کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

عوارض سیگار کشیدن | مهمترین پیامد های سیگار کشیدن

مهمترین عوارض سیگار کشیدن

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

مهمترین عوارض سیگار کشیدن و پیامد های سیگار کشیدن بر سلامت روان کدام است و چگونه میتوان از آن جلوگیری کرد؟ آیا سیگار کشیدن برای سلامتی مضر است؟ مهمترین عوارض سیگار کشیدن بر بدن چیست؟

بسیاری از افراد مصرف کننده که اعتیاد به نیکوتین دارند، می دانند که عوارض سیگار کشیدن کدام است ولی همچنان قادر به ترک سیگار نیستند. مصرف دخانیات از جمله نیکوتین و عوارض ناشی از آن یکی از بزرگترین مشکلات بشری می باشد. در همین رابطه تحقیقات بسیاری نشان می دهد که مصرف انواع دخانیات به ویژه نیکوتین یا سیگار خطر مرگ زودرس را برای افراد چندین برابر می کند و در حقیقت یکی از عوامل اصلی در ایجاد انواع بیماری های مزمن و کشنده از جمله بیماری های قلبی عروقی و سرطان های ریه، دهان و غیره می باشد.

در مقاله پیش رو کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ با گردآوری اطلاعات دقیقی سعی کرده تا مطالب مهمی را در رابطه با مضرات کشیدن سیگار در اختیار شما همراهان ارجمند قرار دهد. اگر تمایل دارید در این رابطه بیشتر بدانید لطفاً ما را تا انتهای مقاله همراهی بفرمایید.

 

اما این همه تاثیرات مخرب مصرف نیکوتین و سیگار نیست، بلکه سیگار کشیدن تاثیرات مخربی را بر اطرافیان فرد مصرف کننده نیز ایجاد می کند. اما سوال مهم این است که چطور یک ماده اعتیاد آور در این حد از رواج و محبوبیت قرار دارد و با همه مشکلاتی که برای نسل بشر ایجاد کرده است نمی توان جلوی پیشرفت و رواج مصرف آن را گرفت؟ در ادامه سعی شده است تا با عوارض مهمی که سیگار بر سلامت جسم و روان می گذارد بیشتر آشنا شویم.

عوارض سیگار کشیدن

نکته مهم در رابطه با عوارض سیگار کشیدن این است که این ماده مخدر مانند انواع مواد اعتیاد آور و روانگردان دیگر آسیب های بسیاری را برای فرد مصرف کننده ایجاد می کند که در ادامه به تشریح و توضیح آنها خواهیم پرداخت.

عوارض سیگار کشیدن برای قلب

یکی از مهمترین مضراتی که مصرف سیگار و انواع دیگر دخانیات دیگر برای افراد ایجاد می کند، مشکلات قلبی و عروقی است که به شکل گسترده ای در اثر مصرف نیکوتین و سیگار در افراد ایجاد می شود که مهمترین آنها شامل :

 • افزایش تصلب شرایین
 • کاهش کلسترول خوب در بدن
 • افزایش فشار خون
 • کاهش خونرسانی
 • کاهش چشمگیر اکسیژن خون

عوارض مصرف سیگار برای معده

مصرف سیگار و دخانیات عوارض زیادی برای اجزای مختلف جسم و روان دارد که یکی دیگر از مهمترین آنها مشکلات گوارشی می باشد. یکی از تاثیرات مستقیم که مصرف سیگار در افراد معتاد به نیکوتین می‌گذارد، افزایش مشکلات معده مانند زخم معده و سرطان معده می باشد.

 

در حقیقت نیکوتین از طریق بزاق دهان و دود حاصل از آن که به معده منتقل می‌شود می‌تواند آسیب‌های جدی به دستگاه گوارش به خصوص معده وارد آورد.

عوارض سیگار کشیدن برای سلامت روان

اما تاثیرات مخرب سیگار تنها بر جسم افراد خلاصه نمی شود، بلکه تاثیرات مخرب بسیاری بر سلامت و بهداشت روان افراد می‌گذارد. در حقیقت مصرف سیگار می‌تواند سلامت روان افراد مصرف کننده نیکوتین را تحت تاثیر قرار داده و تاثیرات مخرب بسیاری را بر جای بگذارد. در حقیقت هر چه میزان مصرف نیکوتین و سیگار بیشتر باشد احتمال مشکلات روانی در افراد افزایش می‌یابد که مهمترین آنها عبارتند از :

 • افسردگی و اضطراب
 • اقدام به خودکشی و افکار مربوط به خودکشی
 • پریشانی های روانی و تبدیل شدن آن به اختلالات روانی مانند افسردگی و اضطراب
 • گرایش به مصرف بیشتر الکل و داروهای روانگردان

از پیامد های سیگار کشیدن این است که فرد را در معرض مشکلات دیگر قرار می دهد. مصرف نیکوتین سلامت روان افراد را به خطر می‌اندازد و مشکلات روحی و روانی افراد را توسعه می بخشد. افرادی که دارای مشکلات زمینه ای روحی و روانی هستند با مصرف سیگار احتمال بیشتری برای بروز مشکلات روانی و جسمی دارند. در چنین حالتی استفاده از یک روانشناس با تجربه در زمینه ترک سیگار می تواند کارساز باشد.

سایر عوارض مصرف نیکوتین و سیگار


عوارض سیگار کشیدن

مصرف سیگار دارای عوارض متعدد جسمی و روانی است که از عمده مشکلات آن می‌توان به مشکلات تنفسی، ریوی، قلبی و همچنین کاهش قوای جنسی و ایجاد ناتوانی جنسی در مردان می باشد. از طرف دیگر در زنان ممکن است در دوران بارداری مشکلاتی را ایجاد نماید و حتی بر روی سلامت نوزاد نیز تاثیرات مخربی بگذارد.

 

نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که تنها افرادی که سیگار مصرف می کنند از عوارض سیگار کشیدن آسیب نمی بیند، بلکه افرادی که در اطراف آنها قرار دارند نیز از دود دست دوم افراد سیگاری می‌توانند آسیب‌های جدی ببیند. در نتیجه اگر نگران سلامتی خود هستید وارد مکان‌هایی که دود سیگار در آن وجود دارد، نشوید.

 

یکی دیگر از پیامد های سیگار کشیدن ضعیف شدن سیستم استخوان بندی است که مصرف نیکوتین باعث آن می شود که این مسئله در زنان بیشتر رخ می‌دهد و آنها باید بیشتر نسبت به این مسئله و احتمال ابتلا به پوکی استخوان مراقب باشند.

دوزهای بالا

عوارض مصرف سیگار در دوزهای بالا و مصرف مداوم آن می‌تواند باعث مشکلات عدیده شود که برخی از آنها عبارتند از :

 • احساس ضعف
 • سردرگمی
 • تشنج
 • ایست تنفسی
 • مشکلات مربوط به تولید مثل و باروری
 • کاهش اسپرم در مردان
 • سرطان پروستات و سرطان رحم
 • سرطان فک و دهان از عوارض سیگار کشیدن

دوزهای مصرف پایین

همچنین در دوزهای مصرف پایین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش تحریک پذیری
 • افزایش فشار خون
 • تنفس بد بو
 • کاهش اشتها
 • سرگیجه و سردرد
 • تهوع

می توان گفت که اعتیاد به نیکوتین مانند انواع اعتیاد های مخرب دیگر بسیار کشنده و آسیب زاست و افراد در صورتی که به این ماده مخدر معتاد شوند متحمل آسیب های مختلف روحی، روانی و جسمی خواهند شد. از طرف دیگر باید بدانیم که اعتیاد به نیکوتین هم ردیف اعتیاد به هروئین است و به همان اندازه از لحاظ روانی و روحی بر افراد تاثیر مخرب می گذارد و برای قطع مصرف آن و بهبودی از اعتیاد به نیکوتین باید افراد از کمک های تخصصی موجود در مراکز تخصصی ترک اعتیاد به نیکوتین استفاده کنند.

 

اگر فردی تمایل دارد که از نیکوتین و اعتیاد به آن نجات پیدا کند و از عوارض سیگار کشیدن دور شود باید از کمک های تخصصی افراد متبحر و زبده و همچنین متخصصین علم روانشناسی و اعتیاد کمک بگیرد.

سوالات متداول در عوارض سیگار کشیدن

آیا مصرف سیگار می‌تواند میزان ابتلا به انواع بیماری‌های قلبی را افزایش دهد؟

همانطور که پیشتر توضیح داده شد، در افرادی که نیکوتین مصرف می‌کنند، سم های موجود در سیگار از طریق مصرف سیگار وارد بدن آنها شده و لخته خون در بدن باعث ایجاد فشار خون و افزایش ضربان قلب می‌شود. این مسئله می‌تواند باعث تصلب شرایین و باریک‌تر شدن رگهای قلبی و همچنین کاهش چشمگیر میزان اکسیژن خون در افراد شود که می‌تواند منجر به سکته قلبی گردد.

آیا کشیدن سیگار بر پیری پوست تاثیر می گذارد؟

بر اساس تحقیقات انجام شده میانگین پیری پوست افراد سیگاری ۱۵ تا ۲۰ سال از دیگر افراد بیشتر است و به همین میزان افراد سیگاری زودتر پیر می شوند و آثار پیری در آنها قابل مشاهده است.

 

عزیزان و همراهان انجمن برای دریافت اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره رایگان در زمینه ترک اعتیاد به نیکوتین و انواع مواد مخدر و بستری شدن فرد معتاد در یکی از مراکز همکار کمپ ترک اعتیاد اهواز لطفاً با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

 

سرفراز باشید …

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *