کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

عوارض اعتیاد به هروئین | مهمترین مضرات مصرف هروئین

عوارض اعتیاد به هروئین

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

مهمترین عوارض اعتیاد به هروئین چیست؟ آیا مصرف هروئین دارای عوارض کوتاه مدت  می باشد؟ برای شناخت مهمترین مضرات مصرف هروئین به چه اطلاعاتی نیاز داریم و چگونه میتوانیم از آنها جلوگیری کنیم؟

مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ با ارائه اطلاعات دقیقی در رابطه با اعتیاد به هروئین سعی کرده تا مطالب مهمی را در این زمینه در اختیار شما همراهان ارجمند قرار دهد. اگر تمایل دارید در این رابطه بیشتر بدانید لطفاً این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید.

 

همانطور که در مقاله ماده مخدر هروئین توضیح داده شد، هروئین یک ماده مخدر و افیونی است که از مشتقات تریاک به دست می آید و یکی از پرمصرف ترین مواد مخدر در دنیا است. اعتیاد به هروئین تاثیرات مخرب بسیاری را بر جسم و روان فرد تحمیل می‌کند و هنگامی که این ماده به صورت تزریقی مصرف می شود می تواند تا چندین برابر عوارض ایجاد کرده و خطر ابتلا به انواع عفونت ها را ایجاد نماید.

برای پیشگیری از اعتیاد به هروئین، مهم‌ترین راهی که وجود دارد بالابردن میزان آگاهی های مورد نیاز افراد میباشد. حقیقت این است که ترک این ماده مخدر می تواند بسیار دشوار باشد و بدون کمک های تخصصی مراکز ترک اعتیاد و مشاوره ترک اعتیاد بازگشت به مصرف مجدد بسیار محتمل می باشد.

آگاهی از عوارض اعتیاد به هروئین

بسیاری از افراد بدون داشتن آگاهی از عوارض و آسیب های ایجاد شده در اثر اعتیاد و مصرف هروئین، به سمت آن گرایش پیدا می‌کنند. می‌توان گفت که آگاهی از عوارض اعتیاد به هروئین می تواند در پیشگیری و حتی ترک سریع ترین این ماده مخدر موثر باشد. تاثیرات آسیب هایی که هروئین بر سیستم عصبی، روانی و همچنین جسم افراد وارد می‌کند، می‌تواند حتی در کوتاه مدت نیز مخرب بوده و در بسیاری از موارد جبران ناپذیر باشد.

 

از طرف دیگر عوارض هروئین بر مغز و سیستم عصبی مرکزی می تواند بسیار حائز اهمیت بوده و لزوم آگاهی از عوارض آن را برای ما بیشتر برجسته سازد.

عوارض کوتاه مدت مصرف هروئین

همانطور که گفته شد اعتیاد به هروئین می‌تواند آسیب‌های جدی به سیستم عصبی مرکزی افراد وارد کرده و عوارض روحی و روانی شدیدی را هم در کوتاه مدت و هم در طولانی مدت برای فرد مصرف کننده ایجاد نماید که برخی از اثرات کوتاه مدت آن عبارتند از :

 • آبریزش بینی و خروج آب از چشم
 • احساس سنگینی در اندام ها
 • بزرگ شدن مردمک چشم‌ها
 • حالت تهوع و استفراغ
 • اضطراب غیر طبیعی
 • خارش شدید بدن
 • تنفس آهسته
 • خواب آلودگی
 • فراموشی

عوارض طولانی مدت اعتیاد به هروئین

عوارض مصرف هروئین در طولانی مدت می تواند بسیار شدیدتر و مخرب تر باشد از طرف دیگر مصرف این ماده مخدر به صورت غیر بهداشتی و تزریقی می‌تواند تأثیرات آن را دو چندان نماید. بسیاری از معتادان ممکن است از سرنگ های مشترک و آلوده استفاده کنند و بدون توجه به آثار آن، بدون استریل کردن آن اقدام به مصرف تزریقی هروئین نمایند.

 

این امر خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها را در افراد افزایش می‌دهد که برخی از آنها عبارتند از :

 • انواع بیماری های کبدی
 • بیماریهای قلبی
 • بیماری های کلیوی
 • ایدز و هپاتیت

از طرف دیگر مصرف استنشاقی آن در طولانی مدت می تواند موجب انواع بیماری های ریوی و تنفسی در افراد شود. از طرف دیگر عفونت های پوستی، آبسه یا یبوست و ذات‌الریه از دیگر عوارض طولانی مدت هروئین میباشد.

 

نکته مهم در رابطه با ترک اعتیاد به هروئین این است که هر چه سریعتر برای ترک اعتیاد به این ماده مخدر توسط فرد اقدام شود، می تواند تاثیرات مخرب آن را کاهش دهد. در همین رابطه می توانید به مقاله روش های ترک اعتیاد به هروئین مراجعه فرمایید.

عوارض اعتیاد به هروئین بر بدن


عوارض اعتیاد به هروئین

مصرف هروئین مانند انواع دیگر مواد مخدر یا روانگردان می تواند تاثیرات مخرب بسیاری را بر اندام های مختلف بدن ایجاد کرده و آنها را به مرور زمان از بین ببرد. یکی از مهمترین تاثیراتی که مصرف هروئین برجای می گذارد آسیب‌های جدی به سیستم عصبی مرکزی و مغز است.

 

مصرف هروئین می تواند گیرنده های عصبی و نورون ها را به شدت تحت تاثیر قرار داده و کارکرد نواحی مختلف مغز را مختل نماید. یکی دیگر از بخش هایی که توسط مصرف هروئین آسیب می بیند و تحت تأثیر قرار می‌گیرد نخاع است که با ورود این ماده مخدر سیستم پیام رسانی به مغز را مختل می کند و پس از مدتی که از مصرف هروئین می‌گذرد، سیستم عصبی فرد مختل شده و به شدت به آن وابسته می شود و در صورت مصرف نکردن هروئین به سرعت نخاع و مغز فرد دچار علائم محرومیت می گردند.

 

یکی دیگر از بخش هایی که توسط مصرف هروئین آسیب می بیند سیستم لنفاوی است که مسئول کنترل لذت، خشم و عصبانیت، شادی در مغز می باشد. با مصرف هروئین و وابسته شدن سیستم عصبی فرد به این ماده مخدر، روند پاسخ دهی به محیط و واکنش‌های آن تنها در صورت وجود هروئین در خون فرد صورت می گیرد و از طرف دیگر سیستم های غیر ارادی مغز مانند سرفه و تنفس نیز تحت کنترل این بخش هستند که می‌توانند توسط هروئین آسیب جدی ببیند. در حقیقت هروئین این سیستم را سرکوب کرده و به دنبال آن مشکلات تنفسی در افراد ایجاد میگردد.

هروئین و میل جنسی

از طرف دیگر مصرف هروئین می‌تواند باعث کاهش شدید میل جنسی در مردان گردد و تاثیرات مخربی بر روی تخمدان ها در زنان ایجاد نماید و باعث بیماری گردد و به شکلی عادات ماهیانه آنها را با بی‌نظمی همراه کند. از طرف دیگر در مردان تاثیرات نامطلوب بر روی سیستم جنسی فرد و بیضه ها به شکل جدی ایجاد می کند.

عوارض اعتیاد به هروئین در نوجوانان

متاسفانه به دلیل عدم وجود آگاهی و آموزش های صحیح در رابطه با عوارض مرگبار اعتیاد به هروئین، این ماده مخدر در میان جوانان و نوجوانان طرفداران زیادی پیدا کرده است و این گروه سنی گرایش بیشتری به مصرف آن از خود نشان می دهند.

 

مهمترین عوارض مصرف روی در میان جوانان عبارت است از :

 • کاهش حافظه
 • اختلالات جنسی
 • فراموشی
 • بداخلاقی و پرخاشگری
 • بیماری های قلبی عروقی
 • افسردگی حاد
 • خودکشی

در این راستا والدین کودکان و نوجوانان باید آگاهی های لازم را به فرزندان خود منتقل کنند و نسبت به علائم هشدار دهنده در دوران بلوغ و نوجوانی هوشیار باشند.

عوارض مصرف هروئین در دوران بارداری

مصرف هروئین در دوران بارداری می‌تواند خطرات بسیاری را متوجه مادر و فرزندش نماید. مادران باردار که به هروئین اعتیاد دارند، در دوران بارداری باید با رعایت اصول و کمک های تخصصی اقدام به ترک نمایند، در غیر این صورت دچار مشکلات عدیده‌ای خواهند شد. اعتیاد به هروئین در دوران بارداری دارای عوارض متعددی است که مهمترین آنها عبارتند از :

 • نقائص هنگام تولد
 • انقباض جسمی
 • تولد زودرس

در ادامه به تشریح و توضیح هرکدام از این عوارض در دوران‌ بارداری خواهیم پرداخت.

وجود نقص در هنگام تولد

مصرف هروئین در دوران بارداری می‌تواند تاثیرات مخربی بر روند رشد جنین برجای بگذارد و باعث ایجاد نقایصی در رشد اندام های آن به وجود آورد. از طرف دیگر ممکن است باعث ایجاد شرایط و مشکلات عدیده ای در بهداشت عمومی بدن و وضعیت کلی زندگی فرد گردد.

انقباضات جسمی

انقباضات جسمی و خونریزی های شدید در دوران بارداری می‌تواند سلامت مادر و نوزاد را به خطر بیاندازد که یکی از شایع‌ترین مشکلات و عوارض اعتیاد به هروئین در دوران بارداری می باشد که می تواند خطر مرگ جنین و مادر را به شدت افزایش دهد. زیرا مصرف هروئین باعث می‌شود تا جفت زودتر از موعد از دیواره رحم جدا شده و باعث ایجاد خونریزی های شدید شود.

تولد زودرس

مصرف و اعتیاد به هروئین خطر زایمان زودرس را در زنان باردار می‌تواند تا چندین برابر افزایش دهد و ممکن است نوزاد حتی در هفته های قبل از چهل و هفتم بارداری متولد شود و دارای یک وزن کاملاً غیر طبیعی باشد. از طرف دیگر زایمان زودرس می تواند باعث ایجاد مشکلات عدیده ای در روند رشد، اختلالات حرکتی، یادگیری و رفتاری در نوزاد شود. اما مشکلات دیگری ممکن است گریبان‌گیر مادر معتاد به هروئین شود که مهمترین آن سقط جنین و مرگ ناگهانی نوزاد میباشد که از مهمترین عوارض مصرف هروئین در دوران بارداری هستند.

کلام آخر

همانطور که توضیح داده شد اعتیاد به هروئین می‌تواند عوارض مختلفی را برای فرد و اطرافیان او ایجاد نماید و در کنار عوارض جسمی ممکن است شدیدترین عوارض روانی و اجتماعی را نیز ایجاد کند. تاثیر هروئین بر زندگی افراد در تمامی جنبه های زندگی آنان می‌تواند رسوخ پیدا کند و آثار تخریبی بسیاری را بر آنها تحمیل نماید، از طرف دیگر بهداشت روان و جسم فرد به خطر می افتد و زندگی رو به زوال خواهد رفت.

 

مصرف هروئین برای جوانان به خصوص مادران باردار می تواند عوارض شدیدی را ایجاد کرده و منجر به خسارت جبران ناپذیر برای آنان شود. در همین راستا لازم است تا فرد معتاد به هروئین از طریق کمک های تخصصی مراکز درمان اعتیاد مانند کمپ ترک اعتیاد اهواز برای دریافت کمک های تخصصی و ترک اعتیاد اقدام کند.

سوالات متداول

آیا مصرف هروئین باعث ایجاد اختلال در عملکرد جنسی افراد می شود؟

بله، مصرف هروئین به طور قطع باعث کاهش میل جنسی در افراد و ناتوانی جنسی آنان می گردد و از طرف دیگر در زنان با تاثیرات مخربی که بر روی تخمدان ها می گذارد باعث ابتلای زنان به انواع بیماری‌ها و تغییر در رفتار و عادات ماهیانه نیز می گردد و می تواند تاثیرات نامطلوبی بر عملکرد بیضه ها در مردان ایجاد نماید.

 

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره رایگان در زمینه و بستری نمودن فرد معتاد در یکی از مراکز همکار مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ لطفاً با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

 

سرفراز باشید …

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *