کمپ ترک اعتیاد در اهواز
×

علت گرایش به ماری جوانا | شناخت عوارض ماری جوانا

علت گرایش به ماری جوانا

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

علت گرایش به ماری جوانا در میان جوانان و نوجوانان چیست؟ مهمترین عوارض ماری جوانا کدام است؟ آیا اعتیاد والدین علت گرایش به مصرف ماری جوانا در میان جوانان و نوجوانان است؟

کمپ ترک اعتیاد اهواز کمپ با ارائه اطلاعات جامعی در رابطه با علت گرایش به ماری جوانا یا گل سعی کرد تا مطالب مهمی را در این رابطه در اختیار شما همراهان ارجمند قرار دهد. اگر تمایل دارید در این رابطه بیشتر بدانید لطفاً این مقاله را تا انتها مطالعه فرمایید.

همانطور که میدانیم و بر اساس تحقیقات مصرف ماریجوانا در میان جوانان در حال گسترش است. در حقیقت جلوگیری از روند گرایش جوانان به مصرف گل یا ماریجوانا یکی از دغدغه‌های جامعه‌شناسان و دست‌اندرکاران کشور می‌باشد. اما حقیقتا برای کاهش اعتیاد به این ماده مخدر چه تدابیری نیاز است؟

برای پاسخ به این سوال لازم است ابتدا علت گرایش به ماری جوانا در

جوانان بررسی گردد تا در مرحله بعد بتوان از ابتلای افراد به این مواد مخدر اعتیاد آور جلوگیری کرد. اما نکته مهم که باید مد نظر قرار گیرد این است که در درمان افراد معتاد، آسیب شناسی و پیشگیری همیشه بر درمان افراد مقدم بوده است. اما مهم‌ترین عواملی که می‌تواند باعث ابتلای جوانان به اعتیاد شود عبارت است از :

 • وجود فرد معتاد در خانواده
 • فشارهای زندگی
 • روابط ناسالم در میان اطرافیان و همسالان
 • مباحث ژنتیکی
 • وجود اختلالات شخصیتی و عاطفی

علت گرایش به ماری جوانا | ماری جوانا یا گل چیست؟

اما اینها تنها علت گرایش به ماریجوانا نیست و عوامل زیاد دیگری می‌تواند در گرایش یک فرد به اعتیاد دخیل باشد که در این مقاله در مورد برخی از این علل گرایش افراد به مصرف مواد مخدر توضیح خواهیم داد.

همانطور که در مقاله اعتیاد به ماری جوانا توضیح داده شد، گل یک ماده مخدر است که از گیاه شاهدانه به دست می‌آید و خاصیت روانگردانی دارد.

متاسفانه این ماده مخدر مرگ آور و خطرناک که جزو مواد خطرناک اعتیادآور قرار دارد به تصور بسیاری از افراد اعتیاد آور نیست.  همین تصور اشتباه باعث می شود که افراد به خصوص جوانان از خطرات مصرف آن غافل شده و وابستگی های شدید روانی که این ماده مخدر در افراد ایجاد می‌کند را نادیده گرفته شود.

در رابطه با مصرف و علت گرایش به ماریجوانا می توان گفت که این ماده مخدر پس از اولین دفعات مصرف باعث ایجاد سرخوشی کاذب در فرد می شود اما در مصارف بعدی تنها وابستگی شدید روانی در افراد ایجاد می‌کند و هیچ تأثیر به خصوصی بر روی سیستم عصبی حالات روانی و سرخوشی افراد نمی گذارد.

عوارض مصرف ماری جوانا

این ماده مخدر دارای عوارض بسیاری است که می تواند تاثیرات مخرب زیادی بر جسم و روان افراد وارد آورد که برخی از آنها عبارتند از :

 • سرگیجه و تنفس کم عمق
 • قرمز شدن چشم ها
 • گشاد شدن مردمک چشم
 • خشکی دهان و افزایش اشتها
 • واکنش‌های تند و سریع
 • حس تحریف شده از زمان
 • تفکر تصادفی و پارانویا
 • اضطراب
 • افسردگی
 • فراموشی کوتاه مدت

موارد یاد شده تنها بخش کوچکی از تاثیرات و عوارض مخرب مصرف ماری جوانا بر افراد است.

دلایل اصلی گرایش به ماری جوانا

به طور کلی علت گرایش به ماریجوانا متفاوت است و می تواند علل متعددی داشته باشد که در ادامه به تشریح و توضیح برخی از آنها خواهیم پرداخت.

عدم داشتن اطلاعات و آگاهی کافی

یکی از مهمترین علل گرایش افراد به مصرف ماری جوانا یا گل عدم داشتن اطلاعات کافی در مورد این ماده مخدر و عوارض و آسیب هایی است که در افراد معتاد و مصرف کننده آن ایجاد می کند. می‌توان گفت که ماری جوانا هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی و روانی تاثیرات مخرب بسیاری بر جای می گذارد و مانند دیگر مواد مخدر کشنده وابستگی های روانی شدیدی ایجاد می‌کند و هنگامی که فرد به این ماده مخدر معتاد شد، دیگر می‌تواند وابستگی و اعتیاد خود را کنترل نماید.

 

بسیاری از افراد و جوانان به غلط تصور می‌کنند که ماریجوانا اعتیادآور نیست و همین باور اشتباه باعث گرایش به ماریجوانا و مصرف آن در میان جوانان و نوجوانان می‌شود. از طرف دیگر در مدارس و میان نوجوانان این دیدگاه وجود دارد که این ماده مخدر باعث افزایش تمرکز شان خواهد شد و با این نظریه که ماری جوانا اعتیادآور نیست، مصرف آن را برای خود توجیه می‌کنند.

وجود افراد معتاد در خانواده

سابقه اعتیاد در یک خانواده و وجود افراد معتاد در آن به خصوص والدین می تواند احتمال علت گرایش به ماری جوانا را در میان جوانان و نوجوانان و گرایش به ماریجوانا را بیشتر کند. شرایط نامساعد خانوادگی و وجود والدین معتاد باعث می‌شود تا نوجوانان و جوانان نیازهای اساسی عاطفی و روانی خود را نتواند در خانه مرتفع کنند، به همین دلیل به بیرون از خانه و دوستان معتاد و بیمار پناه می‌برند.

 

در خانواده هایی که روابط عاطفی سرد و خشک وجود دارد و ارتباط عاطفی میان اعضای خانواده ضعیف و ناکارآمد است، فرزندان آن از محیط خانواده ناامید شده و به دنبال زمینه‌های دیگر برای مرتفع کردن نیازهای عاطفی و روانی خود می گردند. روابط ناسالم و پر تنش میان پدر و مادر و وجود دعواهای روحی و عاطفی تا خشونت کلامی و فیزیکی موجود در خانه، کودکان و نوجوانان را از محبت، امنیت، تشویق و تایید محروم می سازد و تغذیه روحی و روانی از میان می رود و کاهش پیدا می کند. در چنین شرایطی کودکان ممکن است به مصرف مواد مخدر گرایش بیشتری نشان دهند.

فشار و تشویق همسالان در مصرف ماری جوانا

یکی از مهمترین عوامل و علت گرایش به ماری جوانا وجود همسالان و دوستان مصرف کننده و معتاد می باشد. هنگامی که یک فرد برای نخستین بار ماری جوانا مصرف می‌کند، حالت سرخوشی کاذب و لذت اولیه آن را تجربه می نماید که به طور حتم آن را به دوستان خود نیز پیشنهاد می دهد. در چنین شرایطی پیشنهادات وسوسه انگیز دوستان باعث تشویق دیگر همسالان می‌شود و آنها را در دام اعتیاد گرفتار می کند.

 

گاهی شرایطی که افراد و جوانان در گروه‌های خود تعیین می‌کنند باعث اجبار به مصرف ماری جوانا برای دیگر اعضا و دوستان می شود و نوجوانانی که دارای اعتماد به نفس کافی نیستند برای پذیرفته شدن در گروه های دوستی ممکن است دست به هر کاری بزنند. در چنین شرایطی والدین وظیفه دارد تا از فرزندان خود محافظت کرده و با روش‌های تربیتی مناسب آنها را آگاه نمایند.

علت گرایش به ماری جوانا | تبلیغات گسترده رسانه‌ ای

وجود شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام و فیس بوک دارای تبلیغات گسترده در مصرف ماری جوانا و ماده مخدر گل هستند و جوانان را به مصرف این ماده ترغیب و تشویق می‌کنند. تبلیغات گسترده موجود در شبکه‌های اجتماعی و حتی شبکه‌های ماهواره‌ای که تصویر برگ گل ماریجوانا را بر روی لیوان کلاه و لباس چاپ می‌کنند و آن را انتشار می دهند تاثیر بسیاری در تبلیغات رسانه‌ای و تشویق جوانان به مصرف آن دارد.

 

این تبلیغات بر سیستم ناخودآگاهی افراد تاثیر گذاشته و آنها را به مصرف و علت گرایش به ماری جوانا ترغیب می کند. در چنین شرایطی این تبلیغات باعث می شود تا خاصیت نشاط بخشی و تاثیرات زودگذر ماریجوانا را پررنگ کرده و باعث گرایش بیشتر به مصرف آن و نادیده گرفتن آسیب های روحی و روانی این ماده مخدر شود.

عوامل دیگر در گرایش به ماری جوانا

همانطور که پیش‌تر توضیح داده شد عوامل متعددی در گرایش جوانان به مصرف ماری جوانا وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از :

 • افسردگی
 • خشم
 • ناامیدی
 • فشارهای روانی روزمره
 • مشکلات روحی و روانی
 • اختلافات گسترده خانوادگی
 • روابط ناسالم با دوستان و همسالان

سکونت در محله های نامناسب که افراد معتاد زیادی در آن زندگی می‌کنند و همچنین اعتماد به نفس پایین افراد و دسترسی ساده به مواد مخدر مانند ماریجوانا ریسک‌پذیری بالای فرد و عدم توانایی در حل مشکلات از دلایل و علت گرایش به ماری جوانا می باشد.

 

نکته مهم این است که افرادی که دارای خلأهای عاطفی و روانی هستند ممکن است گرایش بیشتری به مصرف مواد مخدر و گرایش به ماریجوانا داشته باشند. اما نکته مهم در رابطه با وجود سرخوشی در مصرف ماری جوانا این است که تنها در اولین دفعات مصرف اتفاق می افتد و پس از آن خبری از این سرخوشی نخواهد بود و تنها فرد از لحاظ روانی و فیزیکی به این ماده مخدر به شدت وابسته می شود.

 

در همین رابطه اگر یکی از عزیزان شما مانند نوجوان در خانه و فرزندتان به چنین ماده‌ای تمایل پیدا کرد لطفاً با مشاورین مرکز ترک اعتیاد تماس بگیرید. برای درمان و بهبودی افراد از اعتیاد لازم است از مراکز ترک اعتیاد در خوزستان استفاده کنید و فرزند خود را در بهترین کمپ ترک اعتیاد در اهواز بستری نمایید تا متخصصین بتوانند به او در ترک اعتیاد و متوقف سازی اعتیاد کمک کنند.

علت گرایش به ماری جوانا | نقش مراکز درمان اعتیاد


علت گرایش به ماری جوانا

همانطور که پیشتر توضیح داده شد ماریجوانا یک ماده مخدر است که باعث وابستگی جسمی و روانی شدیدی در افراد می گردد اما بسیاری از افراد بر این باور هستند که به دلیل وابستگی جسمی کم هر زمان که تصمیم بگیرند می‌توانند مصرف آن را متوقف کنند. در حالی که این افراد ممکن است بارها در فرآیند ترک اعتیاد به ماری جوانا با مشکل روبرو شوند و نتوانند ماده مخدر خود را متوقف کنند.

 

در چنین حالتی استفاده از کمک های تخصصی مراکز ترک اعتیاد مانند کمپ ترک اعتیاد اهواز گلستان یکی از مهم‌ترین روش‌هایی است که می تواند به شما در ترک موفقیت آمیز اعتیاد کمک کنند. نکته مهم در رابطه با این موضوع این است که اعتیاد یک بیماری چند بعدی و چند وجهی است و افراد برای ترک اعتیاد لازم است تا بر جنبه های مختلف روحی، روانی و جسمی اعتیاد خود کار کرده و کمک بگیرند.

 

عزیزان و همراهان ارجمند برای دریافت اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره رایگان در زمینه بستری نمودن فرد معتاد به ماری جوانا در یکی از مراکز همکار اهواز کمپ لطفاً با مشاورین کمپ ترک اعتیاد تماس حاصل فرمایید.

 

سرفراز باشید …

برچسب‎ها :

 • تماس با مشاورین
 • شرایط پذیرش
 • مدت دوره
 • هزینه دوره
جهت تماس با مشاورین مرکز می توانید با شمارۀ تلفن ۰۹۳۵۲۷۵۹۷۷۱ تماس حاصل فرمایید، همچنین از طریق آدرس ایمیل مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ: [email protected] با ما در تماس باشید.
عزیزان مددجویی که قصد اقامت در مرکز تخصصی ترک اعتیاد را دارند می بایست با همراهی معرف خود به دفتر مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ مراجعه کنند. جهت پذیرش موارد زیر را باید به همراه داشته باشند.
1- همراه داشتن معرف با کارت شناسایی
2- همراه داشتن لوازم شخصی مورد نیاز خود
جهت اطلاعات بیشتر به صفحه شرایط پذیرش مراجعه کنید.
همراهان ارجمند برای اطلاع از دوره های درمانی در مراکز همکار لطفا با مشاورین تماس حاصل فرمایید. به طور کلی دوره های درمانی از 21 تا 28 روز متغییر است و هر مرکز بر اساس استانداردهای تعیین شده این دوره های درمانی را برگزار می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.
عزیزان و همراهان ارجمند باید دقت بفرمایید که هر کدام از مراکز همکار اهواز کمپ دارای شرایط و امکانات متفاوتی است و بر همین اساس هزینه دوره های درمانی در مراکز مختلف در شهرهای متفاوت کاملا متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع دقیق از هزینه مرکز درمانی خود لطفا با مشاورین مرکز ترک اعتیاد اهواز کمپ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *