگیری را در زندگی او ایجاد نماید. در مقابل فردی که دارای ویژگی های مورد نیاز برای روبرویی با چالش های زندگی اش می تواند در کوره های آن دچار مشکلات عدیده گردد.

تعریف مهارتهای زندگی

اصطلاح مهارتهای زندگی ( Life skills ) برای اکثر ما آشناست. تعریف مهارتهای زندگی هم دشوار به نظر نمی‌رسد: مهارتهایی که به ما برای زندگی بهتر کمک می‌کنند. با این حال همان‌ طور که می‌ توانید حدس بزنید، اجماع و اتفاق‌نظر قطعی در مورد مهارتهای زندگی و اینکه چه چیزهایی را باید به عنوان مهارت زندگی ضروری دانست و یادگیری آن را توصیه کرد وجود ندارد.

تاثیر کمبود مهارتهای زندگی

آیا این سخن که کمبود آموزش مهارت های زندگی در روند زندگی یک فرد تاثیر می گذارد صحیح است؟ آیا مهارت های زندگی باعث می شود که فردی از مسیر صحیح زندگی خارج نگردد؟ آیا روند تکامل انسان از کودکی تا بلوغ در آیندۀ زندگی او تاثیر گذار است؟

واژه مهارت های زندگی یا همان Life Skills موضوعی حیاتی در روند زندگی انسانهاست. آموزش مهارتهای زندگی جزو لاینفک ضروریات یک زندگی موفق و پایدار است. اما آیا آموزش مهارت های زندگی با چنین جایگاه ویژه ای در زندگی یک فرد می تواند بی تاثیر باشد؟

در پاسخ به این سوال باید گفته شود که طبق پژوهش های به عمل آمده، بسیاری از مشکلات روانی و اختلالات عاطفی در اصل ریشه های روانی اجتماعی یا همان Sychosocial دارند، که در این پژوهش ها مشخص شده که سه عامل مهم در این بخش، رایطه تنگاتنگی با سوء مصرف مواد مخدر و الکل دارد.

این سه عامل شامل موارد نامبرده است :

  • ۱- پایین بودن عزت نفس
  • ۲- ناتوانی در بیان احساسات
  • ۳- فقدان یا کمبود مهارت های ارتباطی

بر اساس پژوهش‎های دیگری که در سال ۱۹۸۷ میلادی بر روی ۱۶۰۰ دانش آموز انجام شد، مشخص گردید که سوء مصرف دارو با استرس ارتباط تنگاتنگی دارد. در ادامه همین پژوهش‎ها مشخص شد که اعتیاد به مواد مخدر در مراحل ابتدایی، با ناتوانی در برقراری ارتباط با والدین و همسالان رابطه مستقیم دارد. اما در پژوهش های مشابه دیگری نیز مشخص شد که پایین بودن عزت نفس با سوء مصرف مواد مخدر، الکل و بزهکاری های اجتماعی رابطه نزدیکی دارد.

فهرست مهارتهای زندگی

مهارتهای زندگی را به شکل زیر فهرست و دسته بندی می‌کند:

تصمیم گیری و حل مسئله
تفکر خلاقانه و تفکر نقادانه
مهارت ارتباطی و مهارت مدیریت رابطه
خودآگاهی و همدلی
مدیریت احساسات و هیجانات و مدیریت استرس


آموزش مهارتهای زندگی

در رابطه با مهارتهای زندگی مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ با برگزاری جلسات آموزشی گروهی و فردی اقدام به ایجاد آموزش این مهارتهای کاربردی کرده است تا در مسیر بهبودی مددجویان آموزش های لازم جهت بازیابی افراد و بازگشت به زندگی سالم تحقق یابد و این عزیزان بتوانند با داشتن ابزارها و مهارت های لازم برای روبرویی با زندگی خویش عمل نمایند.

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز تماس حاصل فرمایید.

4.9 از 19 رای

برچسب‎ها :

  • تماس با مشاورین
  • شرایط پذیرش
  • مدت دوره
  • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

یک دیدگاه دربارۀ “مهارتهای زندگی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *