کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

قدم پنجم


قدم پنجم

قدم پنجم چیست و تاثیرات آن بر رویه بهبودی یک فرد از اعتیاد کدام است؟ نحوه صحیح کارکرد قدم پنجم کدام است و چگونه می توان بازدهی این قدم را بالا برد؟ آیا کارکرد قدم پنج ضروری است و باید آن را به خوبی کار کرد؟

اینها سوالاتی است که پاسخ صحیح دادن به آنها بسیار مهم و ضروری است. بیماری اعتیاد یک بیماری کشنده و لا علاج است که اگر جلوی آن پرفته نشود می تواند تاثیرات مخربی بر زندگی فرد داشته باشد. موضوع بهبودی از اعتیاد یک ضرورت است نه یک انتخاب. بیماری اعتیاد سالهاست که زندگی انسان را به مخاطره انداخته و هنوز یک درمان قطعی برای آن پیدا نشده است. اعتیاد یک بیماری مرموز و کشنده است که جان میلیئونها نفر را گرفته است، در نتیجه بهبودی از این بیماری بسیار جدی و تاثیر گذار است.

در حقیقت اعتیاد مادر تمامی بزهکاری های اجتماعی است و جلوگیری از رشد آن می تواند یک جامعه را نجات بخشد. در همین راستا قدم های دوازده گانه یکی از موثرترین متدهایی است که بشر در رابطه با بهبودی و درمان اعتیاد تا به امروز شناخته است. کارکرد صحیح قدم های دوازده گانه تاثیری ژرف و عمیق بر زندگی یک فرد بیمار می گذارد و او را از ورطۀ نیستی نجات می بخشد.

نکته حائز اهمیت این است که انجمن های دوازده قدمی کاملا رایگان هستند و هر فردی با هر نوع اعتیاد میتواند وارد این جلسات شود و بهبودی خود را آغاز نماید. در این مقاله در مورد مشخصات قدم پنج و همچنین نحوه صحیح کارکرد این قدم صحبت خواهیم کرد.

تیتر قدم پنجم

ما ماهیت دقیق خطاهایمان را به خداوند، به خود و به یک انسان دیگر اقرار کردیم !!!

همانطور که در قدم های دوازده گانه پیشین توضیح داده شد مسیر بهبودی افراد توسط این گام های بهبودی شروع می شود و ادامه می یابد. اعتیاد یک بیماری چند وجهی است که فرد برای رهایی از آن باید به شکلی دقیق و کاربردی، بر روی هر سه جنبه بیماری کار کند. بهبودی از اعتیاد سخت نیست اما کاملا جدی است.

قدم پنجم ادامه مسیری است که در چهار قدم پیشین خود آغاز گشته است. در این قدم بهبودی فرد وابسته و معتاد به مواد مخدر و یا رفتارهای اعتیادی، تمامی آنالیزها و جراحی های روحی و عاطفی‎ای که در ۴ قدم پیشین انجام داده را با راهنما و پشتیبان خود در میان می گذارد. در این بین فرد با اتکا به اعتمادی و شناختی که در طول دوران اولیه بهبودی از راهنما و پشتیبان خود بدست آورده میتواند به خوبی در کارکرد قدم پنجم به او اعتماد نماید.

تشریح قدم پنج

قدم پنجم یکی از مهمترین مراحل دوازده گانه بهبودی است. به این دلیل که اگر در این قدم فرد نتواند به درستی و با دقت مراحل بازشناسی سیستم اعتقادی و باورمندی خود را انجام دهد با مشکلات عدیده ای روبرو خواهد شد. پیاده سازی و اجرای قدم پنجم در مسیر بهبودی تاثیر بسزایی دارد. برای تشریح بیشتر این قدم
باید گفت که هر فرد بر اساس سیستم اعتقادی خود دارای یه نمایشنامه زندگی است که در تمام طول حیات خود بر اساس آن فکر می کند، تصمیم می گیرد و در نهایت عمل می کند.

سیستم اعتقادی افراد نقش بسیار ویژه ای را در کمیت و کیفبت زندگی افراد ایفا می کند. به این معنا که فرد بر اساس سیستم اعتقادی که در ۸ سال ابتدایی زندگی خویش آن را نوشته و باور کرده عمل می نماید. اعتقادات و باورهای یک فرد تمامی اعمال و رفتار شخص را کنترل و جهت بخشی می کند. در نتیجه می توان گفت که گرایشات یک فرد به یک پدیده بخصوص ناشی از باورهای اوست.

کارکرد قدم پنجم

هنگامی که یک شخص به رفتارهای پر خطر و یا جاذبه های مرگبار گرایش دارد، می توان فهمید که این شخص در سیستم باورمندی خود دچار اختلالاتی است و باید برای بر طرف کردن گرایشات معتادگونه او سیستم اعتقادی او را بازنویسی کرد. قدم پنجم در حقیقت روشی است برای بازنویسی و بازشناسی نمایشنامه زندگی فرد که به شکلی ساده و قابل انجام طراحی شده و شکل گرفته است.

در این قدم فرد با بازخوانی قدم چهارم خود برای یک فرد با تجربه در زمینه بهبودی که البته خود همین مراحل را با موفقیت طی کرده، می تواند بسیار کارساز و دقیق جلوه نماید. به این معنا که فردی که خود در حال بهبودی است و قدم های دوازده گانه را کار کرده و آشنایی و تجربه کافی دارد می تواند بیشتر از هر متخصص و پزشکی که تنها تخصص این کار را به صورت تئوری آموخته در اختیاد فرد قرار دهد.

کلام آخر

لازم به ذکر است که قدم های دوازده گانه کاملا تجربی هستند و از طریق روش درمانی ” کمک یک معتاد به معتاد ” دیگر انجام می شوند که البته همین موضوع نقطه قوت کارکرد ۱۲ قدم می باشد. هیچکس به اندازه فردی که خود مبتلا به این بیماری مهلک بوده و اکنون نجات یافته است نمی تواند به یک فرد معتاد در حال عذاب کمک نماید.

کارکرد قدم پنجم نقطه عطفی در مسیر بهبودی افراد است و تاثیرات شگرفی در دیدگاه و اعتقادات فرد و همچنین نوع عملکرد او می گذارد. موضوع حائز اهمیت نوع و دقتی است که در پیاده سازی و اجرای صحیح این قدم حیاتی وجود دارد. فرد باید با راهنمای خود که حتما چندین سال تجربه بهبودی از اعتیاد را دارد کار کند تا بتواند نتایج رضایت بخشی از بهبودی خود و قدم ها دریافت نماید.

مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ با برخورداری از مشاورین و افراد زبده در حال بهبودی با چندین دهه تجریه بهبودی آماده پاسخگویی به شما عزیزان و همراهان ارجمند است. برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

5 از 2 رای

برچسب‎ها :

  • تماس با مشاورین
  • شرایط پذیرش
  • مدت دوره
  • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *