کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

علل گرایش به اعتیاد | عوامل زمینه ساز اعتیاد

علل گرایش به اعتیاد

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

مرکز ترک اعتیاد اهواز : مهمترین علل گرایش به اعتیاد چیست؟ آیا روشی برای جلوگیری و درمان عوامل زمینه ساز اعتیاد وجود دارد؟ مهمترین راهکار ها برای از بین بردن علل گرایش به اعتیاد کدامند؟

کمپ ترک اعتیاد اهواز با جمع‌آوری اطلاعات دقیقی درباره علل و عوامل گرایش افراد به مصرف مواد مخدر و اعتیاد سعی کرده تا مطالب مهمی را در این رابطه در اختیار شما همراهان ارجمند قرار دهد. اگر تمایل دارید در این رابطه بیشتر بدانید، لطفاً ما را تا انتهای این مقاله همراهی بفرمایید. همچنین از شما درخواست داریم تا در پایان این مقاله ما را از نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با موضوعات مرتبط با مسائل روانشناسی و اعتیاد مطلع بفرمایید.

 

همانطور که در مقاله مفهوم بیماری اعتیاد توضیح داده شد ریشه ها و علل اعتیاد در افراد می‌تواند متفاوت باشد، اما آنچه در میان تمامی افراد معتاد می تواند مشترک باشد، وجود اختلالات روحی و درونیات است که ممکن است به مصرف مواد مخدر و اعتیاد منجر گردد.

از طرف دیگر ممکن است برخی اختلالات رفتاری و شخصیتی در  افراد از علل گرایش به اعتیاد باشد. به طور مثال برخی از افراد با شخصیت های ساختار شکن و علاقمند به نقض قانون ممکن است به سادگی به اعتیاد روی آورند.

علل گرایش به اعتیاد | مهمترین عوامل زمینه ساز اعتیاد

برای برخی ممکن است مصرف مواد مخدر تنها یک ماجراجویی ساده باشد، در حالی که اصلاً تصوری از اینکه این ماجرا جویی زندگی‌شان را دستخوش چه تغییرات بزرگ و مشکلاتی خواهد کرد باشد. اما آنچه ممکن است اتفاق بیفتد این است که فرد ممکن است در شرایط بحرانی روحی، روانی و یا جسمانی، گرایش بیشتری به مصرف مواد مخدر از خود نشان دهد.

همانطور که گفته شد، ممکن است علل و عوامل مختلفی برای گرایش افراد به مواد مخدر و اعتیاد وجود داشته باشد که در اینجا قصد داریم مهمترین آنها را با شما خوبان در میان بگذاریم. برخی از مهمترین علل گرایش افراد به اعتیاد عبارتند از :

 • عوامل ژنتیکی
 • عوامل محیطی
 • وجود ضعف در مهارتهای اجتماعی
 • وجود اختلالات روحی و روانی
 • روابط نابسامان خانوادگی
 • تاثیر اطرافیان
 • دسترسی آسان به مواد مخدر
 • تاثیر اعتیاد والدین
 • ناتوانی در مدیریت هیجانات
 • ویژگیهای شخصیتی افراد
 • روش های تربیتی والدین

در ادامه به تشریح و توضیح این فاکتورها خواهیم پرداخت و به شکلی دقیق تر آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

علل گرایش به اعتیاد | عوامل ژنتیکی

در رابطه با گرایش به اعتیاد می توان گفت که برخی افراد به صورت کاملا ژنتیکی تمایل به مصرف مواد مخدر دارند، زیرا اینگونه افراد معمولا دارای سابقه خانوادگی در اعتیاد هستند و به شکلی ریشۀ زیستی در اعتیاد دارند. در حقیقت مجموعه ای از تغییرات ژنتیکی می تواند باعث شود تا برخی افراد نسبت به دیگران از آسیب پذیری بیشتری نسبت به اعتیاد برخوردار باشند.

عوامل محیطی در بروز اعتیاد

محیط زندگی افراد می تواند تاثیر بسزایی در گرایش افراد به اعتیاد و یا پرهیز از آن داشته باشد. به طور کلی تجربه نشان داده است که افراد از محیط زندگی خود و اطرافیانی که با او در ارتباط هستند، تاثیرات بسیاری می پذیرد. حتی اگر فردی در یک خانواده سالم تربیت شده باشد و هیچ کدام از اعضای خانواده معتاد نباشند، محیط اجتماعی می‌تواند به شکلی فرد را درگیر انواع اعتیاد ها نماید.

 

به طور مثال شیوع فقر و بیکاری در اجتماع باعث افزایش فشارهای روانی بر افراد شده و می‌تواند میزان ابتلاء به اعتیاد را به‌ شکلی افزایش دهد. شرایط زندگی افراد و محیطی که در آن زندگی می کنند، می تواند از مهم ترین عوامل ایجاد اعتیاد و علل گرایش به اعتیاد باشند.

ضعف در مهارتهای اجتماعی

انسان یک موجود اجتماعی است و تاثیرپذیری زیادی از افراد جامعه دارد، به همین علت نحوه تعامل و تاثیر پذیری افراد می‌تواند از عوامل زمینه ساز اعتیاد باشد. به طور کلی افرادی که در خانواده های بیمار و معتاد که در محیط‌های اجتماعی ناسالم زندگی می کنند، احتمال گرایش به اعتیاد برای آنها بیشتر است. اگر این افراد دارای مهارت‌های اجتماعی لازم نباشند نمی توانند در برابر هجمه های مختلفی که از طرف اجتماع به سمت آنها هجوم می برد از خود محافظت و نگهداری کنند.

 

مهارت های اجتماعی می تواند افراد را در برابر خطرات محافظت کرده و زندگی آنها را نجات بخشد. به طور مثال قدرت نه گفتن در برابر پیشنهاد و مصرف مواد مخدر، می‌تواند به فرد این مصونیت را بدهد، در نتیجه لازم است افراد به یادگیری مهارت ها و راهکارهای کاربردی برای پیشگیری از اعتیاد از متخصصین امر اقدام نمایند و کمک بگیرند.

مشکلات روحی روانی از علل گرایش به اعتیاد

بروز انواع بیماری ها و اختلالات روحی، روانی و همچنین فشارهای عصبی ناشی از اتفاقات ناگوار و مشکلات دیگر می تواند از عوامل گرایش به اعتیاد باشد. به طور کلی اگر افراد دارای مهارت های مقابله ای لازم برای روبرویی با مشکلات روزمره زندگی نباشند، نمی توانند از رفتارهای پرخطری که ممکن است برای آنها پیش بیاید، جلوگیری کرده و از خود محافظت کنند. از طرف دیگر وجود برخی اختلالات نظیر بیش فعالی می تواند ریسک گرایش به اعتیاد را در افراد افزایش دهد.

 

برای بسیاری از افراد در اجتماع موضوع مواجه شدن با فشار های روانی یک پدیده ناممکن است، این افراد معمولاً به دنبال راه حل های سریع برای ندیدن و حل کردن سریع مشکلات هستند، زیرا از قدرت و توانایی لازم برای مدیریت اضطراب موجود برخوردار نیستند و ممکن است به سمت مصرف سیگار و یا مواد مخدر دیگر کشیده شوند.

 

در حقیقت افراد به تاثیرات و حالاتی که مصرف مواد مخدر ایجاد می‌کند پناه می‌برند. این حالات مانند آرامش و حس سرخوشی کوتاه مدت است که فشارهای روانی را از روی فرد بر می دارد، اما همین حالات می تواند به مرور زمان باعث ایجاد وابستگی های شدید روانی و جسمی و از علل گرایش به اعتیاد باشد.

روابط نابسامان خانوادگی

همانطور که پیشتر در مورد زمینه گرایش به اعتیاد توضیح دادیم، محیط زندگی افراد می توانند تاثیرات مهمی بر نحوه زندگی و چگونگی عملکرد افراد داشته باشد. در همین رابطه روابط نابسامان خانوادگی مانند اعتیاد والدین یا دیگر اعضای خانواده و اقوام نزدیک می تواند تاثیرات مستقیمی بر گرایش افراد به مصرف مواد مخدر داشته باشد. از طرف دیگر موضوعات و مشکلات خانوادگی مانند طلاق، خیانت، چند همسری، مرگ یکی از والدین و نبود والدین می‌تواند احتمال اعتیاد و گرایش به مصرف مواد مخدر را در افراد افزایش دهد.

فشار روانی و تاثیر دوستان از علل گرایش به اعتیاد


علل گرایش به اعتیاد

روابط دوستانه میان نوجوانان و جوانان می‌تواند یکی از خطرناک ترین علل گرایش به اعتیاد باشد، زیرا افرادی که دارای مهارت های اجتماعی و ارتباطی مناسب نیستند و دارای اعتماد به نفس کافی برای حضور در اجتماع نیستند، ممکن است با پیشنهاد دوستان خود بدون هیچ گونه مقاومتی دست به مصرف مواد مخدر و اعتیاد بزنند. در حقیقت گرایش و مصرف مواد مخدر بر اثر تاثیر پذیری از دوستان در میان نوجوانان، جوانان و دانشجویان بسیار شایع می باشد.

 

در این راه می‌توان با استفاده از آموزش های صحیح، توجه والدین، معلمین و اساتید افراد را در برابر این اتفاقات و اعتیاد مصون نگاه داشت. در حقیقت با آموزش مهارتهای ارتباطی می توان احتمال ایجاد علل گرایش به اعتیاد و مصرف مواد مخدر را در نوجوانان و جوانان به میزان زیادی کاهش داد.

دسترسی آسان به مواد مخدر

طبق تحقیقات انجام شده، هر چه میزان دسترسی افراد به مواد مخدر آسان تر باشد، احتمال گرایش آنها به اعتیاد می تواند بیشتر باشد. از همین ‌روی افرادی که در خانواده های معتاد زندگی می‌کنند و یا در محله هایی که به راحتی می توان به مواد مخدر دسترسی پیدا کرد، احتمال اعتیاد بیشتر است.

علل گرایش به اعتیاد؛ تاثیر والدین معتاد

افرادی که دارای والدین معتاد هستند، بیش از دیگران در برابر اعتیاد به مواد مخدر می توانند آسیب پذیر باشند. جدا از مسئله دسترسی و تهیه مواد مخدر که در این شرایط می تواند بسیار ساده تر از موقعیت های دیگر باشد، اعتیاد والدین می تواند تاثیرات مخربی بر گرایش جوانان به اعتیاد داشته باشد که برخی از آنها عبارتند از :

 • ایجاد یک محیط پرتنش و استرس زا برای فرزندان که آسیب پذیری آن‌ها را در برابر معضلات اجتماعی و روانشناختی نظیر اعتیاد افزایش می‌دهد.
 • ایفای نقش به عنوان یک الگوی ناسالم و اثر گذاری بر فرزندان از طریق یادگیری مشاهده‌ای
 • سوءاستفاده از فرزندان برای انجام اعمالی نظیر فروش مواد یا استعمال مواد مواد مخدر

علل گرایش به اعتیاد | ناتوانی در مدیریت هیجانات

افرادی که در دوران زندگی خود و در دوران کودکی نمی آموزند که چگونه با هیجانات و احساسات خود روبرو شوند، در معرض خطر ابتلا به اعتیاد قرار دارند. زیرا افرادی که دچار هیجانات ناخوشایند می‌شوند و نمی‌توانند این احساسات و هیجانات را مدیریت نمایند، ممکن است به فکر راه حل های سریع و موقتی برای از بین بردن این هیجانات باشند.

 

در حقیقت مصرف مواد مخدر یا الکل یکی از راه‌های مخرب و سریعی است که افرادی که دارای مشکلات هیجانی هستند، از آن استفاده می کنند. افراد از دوران کودکی و نوجوانی که اوج احساسات و هیجانات است باید بیاموزند که چگونه احساسات خود را مدیریت کرده و مغلوب آنها نشوند. به همین دلیل کمک گرفتن از متخصصین و روانشناسان این امر می تواند بسیار کمک کننده باشد. برای اطلاع از روند دریافت مشاوره ترک اعتیاد می توانید از طریق وب سایت مرکز ترک اعتیاد اهواز اقدام فرمایید.

ویژگی های شخصیتی افراد

برخی از ویژگی های شخصیتی که در افراد وجود دارد، دارای ریشه‌های زیست‌شناختی است و از علل گرایش به اعتیاد  می باشد که می تواند بر تمایل افراد به رفتارهای به خصوصی مانند مصرف مواد مخدر تاثیر گذار باشد. از مهم ترین ویژگی های شخصیتی که می تواند گرایش افراد به مصرف مواد مخدر را افزایش دهد ویژگی های هیجان خواهی و تکانشگری در افراد است.

 

در حقیقت هیجان خواهی به معنای تمایل بیش از حد فرد برای تجربه رویدادهای هیجان انگیز است که بیش از حد باعث درگیری فرد در رفتارهای پرخطری نظیر اعتیاد و روابط جنسی محافظت نشده می گردد.

 

از طرف دیگر، تکانشگری به معنای انجام اقدامات آنی و بدون فکر و لحظه‌ای است. افرادی که دارای این اختلال هستند، نمی‌توانند به عواقب رفتارهای خود فکر کنند. در واقع آنها از دور اندیشی بسیار کمی برخوردار هستند.

 

از طرف دیگر این گونه افراد در برابر رفتارهای پرخطر هیچ مقاومتی نشان نمی‌دهند و بیش از دیگران می‌توانند در معرض ابتلا به مشکلات متعدد نظیر اعتیاد و مشکلات و بیماری های مقاربتی و جنسی شدید شوند.

علل گرایش به اعتیاد | روش های تربیتی والدین

نحوه و سبک تربیتی والدین در دوران نوجوانی نقش بسزایی در گرایش به انواع اعتیاد ها دارد. در این مسیر وجود سختگیری های بیش از حد و یا رها کردن کامل نوجوان در این دوران می تواند بسیار آسیب زا باشد.

 

در این دوران شما به عنوان پدر یا مادر وظیفه دارید تا نظارت های غیر مستقیم را اتخاذ کنید. به طور مثال آشنایی با دوستان فرزندانتان و برقراری رابطه گرم با آنها و همچنین در ارتباط بودن با والدینشان می تواند به شما کمک کند تا بتوانید کنترل بیشتری روی مقوله فشار دوستان داشته باشید و به فرزندانتان کمک کنید که در رفتارهای پرخطر گرفتار نشوند.

علل گرایش به اعتیاد ؛ سوالات متداول

آیا افسردگی می تواند در گرایش به اعتیاد تاثیر گذار باشد؟

 

بله اما نه به طور کامل و همیشگی. در واقع افسردگی یکی از مشکلاتی است که می‌تواند باعث ایجاد آسیب پذیری بیشتر در برابر رفتارهای پرخطر مانند اعتیاد باشد، اما عوامل دیگری نیز می تواند علل گرایش به اعتیاد باشد و باعث شود افراد به مواد مخدر گرایش نشان بدهند.

چرا نوجوانان در معرض ابتلا به اعتیاد هستند؟

برای پاسخ به این سوال می توان گفت که عوامل گوناگونی در این مورد نقش دارد و می‌تواند موثر باشد که از مهمترین آن ها نیاز شدید عاطفی و روانی نوجوانان به پذیرش در گروه های دوستی می باشد. از طرف دیگر میزان کم آینده‌نگری و هیجان خواهی در این دوره می تواند در گرایش نوجوانان و جوانان به اعتیاد نقش بسزایی داشته باشد.

 

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره رایگان در زمینه بستری نمودن فرد معتاد در یکی از مراکز همکار کمپ ترک اعتیاد اهواز لطفاً با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

 

سرفراز باشید …

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *